לדלג לתוכן

ויקיפדיה:כיכר העיר/ארכיון 115

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.

לראש הדף
לתחתית הדף

על חשיבותן של קואורדינטות[עריכת קוד מקור]

בטיוליי בחו"ל (אבל גם בארץ) אני משתמש באפליקציה "הרשמית" של ויקיפדיה. יש בה פיצ'ר נחמד שאם לא השתמשתם בו אני ממליץ - "בסביבה". האפליקציה מקבלת את מיקומך הנוכחי ובעזרת הקואורדינטות שהוספו לערכי מקומות היא מסמנת על גבי מפה את האתרים הקרובים. מובן שלחיצה על האייקון המתאים מביאה את פתיח הערך (ומכאן כמובן אפשר להמשיך לכל הערך). Shannen - שיחה 14:59, 1 במאי 2017 (IDT)

יום עצמאות שמח לכולם [עריכת קוד מקור]

תהיו טובים! יאצקין52 - שיחה 20:02, 1 במאי 2017 (IDT)

יום עצמאות שמח! אורשיחה20:05, 1 במאי 2017 (IDT)
חג שמח--א.פ עריכות-שיחה 20:21, 1 במאי 2017 (IDT)
עצמאות שמח ויקיפדיה! 🇮🇱🇮🇱🇮🇱 – אסף (Sokuya)שיחה 11:46, 2 במאי 2017 (IDT)

מי שלא האמין בכלכלת ישראל, הפסיד בגדול[עריכת קוד מקור]

בחירות לחבר הנאמנים של קרן ויקימדיה - תהיה לגבי מועמדים[עריכת קוד מקור]

אני מתארת לעצמי שחלק מהעורכים ראו את הבאנר שבו מהקשים מהוויקיפדים להצביע למועמדים לחבר הנאמנים. המועמדים וההצבעה m:Wikimedia Foundation elections/2017/Board of Trustees, נכנסתי להצביע בדף הזה איני מכירה את המועמדים שם, אבל גיליתי שמתוך 9 מומעדים יש רק אישה אחת "María Sefidari"., ויש גם מועמד מירדן: "Abbad Diraneyya". נכנסתי לראות את פעילותו וגיליתי שהוא יזם את הדף Wikimedians of the Levant, שמאגדת את פעילות הוויקיפדים הערבים בלבנט. אבל הם לא כוללים את ערביי ישראל, הוא כותב שם Jordanians, Palestinians, Syrians and Lebanese. מדינת ישראל לא קיימת אצלו. כמובן שהצבעתי נגדו, וכתבתי בדף השיחה של המיזם שלו כאן, מה אני חושבת על כך. ויקיפד שמעדיף להתעלם מקיומה של ישראל, לא ראוי בעיני להיות בחבר הנאמנים של הקרן.

אתם מוזמנים להיכנס ולהצביע שם. מי שאין לו זכות הצבעה שם, לא תתאפשר לו ההצבעה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 20:26, 2 במאי 2017 (IDT)

השם Palestinians (פלסטינים) מקביל למונח "ערביי ארץ ישראל". זה כולל גם את ערביי ישראל, אבל תוך התעלמות ממדינת ישראל. Liad Malone - שיחה 20:55, 2 במאי 2017 (IDT)
היה לי ברור שלזה הוא מתכוון, אבל זאת התפלפלות לא ראויה ממי שרוצה להיות בחבר הנאמנים של הקרן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 20:57, 2 במאי 2017 (IDT)
זו תמימות לשמה. זו מונח מקובל לערבים ישראלים, ורבים או רובם (לא כל כך משנה) של ערביי ישראל מזהים את עצמם ככאלה. אז את מצפה שאיזה ויקיפד אלמוני מירדן יחליט להיות נושא הדגל של המהפכה? גם אם הוא פרו-ישראלי בלבו אין שום סיבה שהוא יכניס את עצמו לדיון החם הזה. • צִבְיָהשיחה • ז' באייר ה'תשע"ז 14:27, 3 במאי 2017 (IDT)
הערה (אחרי שהתלבטתי האם להגיב): עאבד ואני, ביחד עם עוד 16 ויקימדים מרחבי העולם, חברים בקבוצת המתאמים האסטרטגיים במסגרת התהליך האסטרטגי לשנת 2017. אמנם לא יצא לי להכיר אותו באופן אישי, או את הדעות שלו לגבי ישראל והסכסוך הישראלי ערבי, אבל מהמעט שהתכתבנו (בעיקר בנושאים טכניים - תרגום שפות הנכתבות מימין לשמאל והתאמה של הממשק לדוברי עברית/ערבית), אני ממש לא חושב שמדובר במי שיש לו דעה אישית כנגד ישראל, ולהתרשמותי, בדומה לרבים מאיתנו, הנושא הספציפי הזה לא ממש בראש מעייניו. אני ממש לא מביע פה עמדה לעניין התאמתו או אי התאמתו לתפקיד כחבר בדירקטוריון, ויכול להיות שיש בעיה בהתנהלות של ויקימדיה לבנט, והעובדה שהוא חלק ממנה (אחד מהיוזמים שעומדים מאחורי הקמת הצ'פטר) בהחלט עשויה לשמש כשיקול בהצבעה, אבל חשוב לי שלא יווצר הרושם הבלתי מבוסס שהוא ספציפית פועל כנגד ישראל באופן אישי. בהתאם למה שראיתי, זה בהחלט לא המצב. אני כמובן לא נכנס פה לשאלה למי או למי לא להצביע, אבל היה לי חשוב להתייחס לנקודה הזו ספציפית. Ranl-WMIL - שיחה 15:14, 3 במאי 2017 (IDT)
הדף המדובר מאגד ויקיפדים דוברי ערבית מאזור מסוים: "ירדנים, פלסטינים, סורים ולבנונים". כלומר, ההגדרה כוללת שמות של מדינות. מכיוון שכך, מן הראוי שגם מדינת ישראל, שערבית היא שפה רשמית בה וכ-20% מאזרחיה ערבית היא שפת אמם, תוזכר ברשימה הזו. זה לא מקרה שהיא לא מוזכרת - מבחינתם היא לא קיימת או שלא צריכה להתקיים. הבעיה היא שזה מנוגד לרוח המיזם. העלמת מידע, התעלמות ממנו והטייה פוליטית, מנוגדות לתכלית של ויקיפדיה, וכמו בתחומים אחרים, אם הערבים לא מצליחים להתגבר על המכשול הזה, אל להם לארח או לשאת בתפקידים בינלאומיים. Liad Malone - שיחה 15:41, 3 במאי 2017 (IDT)
נכון, מבחינתם היא לא קיימת ו/או לא אמורה להתקיים. מבחינתם זו עמדה קיצונית בערך כמו לומר שאין עם פלסטיני ואין ולא הייתה פלסטין. • צִבְיָהשיחה • ז' באייר ה'תשע"ז 15:45, 3 במאי 2017 (IDT)
תסלח לי Ranl-WMIL , אבל אם אין לו "ביצים" (כלשון העם) לציין את ישראל בדף שלו, אז אני לא סומכת עליו גם בחבר הנאמנים. ויקימדיה ישראל, משקיעה רבות בנושא חיזור וגיוס עורכים ערבים ישראליים לוויקיפדיה העברית וגם השיגה תקציבים נדיבים מקרנות לשם כך, אז ראוי שהוא יכיר בכך. היום התפרסם סקר בקרב ערביי ישראל לגבי רצונם להמשיך לגור במדינת ישראל אם תקום מדינה פלסטינית, כמעט 50% אמרו שהם יישארו בישראל אם תוקם מדינה פלסטינית לצד ישראל, אחוז של כמעט 40% אמר שהוא מעדיף מדינה אחת שתכלול את היהודים והערבים בכל השטח, מדינה דו לאומית, ורק היתרה אחוז קטן אמר שהוא יעדיף לגור במדינה פלסטינית אם תקום לצד ישראל. אז ערביי ישראל בגדול רוצים לגור בישראל, אז שיפסיק להיתמם, ויציין את ישראל ויכיר ברצונם של ערביי ישראל לגור במדינת ישראל ולכתוב בוויקיפדיה הערבית ושיכירו בהם באותו דף מיזם. אני הצבעתי אצלו נגד חנה Hanayשיחההיום אני חוגגת 8 שנים בוויקיפדיה העברית חיוך ירוק אני אתכם ! 16:00, 3 במאי 2017 (IDT)
חנה Hanay מדובר בהחלט בשיקול לגיטימי, ובהחלט יש מקום להעלות את הנושא בצורה ישירה (כפי שעשית, וטוב שכך). היה לי חשוב להתייחס ספציפית אליו על סמך ההתרשמות האישית שלי ויחסי העבודה בנינו, כך שלא תיווצר התחושה שהוא אישית מנהל איזשהו "מסע צלב" נגד ישראלים. לעניין ההתנהלות הכללית במסגרת הצ'פטר, שאת הקמתו הוא יזם, זה כמובן עניין אחר, שבהחלט יכול לשמש כשיקול בהצבעה. Ranl-WMIL - שיחה 16:09, 3 במאי 2017 (IDT)
זה שהם מעדיפים לגור בישראל לא הופך אותם ל"ציונים" או תומכי ישראל, כפי שמי יורד לגרמניה לא עושה זאת כי הוא פטריוט גרמני. כל בר-דעת יעדיף לגור במדינה מודרנית. ליהפך, מפתיע אותי שכל כך הרבה ערבים ישראלים היו מעוניינים לגור בפלסטין. את צריכה להבין שהם חיים בתודעה אחרת לגמרי. כפי שאני רואה את זה - מבחינתו, הוא נקט בניסוח ברירת המחדל, בלי לנקוט עמדה. למה שיכניס עצמו לוויכוח פוליטי? איזה תועלת תהיה לויקיפדיה ו/או לאנושות שהוא יהיה מנודה בקרב מי שהוא רוצה לפעול? לא צריך לבחון כל דבר באספקלריה פוליטית. • צִבְיָהשיחה • ז' באייר ה'תשע"ז 16:13, 3 במאי 2017 (IDT)
לרן, אני לא יודעת מה הוא מנהל או לא מנהל, לא חקרתי לעומק, הגעתי לדף הזה , וזה הספיק לי להחליט, אני יודעת שמה שעשה לא תואם את רוח המיזם, וזה מספיק לי בשביל להצביע נגדו. דרך אגב הוא לא ענה לי למה שכתבתי בדף השיחה במיזם שלו, זה גם אומר דרשני. חנה Hanayשיחההיום אני חוגגת 8 שנים בוויקיפדיה העברית חיוך ירוק אני אתכם !
צביה, לכתוב: ירדן, סוריה, לבנון, פלסטין וישראל, זה לא מכניס אותו לוויכוח פוליטי, יכול היה לכתוב עוד יותר פשוט, כל העורכים בשפה הערבית בשטח של המדינות הבאוות: ירדן, סוריה, לבנון ישראל והרשות הפלסטינית, (ואפילו פלסטין). חוסר העוז שלו לכתוב את המילה ישראל, מורה שהוא לא מתאים להיות בחבר הנאמנים של הקרן. כמה שתסובבי את זה, אי אפשר להכשיר את השרץ. (ומעניין איזה עורכים יש לו היום בסוריה?) חנה Hanayשיחההיום אני חוגגת 8 שנים בוויקיפדיה העברית חיוך ירוק אני אתכם ! 16:20, 3 במאי 2017 (IDT)
כאילו הישות הירדנית פחות מלאכותית מאחותה הצולעת הסורית או הלבנונית או העיראקית או הסעודית או הלובית או התימנית. האנציקלופדיסטשיחה • ח' באייר ה'תשע"ז • 20:34, 3 במאי 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

מסכים עם חנה, אנשים בדרג כזה צריכים לדעת להתבטא ולהתנהג בהתאם. – אסף (Sokuya)שיחה 16:49, 3 במאי 2017 (IDT)

גם אני מסכים עם חנה והצבעתי נגד הירדני החצוף. נקווה שלא יבחר וילמד את הלקח. בורה בורה - שיחה 18:37, 3 במאי 2017 (IDT)
בורה בורה, נתתי לך מוטיבציה להצביע ? חנה Hanayשיחההיום אני חוגגת 8 שנים בוויקיפדיה העברית חיוך ירוק אני אתכם ! 20:17, 3 במאי 2017 (IDT)
עכשיו ראיתי שמה שציטטת כתוב בדף של הפרויקט. פרוייקט שמנסה לאגד את דוברי הערבית בסוריה, לבנון, ירדן וישראל, ככל הנראה האזור בו יהיו לרוב הכותבים דעות מוצקות ביותר לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני. באמת יהיה מאד הגיוני מצידו להזכיר את "ישראל" בראש הפרויקט, לכולנו ברור מה התמיכה שהוא יקבל. הניתוק של הישראלים ממה שמתרחש סביבם ימשיך להדהים אותי כל פעם מחדש. • צִבְיָהשיחה • ז' באייר ה'תשע"ז 19:52, 3 במאי 2017 (IDT)

תגובתו של עבד[עריכת קוד מקור]

It is actually quite frustrating to see active members of the movement dragging the elections into such a pointless political argument. As far as I know, Wikimedia has never been concerned with either Palestine or Israel: what we do work on is free knowledge, which has never had anything to do with political borders and barriers. It is shocking enough that people are willing to reflect the work of a movement's affiliate like Wikimedia Levant on this useless controversy.

However, to answer the main point of why Israel is not on Wikimedia Levant?, it is really quite straightforward. There are two primary reasons:

 • At the time Wikimedia Levant was founded, Israel already has had an active chapter for the past 4 or 5 years. There is no point of having another affiliate in the same country.
 • Wikimedia Levant was created to fill a gap in the Arabic speaking region, as clearly stated in its user group's description. Israel, even though it does have an Arabic speaking minority, is by no definition an Arab country, and hence is simply out of the scope of the project. That is, there is no statement that forbids willing Israeli citizens from joining the group, would they wish to.

I think this answers the main question. I have to say, though, that I am really sad to see the issue being raised in the first place, and I would rather not comment on such fruitless debates had I not been asked directly to.

Abbad.

ותודה מעומק הלב לכל החברים שפועלים למען הפוליטיזציה של המיזם. אם לשפוט לפי המגמות הרווחות בעולם לאחרונה, אתם בדרך האופנתית והנכונה. • צִבְיָהשיחה • י"ג באייר ה'תשע"ז 09:26, 9 במאי 2017 (IDT)

