הספארי ברמת גן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף הספארי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "הספארי" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו ספארי (פירושונים).
הספארי ברמת גן
מראה מהשטח הפתוח, ובתמונה נראים גנו כחול, זברה מצויה ואילנד מצוי
מראה מהשטח הפתוח, ובתמונה נראים גנו כחול, זברה מצויה ואילנד מצוי
סוג ספארי, גן חיות, מרכז שימור, בית חולים וטרינרי
מיקום רמת גן, ישראלישראלישראל
תאריך הקמה אפריל 1974 - פארק ספארי
יולי 1981 - גן חיות
שטח 1,000 דונם
מייסדים צבי קירמאייר, אברהם קריניצי וישראל פלד
מספר מינים 170
מספר פרטים 1,600
תצוגות עיקריות אריות, קופי אדם, פילים אפריקניים, טיגריסים, שטח פתוח
מדיניות מגע מגע מינימלי בין המטפלים לבעלי החיים
בעלות עיריית רמת גן
מנהל יהודה בר
זואולוג ראשי ד"ר גלעד גולדשטיין
וטרינר ראשי ד"ר יגאל הורוביץ
קואורדינטות 32°02′42″N 34°49′30″E / 32.045°N 34.825°E / 32.045; 34.825 קואורדינטות: 32°02′42″N 34°49′30″E / 32.045°N 34.825°E / 32.045; 34.825 
www.safari.co.il
TLV-Com-Sud1.png
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

"הספארי - המרכז הזואולוגי תל אביב-רמת גן" הוא אתר בילוי הממוקם ברמת גן, ליד הפארק הלאומי, וכולל בשטחו ספארי בסגנון אפריקאי וגן חיות. הספארי הוא אחד מששת גני החיות החברים בארגון גני החיות הישראלי ומשתתף ב-60 תוכניות שימור בינלאומיות ולאומיות לחיות בסכנת הכחדה. בנוסף הספארי מחזיק בכמה שיאים בינלאומיים, לדוגמה עדר ההיפופוטמים בגני חיות הגדול ביותר בעולם או הפיל האפריקאי הידוע הגדול ביותר בעולם.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתו של הספארי היה בפינת חי קטנה בפארק הלאומי ברמת גן. בתחילת שנות השבעים הוחלט להקים גן חיות אפריקאי פתוח בשטח של כ-1,000 דונמים באזורים לא מפותחים של הפארק. הדבר היה ביוזמתו של צבי קירמאייר, מנהל הפארק הלאומי ולימים מנכ"ל הספארי, ובעזרתו של קאר הרטלי, סוחר חיות בר מקניה שהבטיח את עזרתו בגידול מינים נדירים לייצוא. פארק הספארי נפתח לקהל בפסח 1974. ב-1981 נבנה בתוכו מתחם של גן חיות להולכי רגל, אליו הועברו בעלי חיים מגן החיות של תל אביב שנסגר. חלק מבעלי החיים מתל אביב, דוגמת הקרנפים או ההיפופוטמים הועברו לשטח הפתוח. האריות הוכנסו לשטח פתוח מגודר שהוקם במיוחד עבורם. רוב בעלי החיים הוכנסו לגן החיות שבפארק, שבו חלקם נמצאים בשטחים מגודרים גדולים יחסית, המאפשרים לבעלי החיים חופש תנועה מסוים.

הספארי חבר במספר ארגונים בינלאומיים לשמירת טבע ושייך לארגון גני החיות האירופאי. הוא משמש מרכז למספר רב של תוכניות רבייה ומחזיק בגרעיני רבייה מוצלחים של חיות נדירות רבות. הבולטים בהם הם קרנפים, פילים אפריקניים ואסייתים, גורילות השפלה המערבית וחתולי חולות. הוא משמש גם מקלט לחיות בר שהוחרמו מאזרחים פרטיים על ידי רשות הטבע והגנים ומשטרת ישראל ולא ניתן היה להשיבן אל הטבע הארץ-ישראלי, או שאינן שייכות אליו, הבולטים שבתוכניות שימור לבעלי החיים בטבע הארצישראלי הן: חתולי חולות, פנק, זאבים ערבים, צבועים מפוספסים, ראמים לבנים והנשרים המקראיים.

