חמישיית העונה ב-NBA

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חמישיית העונה ב-NBA (נקרא גם נבחרת ה-NBA; באנגלית: All-NBA Team) הוא פרס מטעם ליגת ה-NBA, אליו נבחרים השחקנים המצטיינים בכל עונה בליגה. הבחירה מבוצעת על ידי פאנל של כתבי ספורט ושדרנים מארצות הברית וקנדה.‏[1] החמישייה נבחרת לקראת כל סיום עונה ב-NBA, מאז עונתה הראשונה של הליגה ב-1946.‏‏[2] הנבחרת מורכבת משלוש קבוצות שחקנים - החמישייה הראשונה, החמישייה השנייה והחמישייה השלישית; בסך הכל 15 שחקנים. הנבחרת כללה במקור שתי קבוצות, אך הורחבה לשלוש בשנת 1988.

השחקנים מקבלים חמש נקודות על קול לחמישייה הראשונה, שלוש נקודות על קול לחמישייה השנייה ונקודה אחת על קול לחמישייה השלישית. חמשת השחקנים עם מספר הנקודות הכולל הגבוה ביותר נבחרים לחמישייה הראשונה, חמשת הבאים אחריהם נבחרים לחמשייה השנייה והחמישה שאחריהם לחמישייה השלישית. במקרה של תיקו על המקום החמישי, מספר השחקנים מורחב - החמישייה הראשונה כוללת שישה שחקנים, והחמישייה השנייה נשארת עם חמישה שחקנים ואפשרות להרחבה במקרה של שיוויונים נוספים. תיקו כזה התרחש רק ב-1951, בין בוב דייויס לדולף שייס.‏[1] מ-1946 עד 1955 החמישיות נבחרו ללא קשר לעמדה, אך החל מ-1956 כל חמישייה כוללת שני פורוורד, סנטר אחד ושני גארדים.‏[2] המשמעות של שחקן שנבחר לחמישייה הראשונה היא, שהוא נבחר לשחקן הטוב ביותר בעונה זו בעמדתו, או לשני או לשלישי בטיבו בעמדתו בהתאם לחמישייה בה נבחר.

כרים עבדול ג'באר וקובי בראיינט מחזיקים במספר הבחירות הגבוה ביותר עם 15 כל אחד‏[3]. קארל מלון, שאקיל אוניל וטים דאנקן מדורגים אחריהם עם 14 בחירות כל אחד‏[3]. דולף שייס, בוב קוזי, ג'רי וסט והאקים אולאג'ואן מתחלקים במקום הרביעי עם 12 בחירות לכל אחד‏[3]. דירק נוביצקי עם 10 בחירות. לברון ג'יימס נבחר תשע פעמים. מאלון ובראיינט נבחרו לחמישייה הראשונה יותר מכל שחקן עם אחד עשר בחירות. במקום השני בדירוג מתחלקים בוב קוזי, בוב פטיט, אלג'ין ביילור, ג'רי וסט, כרים עבדול-ג'באר, מייקל ג'ורדן וטים דאנקן שנבחרו עשר פעמים.‏[3].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 NBA.com, MVP Nash Highlights All-NBA First Team, 17.05.2006
  2. ^ 2.0 2.1 basketball-reference.com, All-NBA and All-ABA Teams
  3. ^ 3.0 3.1 3.2 3.3 basketball-reference.com, All-League Selections by Player