צִבְיָה, תוכלי לקשר לדף שבו ראית את התשובה הזאת? האם במקום בו שאלתי? תשובתו מתחמקת ולא רצינית:
"Wikimedia Levant was created to fill a gap in the Arabic speaking region, as clearly stated in its user group's description. Israel, even though it does have an Arabic speaking minority, is by no definition an Arab country, and hence is simply out of the scope of the project".
אני קוראת זאת ונדהמת מההתחמקות שלו. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 09:55, 9 במאי 2017 (IDT)
שלחתי לו מייל. אני אישית התרשמתי שהוא דיבר בכנות. אני חוזרת ומדגישה שעליך לקחת בחשבון את הפערים התודעתיים, התרבותיים והחברתיים שקיימים בין הסביבה בה את חיה לסביבה בה חי הוא. • צִבְיָהשיחה • י"ג באייר ה'תשע"ז 17:47, 9 במאי 2017 (IDT)
כלומר הוא לא מצא לנכון להגיב במקום שבו העליתי את שאלתי, זה בעיני גם בעייתי. מי שרוצה להיות חבר בוועד המנהל של הקרן, צריך לעסוק בתרבויות שונות וקהילות שונות, הוא צריך לדעת להתעלות מעל הפינה הקטנה בה גדל, והתרבות בה גדל, ולהיות שקוף לציבור. אחרת הוא לא מתאים להיות בוועד המנהל של הקרן, והתכתובת הזאת שלך רק מדגישה את מה שחשבתי מלכתחילה. Lionster ו Lionster (WMF), כתבת שעבדת אתו, כדאי שתקרא את התשובות שלו. אני מקווה שהוא לא ייבחר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 17:55, 9 במאי 2017 (IDT)
אם ויקיפדיה לבנט אכן לא עוסק בדברים שהתרחשו במדינת ישראל אלא רק בשאר הלבנט, אני מקבל את התשובה של Abbad. במקרה כזה הבלטה של ישראל הייתה חסרת טעם גם בלי העובדה שהיא תקיעת אצבע בעיני רבים מהמתנדבים הפוטנציאליים. ביקורת - שיחה 18:06, 9 במאי 2017 (IDT)
ביקורת, סליחה, אז שלא יקרא לדף לבנט, השם הזה כולל את ישראל, שיקרא לדף: ויקיפדים דוברי ערבית מלבנון, סוריה וירדן. העובדה שהיא שיש ויקיפדים ערבים ישראלים שעורכים בוויקיפדיה הערבית, אז למה להדיר אותם מהדף? מי שהוא כזה חששן לעמוד מול המציאות, שלא ילך לתפקיד כזה. שימשיך להתנהל בפינתו הקטנה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:11, 9 במאי 2017 (IDT)
הוא לא שונה מרובנו. רובנו (ובדגש על רובנו) חיים באותם קהילות בהן גדלנו, אותם דעות פוליטיות בה החזיקו הורינו, וכן הלאה וכן הלאה. "אנחנו" זה החברה בה גדלנו, ההורים שגידלו אותנו ומאורעות החיים שעברנו. ההבדל הוא שהוא, לרוע מזלו, התעסק בנושא נפיץ. כל ניסוח שלו, כזה או אחר, היה עשוי להישמע כהצהרה פוליטית, לכאן או לכאן. יש לך מושג מהם עמדותיהם הפוליטיות של שאר חברי הקרן? אף אחד לא הצהיר דבר בנושא. אולי הם תומכי BDS? אין לדעת. איך היית חושבת ו/או מרגישה אם מישהו היה מצביע נגדך משום שאת מקדמת מיזם ישראלי כלשהו, בטענה שתמיכה בציונות משמעה תמיכה בכיבוש, הפרת זכויות ורצח עם (ואני בטוחה שזה קורה לישראלים לא מעט)? בחור צעיר ובעל יוזמה מקדם את הידע החופשי במזרח התיכון. במקום לבחון אותו על פי הישגיו, הוא נענש. • צִבְיָהשיחה • י"ג באייר ה'תשע"ז 18:22, 9 במאי 2017 (IDT)
ביקורת ויקיפדיה לבנט לא עוסקת לא בלבנט ולא בישראל, מדובר במיזם שמאגד משתתפים מירדן, פלסטין, סוריה ולבנון. זה הדף. • צִבְיָהשיחה • י"ג באייר ה'תשע"ז 18:30, 9 במאי 2017 (IDT)
אני מתחילה לחזור על עצמי, שוב ובפעם האחרונה: יש הבדל בין אדם שפועל בקהילה שלו עם חששות לבין מי שרץ לתפקיד כה בכיר בו יצטרך להתעסק גם עם ישראל, וגם עם הוויקיפדים הערבים במדינת ישראל שהוא לא מכיר בהם. מה כל כך לא ברור כאן? הוא כזה חששן, אז הוא לא מתאים לדעתי לתפקיד הזה. אפשר לקדם את הידע החופשי במזרח התיכון בתחום המדיר את הערבים הישראלים בלי להיות בתפקיד שהוא רץ אליו.
הוא לא מקדם מיזם ירדני, הוא מתיימר לקדם מיזם הכולל את כל דוברי הערבית בלבנט . מה זה הטיעון הזה "אולי הם תומכי BDS? אני יכולה לשפוט אנשים רק לפי המידע שהם מספקים על עצמם. אם לא יועלו טיעונים חדשים, לא אגיב יותר בנושא זה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:32, 9 במאי 2017 (IDT)
חנה Hanay, ההתעלמות שלו מפנייתך אל מול תגובתו לצביה במייל, מרגיזה יותר מעצם אי אזכורה של ישראל. זו פחדנות מצדו אם העדיף להגיב בנושא רק במחשכים ולא בפומבי ולכן אני מתכוון להצביע נגדו. השאלה היא למי עוד צריך להצביע. למדת משהו מענין על מועמדים אחרים? Liad Malone - שיחה 12:23, 11 במאי 2017 (IDT)
תכל'ס בחורצ'יק נחמד. הנה תמונה. Hanay, ממה שאני רואה כל המועמדים ראויים פחות או יותר, יש משהו מיוחד ראוי לציון ששמת לב אליו? (מצטרף לשאלתו של ליעד). ביקורת - שיחה 20:30, 11 במאי 2017 (IDT)
ביקורת יכול להיות שהוא נחמד, אבל בלי עוז רוח להתמודד עם המציאות האזורית. אני יכולה רק לכתוב לך למי אני הצבעתי: Chris Keating ו-Dariusz Jemielniak שאת פעילותם אני קצת מכירה, בנוסף הצבעתי לאישה היחידה שם María Sefidari (מרחה ספידארי). כי לא ייתכן חבר נאמנים כולו גברים, מה זה הקבינט של טראמפ . בחרתי להצביע גם בעד Abel Lifaefi Mbula מקונגו, בגלל שהיה היחיד שהעלה את נושא אפריקה, זה נושא שחשוב להשקיע בו. וכמובן הצבעתי נגד עבד. ליתר לא התייחסתי ופירושו שאני נמנעת. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 11:40, 12 במאי 2017 (IDT)
יפה, אני הצבעתי בעד Dariusz Jemielniak שהוא היחיד שהרשים אותי כבעל כוונות טובות ורקורד סביר. ביקורת - שיחה 11:49, 12 במאי 2017 (IDT)

דיון משני[עריכת קוד מקור]

ירדן ממילא על כרעי תרנגולת. לא צריך לצפות ממנה או מתושביה לדבר אלא לנתק ממכונת ההנשמה ולהניח לה להתפרק, ככל הישויות המלאכותיות שהוריש לנו הקולוניאליזם האירופי, ולהיות לפלסטין באופן רשמי. וגם לא לחזר ולשדל את ערביי ישראל להצטרף לוויקיפדיה. ירצו יצטרפו לא ירצו נסתדר בלעדיהם, אבל להשקיע בזה תקציבים שהגיעו מקרנות? מעניין איזה קרנות. בסוף הם ירגישו שאנחנו מכים על איזה חטא ושמגיע להם וידרשו לשנות את הדגל וההמנון והשפה של הוויקיפדיה וכמובן שדרישתם תענה כי לא יפה להפלות. האנציקלופדיסטשיחה • ח' באייר ה'תשע"ז • 20:11, 3 במאי 2017 (IDT)

מעניין שישראל היא לא ירושה של הקולוניאליזם...לא הבריטי אך בהחלט האירופי.Dovole - שיחה 21:23, 3 במאי 2017 (IDT)
ישראל פה מלפני 3000 שנה. האנציקלופדיסטשיחה • ח' באייר ה'תשע"ז • 21:51, 3 במאי 2017 (IDT)
לא יודע למה...אבל בערך דאולת איסראיל כתוב שהיא קיימת 69 שנים...מי לאאמין?Dovole - שיחה 23:52, 3 במאי 2017 (IDT)
לעיל דוגמה למה שיקרה לוויקיפדיה העברית היה והמוני ערבים ינהרו לתרום לערכיה. האנציקלופדיסטשיחה • ח' באייר ה'תשע"ז • 06:48, 4 במאי 2017 (IDT)
אני חושב שהמקור הספרותי הוא "ינועו בכמויות אדירות" (מתובל בבהלה לאומנית). אני אומנם גם ערבי, אבל ערבי-עברי...שמי-שאמי... אז אתה משנה בערך את יסוד ישראל ללפני 3000 שנה או שזה נשאר ב-1948? Dovole - שיחה 08:45, 4 במאי 2017 (IDT)
גם אם מדובר בערבים, בעברית תקנית כאשר מתייחסים לאובייקט שניתן למניה יש לומר "מספרים גדולים" ולא "כמויות אדירות". ובהחלט, יסוד ישראל מתואר היטב בתנ"ך. והאסלאם בן המאה ה-7 לספירה יודע למי שייכת הארץ הזאת. האנציקלופדיסטשיחה • ח' באייר ה'תשע"ז • 09:37, 4 במאי 2017 (IDT)
אני מניח ששיעור לשון לעולם אינו מזיק, ובכל זאת איני המקור שאותו יש ללמד (ולא מעט) שבעברית לאנשים לא מתייחסים כאל גוף מטאפיזיקלי אלא כאל בני מנייה. לא יכולת להסתפק בציטוט מספר בהוצאת קיימברידג' או אוקספורד ישר הלכת להוצאת אוניברסיטת אריאל... ואתה בטוח שלך הבכורה, אתה בטוח שאתה ישראל?! למיטב ידיעתי ישראל איבדו הבכורה עוד לבית דוד ואיבדו את ריבונותם עוד לסנחריב. יהודה איחרו בכמאתיים שנים, אך משום מה בנ"ך שלך כתוב שהם מוגלים מהארץ הזאת...Dovole - שיחה 10:01, 4 במאי 2017 (IDT)
נראה לך שאני חי בספק? מפלטו של מי שאין לו תשובה להיטפל לזוטות. שבאנגליה עוד לא ירדו מן העצים עיצבו בני ישראל על גבעות השומרון את ממלכת ישראל. האנציקלופדיסטשיחה • ח' באייר ה'תשע"ז • 10:22, 4 במאי 2017 (IDT)
גאוה גדולה "ד'יזראלי"... יש לך את זה במקורי יותר, אולי תניח את ספר הכיס "מוצא לציוני" ותשיב כתלמיד חכמים לעניין, מי ביננו נטפל לזוטות? ומניין לך שאתה ישראל הזה ולך הבכורה? גם הרומאים בטוחים היו שהם בני הטרויאנים. אני מבין שאתה לא אהליבה ולא אהלה, ושאתה לא הוגלת ואין לך מה להיאחז במטאפיזיקה בייחוד לא כשאתה שובר ממנה רסיסים כמו הייתה הגיון עקיב.Dovole - שיחה 11:26, 4 במאי 2017 (IDT)
לא מצאת את האדם הנכון לערבל לו את הראש, לערער את בטחונו בצדקת דרכנו. האנציקלופדיסטשיחה • ט' באייר ה'תשע"ז • 20:24, 4 במאי 2017 (IDT)
כדי לערבל ראש צריך שיהיה ראש . ספק הוא יסוד להבנת העולם, גם לי אין ספק שפאי שווה 3, דבקות לא עושה הקביעה הזו נכונה. התבשם בסיסמאות הלאומיות שלך מעניין אם אי פעם תתעורר לגלות שאינך יודע ושהדבר הבטוח היחידי הוא הספק.Dovole - שיחה 21:02, 4 במאי 2017 (IDT)
ראה איזה עולם נפלא. כל אחד מחווט אחרת. אתה מצאת את ייעודך כמיסיונר של דת הספקנות. ואני תפוס עם דת אחרת. האנציקלופדיסטשיחה • ט' באייר ה'תשע"ז • 21:27, 4 במאי 2017 (IDT)
לא אתה ולא אני דתיים, אתה לאומן, שזה הדבר הכי פחות דתי שיש, דת נטועה באמונה, באינדיבידואליזם של הפרט עם האלהים שלו, אומה היא לא סמכות, להפך היא בדרך כלל הדבר שצריך להיבדל ממנו (חטא העגל למשל, התנהגות ישראל במדבר "בשבתנו על סיר הבשר"..."הקישואים והאבטיחים"). לאומיות נועדה להחליף את אלהים כמקור הסמכות וחסות המלוכה שאיננה. לאומיות היא צורך חילוני. אני לא מאמין בספק, ולא עובד את הספק, להיפך אני עושה ככל שביכולתי כדי להתגבר עליו, אך זה לא אומר שהוא לא שם, מעבר לזה שהספק הוא מסקנה ניסויית ורציונלית (אמפריציזם) להבדיל ממך שנראה שנשארת עם ההבניה החברתית של הגננות, המורות והמוסדות הממלכתיים. "חיווט" הוא לא תירוץ למי שקובע דברים ללא הסבר, למשל שהוא בכור יורש לישראל שישב כאן כשסנחריב כבש, החריב, הגלה וישב את הגבעות האירוטיות של השומרון.Dovole - שיחה 21:50, 4 במאי 2017 (IDT)
נו, ומי יותר שלם עם עצמו? אני עם הגננות או אתה עם הספקות? האנציקלופדיסטשיחה • ט' באייר ה'תשע"ז • 06:28, 5 במאי 2017 (IDT)
Dovole, ניטפוק: ממלכת שומרון נכבשה סופית בימי שלטונו הקצר של שלמנאסר החמישי. עיקר כיבוש הממלכה היה בימי אביו, תגלת פלאסר השלישי. סנחריב היה זה שכלא את חזקיהו כמו ציפור בכלוב בירושליים. Tzafrir - שיחה 23:19, 6 במאי 2017 (IDT)
Tzafrir אכן כך, תודה על התיקון..."ותגלת פלאסר אכל את פרי, חמודותי פשט והציל את עדיי ולחלח ולחבור נשא את שיביי" אבן גבירולDovole - שיחה 04:08, 7 במאי 2017 (IDT)
אתה רציני, אתה מעדיף לחיות עם "הפאי=3" אפילו שזה לא נכון... צדקת הדרך היא לא העיקר אפילו לא עבורך, ואם כן, אז נראה לי שהחמצת אפילו את מה שהגננות כיוונו. Dovole - שיחה 13:42, 5 במאי 2017 (IDT)
אתה קבעת שאני מאמין בפאי=3. אני בן לעם השב למולדתו אחרי 2000 שנות בהן לא זנח את אמונתו למרות המהמורות והתקלות (היש עוד פלא שכזה?) אז אולי דרכי היא הדרך הנכונה? וללא ספק זוהי אתחלתא דגאולה בכיוונו של מצפן עתיק לגאולה השלמה וביאת ימות המשיח המעניקה טעם לחיינו והמציבה אותנו בכל מדדי האושר גבוה במדרג. חייהם של הספקנים קשים יותר וספינתם שוקעת. הם כל הזמן עסוקים באוי, דרכתי על נמלה, אוי, אכלתי פרה, אוי, מה יהיה על זכות ההגדרה העצמית של המיעוט ההוטנטוטי, אוי, צריך לקלוט את מסתנני כל העולם הצובאים על גן העדן המתהווה בארץ הקודש. האנציקלופדיסטשיחה • י' באייר ה'תשע"ז • 07:06, 6 במאי 2017 (IDT)
האנציקלופדיסט אני לא קבעתי שאתה מאמין בפאי=3, אני הידגמתי כמה חסר ערך ביטחון בצדקת הדרך יכול להיות. זה חמוד שאתה כופר מחלל שבת שלא זנח את אמונתו (עם אמונה באה יראה). בשאלה היש, אני יכול להניח שיש גם יש, לא בדיוק, אבל זוטות הן מפלטו של... אם אתה מנסה להעניק תוקף דתי אז עליך להבין שזה חסר ערך, דת היא בעיקר עבודה עצמית וביאת המשיח היא שכר ולא מצוה. אתה מבין שהתורה שאתה מדבר עליה, אתחלתא דגאולה שהנביאים דיברו על הגאולה, זה בדיוק הדבר שאתה מזלזל בו ברדידות תפישתך, היעדר הצער מן העולם, לא כי אין ספקות אלא כי אין פגיעה בחף מפשע. מהו גן עדן כאשר שלשה מיליארד אנשים עניים ויותר משבע מאות מיליונים בתת תזונה?! התורה יחד עם פלאטון ואריסטוטל, העניקה למערב את החסד לדל, במה עוסקת התורה אם לא במצוות נח ובין אדם לחברו... נראה שאתה כופר, וכופר בעיקר, וכותב לך את זה מי שלא מגדיר עצמו כלל יהודי...צדקת הדרך, באיזו דרך אתה הולך, מסילת רשעים?Dovole - שיחה 09:21, 6 במאי 2017 (IDT)
ואילו אני הדגמתי עד כמה צדקת דרכנו מוכיחה את עצמה. כשאלה הקמים עלינו לכלותנו יתייאשו מדרכם נפנה, ביתר שאת, לתיקון עולם ונהיה אור לגויים ברוח הנביאים. האנציקלופדיסטשיחה • י' באייר ה'תשע"ז • 09:36, 6 במאי 2017 (IDT)
צדקת דרכנו אינו מוכיחה את עצמה, אתה כותב זאת משום שפשוט יותר לכתוב שדבר מוכיח עצמו מאשר להוכיח אותו, כנראה כי לא ניתן להוכיח אותו. אתה שב ומבלבל עולם פיזיקלי ועולם מטאפיזיקלי, אתה מקבל תיקון עולם אך קובע כיצד...מי הרב שלך? מי קובע מה ומתי?Dovole - שיחה 11:15, 6 במאי 2017 (IDT)
חידשנו את הריבונות היהודית במולדתנו ההיסטורית. הוכחה ניצחת. אפשר להכניס את המתאבק הבא. האנציקלופדיסטשיחה • י"א באייר ה'תשע"ז • 20:55, 6 במאי 2017 (IDT)
אתה בטוח שהכל כאן זה כדי "לנצח" בוויכוח... ואני מדבר איתך על חייהם ורווחתם של אנשים. האם "הצלחת" איזבאלה מקסטיליה ופרננדו מארגון בגירוש היהודים מספרד היא הוכחה לצדקת המעשה?! האם עלייתם לשלטון של היטלר והמפלגה הנאצית היא הוכחה לצדקת דרכם?! הייתכן שאתה שקוע שיכור בתוך תפישתך העצמית את המציאות עד כדי כך שמה שחל על אחרים אינו חל עליך...אינך משיב כהלכה, אך שוב ושוב חשוב לך לטעון ש"ניצחת"...Dovole - שיחה 04:02, 7 במאי 2017 (IDT)
הכל כאן זה כדי לשגשג בריבונות יהודית ודמוקרטית בארץ ישראל שבעיניך ערכה כקליפת השום. כנראה שלא תבין את חשיבותה אלא אם היא תחדל להתקיים ויתמזל מזלך לשרוד את חדלונה. האנציקלופדיסטשיחה • י"א באייר ה'תשע"ז • 07:10, 7 במאי 2017 (IDT)
איזה ערך יש למדינה יהודית המחללת שבת? איזה ערך למדינה יהודית המחזיקה תחת שלטונה מיליונים של אנשים שאינם רוצים בשלטונה?! למדינה יהודית כזו יש ערך אחד, ערך אתני, ערך גזעני, מה שמזוהה כיהודי אינו יראת השמים אלא יראת הדגל, דגל שאנשים תפרו, דגל שאנשים המציאו, אילו היהודים הערבים יזדהו במוצאם האתני כערבים אבוי להם, ולא די בכל שנות הגזענות הציונית האשכנזית.Dovole - שיחה 07:32, 7 במאי 2017 (IDT)
אכן, יש לצמצם את חילול השבת. אכן, יש לחסל את הגזענות האשכנזית. גם מיליוני ערביי ישראל אינם רוצים במדינה יהודית. יתרגלו. גם ערביי ישראל שמעבר לקו הירוק יתרגלו. האנציקלופדיסטשיחה • י"א באייר ה'תשע"ז • 09:04, 7 במאי 2017 (IDT)
"יש לצמצם חילול השבת" אמר מחלל השבת, גם לא קנית לך זכות על הארץ וגם תבעת זכות על הארץ בכוח- זה מלמד מה היחס הכן שלך לדת ישראל. אני בטוח שאנשים יתרגלו לחיות ללא זכויות ובפערים חברתיים, ישראל כצרפת וערביי שומרון, יהודה ועזה כטנזניה, אם ביטחונך בצדקת הדרך כה גדול, כיצד אינך מצטרף לקריאה ההוגנת להעניק זכות הצבעה לערביי שומרון ויהודה?! אתה מבין שבפרלמנט השמי החדש חד"ש תזכה ביותר קולות ממפלגת גופשטיין "בעד זכויות המזרחיים" שלך.Dovole - שיחה 09:23, 7 במאי 2017 (IDT)
ממרום מושבך, אביר זכויות האדם, הנהנה מדובשה של הארץ (לא סתם הארץ, גבעות השומרון הארוטיות רחמנא ליצלן) ובה בעת מוציא את דיבתה, אינך מסוגל לקבל שניות אצל ה"אחר", השונה ממך, המסוגל לטרוף שפנים ובה בעת לצדד בצמצום חילול שבת, או לקרוא לחיסול ההגמוניה והגזענות האשכנזית תוך זלילת גפילטע פיש, כבד קצוץ ורגל קרושה. וירדן היא פלסטין. ערביי יהודה ושומרון יכולים להצביע לפרלמנט הירדני ולהיות תושבי ישראל בו זמנית. ועדת אונסקו"פ המציאה את הפטנט הזה לא אני. האנציקלופדיסטשיחה • י"א באייר ה'תשע"ז • 09:40, 7 במאי 2017 (IDT)
רק תלמיד חכמים כמוך יבלבל ארץ עם מדינה, ומדינה עם אנשים, את דיבת ה"ארץ" לא אני מוציא אלא מי המשעבדים להם אנשים ורווחתם בשם ביטחונם ובשם "זכותם על הארץ". היו בישראל שניסו למסור את שומרון ויהודה לריבונות ירדנית, אך ישראל מעולם לא הסכימה לך, והעלילה הזו היא מים שעברו בנהר (נחש איזה נהר). ייתכן כי בירדן תקום מדינה פלסטינית ביום מן הימים, אך בשומרון וביהודה כבר היום יש מדינה פלסטינית, על כל יהודי כאן, יש לפחות עשרה ערבים. מי יודע אולי את חזון "זו שלנו וזו גם כן" יגשימו הערבים בקומם ובכוננם מדינה פלסטינית לשתי גדות הירדן.Dovole - שיחה 09:54, 7 במאי 2017 (IDT)
אף אחד לא יודע כמה ערבים ביהודה ושומרון. וירדן היא פלסטין. ערביי יהודה ושומרון יכולים לממש את תביעתם המצוצה מהאצבע להגדרה עצמית בהצבעה לפרלמנט הירדני ולהיות תושבי ישראל שווי זכויות בו זמנית. ועדת אונסקו"פ המציאה את הפטנט הזה לא אני. ושלא יסבירו לי שזו לא תוכנית כבקשתך. אם ה"אומה" הירדנית יכולה לזגזג בין גזילת יהודה ושומרון מן המדינה הערבית המיועדת על פי תוכנית החלוקה ולאחר מכן בראשית שנות ה-50 להעניק זכות בחירה לפרלמנט הירדני ושאר זכויות אזרח לערביי יהודה ושומרון ולאחר מכן ב-1988 לנער חוצנה מהגדה המערבית אזי כל העולם במה וכולנו שחקנים והכל תלוי בנחישות, כח רצון ונכונות להקרבה. האנציקלופדיסטשיחה • י"א באייר ה'תשע"ז • 10:05, 7 במאי 2017 (IDT)
אף אחד לא יודע, אבל אחד כן יודע. אני מבין שזה יסעיר אותך אבל יש כזה דבר הקרוי טכנולוגיה, גם אם אתה לא בוטח במפקדי האוכלוסיה ובניתוחים הדמוגרפיים, למשל צריכת חשמל. אתה יודע כמה חשמל צורכים במגלופוליס הר ברכה, איתמר ויצהר ולעומתו בעיירה שכוחת האל נאבלוס היא שכם?! אבל נראה שכולם צדקו (להוציא אותי...אתה בכלל לא במשוואה), זו פשוט אוננות אינטלקטואלית, אתה כאן רק כדי לנקוב בסיסמאות כמו "פלסטין היא ירדן" (אפילו אחרי שהסכימו איתך, אבל הסבירו לך שלא בהכרח ישנה פלסטין אחת).Dovole - שיחה 10:14, 7 במאי 2017 (IDT)
זה מה שקורה שלא מדבירים את הרעיונות הללו בעודם באיבם. עכשיו הם רוצים 3 מדינות פלסטיניות ומדינת כל אזרחיה עם נטיות אירידנטיות על חורבות המדינה היהודית היחידה בעולם. נו, אבל אם אידיוטים שימושיים מקרבנו מוכנים לתביעות הללו מה לנו להלין על המכונים פלסטינים? האנציקלופדיסטשיחה • י"א באייר ה'תשע"ז • 15:40, 7 במאי 2017 (IDT)
”אין אדם שליט ברוח לכלוא את-הרוח ואין שלטון ביום המות”,"להדביר רעיונות", אמור מה שלבך חפץ, להדביר עם הרעיונות אנשים, או ש"המכונים פלסטינים" אינם אנשים... ואילו היו מספרים לכופר שכמוך שהינו בשימוש הפאשיזם האירופי או הפאשיזם היהודי של הרב קוק...מעניין אם לפני ששלפת את ה"אידיוט בשימוש" למדת יוונית להבין מהו אידיוט.Dovole - שיחה 16:16, 7 במאי 2017 (IDT)
חס וחלילה. רק להדביר רעיונות. לא הבנתי את עניין "שהינו בשימוש הפאשיזם האירופי או הפאשיזם היהודי של הרב קוק..." האנציקלופדיסטשיחה • י"ב באייר ה'תשע"ז • 19:59, 7 במאי 2017 (IDT)
ובכן למד קהלת כתובה, אין להדביר רעיונות, יש להדביר אנשים. הרב קוק לא אירופי בעיניך או לא פאשיזם בעיניך?Dovole - שיחה 20:08, 7 במאי 2017 (IDT)
את זה אני יודע. העניין עם הרעיון של עם פלסטיני הוא שזה רעיון מצוץ מן האצבע ולכן אפשר להדביר אותו. האנציקלופדיסטשיחה • י"ב באייר ה'תשע"ז • 20:23, 7 במאי 2017 (IDT)
והרעיון הנאציונל סוציאליסטי ישב על אדנים מוצקים של היגיון...אתה שוב מערב תצפיות עם מסקנות בלי קשר למנגנונים שבהם תהליכים מתרחשים...אוננות אינטלקטואלית.Dovole - שיחה 22:25, 7 במאי 2017 (IDT)