בית החולים לחיות בר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמל של בית החולים
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בית החולים לחיות בר

בשנת 2005 הוקם באתר הספארי בית החולים לחיות בר. בית החולים קולט בעלי חיים, ובעיקר עופות פגועים ופצועים, שהגיעו מהטבע. בעלי החיים מטופלים ומשוחררים חזרה אל הטבע. הפעילות האינטנסיבית בבית החולים מתפתחת כל העת, והאתר נמצא בתהליך מתקדם של הקמת עמותה לקידום בית-חולים. בתחילת שנת 2013 הוקם מבנה חדש עבור בית החולים. המבנה חדש כולל מרפאות חדשות ומעבדות חדשות עם מכשור מתקדם.

איגודים ושותפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספארי הוא חבר מלא:

בנוסף צוות הספארי משתתף באיגודים:

במהלך השנים הספארי ברמת גן שיתף פעולה עם גן החיות בקלקיליה, כחלק ממהלך שנועד לסמל את שיתוף הפעולה הערבי-ישראלי. מאז הקמת הספארי, סייע הווטרינר הישראלי, ד"ר מוטקה לויסון, בייעוץ לד"ר חאדר ובהעברת ציוד רפואי בשעות חירום. כמו כן, ד"ר מוטקה לויסון שימש כמתווך בעסקאות העברת בעלי-חיים לגן החיות וטיפל בחיות. בנוסף הספארי העביר בעלי חיים לגן החיות: בספטמבר 2004, שלושה אריות, שלושה יעלים ושתי זברות. וב-12 ביוני 2009, שני אריות, זברה ואנטילופה.

היפופוטם באגם בשטח הפתוח

תצוגות ובעלי החיים בגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

יענים חוצים את הכביש בשטח הפתוח
שקנאים באגם בשטח הפתוח

השטח פתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

השטח הפתוח הוא שטח בו מסתובבות חיות בר אפריקניות בחופשיות, ומבקרים יכולים לראותן במהלך נסיעה ברכב. רוב בעלי החיים הנמצאים בשטח הפתוח הובאו במקור מקניה, וכמו כן השטח הפתוח מחולק למספר אזורים:

אזור האגם[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזור המרכזי בשטח הפתוח. באזור זה, ובכלל השטח הפתוח כולו נמצאים:

