מצפה (עיר מקראית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מצפָּה הייתה אחת מערי שבט בנימין. ידועה כעיר מרכזית בארץ, ואחת מערי שפיטתו של שמואל. המלכתו הפומבית של שאול התקיימה במצפה.

מצפה במקרא[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצפה נזכרת לראשונה בספר יהושע כאחת מערי בנימין. בסיפור פילגש בגבעה מוזכרת המצפה כמקום בו התאספו בני ישראל למלחמה בבני בנימין[1] ולאחר מכן כמקום בו נשבעו בני ישראל לא לתת מבנותיהם לבני בנימין[2]. בספר שמואל הייתה מצפה אחת הערים המרכזיות בה פעל שמואל. היא מוזכרת כאחת מהערים בהן שפט שמואל[3], כמקום בו נקבצו הישראלים במלחמתם המוצלחת בפלשתים[4] וכמקום בו הומלך שאול לראשונה בפני העם[5].

בספר מלכים[6] מסופר על המלך אסא, שבנה את גבע בנימין ואת המצפה (ככל הנראה, הכוונה לבניית חומה, מגדלים וחפיר – דהיינו בנייה לקראת מלחמה): "וְהַמֶּלֶךְ אָסָא הִשְׁמִיעַ אֶת כָּל יְהוּדָה אֵין נָקִי וַיִּשְׂאוּ אֶת אַבְנֵי הָרָמָה וְאֶת עֵצֶיהָ אֲשֶׁר בָּנָה בַּעְשָׁא וַיִּבֶן בָּם הַמֶּלֶךְ אָסָא אֶת גֶּבַע בִּנְיָמִן וְאֶת הַמִּצְפָּה." (ספר מלכים א', פרק ט"ו, פסוק כ"ב)

מצפה הייתה גם עיר מושבו של גדליהו בן אחיקם מיד לאחר בית המקדש הראשון וירושלים בידי הבבלים, ובו הוא נרצח: "וַיֹּאכְלוּ שָׁם לֶחֶם יַחְדָּו, בַּמִּצְפָּה. וַיָּקָם יִשְׁמָעֵאל בֶּן-נְתַנְיָה וַעֲשֶׂרֶת הָאֲנָשִׁים אֲשֶׁר-הָיוּ אִתּוֹ, וַיַּכּוּ אֶת-גְּדַלְיָהוּ בֶן-אֲחִיקָם בֶּן-שָׁפָן בַּחֶרֶב-וַיָּמֶת אֹתוֹ" (ספר ירמיהו, פרק מ"א, פסוק ב').

זיהוי מיקומה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקומה של מצפה משוער על ידי חוקרי ארץ ישראל והמקרא בתל א-נצבא או בנבי סמואל, שני אתרים מצפון לירושלים. הזיהוי מתבסס על שתי פרשיות במקרא.

  • הראשונה היא שבספר מלכים א, פרק ט"ו מתואר המצור שהטיל מלך ישראל על יהודה "וַיַּעַל בַּעְשָׁא מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל עַל יְהוּדָה וַיִּבֶן אֶת הָרָמָה לְבִלְתִּי תֵּת יֹצֵא וָבָא לְאָסָא מֶלֶךְ יְהוּדָה". לאחר שמלך יהודה הצליח להדוף את המצור, נאמר "וְהַמֶּלֶךְ אָסָא הִשְׁמִיעַ אֶת כָּל יְהוּדָה אֵין נָקִי וַיִּשְׂאוּ אֶת אַבְנֵי הָרָמָה וְאֶת עֵצֶיהָ אֲשֶׁר בָּנָה בַּעְשָׁא וַיִּבֶן בָּם הַמֶּלֶךְ אָסָא אֶת גֶּבַע בִּנְיָמִן וְאֶת הַמִּצְפָּה". פסוקים אלו תומכים בזיהוי המצפה עם תל אל-נצבא. נבי סמואל מרוחקת כ-10 קילומטרים מהרמה, והרמה ממוקמת בנקודה אסטרטגית בהרבה: על הדרך הראשית משכם ושומרון לירושלים. ולכן, קשה להסביר נשיאת אבנים ועצים למרחק גדול כל כך, ללא סיבה נראית.
  • בספר ירמיהו, בפרשת הריגת גדליה בן אחיקם במצפה, נכתב "וַיָּבֹאוּ אֲנָשִׁים מִשְּׁכֶם מִשִּׁלוֹ וּמִשֹּׁמְרוֹן שְׁמֹנִים אִישׁ מְגֻלְּחֵי זָקָן וּקְרֻעֵי בְגָדִים וּמִתְגֹּדְדִים וּמִנְחָה וּלְבוֹנָה בְּיָדָם לְהָבִיא בֵּית יְהוָה. ו וַיֵּצֵא יִשְׁמָעֵאל בֶּן נְתַנְיָה לִקְרָאתָם מִן הַמִּצְפָּה הֹלֵךְ הָלֹךְ וּבֹכֶה, וַיְהִי כִּפְגֹשׁ אֹתָם וַיֹּאמֶר אֲלֵיהֶם בֹּאוּ אֶל גְּדַלְיָהוּ בֶן אֲחִיקָם". בפסוקים אלו נראה שמצפה סמוכה מאד לדרך מהשומרון לירושלים, והם תומכים בזיהוי המצפה עם אל-נצבא, השוכנת ממש בסמוך לאותה דרך. נבי סמואל לעומתה, ממוקמת כמה קילומטרים מערבה מאותו מקום.

בספר מכבים מתואר כי יהודה המכבי מכנס את כוחותיו לפני קרב אמאוס במצפה כנגד ירושלים, עורך צום ותפילה, ומשם יוצא לקרב מול גורגיאס. "ויקבצו ויבואו המצפה נגד ירושלים, כי מקום תפילה היה במצפה לפנים בישראל". לא מעט חוקרים מעדיפים בהקשר הקרב לזהות את מצפה עם נבי סמואל ולא עם תל א-נצבא, בגלל הקרבה לירושלים ("נגד ירושלים")[7].

החפירות בתל א-נצבא[עריכת קוד מקור | עריכה]

תל א-נצבא מצוי כ-2 ק"מ מצפון לקלנדיה ושד"ת עטרות. בשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים חפר בתל ויליאם בדה מבית הספר הפסיפי לדתות בברקלי[8]. עונת חפירות ראשונה התקיימה במחצית הראשונה של 1926[9]. לאור הצלחת החפירות שב באדה וחפר שוב בשנים 1927[10], 1929[11] ובשנות ה-30. באדה חפר את רוב התל ובין ממצאיו בנייה רבה מתקופת הברזל ומהתקופה הבבלית והפרסית. מתקופת הברזל II נמצאה חומת סוגרים ובשלב מאוחר יותר, אולי מימי אסא, נמצאה חומה חיצונית שתחמה את העיר. בין היתר נמצא חותם עם הכתובת "ליאזניהו עבד המלך". ייתכן שהחותם הוא של יאזניהו בן-המעכתי המוזכר במלכים ב פרק כ"ה כאחד מ"שרי החיילים" אשר לא היו מגולים לבבל ונקבצו עם גדליה בן אחיקם במצפה[12].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]