דיון ענייני[עריכת קוד מקור]

Dovole, שימוש מתוחכם בשפה בהחלט עשוי להטעות את מי שלא מכיר את העובדות. אתה בהחלט יכול לטעון שהציונות היא סוג של קולוניאליזם, כל עוד מי שמולך אינו יודע קולוניאליזם מהו. זאת שיטת סילוף מוכרת ואהובה על צד מאוד מסוים במפה הפוליטית. באותה שיטה בדיוק ישראל היא מדינת אפרטהייד (כי מי באמת יודע מה זה אפרטהייד?), הציונות היא סוג של גזענות, וליהודים, צאצאי העם שחי כאן לפני 3000 שנה ומאז ועד היום לא מפסיק לייצר מופתים לעולם כולו, אין שום יתרון על כמה חבר'ה שהגיעו לכאן מחצי האי ערב על גבי גמלים מנופפים בחרבות ויצרו בעצם, מה? אז כן, הגננות שלנו זה לא שיא התחכום, אבל עדיין אנחנו ממציאים מכוניות אוטונומיות ומתפילים מי ים ומשקים את המדבר שיהיה כאן בלעדינו. את הגנים האלה, מותק, לא קיבלנו משום קולוניאליזם. עמית - שיחה 12:29, 5 במאי 2017 (IDT)
ובכן עמית אבידן באיזה מובן הציונות היא קולוניאליזם? במובן הבא, האירופאים הנוצרים לא אהבו את האירופאים היהודים, מצאו פתרון בישוב היהודים בקולוניה, אם לקולוניה הזו קוראים בירוביג'ן, אם לקולוניה הזו קוראים ברוקלין, אם היו קוראים לה קווינסלנד ואם היו קוראים לה אוגנדה... הציונות היא גזענות, לא מהסוג הזה שמעורר בחילה, אלא מהסוג שהוא כורח המציאות, היהודי הוגדר בעיקר על ידי הלא יהודים כזר, ואולץ מאירופה לישראל, הרוב הגדול העדיף שלא להגר לישראל. היהודים אינם איזה זן מופלא, הם בני אדם ככל בני האדם, יש בהם מבריקים כמו שיש מבריקים שאינם בעדות ישראל, ארכימדס לא היה יהודי וגם לא ניוטון. מדד הפיתוח האנושי בישראל אינו שונה מאוד מזה שביפן, סינגפור, צרפת, אבו דאבי וקנדה... את המדבר השקו המצרים ותושבי בקעת שנער כבר לפני אלפי שנים. והערבים האלה שאתה מזלזל בהם שמרו על כתבי פלאטון ולמדו אותם ובעבור מאמציהם יש לנו העברים היום דקדוק (ירושה מהדקדוק הערבי) ולכל בני המערב אלגברה ומדע שהיטיבו ללמוד עוד בטרם הרנסאנס באיטליה, ובמהלך הרנסאנס והמהפכה המדעית. רמון לול הביאו את רעיונות החישוב הבינארי מהערבים לליבנייץ, וגליליי והאוחנס את כתבי ארכימדס ושיטות החשבון. הייתרון היחסי של היהודים בישראל הוא בעבור היותם אירופיים, קולוניאליזם par excellence‏. Dovole - שיחה 13:57, 5 במאי 2017 (IDT)
שפה, היא דרך תקשורת, המבוססת על מערכת סמלים מורכבת בעלת חוקיות. פירושו של דבר הוא שבדרך כלל למושגים יש משמעות ברורה, וכך עוזרת השפה לתקשורת. כשאתה לוקח מושג כמו "קולוניאליזם", ועושה ממנו חוכא ואיטלולה (כמו שאתה עושה, אגב, גם עם שאר המושגים שאתה משתמש בהם), לדיון כבר אין שום משמעות. אבל מכיוון שלדיון שלנו יש לא מעט קוראים, אני אסביר להם מה שגוי בטענתך. ראשית, עצם התהליך שתיארת, אינו קולוניאליזם. שכן מיהי אותה "מעצמה" ששלחה את אזרחיה להשתלט על שטחי ארץ ישראל? "אירופה"? במאה ה-19? ומי נושל? מאילו משאבים טבעיים? אם אתה רוצה לדעת איך נראים ישומים של קולוניאליזם, תביט בהודו, דרום אפריקה, קונגו, אינדונזיה ועוד. איזה פרמטר דומה מצאת? שנית, אתה ממציא תיאוריית קונספירציה תוך שימוש במיש-מש של דברים שאין בינהם שום קשר: בירוביז'ן וברוקלין? מה קשור? זו וזו קולוניזציות, ולכן גם ישוב ארץ ישראל? האירופיים שלחו יהודים להתיישב בברוקלין? הם כנראה עשו אנ-דנ-דינו ויצא להם יהודים, איטלקים ואירים (כי גם אלה, מה לעשות, מאכלסים את ברוקלין). אבל ההיסטוריה מלמדת אותנו שמאז ומעולם אוכלוסיות במצוקה נטו לשפר עמדות: ומבחינת תערו של אוקהם, אני חושש שההסבר הזה קצת יותר חזק מתאוריית הקונספירציה שלך.
נכון, היהודים אינם זן מופלא, אבל הם מחוללים פלאות. הסיבה שהם מחוללים פלאות, והסיבה שהם הקימו כאן מדינה לתפארת, זה כי הם יכולים. עכשיו תסביר לי, למה לדעתך החבר'ה עם הגמלים, החרבות והנפט לא הקימו מדינות לתפארת? ממש מדהים מה הם תרמו לעולם: אלגברה, דקדוק, מדע, אלכוהול. מה מונע מהם לתת, למשל, שוויון לנשים? לתרגם כותרים לערבית? להקים אוניברסיטאות מובילות? יכול להיות שזה קשור בתפיסת המציאות המעוותת שלהם, שמעט ממנה הדגמת לנו בהשוואה שלך בין הציונות לקולוניאליזם? עמית - שיחה 14:56, 5 במאי 2017 (IDT)
אתה נתלה בסמנטיקה כדי להגן על תפישת העולם שלך. גם ארה"ב איננה מהלך יזום של קולוניאליזם אחיד, המתישבים האירופאים בה לא נשלחו על ידי מדינות ברובם ובסופו של דבר קראו תיגר על השלטון "מעבר לים". ישראל אומנם מעולם לא העלתה מיסים "לאירופה" אך כיצד ניתן לתאר תנועת הגירה, כאשר אופי החיים בישראל דומה מאוד לאופי החיים באירופה (אורח החיים מקיים יחס דומה בין אירופה ובין הקולוניות ארה"ב, קנדה ואוסטרליה). אני לא המצאתי תאורית קשר, אני בסך הכל טענתי את מה שנלמד אף בבית הספר היהודים בישראל, הציונות נולדה כפתרון לבעיית היהודים באירופה, בעיה של האירופאים, שהם הפכו לבעיה של היהודים בלבד. אני לא טענתי שהאירופאים שלחו מישהו להתיישב, אך הם גם לא שלחו אנשים להתיישב בארה"ב, אנשים היגרו כיוון שהייתה הבטחה לחיים טובים יותר, לאפשרות לחיים (ההגירה מאירלנד, ההגירה של פלגים קטנים בנצרות). הסמנטיקה הזו "לא נשלחו" אזי זה לא קולוניאליזם, בוודאי שכן, היהודים לא היו בארץ (רובם) והם היגרו אליה (בנסיבות שנכפו עליהם בדיוק כפי שנכפה על המתיישבים באוסטרליה ובארה"ב להגר ממולדותיהם), הם הביאו אורח חיים אירופאי והגיעו לכאן פשוט כי באירופה נהיה צפוף, לפחות עבור היהודים. ובכן היהודים לא הפקיעו את מכרות המנרלים, הנחושת, הגז...? מי המתעשר מהמחצבים הללו, תושבי הארץ או למשל נובל אנרג'י?
יהודים מחוללי פלאות- ובכן בשוויץ עד לפני כארבעים שנים לא הייתה זכות בחירה לנשים... בישראל, ברובה הגדול היחס ללהט"בים הוא עוין. האם יהודים חרדים מקבלים נשים בחברה בצורה שונה מאשר הוואהבים בסעודיה? ציונות היא חלק מהקולוניאליזם האירופי, לא מדובר במדינה כמו יפן שקיבלה (בהכרעת הקיסר המייג'י מוצהיטו) התמערבות אלא באנשים שהיגרו מן המערב ונשאו אותו איתם, בלי הידברות עם תושבי הארץ, תוך סכסוך (הדדי כמובן, אך אין לנו מה להיתמם, האם אנחנו מקבלים את מסכני אפריקה בסבר פנים או שאנו זהירים באשר לגבולות תרתי משמע- שמא יהיו כאן יותר מסכנים מאשר מערכת כלכלית מערבית ופוריה?!), וגם במלחמה וגירוש המוני שהעידו עליו ציונים בעצמם.
שיים לב שאיני מייחס לציונות איזו נבזות, אני חושב שהיא הייתה הכרח בימים שהיהודים נרדפו, אך עתה ניתן לזנוח הציונות לטובת חיזוק ערכים מסוג זה של שיווין, זכויות נשים, זכויות להט"ב, חיזוק הפיזיקה על פני המטאפיזיקה, וזה אומר ידע, ובעיקר את העובדה הפשוטה שהערבים בדיוק כמו היהודים השכילו להקיים להם מדינות וחליפות והיו גם אימפריה מסדר גודל שאפילו האימפריאליסטים הישראלים לא חושבים עליו, בהיסטוריה יש עליות ומורדות, בכלל המציאות היא שינוי מתמיד, לא הייתי מחזיק טובה לעצמי כי אני בעת הנכונה, המעשים גם כן צריכים להיות נכונים.Dovole - שיחה 15:40, 5 במאי 2017 (IDT)
היהודים "הגיעו לכאן פשוט כי באירופה נהיה צפוף". וכך, באבחת מקלדת נעלמו להן 2,000 שנות כיסופים. Botend - שיחה 09:42, 6 במאי 2017 (IDT)
אני לא נתלה בסמנטיקה: בניגוד גמור אליך, אני נצמד לעובדות. למשל: "אנשים שהיגרו מן המערב" - רוסיה, פולין ואוקראינה של המאה ה-19 זה "מערב"?? איזה ספרי היסטוריה אתה קורא?? "בלי הידברות עם תושבי הארץ": הידברות עם מי? וממתי בגלי הגירה מישהו מדבר עם מישהו? האם גלי הפליטים מסוריה "מתדברים" עם היוונים שלחופיהם הם נוחתים? עם התורכים? עם הגרמנים? "תוך סכסוך הדדי" - האמנם? האם היה כאן סכסוך, או שגלי העלייה והפריחה הכלכלית שהגיע איתם משכו תושבים מוסלמים ונוצרים מכל הלבנט להגר לארץ ישראל? מה אתה יודע בכלל על הדמוגרפיה של המזרח התיכון במפנה המאה ה-19? האם היהודים שהיגרו לכאן גירשו אנשים מבתיהם? אנסו את בנותיהם או לפחות שדדו את רכושם, או הסתפקו בשאריות, בשטחים בהם לתורכים שליטי הארץ לא היה כל עניין?
הגרעין האמיתי של הסכסוך, לידיעת הקהל, נעוץ ב-2 בעיות: הראשונה היא האליטה הנוצרית שבעידוד הותיקן, שלא ראה בעין יפה (וזה בלשון המעטה) את חזרת היהודים למולדתם ההיסטורית תוך הפרה בוטה של טענתם שפיזור היהודים בגלות זה עונש מאלוהים והוכחה לעדיפות הנצרות על היהדות, התסיסה את פשוטי העם (שעד כה רק נהנו מהפריחה הכלכלית שהביאו עמם היהודים ששבו לארץ). הבעיה השניה, שהזרמים הסוציאליסטים מקרב היהודים (וזה כבר תחילת המאה ה-20) ניסו לגייס את הערבים למלחמת המעמדות שלהם, ובכך באמת ניסו לכפות עליהם תרבות לא-להם שבהחלט איימה על תפיסת עולמם (שוויון מגדרי? רחמנא ליצלן!). אבל נישול? גירוש? מאיפה הסיפור המצוץ הזה? הסכסוך התחיל באופן חד צדדי לחלוטין.
"אך עתה ניתן לזנוח הציונות וגו'"??? "בעיית היהודים באירופה" שבגינה "אולצו" היהודים להגר (ומי משחק בסמנטיקה?) לא נוצרה "כי באירופה נהיה צפוף" (טענה מופרכת בעליל שמחזיקה מים בדיוק כמו הפרוטוקולים של זקני ציון, וגם אף אחד לא מלמד שטות כזאת בשום בית ספר). אין לרדיפות שעברו היהודים בכל מהלך שנות גלותם שום קשר לצפיפות. היהודים נרדפו כתוצאה מאנטישמיות. ואין הבדל בין הכחשה של עובדה זו להכחשת שואה. והאנטישמיות, ממש לא פסה מהעולם - וכל עוד זה המצב, הציונות הקלאסית היא התשובה הטובה ביותר. מזל שרוב היהודים בעולם עדיין מבינים את זה. עמית - שיחה 10:04, 6 במאי 2017 (IDT)
אני כלל לא מבין מה אתה מתנצל ומספר לי מה שכולנו למדנו במסגרת מערכת החינוך. אכן פולין, אוקראינה ורוסיה הן חלק מהמערב, בוודאי החל מהצאר פטר. אתה יודע גם יוון מזרחית לגרמניה וצרפת ובכל זאת הומרוס הוא חלק מהקאנון המערבי. שוב אתה נתלה בסמנטיקה...
בשלב מסוים, החל מהקונגרס הציוני אי שם בשלהי המאה ה-19, החל בעלייה השנייה, הציונות כבר הייתה בשליחות ולא כמו ההגירה בזרם דק של יהודים כל השנים לירושלים (יהודה הלוי, רמב"ם, יוסף קארו...), ולכן ראוי היה שתקיים הידברות עם תושבי הארץ ולא רק עם השלטון, שכן טוב הוא ערך. ואני מזכיר לך שבעלייה השנייה עד הרביעית היהודים לא היו פליטים, והממסד הציוני אחז תנופה, הידבר עם הקיסרות ועם הסולטנות ועם בית המלוכה אך שכח את תושבי הארץ.
לטעון שהיהודים הגיעו הנה ובגלל זה נושבה הארץ בערבים זה משיחי, בזוי ומזכיר את הפרוטוקולים, הכל קורה בגלל היהודים, ובהיעדרם אין היסטוריה.
ב-1947-1949 היה גירוש המוני של ערבי הארץ, אני יודע כי הבית של הורי סבתי בחיפה היה בית של ערבים, אני יודע כי יש מיליוני פליטים ערבי הארץ במחנות פליטים וברחבי העולם.
אני מוכן להסכים שהסכסוך החל באופן חד צדדי לחלוטין, כשיהודים ציונים היגרו לישראל ופתחו בסכסוך עם תושבי הארץ.
אתה שוב נתלה בסמנטיקה, אני לא התכוונתי פשוטו כמשמעו שבאירופה נהיה צפוף, אתה מבין היטב שהתכוונתי שהאירופים הנוצרים (כפי שכתבתי מפורשות) בשנאתם את "היהודי" הפכו את אירופה לבלתי אפשרית למחייה ולחיים עבור היהודים.
שנאה תחלוף מהעולם עם ביאת המשיח (וזו טענה שיש להבין על דרך הפשט), וגר זאב עם כבש, וכתתו חרבותם לאיתים... אני חושב שהיהודים בארה"ב חיים בחירות וברווחה, אני משער שאילו הייתה קמה מדינת מקלט ליהודים באוסטרליה (תכנית קימברלי) המציאות שם לא הייתה שונה.
למיטב הבנתי יש לזנוח את היהדות (במידה רבה היהדות הפכה לרבים כזיהוי אתני, מוצא, לאום והם מחללים שבת בפהרסיה בלי להרגיש) זהו כזב, דבר שחלף ואנשים אוחזים בו כי הישן הוא טוב, כי כך עשו הורינו... ודור אחאב מה היה אומר: נעבוד עבודה זרה בבית אל כי כך עשו הורינו וכך עשו הוריהם.
מרגע שזנחנו היהדות, הציונות מתרוקנת מיסוד ותוכן, ואני חושב שאין עם זה בעיה, אני מביט על המציאות, ואני רואה לאנשים אין עניין אמיתי ביהדות אלא שיש להם עניין אמיתי בלהיות שיכים, היהדות היא עול, הציונות הופכת עול, לפחות בעבור מי שמעוניין לחיות ברוחה ולהיות הוגן עם שכניו.
באשר להערה של Botend, אני לא מתכחש לאהבת ציון, אני קורא את שירי הפדות של הנגיד, אברהם השר, יהודה הלוי... אני לא מכחיש את שהאנשים הללו חשו ועשו, ואת מלאכתם ויצירתם אני אוהד, אך אף אחד מהם לא ביקש לעשות מדינה יהודית, לא בלי התערבות אלהית, אף אחד מהם לא ביקש להעלות את כל היהודים (הם לא היו הראובני, דונה גרציה, צבי...), הם לא ביקשו לגאול עם ועולם, הם ביקשו בארבע אמותיהם, בקשה אישית, פרטית, אינדיבידואלית, לעבוד את אלהיהם, לגאול את עצמם ככל שמותר ליהודי לגאול עצמו, ועל כך אין לי אלא הערכה ואף הערצה אליהם.
בשונה מהם בני משפחתי כמו מרבית היהודים שיהגרו לישוב ולישראל, הגיעו הנה בלית ברירה, מאימת הנאצים ומאימת המציאות בתפוצות ישמעאל.Dovole - שיחה 11:12, 6 במאי 2017 (IDT)