 • גנו כחול - עדר הגנו בספארי יובא בספינה מקניה בשנת 1973 ומנה אז 25 פרטים. עד לאמצע שנת 2009 עדר הגנו הידלדל ומנה רק 18 פרטים, בגלל שתקופה ארוכה לאחר שהזכר השליט מת לא היה בשטח אף זכר בוגר מספיק שהיה יכול להפוך לשליט. אך בסוף שנת 2008 הגיע אחד מהזכרים הצעירים לבגרות, ובתחילת אוגוסט 2009 נולד העגל הראשון בספארי ומיד אחריו שלושה נוספים. כיום (2017) מונה העדר כ-35 פרטים.
 • היפופוטם - בספארי נמצא עדר ההיפופוטמים בגני חיות הגדול ביותר בעולם שבשיאו הגיע ל-40 פרטים. מקורו של העדר הוא מזוג היפופוטמים בודד מגן החיות הישן של תל אביב. כמו כן, כאשר קבוצת ההיפופוטמים בספארי מתרבה יתר על המידה נשלחים מדי פעם היפופוטמים לשמורות טבע באפריקה או גני חיות אחרים בעולם. כיום (2017) מונה העדר כ-25 פרטים מתוכן 22 נקבות ו-3 זכרים.
 • זברה גרנט - נכון ל-2017 העדר מונה למעלה מ-100 פרטים שהולכים ומתרבים בכל שנה. מקורו של העדר הזה הוא מעדר ראשוני שהובא בשנת 1973 מקניה. ומרבית העדר הוא מהמין זברה מצויה והשאר מהמין זברת גרבי. שנים רבות ניסו להרבות את זברות הגרבי אך ללא הצלחה; הנקבות הזדקנו והזכרים בחרו דווקא בזברות הגרנט. לאחר לידת "פסיקו" בן הכלאיים שהיה עקר, הופרדו זכרי זברת הגרבי כדי למנוע זיווג בין המינים וכיום נמצאים רק ממין הגרנט.
 • יען מצוי - במקור היענים בספארי הגיעו בשנת 1973 מקניה. ונכון לשנת 2017 ישנם 6 פרטים שהולכים ומתרבים בכל שנה.
 • צבי תומסון - נכון לשנת 2017 חיים בספארי מעל ל-300 פרטים שמקורם מהעדר הראשון שהגיע בספינה מקניה בשנת 1973.
 • אילנד מצוי - נכון ל-2017 ישנם 50 פרטים שמקורם של העדר הוא בכמה פרטים שהובאו בשנת 1973 מקניה.
 • קובוס המים - נכון ל-2017 מונה העדר כ-15 פרטים
 • קרנף רחב-שפה - בשנת 1978 נולד הקרנף הראשון בספארי; הוא נקרא "שלום" בגלל שנולד ביום חתימת הסכמי השלום של קמפ-דייוויד. מאז 1978 (ועד 2017) נולדו בסך הכל 29 צאצאי קרנפים. כמחויבות לשימור מין זה שבסכנת הכחדה בשנת 2012 הובאו שתי קרנפיות מגן לאומי-זואולוגי של דרום אפריקה: "קרן פלס" ו"ריהאנה". נכון ל-2017 העדר מונה כ-11 פרטים והוא נחשב לגדולים בגני חיות בעולם
 • ראם לבן - הראמים הלבנים לוקחים תוכנית שימור לאומית להגנה והפצה מין זה. נכון לשנת 2017 חיים בספארי 4 פרטים זכרים שהגיעו בשנת 1989 מהחי בר יטבתה.
 • ראם סהרה - הספארי לוקח חלק בתוכנית השימור להגנה על מין זה שנמצא בסכנת הכחדה חמורה. נכון ל-2017 העדר מונה כ-25 פרטים.
 • מלבד עופות אלה הנמצאים לרוב בספארי, מינים רבים אחרים חולפים ועוצרים למנוחה בספארי בעת עונת הנדידה. העופות בשטח הפתוח:
 1. שקנאי מצוי - כ-12 פרטים
 2. פלמינגו מצוי - כ-15 פרטים
 3. עגור כתר לבן-לחיים - כ-2 פרטים
 4. מרבו אפריקני - כ-2 פרטים
 5. כרוון מצוי
 6. מגלן חום
 7. סיקסק

מתחם הג'ירפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחם הג'ירפות הוא אזור נפרד, בו נמצאים:

 • ג'ירף דרום אפריקני - בספארי נמצאים 2 זכרים - "שלי" ו"אנטון" שהגיעו מגן החיות התנכ"י. במסגרת החזון להוציא את החיות האפריקאיות מתחום גן החיות לשטח הפתוח, הכשירו שטח בן 40 דונם למתחם הג'ירפות.
 • דישון מקראי - הדישונים הגיעו בשנת 1992 בכוונה להעשיר את מגוון המינים בספארי, ונכון לשנת 2017 חיים בספארי כ-25 דישונים. ההערכה הייתה שהראמים לא התערבבו עם הדישונים וישמרו על טהרת המין, בגלל זה גם שמו את הדישונים בשטח הפתוח עצמו אך שנולד בן כלאיים בין הראמים לדישונים הוחלט להפריד ביניהם ולהעביר את הדישונים למתחם הג'ירפות.
 • קודו ניאלה - בספארי עדר המונה כ-35 פרטים (נכון ל-2017)

מתחם האריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריות במתחם האריות
שועלים מעופפים בחצר האוסטרלית

מתחם האריות הוא אזור גדול שמתפרש על שטח של 7 דונם, אליו ניתן להגיע מאזור הג'ירפות. באזור ניתן לצפות בלהקת האריות אפריקניים הידועה של הספארי. במשך היום להקת האריות נמצאת בשטח הפתוח של המתחם שניתן לראות אותם בעת ביקור רגיל בספארי. אך בלילה להקת האריות נמצאת בתאי הלילה שניתן לראות אותם בזמן הזה רק בהזמנת סיורי מיוחד. הלהקה מונה כ-7 פרטים נכון לשנת 2017.

שטח גן החיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גן החיות הפנימי מחולק לתצוגות ע"פ מחלקות (כגון קופים, טורפים...):

בשבילי גן החיות מסתובבים באופן חופשי טווסים, פניניות ותרנגולים.