הועבר לדף [[שיחת משתמש:Dovole#מה עישנו הגננות שלך]]

כמה שטויות. רק בתור התחלה, דב, ידוע לך איך הגיעו למיליוני פליטים? ידועים לך ההבדלים בין הגדרות הפליטים של UNHCR לאלו של UNRWA? ידוע לך שמרבית הפליטים הם נמלטים ולא מגורשים ושמדינות ערב מנעו מהם לשוב לארץ ושמנהיגיהם עדיין מונעים מהאוכלוסיה להן מוצעת אזרחות ישראלית לקבל אותה? בדבר אחד אני נוטה להסכים איתך לאומיות יהודית ללא דת יהודית היא קצת חלולה, אך עדיין עדיפה מכלום. גם האנציקלופדיסט טועה לא מעט, ירדן אינה פלסטין, אלא חלק מישראל, אך הוא צודק בכך שהלאומיות הירדנית היא מלאכותית (המצאה של הבריטים כדי לפצות על הצהרת בלפור). דב, אפרטהייד זה מה שקורה לפלסטינים בירדן, סוריה ובצורה החריפה ביותר בלבנון בהם ישנם מקצועות בהם אסור לפלסטינים לעבוד ויציאתם מהמדינות מוגבלת. ההבדלים כאן בחוקים מזעריים יחסית, וזאת הן הביאו על עצמם בנתינת מחסה לארגוני טרור אנטי-ישראלים/ישראלים שלא הותירו ברירה אלא להרחיק אותם. (לגבי פאי=3 זה חוסר הבנה של הפס' תוך התעלמות מעובי ההיקף). יש עוד טעויות רבות שנאמרו כאן וחבל שאין לי הפנאי לפרט ולענות על הכל. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י"ב באייר ה'תשע"ז • 21:59, 7 במאי 2017 (IDT)

מכה"כ שלום. עוד לפני הגדרת הפליטות, עוד לפני הניסוח המדוקדק של חוק השיבה (הרי לשם אתה מכוון), האם אתה מכחיש שהיה גירוש של ערבי הארץ? האם אורי אבנרי בודה מליבו, יזהר סמילנסקי, עמוס קינן, יורם קניוק אדון בן גוריון... התחוללה מלחמה, במלחמה "אין חוקים", אנשים בורחים על חייהם ומאבדים רכוש, והדבר הזה הוא לא הוגן, בייחוד כאשר לאנשים אין באמת מתאם להנהגה כזו או אחרת, והרי לערביי הארץ לא הייתה הנהגה מרכזית, שאילו הייתה להם ספק אם היינו כותבים כאן בעברית החביבה על כולנו. בחזרה למציאות, סבתי גדלה בבית בחיפה שהיה של משפחה ערבית, האם ביקרת פעם בבלאטה? אני לא מבקש להצדיק את המנהיגים השונים שבחרו להותיר ערביי הארץ מתבוססים בנחשלות במחנות הפליטים, אך יש לזה הקשר פוליטי, וכל עוד לא תהיה מוכן להודות שכן היה גירוש, שאתה שמח ומודה על הגירוש הזה, שאתה חפץ בגירוש מסוג זה, אז או שאתה מוליך שולל או שאתה מולך שולל. אני רואה את המצב ככזה, בין הירדן לים ישנה יחידה מנהלית אחת, כשבפועל בשומרון מונהג אפרטהייד בחסות הצדקה ביטחונית (הצדקה לא צודקת למיטב הבנתי, בוודאי שלא חמישים שנה) ואילו בישראל "של 49'" סגרגציה בעידוד הדדי של הקהילות. המציאות הזו לא פחות חמורה מאשר בלבנון, ואם נכנס להיקפי ההרוגים ניווכח שהמצב חמור, שהרי אם היה מדובר במספר הרוגים יהודים אפשר שכבר היו מעורבות פצצות גרעיניות. מעבר להיקף ההרוגים, מרקם החיים, העובדה שבכל עת יכולה להיכנס יחידה צבאית, לעצור אנשים, יום או לילה, בלי ייצוג משפטי, בלי להבין במה מדובר...העובדה שמים זורמים בישוב יהודי ובור עין סותמים המנהל, אני לא כותב זאת כמי שקורא על כך בעיתון, אני כותב זאת כמי שנולד בשומרון, גדל בשומרון, התחנך בשומרון, וראה יום יום כיצד אנשים מתייחסים זה לזה, זריקת אבנים, ירי, שלשה פיגועים, זה הניסיון שלי מהשנים 2001-2004, העוינות הזו הייתה הדדית ועודנה, העוינות הזו מלמדת על העוינות שלנו. מכה"כ פאי אינו שווה שלש, לקו אין עובי (ואין צורך בסוגיה התלמודית כשיש לנו אוקלידס העולה בחכמתו, ולפני מי שגדול בתורה מתבטלים), ואתה מחמיץ העניין זו הייתה דוגמא למישהו שבטוח שאם הוא אומר שלילה אז השמש מיד שוקעת אפילו שצהרי היום. אני חושש שעצם זה שאתה חושב שאם מישהו הוא אנטי ישראלי אז מותר לכבוש ולדכא אותו היא שורש המחלוקת, אתה אינך מוכן להודות שלא לך הארץ, שמשה שמת בירדן ולא זכה להיכנס לארץ המובטחת מדגים לנו מדוע ירדן איננה חלק מאותה ישראל מטאפיזית ושאתה אינך רואה אנשים אלא לאום, לאומים.Dovole - שיחה 22:46, 7 במאי 2017 (IDT)
היה גירוש אך מצומצם בהרבה מהבריחה, והוא לא הסיבה לקיום פליטים רבים כל כך. בית סבתך היה ערבי, מדוע כבר אינו? מרב הסיכויים כיוון שברח ומדינות ערב ומנהיגי העם הפלסטיני מנעו מהם לשוב. אם אתה משווה בין המצב כאן ללבנון כנראה שאינך מודע למה שמתחולל בלבנון, השוואה לא שונה בהרבה מהשוואת החיסולים בעזה לשואה. היקף הים לא היה קו, הוא היה עשוי מנחושת מוצקה. למה שאכחיש את ה' ואומר שלא לי הארץ, כך ה' הבטיח וקבע לפני אלפי שנים. כמובן שאין לעבר המזרחי אותו מעמד של זה המערבי, אמירתי נאמרה בציניות המחקה את הסיסמא הפלסטינית من النهر إلى البحر (מן אלנהר אלא אלבחר) (בשיטה המרחיבה). אם כל כמה שאתה אוהב לצעוק אפרטהייד, אילו באמת היינו דואגים לבטחון אזרחינו היהודים היינו מבטלים עוד קצת מהזכויות של הערבים שבשליטתנו. הדרישה לעצמאות פלסטינית באה מהמנהיגים ומהעם רק כלפי חוץ, העם עצמו מעדיף את מצבו הנוכחי מאשר זה שיהיה עם ממשלה ערבית יותר, אך כמובן אסור להגיד זאת בקול שמא תוקע כבוגד חמשת"פ עם ישראל ואתה ומשפחתך תוצאו להורג. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י"ב באייר ה'תשע"ז • 23:06, 7 במאי 2017 (IDT)
מכה"כ ההבדל בין גירוש ובריחה, קיים, אך כפי שאמרתי במלחמה לא ניתן לשפוט אנשים שהגנו על עצמם ועל משפחותיהם, באותו האופן שאנו לא נאשים את היהודים שנסו מבלי רכושם מגרמניה, אוסטריה וצ'כוסלובקיה עוד בטרם פרוץ מלחמת העולם השנייה. באשר למנהיגי ערב שלא אפשרו לשוב, אני מאוד בספק, המדינות הערביות לא הסכימו לקבל את ערביי הארץ למרקם החברתי המקומי אך דווקא הלך מחשבה זה מלמד שהיו שמחים "להיפטר" מהם. בכל מקרה לא די שמישהו עושה מעשה פסול, כדי שאתה תנצל אותו, תהנה ממנו ועוד תתחסד ותגיד שהמעשה שלו (ורק שלו!) פסול. אנחנו מעט לא ברורים לגבי המצב בלבנון, ואני תוהה האם המצב בלבנון שאתה מדבר עליו היה גרוע כמו המלחמה של ישראל בלבנון (הסתעפות של הסכסוך עם ערביי הארץ)? באשר למעגל ולים במקדש שלמה, אני לא הזכרתי את הים במקדש, אני לא כיוונתי לים, וכפי שכבר הסברתי גם לא כיוונתי פשוטו כמשמעו למעגל ולפאי. באשר להבטחה האלהית, אלהים לא הבטיח לך את הארץ, הוא הבטיח אותה לזרעו של אברהם, הוא הבטיח אותה לזרע ישראל, וחידש ההבטחה עם העם ויהושע. אך כל החוזים הללו בטלים ומבוטלים מרגע שישראל חטאו(שוב לסופו של ספר יהושע), והדברים הללו מבוארים בכל ספרות ימי החורבן. ישראל ויהודה איבדו זכותם האלהית על הארץ, וקיבלו מאלהים "זכות" לגלות. שיים לב מכה"כ שביטחון היהודים בישראל גבוה למדי, זה לא רק שאנחנו בהחלט נוטלים מזכויות הערבים אלא שאנו גם לא בוחלים מדי באמצעים, כמובן שפשוט לך להגיד מה המגבלות שלך, ולהלין, אך אנו צד בעניין, ובכל קנה מידה, כאשר אנו בוחנים את מספר ההרוגים, הפצועים, אורחות החיים אנו למדים כמה לקחנו לעצמנו חופש פעולה (לא שאני מייחל למצב הפוך). מכה"כ הטיעון של "מה העם מעדיף" לא יכול לבוא ממך, אתה לא חלק מאותו עם, וגם אם היית חלק, אז עדין היית רק חלק. הטיעון הזה יותר מכל הוא אישוש לקולוניאליזם שעדין טמון בגישה הישראלית, אתה, הישראלי יודע מה הערבי רוצה ומה טוב לו. למיטב ידיעתי הגוף הפוליטי הנתמך ביותר על ידי ערבי שומרון, יהודה ועזה הוא חמאס (האחים המוסלמים) ולא קואליציית הליכוד והבית היהודי. שוב הטענה הקולוניאליסטית- מעניקת החסות, דומה תהיה לטענה שאוכלוסיית ישראל היהודית היא ברובה שמאלנית אך חוששת מבריונות המצב הקיים, או שהערבים היהודים חוששים להזדהות עם אחיהם הערבים המוסלמים שמא הציונים האשכנזים יגזלו מהם זכויתיהם... אלה הן טענות מופרכות. אני כן מסכים שחלק ניכר מהערבים היו מעדיפים יחסים תקינים עם ישראל, אבל לא היחסים כרגע, בהם הם חסרי ייצוג, נדרשים לאישור ישראל כדי להתפרנס בכבוד, נדרשים לעמוד במחסומים ובשעות עוצר. אני חושש שאתה לא מכיר את המציאות הערבית בשומרון, ואינך גם רוצה להכיר אותה באמת. למיטב הבנתי הערבים רוצים,הפלא ופלא, מה שהיהודים רוצים, חיים ברווחה, כבוד והגדרה עצמית, הם לא רואים עצמם חלק מהמדינה הציונית, לא משנה כמה אתה תצדיק זאת בחתירה לנוחות. איני מצליח לעמוד האם אתה מוליך שולל או מולך שולל...Dovole - שיחה 16:01, 8 במאי 2017 (IDT)
דב, ניכר שאינך מכיר את המצב במדינות ערב הסמוכות ואת התייחסותם לפליטים (עוצר שמוביל למעצר ומחסומים זו הבעיה הקטנה ביותר, במדינות הסמוכות מפר עוצר פלסטיני יירה, המקצועות בהם מותר לו לעסוק מוגבלים ביותר, צריך רשיונות תנועה מחוץ למחנות, אלו הגבלות שאולי בירדן המצב מעט יותר טוב עבורם), ניכר שאתה מכיר רק סקרים ממקורות ערביים שם אין להם כל כך ברירה אלא להעדיף את חמאס אם הם לא רוצים להסתכן במיתה משונה, סקרים אמריקאיים וישראליים (אנונימיים, כדי להגן על העונים) מעידים על העדפה של שלטון ישראל, כמו שכל בר-דעת שלמד על השתלטות חמאס על הרצועה, וממשלת כל-פלסטין ושלטון ירדן בגדה בתקופה קדומה יותר, מבין שעדיף לו. איני חושב שהם מזדהים עם ישראל, או שלא היו מעדיפים שיפור, אלא ששלטון ערבי או ויתורים ישראליים יגרמו להם יותר נזק מאשר תועלת. ההבנה הזו מובנת מלימוד המצב במדינות הערביות הסמוכות ולימוד ההיסטוריה והפוליטיקה של העת האחרונה, ולא רק הסתמכות כמוך על דברים הנאמרים כלפי חוץ על ידי נציגים לא מייצגים.
ניכר גם שלמדת רק חלק קטן מדברי נביאי ישראל ”ואף גם זאת בהיותם בארץ אויביהם לא מאסתים ולא געלתים לכלותם להפר בריתי איתם” הוא רעיון שחוזר על עצמו בספרי הנביאים, אסתכן ואומר שלא פחות מאשר רעיון העונש על חטאי עמ"י. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י"ג באייר ה'תשע"ז • 14:08, 9 במאי 2017 (IDT)
יחס המדינות הערביות לפליטים אינו קשור לסוגיית היחס הישראלי, אם אתה רוצה לערוך השוואה, עליך להראות זאת בצורה כמותית ולא לספר עלילות, נוח לך לעסוק ב"דבר גדול ונורא", נקוב במספרי הרוגים, פצועים, עצורים, משהו שהוא לא כיפוף המציאות בפני המשימה הקולוניאליסטית שלך. אתה מוכן להאמין לסקרים האמריקאיים והישראליים אבל לא מוכן להביט למציאות בעיניים (כאילו ארה"ב וישראל אינן צד בעניין), הערבים אינם מעוניינים בשלטון ישראלי, הם מעוניינים בשקל ישראלי אבל לא בשלטון, בדיוק כפי שמרבית הישראלים היהודים אינם מעוניינים בשלטון ערבי. נראה שאתה מייחס לאנשים מחשבות אסטרטגיות מרחיקות לכת. מכה"כ אתה מוליך שולל במודעות מלאה. אני לא יודע מה זה נציגים לא מייצגים, איך אתה מעניק תוקף לנציגים שלך?! למדתי כמוך את דברי נביאי ישראל, ואם תחזור לחלקים בדיון הפחות ענייני עם האנצ' תבחין בזאת. עדין לא ברור מדוע אתה בטוח שאתה לא לוקח משהו שהוא לא שלך...ימות משיח הם בגדר שכר ולא מצוה, איך יהודה שבים לציון מבלי נביא ומבלי משיח? ”לֹא יִשָּׂא לְפִשְׁעֲכֶם וּלְחַטֹּאותֵיכֶם כִּי תַעַזְבוּ אֶת יְהוָה וַעֲבַדְתֶּם אֱלֹהֵי נֵכָר וְשָׁב וְהֵרַע לָכֶם וְכִלָּה אֶתְכֶם אַחֲרֵי אֲשֶׁר הֵיטִיב לָכֶם”Dovole - שיחה 15:40, 9 במאי 2017 (IDT)
ברור שקשור, אילו המצב היה יותר טוב במשטרים ערביים היה ניתן להגיד שהם מעדיפים שלטון ערבי. היכולת שלך להסתכל על המציאות מוגבלת ביותר, בעיקר אם לשם כך אתה מסתמך על ההפגנות והאמירות כלפי חוץ, שכאמור אינן מייצגות את האוכלוסיה אלא של המנהיגים שמושכים בחוטים ומוציאים להורג ופוגעים במי שמתנגד אליהם. השלטון הישראלי אמנם מגביל, אך בכך הוא מבטיח ביטחון לתושבים הערביים, לולא הגבלות אלו חייהם וחיי משפחותיהם היו נתונים בסכנה כמו שקורה בעזה. עם משטר ערבי הם היו נתקעים עם הגבלות רבות יותר שמטרתן היא להשאיר את משפחות השלטון בעמדות כוח בלי לאפשר לקבוצה אחרת לתפוס כח ולאיים עליהם.
לגבי לימוד דברי הנביאים ודאי שלא למדת כמוני אם אתה מציג כאן את התפיסה הנוצרית ”כל החוזים הללו בטלים ומבוטלים מרגע שישראל חטאו... ישראל ויהודה איבדו זכותם האלהית על הארץ” דברים אלו נוגדים לתפיסה שחוזרת על עצמה בספרי הנביאים. משיח איננו שכר, על עמ"י מוטלות מצוות ביניהם מצוות המלך המשיח, ראה את פסיקת הרמב"ם במשנה תורה, ושוב גם לגבי זה אתה מייצג עמדה נוצרית לפיה בני האדם פאסיביים לחלוטין בזמן שאלוהים מביא את המשיח ועושה הוקוס פוקוס. ביהדות זה לא כך. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י"ג באייר ה'תשע"ז • 15:55, 9 במאי 2017 (IDT)
לא זה לא קשור, כיוון שגם הם אינם יודעים מה באמת קורה במקומות אחרים, באותו האופן שהידע שלי בנושא מוגבל! בנוגע לייצוגיות- אז נשכח את ההיגיון, הם אינם מועניינים בהגדרה עצמית ורוצים על האש ולשיר התקוה ביום העצמאות, אתה הופך עצמך יותר ויותר נהיר כמי שמוליך שולל. אתה נמנע מלתת תוקף לדברים שלך במספרים, אולי כדי שלא להשוות מספרי הרוגים, פצועים ועצורים.
אני לא מציג תפישה נוצרית אלא עומד על סתירה בין ברית העם ויהושע ובין נבואות הגאולה. אתה מאמין בהוקוס פוקוס לא אני...בכל מקרה אתה מנתק כל היבט מטאפיזי, אין צורך בנביא אין צורך במשיח, ואינך רואה שגם אין צורך בתורה, אך אתה פועל במסגרת הנוחות שלך ולא במסגרת החבות שלך.Dovole - שיחה 16:54, 9 במאי 2017 (IDT)
אני רואה שאני יכול להגיד "כן" ואתה תסיק שאמרתי "לא" על אותו דבר. זה לא שהם לא רוצים הגדרה עצמית או שהם מזדהים עם ישראל, פשוט ההמונים הפשוטים מבינים שלא זה מה שכדאי להם כאשר המנהיגים שלהם מושחתים, וכאשר ביתר מדינות ערב השתולל/משתולל האביב הערבי. והם כאן מודעים למה שקורה במקומות אחרים, הם בקשר עם קרוביהם בעזה, לבנון וסוריה (וירדן) יותר ממך. מאיפה הגעת לזה שאני מאמין בהוקוס פוקוס כאשר אני קורא לעשיית מעשים. לגבי הסתירה בין נבואות העונש לבין נבואוות הגאולה יש פתרון פשוט, שמפורש בפסוק שציטטתי לעיל כמייצג את העניין, העונש הוא זמני וניתן וצריך לכפר עליו ולתקן אותו. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י"ג באייר ה'תשע"ז • 17:02, 9 במאי 2017 (IDT)
קשה למצוא מדינה נחשלת שהמנהיגות בה לא מושחתת. ישראל מדינה שאינה נחשלת אלא להפך מרובת אמצעים, ואנחנו עדים לתופעות של שחיתות שלטונית, אם זה בשלטון המרכזי ואם זה בשלטון המקומי. אין בכך כדאי לייחס ל"המונים פשוטי העם" את החשיבה האסטרטגית שעדיף ישראל על פני הגדרה עצמית. הכיבוש מתקיים כבר חמישים שנה האביב הערבי פרץ ב-2011. הם גם רואים בישראל אשמה במצב של עזה, ותומכים בחמאס ולא בפתח כאן בשומרון. לא מכפרים בשיבה לארץ, מכפרים במידות טובות, בלימוד תורה, ובחיים על פי התורה, מהפרטים אל הכלל ולא מן הכלל אל הפרטים. אתה מנסה לחטוף את מדינת ישראל שהוקמה על ידי אפיקורסים ועושה אותה ככלי לביאת המשיח, טוב שלא קראת לקוק גם משיח... צעד אחד מהזיית חב"ד.Dovole - שיחה 17:23, 9 במאי 2017 (IDT)
למה נראה לך שהערבים טיפשים כל כך ו"אין להם ראייה אסטרטגית" להבין שעדיף להם לחיות ללא הגדרה עצמית על פני חיים בפחד ומנוצלים על ידי השלטון, כפי שקורה לקרוביהם במדינות הסמוכות וברצועה. האביב הערבי פרץ ב-2011, הפיכות צבאיות ובלגנים במדינות ערב מתרחשים מדי זמן מה במדינות ערב מאז שניתנה להם עצמאות ללא הכלים המתאימים וללא רצון של השלטון לקדם אותם בתחומי הכלכלה והחברה, אלא רק למקד את כעס העם על ישראל תוך ניצול יתר של משאביהם על הצבא, ובחירת האימפריה הלא-נכונה. האביב הערבי הוא לא משהו חדש, והמצב בעזה תחת ממשלת כל פלסטין והכיבוש המצרי היה גרוע בהרבה, וכך גם בגדה הכבושה על ידי הלגיון הירדני.
ושוב מכניס מילים לפה, איני מקדש את המדינה שהקימו הציונים החילוניים, יש הרבה מה לשפר (בתור התחלה אכיפת שמירת השבת והכשרות במרחב הציבורי), אך "אפילו ריקנים שבך מלאים מצוות כרימון" בין היתר מצוות יישוב הארץ עומדת להם, כמו כן אני תופס טרמפ על מה שעשו לקיים מצוות (וכורש לא היה כופר? ועדיין השתמשו בהבטחתו ובמעשיו ככלי להקמת המקדש). אין בכך שהחילונים אחראים למצב להפחית את הפוטנציאל לפעול מכאן להחלת מלכות המלך המשיח. לא הבנתי איך הגעת מדברי לרב קוק, ועוד לחב"ד. אכן לא מכפרים בשיבה לארץ, אך גם לא מכפרים במידות טובות ובלימוד תורה, אלו ואלו מצוות המוטלות עלינו, אנו מחויבים לעלות לארץ לא פחות משאנו מחויבים ללמוד תורה, ואף יותר כיוון שמצוות רבות תלויות בה. מדוע קיום המצוות הכלליות סותר את קיום המצוות הפרטיות שאתה סובר שעלינו קודם להתעסק במצוות הפרטיות? להיפך, אם נתעסק קודם במצוות הפרטיות נזנח בסוף את המצוות הכלליות והן יהיו קשות יותר, עלינו להשתדל לקיימן במקביל ולא לוותר על אחת לטובת השנייה. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • י"ד באייר ה'תשע"ז • 21:01, 9 במאי 2017 (IDT)
אם לא היה ברור, אני גם ערבי. אני לא מייחס לאף אחד היעדר חשיבה אסטרטגית, אני פשוט מבין איזה שיקול סביר שאנשים יעשו ואיזה שיקול לא סביר שהם יעשו, ולא זה לא סביר שהם יעדיפו את נתניהו את בנט על עבאס את עריקאת או הנייה את סנואר. אין הלימה בין ריבונות לבין חיים תחת שלטון אימים, הערבים כרגע חיים תחת שלטון עוין, אתה לא ער לכך, אך מדי שבוע נהרגים אנשים, עצימות הסכסוך נוחה לך בתור ישראלי, אך לא לאלפי העובדים בשטחי הקו הירק הנאלצים לעמוד שעות במחסומים, חייבים לשוב עם שעת העוצר, החיים כמו החיים הםמפרים את שעת העוצר, וחלק ניכר מהם מאבד אשרות עבודה, ולא מעט מכבודו בבדיקות ומעצרים מביכים(שהם ככל הנראה הבעיה הפחות קשה). נראה שאתה לא מכיר את המציאות, נראה שאתה לא מבין עד כמה עמוקה השליטה הישראלית, עד כמה היא טורדת את שגרת החיים, מאות אלפי מעצרים בוצעו בשנות הכיבוש, אין משפחה שלא חוותה זאת, אין חמולה שאין בה משתפי פעולה הנאלצים בעבור פרנסה ובעבור חייהם לעבוד עבור ישראל- אם כבר שלטון אימים, הרי שישראל היא זו שמנצלת כל פיסת מידע כדי לדחוק באנשים לעשות מעשים שאלמלא ישראל לא היו עושים. הרווחה שלך והביטחון שך נקנים בחייהם, בחירויותיהם, בשגרתם ובמבוכתם. תמשיך לדבר על מדינות ערב כשהמושג שלך בעניין הוא בקושי של סטודנט, והיתממות שלך הולמת את השלטון עצמו, שלא בוחל באמצעים, לא רואה לפניו אנשים. השלטון הערבי אינו שונה מהותית מזה היהודי, הוא פוליטי, הוא גורף הון פוליטי, וטענות אליו הן מנת חלקו של הבוחר הערבי, כמו שטענותי הרבות יהיו מנת חלקם של הנבחרים על ידי, אתה ממשיך לאשש את אחיזת התפישה הקולוניאליסטית, את שורשיה והיעדר הרפייתה.
איני רוצה להיכנס לשאלת מצוות ישוב הארץ שדנו בה, אנו חלוקים, אני גורס שאין מצווה כזו ועומד לי ספר המצוות של הרמב"ם בו אינו מונה אותה, אתה מפנה למשנה תורה, הלכות מלכים, על אף שאתה ער לכך שיש בכך גוזמה, משום שהארץ היא שכר במקרא, ומדוע אינך חושב ישוב הארץ לנקודת שכר עבור הערבים? הרי כל אחד יכול להתיישב היכן שהוא מעוניין?! אתה מבין היטב שזה לא עובד כך, אל תחזיק טובה לעצמך, האנשים לא בחרו להגר לישראל, וכמו מרבית האנשים במקומות דומים בעולם הם נשארים במקומותיהם, זהו לא קיום מצוה ואין בצד זה שכר, זו אינרציה של החיים, מצוה לרוב היא ההפך הגמור, חתירה נגד האינרציה של החיים. אין חיוב להגר לישראל, לראיה אמוראים, סבוראים, גאונים ראשונים ואחרונים שהעבירו כל ימיהם בגולה. יש אולי שכר רוחני בצד יישוב הארץ, אך גם זה דבר שהוא שנוי במחלוקת, הרמב"ם בחר להגר לישראל אך לא לקח עמו את כל בני מצרים, וכך גם לא יהודה הלוי ששר "למצרים תהילה". אדם קודם כל מתקן את דרכיו ואחר כך מתקן דרכי אחרים, אם בכלל, שהרי עדיין רוב גדול כופר בהלכה שלך וחלק קטן גם בתורה שלך, וחלק גדול עוד יותר מכריע יום יום את התורה לאות מתה בחללו שבת, בבעילתו נידות ובאכילתו שרצים, שיקוצים ושפנים. כולי אושר שהבנת שאינך רוצה להידמות לא לחב"ד ולא לקוק שהם שניהם כופרים בעיקר, ועל זה עומד אפיקורס.Dovole - שיחה 21:52, 9 במאי 2017 (IDT)

הנסיך פיליפ פורש מהופעות פומביות[עריכת קוד מקור]

אז במשך 4 שעות עשיתי refresh ועקבתי אחרי מה שהאינטרנט אומר. הנסיך לא מת, הוא רק פורש מכל תפקידיו הפומביים (החל מאוגוסט). התגובות עד להודעה היו מוצלחות ביותר (Buckinghampalace#) כולל קישורים להארי פוטר וה-4 במאי (May the 4th be with you). מכאן השאלה למה הוא פרש, וכמה פעמים הגנתם על הערך בויקיפדיה כדי שלא ידווח על מותו, נתונה לפרשנויות... בברכה אמא של גולן - שיחה 12:32, 4 במאי 2017 (IDT)

סין תקים "ויקיפדיה", אך גולשים לא יוכלו לערוך[עריכת קוד מקור]

אתה יודע שהצלחת ברגע שמבחינת טמקא, ויקיפדיה היא שם נרדף לכל אנציקלופדיה ברשת (אבל באמת, מה הקשר בין ויקיפדיה ובין האנציקלופדיה הזו?). ‏Lionster‏ • שיחה 10:15, 5 במאי 2017 (IDT)

בנופדיה זה נכשל, אז נראה מה יקרה כאן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 10:50, 5 במאי 2017 (IDT)
בקרוב זה אנציקלופדיה אישית מפוקחת תהפוך לסימן היכר של כל מדינה אוטוקרטית ודקטטורית, גם רוסיה עשתה זאת ובטח גם טורקיה תפעל כך (בכל זאת התלמידים שם צריכים לעשות איך שהוא שיעורי בית)א.פ עריכות-שיחה
חנה, נכון שנופדיה נכשלה, אך לה לא היה גוף ממשלתי בעל אינטרס. מדובר בפראבדה סינית מודרנית. ברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ט' באייר ה'תשע"ז • 12:20, 5 במאי 2017 (IDT)
והבעיה היא שאנשים מאמינים במה שהם קוראים. בברית המועצות במשך שנים רבות כולם ידעו בוודאות כי "אישה שהיו לה חמישה פרטנרים הופכת אוטומטית לעקרה" כי זה היה כתוב בספר לימוד לאנטומיה בכיתה ט', אז ברור שזה נכון. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 12:24, 5 במאי 2017 (IDT)
הם יעלו בשנה הבאה אנציקלופדיה עם 300 אלף ערכים. זה מזכיר עיתונים שעוסקים מגוון תחומים, כאשר המטרה האמיתית שלהם היא למכור אג'נדה פוליטית. אגסי - שיחה 02:10, 6 במאי 2017 (IDT)

למה השמאל אינו יכול לנצח ?[עריכת קוד מקור]

תודה, מעניין מאד. -- ‏גבי‏ • שיח 14:39, 9 במאי 2017 (IDT)

ברכות לבויקו בוריסוב[עריכת קוד מקור]

ברכות לבויקו בוריסוב שהחל אתמול את כהונתו השלישית כראש ממשלת בולגריה. בוריסוב וממשליו נחשבים פרו-ישראלים. קל לא יהיה לו. המפלגה הסוציאליסטית הכפילה את כוחה בבחירות, ונשיא בולגריה המכהן רומן ראדב מקורב לחוגי הממשל הרוסי ולעומד בראשו ולדימיר פוטין, אשר נמצא ב"בליץ" להחזרת מעמדה ההיסטורי של רוסיה במזרח אירופה. בוריסוב מנגד, מוביל קו פאן אירופי, והוא מכהן כיו"ר המפלגה הנקראת "אזרחים למען פיתוח אירופי של בולגריה". Assayas - שיחה 14:18, 5 במאי 2017 (IDT)

ריאיונות עבודה הם חסרי ערך[עריכת קוד מקור]

מי מתנדב לכתוב ערך בעברית על הצלמת זוכת פרס באפט"א אליסון ג'קסון?[עריכת קוד מקור]

הצלמת הפרובוקטיבית אליסון ג'קסון ביקרה ב-25 במרץ במוזיאון חיפה לאמנות. השתתפתי במפגש חד פעמי שהתקיים איתה במוזיאון. היה מאד מעניין. היא משתמשת בכפילים לצלם סצנות בעלות אמירה. לאחר המפגש פניתי אליה וביקשתי לקבל מספר יצירות שלה ברישיון חופשי להעלאה לוויקיפדיה, היא הסכימה, נשלח אלי קישור לספריית קבצים שלה, מתוכה בחרתי מספר צילומים, לא הפרובוקטיביים ביותר, אלא אלה עם ההומור, תמונות משעשעות (התחשבתי בקהל הקוראים הצעיר).