החצר האוסטרלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחצר האוסטרלית, הנמצאת בסמוך לכניסה לגן, נמצאים בעלי חיים מאוסטרליה וסביבותיה:

גיבון לבן-יד במתחם הקופים
קבוצת גורילות במתחם הקופים

מתחם הקופים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתחם הקופים קיימים זני קופים מכל רחבי העולם, חלקם בתוכנית רבייה לבעלי חיים בסכנת הכחדה. מתחם הקופים מחולק לתצוגות שונות:

בין המתחמים הרגילים נמצאים:

 • טמרין חלילי - בספארי 5 פרטים
 • בבון המצרים - בספארי קבוצה גדולה של בבוני המצרים. בספארי אף יש את הבבונית הבלונדינית היחידה בעולם בגני חיות (נכון לשנת 2017) מאחר שהגן הבלונדיני אצל בבונים הוא רציסיבי ומופיע לעיתים רחוקות מאוד. הקבוצה מונה כ17 פרטים והיא הולכת ומתרבה.
 • מנדריל - בספארי קבוצה מתרבה. נכון ל-2017 ישנם 9 פרטים.
 • מקוק זנב אריה - בספארי קבוצה של 5 פרטים.
 • מקוק שחור - בספארי קבוצה של 15 פרטים. הקבוצה לוקחת חלק פעיל בתוכנית רבייה להגנה על המקוקים השחורים.
 • קולובוס גרזה - בספארי שלושה זכרים ושתי נקבות.
 • קפוצ'ין מקונן - בספארי קבוצה של 5 פרטים, עם פרט צעיר בשם "קסם". רבייה של קפוצ'ינים בכייניים בשבי היא דבר נדיר, וחסר תקדים בגני חיות בישראל.

בחצר הלמורים נמצאים מיני הלמורים:

בתצוגת קופי האדם נמצאים:

 • גורילת שפלה מערבית - בספארי הזכר כסוף הגב "לוקאס" ושלוש נקבות בשמות "ליה", "לישה", "אניה". בשנת 2013 קרה מאורע כמעט חסר תקדים בני חיות, בו נולדו שתי גורות "אמליה" ו"ליאורה" לשתי אימהות שונות. קבוצת גורילות זו לוקחת חלק פעיל בתוכנית רבייה להגנה על הגורילות, והיא אחת הקבוצות המצליחות ביותר בעולם בה נולדו כבר עשרה. בנוסף הספארי הוא המקום היחיד בישראל שנמצאים גורילות. כיום הקבוצה מונה כ-6 פרטים.
 • שימפנזה מצוי - בספארי קבוצת שימפנזים גדולה המונה שלושה צעירים, "ליצ'י", "ליבי", ו"אלון", ומספר פרטים בוגרים, משנת 2017 התצוגה עוברת שיפוץ. הקבוצה מונה כ-11 פרטים.
 • אורנגאוטן סומטרי - בספארי זכר בוגר בשם "מושון", והבן הצעיר שלו ״רחמים" שנולד בשנת 2010. קבוצת האורנגאוטנים היא חלק ממאמצי שימור בינלאומיים להגנה על קופים נדירים אלה.
  • גיבון לבן-יד (אינם קופי אדם) - בספארי הגיבונים "בגירה" ו"בטינה" וביתם "בקי". הגיבונים חולקים תצוגה עם האורנגאוטנים. גם הם חלק מתוכנית רבייה בינלאומית.

באגם גן החיות נמצאים שניי איים; באחד מהם נמצאים 9 שקנאים מצויים (שנמצאים גם באגם ההיפופוטמים בשטח הפתוח), ובאי האחר נמצאים הסיאמנגים. בספארי נמצאים הזוג "ג'מבי" ו"יאן" שהגיעו מגני חיות בצרפת ומאנגליה. כיום בתצוגה נמצאים הזוג עם שני צאצאים, אחד בן שנתיים ואחד שנולד ביולי, 2017.

במתחם נמצאת גם תצוגת העצלן דו-אצבע של לינאוס, בה מתגוררים גם צבים ואיגואנות. בספארי יש זוג עצלנים ששמותיהם הם: "שון" הזכר שנולד בקנדה ו"לייזי" שהגיעה מגן חיות בגרמניה.