על ג'קסון יש ערך סביר בוויקיפדיה האנגלית Alison Jackson (Alison Jackson) ובעוד 4 וויקיפדיות. אין ערך אצלנו, ומכיוון שתרמה תמונות שלה כאן בישראל, אשמח אם יהיה עליה גם ערך בעברית.

אפשר לקרוא עליה גם בכתבה באתר מאקו שם אפשר לראות תמונות יותר פרובוקטיביות שלה.

אז מי מתנדב? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 07:27, 6 במאי 2017 (IDT)

אני, אני.
חנה, תרגמתי וערכתי עבורך את תוכנו של הערך האנגלי. אני מפקיד את הטקסט בידייך על מנת להפוך אותו לערך ראוי (קישורים פנימיים, תמונות וכו').

בברכה, -- ‏גבי‏ • שיח 16:24, 9 במאי 2017 (IDT)

אליסון ג'קסון (נולדה ב-15 במאי 1970) היא אמנית בריטית שזכתה בפרס באפט"א לקולנוע, ועבודותיה הוצגו בגלריות ותערוכות רבות, בעיקר בלונדון. היא התפרסמה בצילומים וסרטונים בהם מוצגים ידוענים לכאורה, המגולמים בידי כפילים, במצבים מביכים או ביזאריים.

ביוגרפיה

ג'קסון סיימה תואר ראשון בפיסול אמנותי במכללת צ'לסי לאמנות ועיצוב בלונדון. יצירותיה הראשונות היו בסגנון ציור מופשט. בעבודת הסיום שלה, בשנת 1997, הציגה את ישו הצלוב. היצירה נמכרה בגלריה תמורת 1,500 פאונד, והכפילה את ערכה פי 10 בתוך 5 שנים.

בסוף שנות התשעים השלימה ג'קסון תואר שני בצילום אמנותי בקולג' המלכותי לאמנות בלונדון.

בשנת 1999 פרסמה סדרת תמונות בשחור לבן בהן מוצגות דמויות הדומות לנסיכה דיאנה ובן זוגה דודי אל-פאייד, חובקים תינוק. התמונות זכו לפרסום רב בבריטניה, ורבים הביעו תרעומת על השימוש בדמותה של דיאנה, שנראה בעיניהם לא ראוי. הצילומים היו חלק מסדרת דימויים שיצרה, ובה דמויות הדומות לידוענים מוצגות במצבים פרובוקטיביים.

בשנת 2005 יצרה ג'קסון סדרה קומית בשם Doubletake עבור ערוץ 2 של ה-BBC, בה הוצגו ידוענים לכאורה במצבים מביכים. בין השאר שיחקו בסדרה כפילים של ג'ורג' בוש הבן וטוני בלייר. הסדרה זיכתה אותה בפרס באפט"א לקולנוע. בעקבות הצלחת הסדרה יצרה ג'קסון מספר סדרות דומות. באחת הסדרות מככב כפיל של סוון-יוראן אריקסון, ובאחרת היא מציגה גרסה משלה לחתונה המלכותית של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון.

יצירותיה הוצגו בגלריות ותערוכות לאמנות בלונדון.

בנובמבר 2016 ג'קסון השתתפה בעצרת מחאה נגד דונלד טראמפ בניו יורק, אליה הביאה כפיל של טראמפ ומספר דוגמניות בבגדי ים, שהמחישו את טענותיה נגד יחסו של טראמפ לנשים.

במרץ 2017 התארחה במוזיאון חיפה לאמנות, שם הוצגה תערוכה מצילומיה.

אליסון ג'קסון הוציאה לאור ארבעה ספרים ובהם עבודות הצילום שלה.

גבי, נחמד, אבל מכיר את המשפט המתחיל במצווה אומרים לו גמור? הערך בוויקיפדיה האנגלית כולל תוכן נוסף, ותמונות וויקיזציה, אני עמוסה במשימות אחרות, אחרת הייתי כותבת את הערך מלכתחילה. השבוע הצעתי את כתיבת הערך למיכל והיא אמרה שהיא תשתדל לכתוב בשבת, אז בוא תשיג אותה תעלה את הערך בשלמותו, כמו שאתה יודע לעשות ומיכל תוכל להתפנות לכתיבת ערך אחר. מה דעתך? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 03:21, 10 במאי 2017 (IDT)
שלום חנה, לא יכולתי לעשות זאת אתמול, אולי היום אחה"צ. (מה שקצת חנופה יכולה לעשות... ) -- ‏גבי‏ • שיח 11:09, 10 במאי 2017 (IDT)
חנה - מילאתי את מצוות "בקר בארץ הקודש - קבל ערך בוויקיפדיה". -- ‏גבי‏ • שיח 13:45, 10 במאי 2017 (IDT)
גבי, מילאת ועוד איך תודה רבה! לך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:10, 10 במאי 2017 (IDT)

האם טדי קולק וקים פילבי היו חברים[עריכת קוד מקור]

היי. האתר הזה נוסף בתוך מקור בקישורים חיצוניים באחד הערכים. זה אמין? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 04:42, 7 במאי 2017 (IDT)

ראה גם כאן. רדיומן - שיחה 09:11, 7 במאי 2017 (IDT)
מוזר. תודה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 14:39, 7 במאי 2017 (IDT)

מישהו שמע על "דיאטת צה"ל"?[עריכת קוד מקור]

נתקלתי בזה לראשונה היום: Israeli Army diet.

-- ‏גבי‏ • שיח 14:02, 7 במאי 2017 (IDT)

התפריט הצהלי מבוסס על 7 ימים, כימי השבוע כך שנראה לי שזה לא ממש היה קיים. מצד שני לא חייתי באותה תקופה אז אולי כן? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 14:27, 7 במאי 2017 (IDT)
התכוונתי לשאול: כתוב שם שזו הייתה דיאטה פופולרית בשנות השבעים. האם מישהו (מספיק מבוגר) שמע אז על הדיאטה הזו? מישהו זוכר משהו דומה? תודה, -- ‏גבי‏ • שיח 16:55, 7 במאי 2017 (IDT)
הייתי בסביבה בשנות השבעים, ולא זכורה לי דיאטה זו. ייתכן שהייתה נהוגה בחו"ל, וסתם קיבלה את השם "דיאטת צה"ל". דוד שי - שיחה 07:00, 8 במאי 2017 (IDT)
כנ"ל. אולי זו דיאטה שהומלצה למלש"בים (שאז לא היה את המושג הזה) שהיו במשקל עודף ולא נתנו להם להתגייס.אודי - שיחה 16:07, 8 במאי 2017 (IDT)
בערך באנגלית יש שני קישורים חיצוניים, ושניהם מפוקפקים. הראשון לא קיים, וחיפוש מאמר דומה בעזרת גוגל העלה חרס. הקישור השני הוא לאתר פרסומי. כל הערך נראה לי כמו ברווז ויקיפדי. אם באמת הייתה דיאטה כזו בארצות הברית, בוודאי ההדים שלה היו מגיעים לישראל, ובינתיים יש כבר שני עדים שזה לא קרה. -- ‏גבי‏ • שיח 20:59, 8 במאי 2017 (IDT)
התגייסתי במאי 1963 במשקל 82 קילוגרם (גובה 1,89) ובסוף הטירונות (טירונות של גולני בגדוד) שקלתי 72 קילוגרמים - אולי זאת הדיאטה הצה"לית... המרכיב הבסיסי היה מסטינג ממתכת מחלידה, שהיינו אמורים לנקות אחרי הארוחה ולגרז אותו ולפני ארוחה הבאה לנקותו מגריז וחוזר חלילה. לצורך כל הניקיונות האלה הוקצבו לנו דקות בודדות וכך הלך התאבון. בברכה. ליש - שיחה 22:11, 8 במאי 2017 (IDT)
נשמע לי הזוי, לא שחייתי אז. בכל מקרה מצטרף לדברי ליש קרוקס שיחה 22:15, 8 במאי 2017 (IDT)
הייתי בסדיר 77-81. לא היה ולא נברא. היה לוח מזון שבועי או דו-שבועי, לא דיאטה. חזרתישיחה 22:30, 8 במאי 2017 (IDT)
עם כל הכבוד לוותק, השאלה לא הייתה "מה אכלתם כשהייתם בצבא" אלא - האם מישהו שמע על דיאטה שהייתה (אולי) נפוצה בארצות הברית בשנות השבעים, וכונתה שם בשם "דיאטת צה"ל". -- ‏גבי‏ • שיח 10:04, 9 במאי 2017 (IDT)

ספרים שהושאלו לפני 60 שנה הוחזרו לספרייה הלאומית[עריכת קוד מקור]

ספרים שהושאלו לפני 60 שנה הוחזרו לספרייה הלאומית. משמום מה הם החליטו לוותר על הקנס כ-89 אלף ש"ח. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 22:23, 7 במאי 2017 (IDT)

טרולים של ויקיפדיה מחקו את הערך שלי.[עריכת קוד מקור]

מה למדתי כשטרול מהוויקיפדיה מחק את הדף שלי. מאמר באנגלית השופך אור על דינמיקה של משתמשים תורמים ותורמים בתשלום בוויקיפדיה האנגלית. מאמר באנגלית. נטעדי - שיחה 11:47, 8 במאי 2017 (IDT)

עוד אחת שכל תרומתה למיזם היא רק לפאר את עצמה. כאלו יש הרבה. Shannen - שיחה 12:43, 8 במאי 2017 (IDT)
זה שהיא קוראת להם טרולים זו לא פחות מחוצפה, הם העבירו את הערך להליך הצבעה מסודר כמו שנהוג בכל ערך שהחשיבות שלו לא הובהרה דיה, יש אנשים שחושבים שהם מרכז העולם, מי שהחליט להעביר את הערך הצבעת מחיקה כנראה לא עשה זאת בכוונה לפגוע או להכעיס ולכן אינו טרול, ההכרזה כי הוא טרול היא בגדר הוצאת דיבה והגיע הזמן שגם ויקיפדים יגררו אנשים לאולמי בית המשפט על הוצאת דיבהא.פ עריכות-שיחה

ויקיפדיה, גרסה סינית.[עריכת קוד מקור]

הממשלה הסינית יוזמת את הגרסה שלה לויקיפדיה. אנציקלופדיה מקוונת ותחת פיקוח שתכתב בסינית על ידי 20,000 מתנדבים. כתבה באנגלית. נטעדי - שיחה 12:01, 8 במאי 2017 (IDT)

אפרופו הדיון למעלה - מעניין אם ב"ויקיפדיה" הסינית יהיו טרולים. Abcd-box - שיחה 17:23, 8 במאי 2017 (IDT)
עוד יותר מעניין אם יהיה שם ערך על סוס דשא בוץ. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 19:54, 8 במאי 2017 (IDT)

דוברות בתי המשפט[עריכת קוד מקור]

היום נתקבל מדוברות בית המשפט טקסט לערך של השופטת אסתר חיות. מדובר על טקסט ברמה גבוהה שבהחלט התברכנו בו ושיפר את הערך של חיות במידה רבה מאוד. אולם, מעבודה על טסקט זה, מתברר שהוא היה מוטה באופן שיטתי, דבר שניתן לראות על ידי השוואה בין הטיוטא לבין הערך עצמו לאחר שערכתיו. הטקסט העלים את עמדתה האמיתית של השופטת חיות לגבי הריסת בתים, העלים את עמדתה האמיתית לגבי חוק האזרחות והכניסה לישראל, והסווה את עמדתה לגבי התערבות בית המשפט העליון בחוקי הכנסת ובפעילות הממשלה. גילוי נאות: אני מזוהה עם אותו צד פוליטי אשר אמור לא לאהוד עמדות מוסתרות אלו של השופטת חיות, הגם שאישית איני רואה בעיה בעמדות אלו, אלא אך ורק בנסיון להסתירם.

שלוש הערות על כך:

 1. יפה נהגה חנה Hanay שהניחה את הטקסט בטיוטה ואפשרה לנו להעביר אותו, תוך בקרה, אל הערך. לטעמי, זו היתה בחירה מעולה ולא טריוויאלית וראוייה לשבח. לטעמי יש לנהוג כך בעתיד כל פעם שמגיע אלינו טקסט מסוג זה.
 2. ברצוני להביע מחאה בפני דוברות בית המשפט. אמנם, דובר, תפקידו להציג את לקוחו בצורה טובה בתקשורת. אולם, אנחנו לא תקשורת ומה שיכול להתקבל בחיוך שובב בפרסום בעיתון לא יכול להתקבל בנסיון לעוות ערך בויקיפדיה.
 3. מקרה זה צריך ללמד אותנו לקח שגם גופים מכובדים ורציניים עשויים לתת לנו טקסטים טובים, עם בעיות. היתרון של הויקיפדיה הוא בכך שאנו יכולים לתקן שוב ושוב וכך לשפר עוד ועוד את הערכים. אל לנו להמנע מכך בגלל שקבלנו טקסט מבעל סמכות.

בברכה. עדירל - שיחה 22:52, 8 במאי 2017 (IDT)

ישר כח לכל העוסקים במלאכה ולHanay, אני לא מופתע מהדוברות, והאמת היא שלא צריך לצפות מהם להתעלות מעבר לעבודה השגרתית שלהם, הם אינם עורכים בויקי' (לפחות לא במסגרת עבודתם כדוברים אני מקוה ;-) Dovole (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם 00:00, 10 בינואר 2000 (IST)Dovole08:12, 9 במאי 2017 (IDT)
אני רוצה לשבח את דוברות בית המשפט על שיתוף הפעולה המעולה עם ויקיפדיה. גם אם הטיוטה אינה מושלמת (לא בדקתי אותה) היא מהווה תרומה מצוינת להרחבת הערך. דובר אינו עובד של ויקיפדיה, ואינו נדרש לכתיבת ערך אנציקלופדי מושלם, בשביל זה אנחנו כאן. אשמח אם דוברים של גופים נוספים ילכו בדרך זו. דוד שי - שיחה 05:09, 9 במאי 2017 (IDT)
מעניין יהיה לבדוק גם את השתלבות הנושא עם ויקיפדיה:עריכה בתשלום... ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 07:39, 9 במאי 2017 (IDT)
האמת Ovedc שאולי מדובר באיזה מוצא לכותבים מטעם, שיוכלו לשלוח ולא יערכו בעצמם...Dovole - שיחה 08:12, 9 במאי 2017 (IDT)
בכל הנוגע לעריכה בתשלום, חשוב לזכור שוויקיפדיה אינה אוסרת על עריכה בתשלום באופן מוחלט, אלא קובעת מספר מנגנונים שמטרתם לצמצם את האפקט השלילי של עריכות כאלו (בדגש על זיהוי הגורם העומד מאחוריהן). ככל שזהות מעלה הערך ידועה, וככל שהערך אכן נמצא/מועבר לטיוטה, שם ניתן לערוך אותו ו"לעבד" במידת הצורך את החלקים היחצ"נים, בהחלט כדאי לעודד עוד שיתופי פעולה בסגנון (אני זוכר שגם היה בעבר שיתוף פעולה דומה עם המטה הארצי של המשטרה). אני גם מצטרף לתודות לחנה על פעילותה בנושא. Ranl-WMIL - שיחה 14:18, 9 במאי 2017 (IDT)
לאן הצלחתם להגיע בדיון הזה? עריכה בתשלום? הם לא ערכו בתוך הווייקפדיה. אני חושבת שצריך להגיד תודה לדוברות בתי המשפט שהשקיעו מאמץ וכתבו ערך מורחב ומפורט על השופטת אסתר חיות שלפי התהליכים של מינוי נשיאים לבית המשפט העליון, היא תתמנה לנשיאה, ואז היו נכנסים קוראים ומוצאים ערך מסכן על שופטת כה בכירה. הם שלחו את הטקסט, ונעשה בו שימוש, תגובות שליליות כאן יכולים להרתיע אותם, ומה נרוויח מכך? זו אותה דובות שתרמה לנו בנכונות וברצון את כל התמונות של כל השופטים בישראל לנצח. אני חושבת שמגיע להם תודה ולא ביקורת. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 17:22, 9 במאי 2017 (IDT)
התרומה של דוברות בתי המשפט היא משמחת וחיובית. אולי אפילו צריך לפנות אל גופים נוספים ולהביא את דוברות בתי המשפט כדוגמא לשיתוף פעולה מוצלח. אפשר למשל לפנות לגופים, להפנות את תשומת ליבם לכך שחלק מהערכים הנוגעים אליהם קצרים ולהציע להם לשלוח טקסטים עם אישור OTRS ואנחנו נשלב אותם בערך במידת האפשר כפי שעשינו עם דוברות בתי המשפט. ועם כל זאת, אנחנו צריכים להיות זהירים ולדעת שהם אינטרסנטים. דוברות בתי המשפט אינטרסנטית, למרות שאני יכול רק לנחש מה היתה המטרה שלהם, ודוברות בנק ישראל היתה אינטרסנטית בנסותה למחוק עובדות לא נעימות מהערכים שלהם. ואישית, אני קצת תמיה על דוברות מקצועית שמנסה לרדת לרמה כזאת. אני לא חושב שמחאה כזאת, כשהם ללא ספק מודעים לכך שהם פעלו שלא כראוי, תמנע שיתופי פעולה עתידיים. אנחנו צריכים אותם, אבל הם גם צריכים אותנו.
ומבחינתי, העורכים בתשלום הם בדיוק כמו הדוברים, ברכה רבה, יחד עם צורך בזהירות בריאה. עדירל - שיחה 18:40, 9 במאי 2017 (IDT)
אני סבור שהביקורת כאן על דוברות בתי המשפט מופרזת ומיותרת. בטיוטה נעשתה עבודה טובה מאוד, וההבדלים בינה ובין הערך הם בגדר זוטות, ובוודאי אינם משקפים כתיבה אינטרסנטית. היו בוויקיפדיה מקרים של עריכה אינטרסנטית, אך לא במקרה שלפנינו. דוד שי - שיחה 22:56, 9 במאי 2017 (IDT)
אם כך אתה חושב, הכותב עשה מלאכתו נאמנה שכן הוא הצליח להחביא את מה שביקש להחביא מבלי שהקורא ישים לב. אך אנו נחטא לאמת אם נאפשר לערכים להכתב בצורה כזאת. על שופטי בית המשפט העליון יש לכתוב יחסית לעמיתיהם ולא בחלל ריק. הקורא רוצה לדעת מה הם ההבדלים בין השופטים סולברג, גרוניס וחיות ולא רק אלו הצהרות הופיעו בפסקי דינם. בפרקים על ביטול חוקי הכנסת ועל בטחון, הטיוטה נמנעה מהבאת המידע הרלוונטי, ואני איני יכול להסביר זאת אלא כהשמטה מכוונת. משול הדבר כאילו בערך על נפתלי בנט היינו מביאים בפרק על עמדותיו המדיניות ציטוטים שלו על חשיבות השלום, מבלי לציין את עמדותיו יחסית לשאר חברי הכנסת. עדירל - שיחה 00:35, 10 במאי 2017 (IDT)
כאשר לא מכוונים להדיוטות אלא לבעלי העמדה...ובכל זאת אתה לא יכול להכחיש שלא מדובר במישהו שערך בויקיפדיה אלא במישהו שעשה את עבודתו כהלכה...וטוב שגם העורכים בויקיפדיה עשו עבודתם כהלכה. (ממש אישוש לליברליזם קלאסי, איפה את לעזאזל!:)Dovole - שיחה 02:09, 12 במאי 2017 (IDT)

בקשה לחתום על עצומה נגד הוצאת ארה"ב מוועידת פריז https://secure.avaaz.org/campaign/en/g7_keep_paris_alive_loc/?cqNzdcb אנא חתמו. החשיבות איננה מוטלת בספק. 08:23, 9 במאי 2017 (IDT)

חשיבות העצומה מוטלת בספק. חשיבות הפחתת גזי החממה לא מוטלת בספק. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 11:14, 9 במאי 2017 (IDT)
יונה ב., ברור שהכוונה היא לחשיבות הנושא, שהעצומה באה לשרת, ולא לחשיבות העצומה. עצומות נועדו לחתימה כדי להשיג את המטרה שלשמה נכתבו, והיא חשובה ללא ספק, כפי שאישרת בעצמך.שלומית קדם - שיחה 18:14, 9 במאי 2017 (IDT)
המטרה (שכל המדינות יבצעו את חלקן בהסכם שהושג) חשובה. העצומה (לחייב את טרמפ לחתום/לבצע את מה שארה"ב התחייבה) מיותרת ולא רלוונטית בכלל. אם טרמפ ירצה הוא יבצע בלי העצומה ואם הוא לא ירצה למה שיעניין אותו עצומה שהרוב המוחלט של החותמים עליה אינם מארצות הברית? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 15:52, 10 במאי 2017 (IDT)
חתמתי, אף פעם אי אפשר לדעת מה משפיע על מה ועל מי. ממילא אני מקבלת מהם באופן שוטף הודעות מחתימה קודמת. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 04:21, 11 במאי 2017 (IDT)

דג בגוף הויקיפדיה.[עריכת קוד מקור]

בעיתון המקוון של הויקיפדיה האנגלית (המקביל לטילדה הרביעית אבל פעיל יותר) התפרסם מאמר ביקורת חריף על העלייה הדרסטית בהוצאות המערכת של אירגון הויקימדיה בטענה כי המגמה מצביעה על כוון מדאיג. גאי מקון:לויקיפדיה יש סרטן הדיון התפשט אל מעבר לתחומי המיזם והביא לדיון פעיל במיוחד ברשת רדיט:דיון ברדיט טכנולוגיה: לויקיפדיה יש סרטן. נטעדי - שיחה 11:35, 9 במאי 2017 (IDT)

ניתוח המצב מדויק ומדאיג, הן הדיאגנוזה והן הפרוגנוזה. אני מקווה בכל לבי, שהעומדים בראש קרן ויקימדיה, הן הכללית והן הארצית, יתעשתו לפני שיהיה מאוחר מדי לוויקיפדיה.שלומית קדם - שיחה 18:33, 9 במאי 2017 (IDT)

היי. אתם מוזמנים לקרוא את תמונת השנה 2016 - הזוכים המאושרים, זה נראה לי כמו משהו שיעניין את קוראי את כיכר העיר. נא לא להגיב כאן. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 19:48, 9 במאי 2017 (IDT)

12 סיבות לא לסמוך על ויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

כתבה באתר מאקו. בקצרה על מה שמאקו עשו - לקחו צילומי מסך של כמה השחתות משעשעות בויקיפדיה האנגלית - ובכך מוסרים לקהל הקוראים שלהם שאין לסמוך על ויקיפדיה. כעונש, אני רוצה לתת למי שכתב את הכתבה לנטר את השינויים האחרונים בויקיפדיה האנגלית. עוד אהבתי את התגובית של תמיר. ניב - שיחה 09:36, 10 במאי 2017 (IDT)

כנראה שזו כתבה מתורגמת. אם היו משקיעים היו מביאים דוגמאות בעברית (ראו ויקיפדיה:הומור). ‏DGtal‏ - שיחה 09:46, 10 במאי 2017 (IDT)
יש לי יותר מ-12 סיבות לא לסמוך על אתר mako - השם המטופש של האתר הוא הסיבה הראשונה. דוד שי - שיחה 20:57, 10 במאי 2017 (IDT)
לי יש רעיון לעונש אחר: לאסור על מחברי הכתבה כל כניסה לויקיפדיה במשך שבוע, כי היא בלתי אמינה. נראה אותם. אני לא מציע פרק זמן ארוך יותר, זה לא יהיה ריאלי. נרו יאירשיחה • י"ד באייר ה'תשע"ז • 21:07, 10 במאי 2017 (IDT)
פייק ניוז, לא מציינים שמדובר בגרסאות קודמות של הערכים, שבוטלו מיד, כנראה תוך כמה שניות/דקות. אגסי - שיחה 19:22, 12 במאי 2017 (IDT)

המשמעות של חיים בעולם ללא עבודה[עריכת קוד מקור]

טקסטים חופשיים ממוזיאון גוגנהיים[עריכת קוד מקור]

ילדי המילניום[עריכת קוד מקור]

מה הטעם בפרופסור ?[עריכת קוד מקור]

סקר בנוגע לחדשות הטכנולוגיות[עריכת קוד מקור]

שלום רב, אשמח אם תוכלו לענות על הסקר הנ"ל. (תגובה עם המספר + הרחבה למי שמעוניין)
האם אתם קוראים את חדשות הטכנולוגיה?

 1. כן, כל פעם שזה מפורסם
 2. כן לעתים קרובות (לפחות פעם בחודש)
 3. לעתים רחוקות (פחות מפעם בחודש)
 4. לא, אני רואה את הפסקה ומדלג עליה
 5. את מה?

תודה מראש לעונים, אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 08:37, 1 במאי 2017 (IDT)

H. sapiens, יש כותבים ה"מנויים" על החדשות הללו, כך שמקבץ הידיעות בנושא מושאר בדף השיחה שלהם. אחרים, שאינם "מנויים", יכלו, עד לאחרונה, לעקוב אחר כל החדשות הללו בדף "ויקיפדיה:חדשות" (ראה למשל את ההודעה הזאת, בפורמט המקובל). יונה עשה עבודה מעולה בתרגום החדשות הללו לעברית ולמיטב ידיעתי, הוא זוכה לאחרונה לעזרתו של יגאל. לא ברור לי מדוע הפרסום הופסק בדף ההוא. טענה לא ברורה של עורכת אחת לא צריכה להשפיע על כל העורכים-קוראים. Ldorfmanשיחה 22:45, 6 במאי 2017 (IDT)
זה מופיע כל יום שני בדלפק ייעוץ. בחדשות זה רק תוספת למי שפספס, באיחור רב. זה לא הופסק, אני פשוט עושה זאת לעיתים רחוקות, Ldorfman. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:22, 6 במאי 2017 (IDT)
אוקי. אם כך, אפקוד יותר את דלפק הייעוץ. תודה ושבוע טוב. Ldorfmanשיחה 23:37, 6 במאי 2017 (IDT)
סיכום: 1 - 4 מצביעים, 2 - 7 מצביעים (כולל שניים שהצביעו 1-2), 3 - מצביע אחד, 4 - 7 מצביעים (כולל אחת שהצביע 3-4), 5 - 5 מצביעים. מחצית מהעונים קוראים את החדשות בתדירות כזו או אחרת ומחצית מהמצביעים לא קוראים את החדשות או בגלל שהם לא מעוניינים או בגלל שהם לא ראו. האמת הופתעתי לרעה. לא חשבתי שכולם קוראים אבל חשבתי שיהיו באזור ה-75%. חנה כגורמת הסקר הזה, אני מתייג אותך באופן אישי. יגאל לעיונך בממצעים (נ.ב. למה לא ענית לסקר?) אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 15:49, 10 במאי 2017 (IDT)
יונה ב., תזכיר לי בבקשה איך אני הגורם לסקר הזה? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 16:14, 10 במאי 2017 (IDT)
שיחת משתמש:ערן#שאיבת דף משתמש ממטא. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 16:33, 10 במאי 2017 (IDT)
יונה, לא עניתי מאותה הסיבה שציינת - אני קורא אותם במקור באתר התרגום. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 19:46, 10 במאי 2017 (IDT)
תודה :יונה, השאלה היא מהן המסקנות שלך מהסקר. העצה שלי היא שהם יוצגו בצורה הרבה יותר מושכת ונגישה לציבור, בדרך שתעשה חשק לקרוא אותם, ושלא אצטרך להתעמק כדי להבין את הניסוחים. אם זה יעשה כך, יש סיכוי רב יותר שאני ועורכים נוספים יקראו את החדשות. בנוסף יש להפריד בין החדשות שהן במהותן טכניות שמעניינות רק קהל מצומצם, לבין חדשות הנוגעות לכל הוויקיפדים, כמו למשל אותה ידיעה על דף משתמש במטא. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 08:12, 13 במאי 2017 (IDT)
Hanay אני משתדל לא לתרגם מילה במילה אלא בצורה שתהיה ברורה, לפחות בשנה האחרונה מאז שיגאל הצטרף והחל לפעול כך. עדין יש דיווחים שהם טכניים ואין מה לעשות אבל הדיווחים האלו מסומנים בסמליל בתחילת הדיווח (). בנוסף, IKhitron מנגיש את הדיווחים שהוא חושב שהם החשובים ביותר בויקיפדיה:חדשות. יותר מזה אני לא ממש יודע מה לעשות, אשמח לשמוע רעיונות. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:51, 14 במאי 2017 (IDT)
יונה}, אני מדברת על ויקיפדיה חדשות, זה המקום היחיד שבו אני רואה את ההודעות. אני מציעה שבשלב ראשון יגאל יעשה הפרדה בין אותן ידיעות טכניות עם סמליל (), לבין האחרות שנוגעות יותר לכלל הוויקיפדים, כך שהעין תוכל להתמקד בנושאים המעניינים אותם. לא חייבים להציג זאת באותו סדר כמו בהודעה שלהם. החלק השני: שאותן ידיעות הנוגעות לכלל הוויקיפדים יכתבו בצורה שמתאימה גם לאלה שהטכנולוגיה הוא לא מרכז פעילותם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 10:22, 14 במאי 2017 (IDT)
Hanay את מעידה על עצמך שכאשר את נתקלת בכותרת את מדלגת על הפסקה. אשמח אם תחרגי ממנהגך ומחר תקראי את הכתוב גם בגרסה המתורגמת המקורית (בויקיפדיה:דלפק ייעוץ, למשל) וגם הגרסה המתומצתת בויקיפדיה:חדשות. אשמח לשמוע לאחר מכן מה את חושבת. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:32, 14 במאי 2017 (IDT)
או קי יונה, מה לא אעשה כדי לסייע חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 10:36, 14 במאי 2017 (IDT)
הערה קטנה: הדיווחים הטכניים עם הסמליל הנ"ל בכלל לא מגיעים לסיכום בדף החדשות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 10:51, 14 במאי 2017 (IDT)
אני שמחה לשמוע, תודה יגאל. אעבור על ההודעה האחרונה כשתפורסם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 07:13, 15 במאי 2017 (IDT)
Hanay בערב יום שני פורסם בויקיפדיה:דלפק ייעוץ הגיוליון ה-20 בשנת 2017. לא יודע עם שמת לב או לא, אך השמח לקבל הערות (כאן או בדף השיחה שלי או בכל מקום אחר שתמצאי לנכון). אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 08:05, 17 במאי 2017 (IDT)
יונה, איזה? ההוא באנגלית עם הכותרת "Collaboration products newsletter: 2017-05"? איך לך רחמים עלי? לא ראיתי והעין שלי מדלגת על דברים כאלה. סיכמנו שאקרא את מה שיגאל כותב בעברית ואביע את דעתי, אם התכוונת לכך שאקרא את זה, אז אני מתחננת להתרת נדרים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 08:26, 17 במאי 2017 (IDT)
לא Hanay. אני מדבר על זה שכותרתו Tech News: 2017-20. למה שאני אתן לך לקרוא משהו באנגלית?? אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:37, 17 במאי 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

משתמש:יונה בנדלאק עברתי ולהלן התייחסותי (בטעות עניתי על 19. אני בחופשה עם מחשב קטן ואיטי, אענה על 20 בשבוע הבא):

 • פרק בעיות - בסדר חשוב וכתוב לכולם
 • שינויים השבוע - הראשון בסדר, החלק השני של גירסה חדשה. סינית בשבילי
 • פגישות - בסדר את מי שזה מעניין אותו
 • שינויים עתידיים - הראשון מעניין, השני סינית בשבילי

אני מקווה שעזרתי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 06:45, 18 במאי 2017 (IDT)

Hanay מעבר על 19 טוב מבחינתי כמו על 20 ואני מעודד מהתשובה שלך. בשינויים העתידיים השני מסומן שהוא לבעלי ידע טכני (סמליל של כלי עבודה) המידע על גרסה הוא סינית גם בשבילי, זה רק אומר שהם מתקינים גרסה חדשה אם יש משהו חשוב בגרסה זה מפורט בסעיפים אחרים. גם שם יש סמליל שמציין שזו הודעה חוזרת, אפשר לדלג. כמובן שהרבה סעיפים הם רק למי שזה מעניין אותו. גם אם יהיה עכשיו שינוי משמעותי ברישיונות של תמונות זה יעניין רק את מי שעוסק בזה. הידיעות אמורות לכלול ידע לכולם וכל אחד יתמקד במידע שרלוונטי אליו. אישית, לפי התגובה שלך אני חושב שאת יכולה וכדאי שתקראי את החדשות כי את תמצאי שם דברים חשובים מידי פעם (למשל בידיעון 20 תוכלי למצוא מה לעשות אם יש לך דף משתמש במטא ואת לא רוצה שהוא יופיע בכל שאר הפרוייקטים). אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 07:47, 18 במאי 2017 (IDT)
יונה, כיף לי שחסכת לי להגיב על 20. לגבי הסינית בשבילי. כמובן שהבנתי שמדוברבתקנת גירסה חדשה, אבל מעבר לזה המוח שלי נכנס לעמדת "אני לא רוצה לקרוא"
יש לי הצעה. הידיעות הטכניות מעורבבות ביחד עם הידיעות הכלליות לפי הפרקים. למרות הסמליל, אני הייתי מכניסה את כל הידיעות הטכניות לפרק נפרד, לא עם האחרים. כי מי שקורא משהו ומגיע לידיעה טכנית שהיא סינית בשבילו, יש סיכוי שלא ימשיך לידיעה הבאה שאולי כן תעניין אותו. אלה שמתעניינים בידיעות הטכניות, יגיעו לשם בכל מקרה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 06:33, 19 במאי 2017 (IDT)