חצר הדובים חומים סורים בספארי
חתול חולות בספארי
נמר פרסי במתחם הטורפים

מתחם הטורפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתחם הטורפים קיימים טורפים מכל רחבי העולם:

 • דוב ההימלאיה - כיום בספארי נמצא ״טנגו״. בעבר חיה איתו אחותו ״פאסה" - ילידי 1988 שהגיעו מגן חיות בפולין
 • דב חום סורי - בספארי נמצאים חמישה דובים חומים סוריים שכולם נולדו בספארי: "מיכל" עם צאצאיה "מנגו" ו"מנטה" וזוג אחיות נוסף "בו" ו"בבט" גם הם חלק מתוכנית שימור ורבייה לבני מינם.
 • חוטמן אדום - בספארי משפחת חוטמנים המונה כ-8 פרטים.
 • חתול ביצות - בספארי זוג חתולי ביצות: "ברמן" ו"קיסוס"
 • חתול חולות - בספארי שלושה חתולי חולות "רותם" "רננה" ו"קלהרי". חתולי החולות הם חלק מתוכנית רבייה ושימור.
 • נמר פרסי - כיום בספארי נקבה אחת "ושתי" הגיעה מגן חיות בדנמרק בשנת 2004.
 • פנק - בספארי חיים כיום זוג שועלי הפנק "פני" ו"לואי דה-פנק" (שהגיעו מגני חיות מבריטניה וצרפת) וחמשת צאצאיהם. עקב גודל המשפחה הוחלט בשנת 2017 לשפץ את תצוגת הפנק ולבנות עבורם חצר חדשה ומרווחת.

סמוך לחצר האוסטרלית קיימים עוד שלושה זני טורפים:

 • זאב ערבי - בספארי להקת זאבים שתפוצתם בארץ ישראל, המונה להיום 2 פרטים. נקבה בשם "לבנה" ונקבה שלטת "תלתן", שהגיעה מהטבע לבית החולים לחיות בר לאחר שנפצעה ובאחת מרגליה היה נמק. כדי למנוע את מותה נאלצו לכרות את הרגל, ומאחר וזאב לא יכול לחיות בטבע עם שלוש רגליים השאירו אותה בספארי. לאחר כמה זמן הפכה תלתן לנקבה השליטה. אצל הזאבים הנקבה השליטה היא היחידה שמתרבה.
 • זאב טלוא - בספארי נקבה אחת בשם ״מאישה״.
 • צבוע מפוספס - בספארי נקבה אחת בשם ״נויה״.

דרבן מצוי - במתחם הטורפים נמצאת תצוגה בה מתגוררות "דורית" ו״עמית״ דרבניות שהגיעו לספארי כצעירות לאחר שאימן נדרסה.

המתחם הדרום אמריקאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתחם הדרום אמריקאי קיימים בעלי חיים מאמריקה הדרומית הנמצאים בשתי תצוגות:

מגלן שני במתחם העופות
טווס מסתובב חופשי בגן החיות
מרבו אפריקני בשטח הפתוח

מתחם העופות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתחם העופות קיימים זני עופות רבים[1], בנוסף נמצאת תצוגה נוספת שנקראת בית ציפורי הביצה, התצוגה בשיפוץ ואת הציפורים שהיו בתצוגה העבירו לכלובים שונים באזור הדורסים עד ששיפוץ החצר תושלם. מיני העופות במתחם העופות הם:

נוסף על כך, ישנם זנים רבים של ציפורים המגיעים לספארי כחלק מעונת הנדידה, דוגמת הסיקסקים והמגלנים החומים.

במתחם הציפורים ישנה תצוגה נוספת של מרמוסט ג'ופרי, טמרין קיסרי וטמרין רעמתי זהוב

משק החי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתחם המכונה "משק החי" ישנן חיות משק וחיות קטנות, ופינת חי שבה בעלי חיים המותרים לליטוף:

בפינת הליטוף:

 • אלפקה - פרט אחד- נקבה העונה לשם "חנוכה"
 • חמור - פרט אחד- העונה לשם "חיים"
 • כבשים - 7 מסוג דורפר, 2 מרינו, 2 קמרון ו-1 כבש יעקב
 • עזים - 3 מסוג גמדי, 2 אנגורה ו-2 עז דמשקאית
 • בתצוגות נוספות:
 • גמל דו דבשתי - ישנו זוג גמלים שמשתתפים בתוכנית רבייה ושימור להגנה על המין הזה "חנה" ו"ג'ינגס".
 • חמוסים - כ-7 פרטים נמצאים בתצוגה.
 • איילים נקודים - ישנה חצר מופרדת שאין גישת מבקרים אליו, ובהמשך יועברו למתחם דרום מזרח אסיה. נכון ל-2017 ישנם כ-3 פרטים זכרים. בעבר חיו בחצר עם הנקבות אך מאחר התרבות יתרה, הנקבות הועברו לחצר מופרדת בשטח האפריקני.
 • חולדת מצויה - תצוגה בה נמצאות 6 חולדות בית.
 • בתצוגה נוספת נמצאים: קיפוד, צב יבשה ותוכי אמזונה העונה לשם "מוגלי"

מתחם הפילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איילים נקודים אוכלים בפינת החי
פילה אפריקאית בגן החיות של הספארי
פילה אסייתית "ורדה" בגן החיות של הספארי

במתחם הפילים נמצאים הפילים של הספארי, וגם ג'ירפות מרושתות. לאחרונה הצטרפו לאזור ערודים, לפתיחת תוכנית רביית לסוסים נדירים אלה בספארי. נכון לשנת 2013, 21 פילים אפריקאים ו-14 פילים אסייתים נולדו (ושרדו) בספארי.

תצוגת הפילים האפריקניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספארי מצויים הפילים האפריקניים (מהמין סוואנה אפריקני), בהם 2 נקבות "אביבה" ו"בהטי" הנמצאות בחצר אחת וזכר "יוסי" שנמצא בחצר נפרדת. בין הפילים האפריקנים הידועים ביותר בספארי הוא הזכר "יוסי", שהוא הפיל הידוע הגדול ביותר בעולם, כשמשקלו הוא מעל 7 טון והוא מתנשא לגובה של כ- 3.80 מ'. במהלך השנים היו ליוסי יותר מעשרים צאצאים, שהיוו תרומה חשובה לשימור של בעלי חיים אלה בעולם. בעבר "יוסי" ושאר הנקבות חיו ביחד אך יוסי כמו שאר הפילים האחרים בטבע הגיע לבגרות ובתגובה הרג את אחת הפילות בכך שמחץ אותה לקיר, ולאחר מכן הוחלט להפריד אותו משאר הפילות.

תצוגת הפילים האסייתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספארי מצויים פילים אסייתים (מתת-המין ההודי), בהם הזכר "מותק" והנקבה "ורדה", להם במהלך השנים נולדו 13 צאצאים הנחשב לגדול בעולם. בנוסף בתצוגה מצויות כיום הפילה "לה פטיט", שהגיעה מגן חיות בצרפת, ונולדה להם בת, "לה בל". מותק הכניס את ביתו לה בל להיריון, מה שגרר איבה בן האמא לביתה, בנוסף לאיבה בין ורדה ולה פטיט. שתיהן ילדו לו בסוף שנת 2013 את הנקבות "ללאנה" ו"לטאנגי".

הערודים בשטח הפתוח (שכיום הם בתצוגת הערודים)
ג'ירפות מרושתות בתצוגת הג'ירפות
תצוגת הג'ירפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתצוגת הג'ירפות חיות הג'ירפות המרושתות של הספארי. בין הג'ירפות הבולטות של הספארי נמצאת "דניסה" ששברה שיא עולמי בכך שהייתה הג'ירפה היחידה בגני חיות שהעמידה מהלך 19 שנות חייה 11 צאצאים (נכון לשנת 2010), בנוסף באחת הלידות תועדה הלידה בשידור חיה וגרפה מספר רב של צופים.

בתצוגה כ-5 פרטים: "דניסה" הנחשבת למבוגרות בעולם, שלוש בנותיה "דניאלה", "דקלה" ודיאנה" ופרט זכר צעיר העונה לשם "דדי".

תצוגת הערודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2006 הגיעו לספארי שני ערודים אחים זכרים מהחי בר ביוטבתה. האחד נולד ב-1998 והשני בערך בשנת 2000. הערודים שוחררו בשטח הג'ירפות בשטח הפתוח והתאקלמו שם מצוין.

בסוף שנת 2013 הערודים עברו לתצוגה במתחם הפילים (שקודם לכן שימשה את הג'ירפות המרושתות והגמלים החד-דבשתיים). נכון לאוגוסט, 2017, בתצוגה נמצאות הנקבות "באנצ'י" בת ה-5, "בר" בת ה-5.5, ובנה של יוספה (שבעבר חיה בספארי) "יהודה" בן ה-4.

מתחם הזוחלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתחם הזוחלים ישנם מספר תצוגות שבהן מספר זני זוחלים:

התצוגה הראשונה היא מתחם התנינאים. מתחם התנינאים הוא מתחם שבו המבקרים עוברים בגשר שמצד אחד שלו נמצאים 5 תניני יאור ומצד פרט אחד אליגטור אמריקני.

התצוגה השנייה היא תצוגה בה יש אקווריומים ובהם מיני הזוחלים:

באזור הקרוב לכניסה קיימים בתצוגה נפרדת כ- 5 פרטים של צבי יבשה דרבניים ובנוסף 2 צבי יבשה ענק : "יהודל'ה" ו"מומו". כמו כן בתצוגות שונות בגן החיות קיימים זני צבים נוספים,

מתחם דרום מזרח אסיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיגריס סומטרה במתחם דרום מזרח אסיה

מתחם דרום מזרח אסיה הוא אזור הנמצא בתהליכי בנייה, ומהווה חלק מתוכנית עתידית של שיפוץ הספארי לפי מגדר גאוגרפי של בעלי החיים, במקום הסדר הקיים.

נכון ל-2017 - קיימים 2 זנים של בעלי חיים במתחם:

 • הטיגריסים הסומטרים, ששכנו באזור הטורפים קודם לכן. תצוגת הטיגריסים היא התצוגה הראשונה שנפתחה לקהל במתחם. בספארי נמצאים שני זכרים, "פדנג" ו"רימבה", שבא במקום "עלמה" שמתה ב-2017. במהלך השנים לפדנג ועלמה נולדו שני צאצאים, "עוז" ו"עוצמה" שגדלו ועברו לגני חיות אחרים. ב-2016 עלמה מתה כשהייתה בת 19 מגידולים בגוף, ובמקומה הביאו את רימבה ("ג'ונגל" באינדונזית) מגן חיות בדנמרק כשהיה בן שנה וחצי. פדנג ורימבה מופרדים ונמצאים בחצרות שונים ובספארי מקווים שיוכלו להביא טיגריסית חדשה לתצוגה.
 • דרקוני קומודו. בספטמבר 2014 הגיע לספארי זכר מגן החיות של פראג "שאול" ובהמשך צפויה להצטרף אליו נקבה מפולין. דרקוני הקומודו בספארי יהוו חלק מתוכנית רבייה בינלאומית.

בעלי חיים נוספים שצפויים להצטרף לאזור בהמשך:

וכן זנים נוספים של ציפורים, עטלפים, קופים וזוחלים המצויים בדרום מזרח אסיה.

מאפייני הביקור במקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטח הספארי האפריקאי משוטטים בחופשיות בעלי חיים מאפריקה והמזרח התיכון בשטח מגודר. המבקרים במקום נוסעים במכונית במסלול קבוע, המקיף את כל שטח הספארי מהכניסה ועד היציאה. בגן החיות, הממוקם במרכז הספארי, הולכים המבקרים ברגל או נוסעים במכונית חשמלית שניתן לשכור בכניסה לגן החיות. בכניסה לגן ישנם מתקני משחקים. כמו כן, מדי פעם מארגן צוות הספארי העשרות התנהגותיות לבעלי החיים.

בית הספר אקשטיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

במתחם הספארי פועל גם בית ספר עבור תלמידי כתות ו'-ח' עם לקות למידה והפרעות קשב וריכוז, בעלי אינטליגנציה תקינה, אשר עברו וועדת השמה לחינוך המיוחד. 

בית הספר נפתח בספטמבר 2016, והינו בתהליך של צמיחה. בית הספר ממוקם בתוך מתחם הספארי ועובד בשיתוף פעולה מלא עם צוות הספארי ואגף החינוך בעיריית רמת גן. בנוסף, כל כיתה מונה 12 תלמידים בממוצע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הספארי ברמת גן בוויקישיתוף
חיות בשטח הספארי האפריקאי

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ חלק מהמינים ברשימה נמצאים באגם גן החיות ובאגם בשטח הפתוח, או בצפריית עופות הביצה