הימורים - מי תזכה באירוויזיון?[עריכת קוד מקור]

מי מכאן רואה את אירוויזיון 2017? יש לי הימור בטוח שאיטליה תזכה, השיר של פרנצ'סקו גבאני, "Occidentali's Karma" פשוט קליט. אני מהמר על איטליה איטליהאיטליה. מי אתם חושבים? ניב - שיחה 23:07, 13 במאי 2017 (IDT)

אתן לך תשובה סופית עוד שעה וחצי. • צִבְיָהשיחה • י"ז באייר ה'תשע"ז 23:11, 13 במאי 2017 (IDT)

תחרות כתיבת נשים / קרן נוייבך[עריכת קוד מקור]

לקרן נויבך יש פינה קבועה (היה הייתה) עם שרון גבע על ערכי נשים, שחלקם נמצאים וחלקם לא בויקיפדיה. היום מסתבר שהערך המדובר נכתב במסגרת תחרות הכתיבה האחרונה. שרון לא הכירה את התחרות, והלכה כמובן לכמה משפטים על מי מחליט וכו. האם כדאי שמיכל/ויקימדיה יכולה להרחיב בנושא ולעדכן את קרן נויבך? האם יש לנו סיכום של כמה ערכי נשים נכתבו במסגרת התחרויות הנ"ל בשנים האחרונות? בברכה אמא של גולן - שיחה 12:12, 16 במאי 2017 (IDT)

ניסיתי להעיר לקרן נויבך על זה בטוויטר, אבל לצערי היא לא ענתה לעניין. הנה השרשור. קשה לנסות לשכנע אנשים שלא רוצים להשתכנע. ‏עמיחישיחה 13:26, 16 במאי 2017 (IDT)
היי אמא של גולן ועמיחי. עד היום התקיימו 3 תחרויות כתיבה בנושא. בתחרות של שנת 2015 נכתבו 65 ערכים, בתחרות של שנת 2016 נכתבו 39 ערכים, ובתחרות של שנת 2017 נכתבו 54 ערכים. בסה"כ נכתבו 158 ערכים בכל התחרויות. Ranl-WMIL - שיחה 13:53, 16 במאי 2017 (IDT)
atbannett לא הבנתי את הטענה שהועלתה בקשר לתחרות על ערכי נשים. אפשר הסבר? • צִבְיָהשיחה • כ' באייר ה'תשע"ז 16:09, 16 במאי 2017 (IDT)
מוזמנת להאזין. זה ממש בסוף התוכנית של היום (16.5) אחרי הפינה עם שרון גבע כאן. ‏עמיחישיחה 18:48, 16 במאי 2017 (IDT)
atbannett, יש מצב לקישור? ‏Lionster‏ • שיחה 18:50, 16 במאי 2017 (IDT)
הזכרתי לעיל - הנה ותלחץ על התוכנית של 16.5. ‏עמיחישיחה 18:51, 16 במאי 2017 (IDT)
OMG. שרון גבע מוכיחה פעם נוספת שהפמיניזם הוא רק משנה לנרקסיזם במקרה שלה. • צִבְיָהשיחה • כ' באייר ה'תשע"ז 18:55, 16 במאי 2017 (IDT)
ועל אף שרון גבע הוויקיפדיה העברית נוע תנוע. אני מעריכה שהקנאה מדברת מגרונה. מצער גם לראות איך קרן נויבך עיתונאית מוערכת לא בודקת את המידע. כשהעזתי לכתוב לה בדף הפייסבוק שלה מה דעתי על הדרך בה היא פועלת היא עשתה לי אנפרנד. אל תתנו לבלבל את המוח של שרון גבע עם העובדות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 05:53, 17 במאי 2017 (IDT)

בעקבות דיון בשיחה:שלדון אדלסון עלתה שאלה לגבי שתי אמירות: ב- 2011 במאי הקולנוע, חתן פרס ישראל, ג'אד נאמן התראיין לרדיו גלי ישראל ואמר:
”הדבר הרצוי כאן, שהעניין יוכרע במלחמה... שתהיה מלחמת אזרחים בין הימין לשמאל... המתנחלים כמובן ינצחו כי יש להם רוב בציבור הישראלי ובממשלה, ואז תהיה כאן מדינה פשיסטית והכל יסתדר”

ב-2014 המיליארדר ובעלי "ישראל היום" שלדון אדלסון אמר בעימות פומבי עם מילארדר אחר, חיים סבן:
”אני לא חושב שבתנ"ך יש אזכור כלשהו של המלה דמוקרטיה. אני חושב שאלוהים לא אמר דבר על דמוקרטיה. אלוהים דיבר על כל הדברים הטובים בחיים. הוא לא דיבר על כך שישראל תישאר מדינה דמוקרטית, ואם ישראל לא תהיה מדינה דמוקרטית — אז מה?”

והשאלות לציבור הן שתיים:

 • א. באילו מהאמירות האלה נתקלתם מחוץ לוויקיפדיה, אם בכלל?
 • ב. איזו מהן לדעתכם היא יותר חמורה.

תודה. emanשיחה 01:42, 17 במאי 2017 (IDT)

נתקלתי באמירה של אדלסון. Nirvadel - שיחה 11:05, 18 במאי 2017 (IDT)
לא באף אחת, זה לא כל כך משנה ועקרוני בשני המקרים. שיר § שיח § 18:04, 23 במאי 2017 (IDT)

הספרייה הלאומית מגייסת ויקיפד/ית בית[עריכת קוד מקור]

לבקשת ידידנו מהספרייה הלאומית, אני מפרסמת את המשרה:
ויקיפד הבית בספרייה הלאומית
תיאור התפקיד:
אחריות על הנגשת פריטי מקור של הספרייה ביישומים דיגיטליים חיצוניים.
קביעת יעדים ופיתוח תכנית עבודה לשמירת הקשר השוטף של הספרייה הלאומית עם ויקיפדיה כולל הרחבת שיתופי פעולה והפעילות הדיגיטלית לאפיקים נוספים
עדכון, עריכה והעלאת תכנים לוויקיפדיה וליישומים נוספים

דרישות התפקיד:
ניסיון עבודה בסביבה דיגיטלית ואינטרנטית

ניסיון בייזום ויצירת שיתופי פעולה במרחב הדיגיטלי

יכולת עבודה מול ממשקים מרובים

ניסיון בעבודה עם עולמות התוכן של ויקיפדיה – יתרון משמעותי

עברית ואנגלית ברמה גבוהה (עדיפות לשפת אם בשתי השפות)

תואר ראשון בתקשורת או שיווק – יתרון
קורות חיים יש לשלוח לAmir.Orni-at-nli.org.il

תבוא הברכה על אלו שהובילו את הפעילות בספרייה הלאומית: עדו, דרור, דריה וEsh77.
מיכל לסטר - שיחה 13:08, 17 במאי 2017 (IDT)

אחוזי משרה? Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 15:52, 17 במאי 2017 (IDT)
קישור. הם מציינים שמדובר במשרה חלקית אך לא את אחוזי המשרה. עמית - שיחה 23:17, 18 במאי 2017 (IDT)
Ranbar, מדובר על 75% משרה. ‏Lionster‏ • שיחה 18:11, 19 במאי 2017 (IDT)

מה לעזאזל?!![עריכת קוד מקור]

שמעתם על האירוע היום בחווארה? כעת תראו את הערך עליו בוויקיפדיה האנגלית! 2.53.38.62 20:34, 18 במאי 2017 (IDT)

כמה שקרים בערך אחד... למי שאין לו כוח לקרוא. הערך טוען שהמתנחל הגיע לחווארה כדי לדרוס פלסטינים, ואז יצא מהאוטו וירה בהמונים סתם כי הוא רצה. שמתי תבנית אין מקורות בערך בינתיים.--‏Mikey641שיחה 20:45, 18 במאי 2017 (IDT)
ניסיתי לשנות, אבל שוחזרתי. אין לי מושג מה הנהלים בויקיפדיה האנגלית, ואני לא רוצה להיכנס למלחמת עריכה. מי שעורך שם - מוזמן לשנות את הערך. כרגע מצוין שם (אפילו ללא מקור) שהיורה ניסה לדרוס את המפגינים. • צִבְיָהשיחה • כ"ב באייר ה'תשע"ז 21:00, 18 במאי 2017 (IDT)
בוויקיפדיה האנגלית יש רוב פלסטיני. הם גייסו את בר בורוכוב לטובתם, וכתבו בערך עליו כל מיני דברים שכתב לכאורה על הערבים בארץ ישראל, אף על פי שכתב את דבריו בהקשר אחר. בזמנו שאלתי על כך ותהיתי מה לעשות עם הערך בוויקיפדיה האנגלית. נרו יאיר ענה לי, והשיחה נמצאת כאן בארכיון. בתמצית, הטיעון היה שאני צריך להעלות מקורות התומכים בגירסה הנכונה על בורוכוב. מצאתי את המקורות הנכונים, והחלטתי לא להעלותם לוויקיפדיה האנגלית, בין השאר משום שאינני דובר אנגלית ברמה של שפת אם. עורך-בורוכוב - שיחה 17:53, 19 במאי 2017 (IDT)
זה הדיון שהיה. עורך-בורוכוב - שיחה 18:09, 19 במאי 2017 (IDT)
הערך הוא ביזיון. מדובר בשקר אחד מהתחלה ועד הסוף. ניסיתי לשכתב אותו מהיסוד (שזה אומר למחוק כמעט את כולו) והוספתי מקור מ-ynet אבל אני לא בטוח כמה זמן זה יחזיק מעמד אל מול הרוב הערבי. ‏ MathKnight (שיחה) 21:05, 18 במאי 2017 (IDT)
מה לגבי דיון בדף שיחה? איך פותרים שם מחלוקות? • צִבְיָהשיחה • כ"ב באייר ה'תשע"ז 21:08, 18 במאי 2017 (IDT)
אם הם ינעלו את הערך, זה יועיל לנו או לפרו פלסטינים? לאיזה צד יש יותר ותיקים ויותר משתמשים פעילים שם? ברור שהעדפה היא לגורמים אוביקטיבים לא מעורבים וחסרי אידיאולוגיה או לכאלו שיעדיפו למחוק את הערך השולי הזה על עוד ירי במזרח התיכון אבל כרגע על פי הסטורית העריכה לא נראה שיש יותר מידי כאלו שגילו עניין, זה בעיקר אנשים משלנו מול תומכי הטרור הפלסטיני. בקיצור, כדאי שכולנו נגבש המלצת נעילה משותפת? הרי יש עילה--א.פ עריכות-שיחה 22:51, 18 במאי 2017 (IDT)
הערך הזה מיותר. בתקווה שזה לא יוביל לגל מהומות בשטחים, אין סיבה לכתוב ערך בנפרד על התקרית. מקווה שיימחק. • צִבְיָהשיחה • כ"ב באייר ה'תשע"ז 23:07, 18 במאי 2017 (IDT)
לא הבנתי. כתוב שם הפוך ממה שציינתם. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 00:03, 19 במאי 2017 (IDT)
כי שינו אותו. ראה גרסאות קודמות--‏Mikey641שיחה 00:05, 19 במאי 2017 (IDT)
אז זהו, שראיתי כמה בהתאם לשעות בהן כאן התקיים הדיון. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 00:06, 19 במאי 2017 (IDT)

הערך אכן שונה ותוקן אך אני חושב שהוא מיותר לחלוטין מכיוון שלא כל תאונה צריכה להיות ערך בויקיפדיה, כמו שלא כל מקרה רצח מופיע.

מישהו משחית ערך, מצלם ורץ להתלונן על הויקיפדיה. מה חדש? עדירל - שיחה 09:47, 19 במאי 2017 (IDT)
גם אני חושב שהערך מיותר. ‏Guycn2 · ☎‏ 09:52, 19 במאי 2017 (IDT)
יש דיון בדף השיחה, כמעת בטוח שהם ימחקו אותו, אין אף אחד שמצדד בחשיבות--א.פ עריכות-שיחה 10:59, 19 במאי 2017 (IDT)
בלי קשר לערך, עדיין לא הבנתי בדיוק מתי בדיוק הוא ירה. זה היה כבר כשהיה ג'יפ צבאי על יד מכוניתו, לא? Tzafrir - שיחה 17:02, 19 במאי 2017 (IDT)
סביר להניח שלא. עיקר האירוע היה לפני שהג'יפ הגיע. עדירל - שיחה 17:09, 19 במאי 2017 (IDT)
אני לא בטוח. מה שאני הבנתי שקרה: בהתחלה כל המכוניות בנתיב הצפוני עמדו. כשהן החלו לנסוע (בעקבות פינוי הנתיב הצפוני ע״י מפגינים בצד השני? לא ברור לי. הפגינו בשני מקומות שונים?), מפגינים שעמדו בנתיב הדרומי החלו להתגודד סביב מכוניתו של היורה (מה שמו?). זה יכול להיראות מאיים כשלעצמו אבל לא הייתה שם אלימות נראית לעין (ראיתי סרט אחד של זה והוא כלל רק תמונה ולא קול). ככלל, ההפגנה הייתה שקטה יחסית (עד כמה שחסימת כבישים היא הפגנה שקטה). מכוניתו של היורה הצליחה להתקדם קצת (מטר? שני מטרים?) בהתקדמות איטית וזהירה. אבל נבלמה ע"י ההמון. בשלב מסויים (לאחר שהמכוניות שלפניו כבר נסעו כולן צפונה) הגיח פתאום האמבולנס. לא ברור מה ניסה האמבולנס לעשות (אולי הוא ניסה באמת לפנות שם דרך) אבל בפועל הוא עצר תוך כדי שהוא חוסם את הנתיב שלפני מכוניתו של היורה.
מייד כאשר האמבולנס נעצר, המכונית פרצה קדימה (תוך כדי דריסת אנשים) ובסופו של דבר נבלמה באמבולנס. בשלב הזה אנשים מסביב התחילו להכות את המכונית ולנסות לפתוח את דלתותיה. אבל היה המון שהקיף את המכונית. כמוכן נדמה לי שלא היו להם מייד באותו הרגע אמצעים שיכלו לרסק שמשות.
תוך כ־15 עד 20 שניות הגיע הג'יפ. ההמון החל להתפזר כשהגיע הג'יפ. אני מניח שזריקות אבנים על המכונית יכלו להתחיל רק אז. היורה תיאר ירי בתגובה לזריקות אבנים. כמוכן אם אני מפרש נכון את הסרטונים, נראה שהנפגעים נפגעו במרחק מה מהמכונית (בסביבות השוליים המזרחיים של הנתיב הצפוני). לא היה נתיב ירי לשם לפני התפזרות ההמון.
אבל מי שהבין אחרת מוזמן לציין זאת כאן. אני כלל לא בטוח שהבנתי נכון את מה שקרה שם. בפרט: האם היורה יצא מתישהו מרכבו? אם לא, מאיפה הוא ירה? Tzafrir - שיחה 04:53, 20 במאי 2017 (IDT)

לעניין אחר: הזכירו כאן נעילה משותפת. יש המון ערכים שקשורים לסכסוך שלנו שנעולים למי שאין לו 500 עריכות בוויקי האנגלית. אני לא קרוב עדיין ל־500 עריכות שם. קורה לי שאני מוצא פרט שגוי בערך כזה אבל אין לי כוח לעשות משהו מעבר לציונו בדף השיחה של הערך. אני היחיד? אני יכול לפנות למשתמשים בוויקי העברי, אבל זה בניגוד לרוח העבודה (של השקיפות). אז ראשית כל, הנעילות הללו מפריעות מאוד. ושנית, יש כאן מי שאפשר להטריד אותם לתיקון מידע בערכים נעולים? Tzafrir - שיחה 04:59, 20 במאי 2017 (IDT)

Tzafrir, לי יש יותר מ-1000 עריכות במרחב הערכים בוויקיפדיה האנגלית, אם מדובר בתיקון קטן, שבו תכתוב לי במדויק מה הנושא, אוכל לעשות זאת, אבל אני לא רוצה להיכנס שם למאבקים. אני עורכת שם בעיקר בהוספת תמונות. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 05:09, 20 במאי 2017 (IDT)

קווים מנחים לכתיבת ערכי מדענים/אקדמאים[עריכת קוד מקור]

אני שואל כאן לפני שאגש למזנון, על מנת שלא תיווצר אי נעימות. האם נעשה ניסיון לנסח קווים מנחים לכתיבת ערכי מדענים (ואקדמאים) מתישהו? האם יש בכך צורך? (שימנשמע?) מה, אין? 14:33, 20 במאי 2017 (IDT)

אקדמאים - פרופסור מן המניין, זכה בפרס יוצא דופן או פורץ דרך. שיר § שיח § 18:07, 21 במאי 2017 (IDT)
גם מן המנין וגם פרס/פורץ דרך, או שמספיק אחד מהם?
כשכותבים בעברית א, ב או ג, המשמעות היא א או ב או ג.‏ Uziel302שיחה 13:50, 23 במאי 2017 (IDT)

המטרופוליטן[עריכת קוד מקור]

תוצאות הבחירות לחבר הנאמנים של קרן ויקימדיה[עריכת קוד מקור]

הקרן פרסמה את התוצאות. שלושת המקומות הראשונים שנבחרו ויצטרפו לחבר הנאמנים הם:

 1. María Sefidari – User:Raystorm עם 81.88% אחוזי תמיכה
 2. Dariusz Jemielniak – User:Pundit עם 81.40% אחוזי תמיכה
 3. James Heilman – User:Doc James עם 80.76% אחוזי תמיכה

למידע נוסף ראו Wikimedia Foundation elections/2017/Results. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 05:02, 21 במאי 2017 (IDT)

התחזית: 20 מיליון אזרחים בישראל[עריכת קוד מקור]