פרשת מותו של אהוביה סנדק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אהוביה סנדק נהרג בעקבות התהפכות רכב ב-21 בדצמבר 2020, בסמוך להתנחלות כוכב השחר שבהרי בנימין. בלשי משטרה מימ"ר ש"י ביצעו מרדף אחרי מכונית ובה חמישה צעירים מנוער הגבעות, שנחשדו ביידוי אבנים לעבר פלסטינים. במהלך המרדף התנגשה מכוניתם של הבלשים ברכב הנמלט, שנהגו נהג ללא רישיון. כתוצאה מכך התהפך הרכב הנמלט וסנדק בן ה-16 נהרג. ארבעה צעירים נוספים שהיו במכונית נפצעו קל עד בינוני[1].

בעקבות האירוע התקיימו הפגנות מחאה רבות בישראל בהשתתפות אלפים. המפגינים מחו על מותו של סנדק ודרשו לפתוח בחקירה בידי גורם עצמאי. חלק ממההפגנות לוו בחסימות כבישים, הרס תשתיות, נזק לרכוש והתנכלויות על רקע גזעני[2]. במספר הפגנות היו התנגשויות אלימות בין המשטרה למפגינים, במהלכן נפצעו אזרחים ושוטרים[3][4].

האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-21 בדצמבר 2020, סמוך לשעה 12 בצהריים, בלשים מימ"ר ש"י שנסעו במכונית אזרחית, ביצעו מרדף גלוי אחרי מכונית שעקפה מחסום משטרתי שיושביה נחשדו ביידוי אבנים לעבר פלסטינים[5]. לדברי השוטרים נסע הרכב הנמלט בזיגזג ובמהירות מופרזת. במהלך המרדף בכביש 449 באזור כוכב השחר, אירעה התנגשות בין שתי המכוניות. הרכב הנמלט התהפך ואחד מנוסעיו, אהוביה סנדק, נהרג. נוסעי הרכב הנמלט טענו שמכונית הבלשים ניגחה את מכוניתם בכוונה וכתוצאה מכך הם הועפו מהכביש והתהפכו[6].

בהודעה שמסרה המשטרה לבית המשפט זמן קצר לאחר האירוע היא טענה כי הרכב הנמלט התהפך בשל איבוד שליטה של הנהג[7]. בהמשך חקירת התאונה, מסרו השוטרים כי התאונה אירעה כתוצאה מהתנגשות בין המכוניות, בעת ניסיונם של הבלשים לעקוף את הרכב הנמלט ובשל הנסיעה הפרועה של הרכב הנמלט[8][9][10].

על פי עדותו של שוטר שנכח באירוע[11], שניים מנוסעי הרכב יצאו מן הרכב בכוחות עצמם כשהם מתקשים לנוע ונאזקו על ידי השוטרים. שני נוסעים אחרים חולצו על ידי חובש מכוחות ההצלה שהוזעקו לאירוע. כוחות ההצלה שאלו בזירה את הנערים, חבריו של אהוביה סנדק, כמה נערים היו ברכב, כדי לוודא שאין עוד פצוע שהם לא מצאו בזירה. הם שתקו, כי חשבו שהוא הצליח להימלט מהזירה[12]. רק לאחר למעלה משעה, לאחר עזיבת כוחות ההצלה, התגלתה גופתו הלכודה של סנדק מתחת למכונית, במסגרת סריקת הרכב לצורך איסוף ראיות[13][14][15].

מניעת גישה לזירת האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמקובל בזירות אירוע של תאונות דרכים קטלניות[16], מנעו השוטרים כל גישה לזירה, בין השאר מאנשי זק"א[17], מעורך הדין מטעם ארגון "חוננו", מבוחן תנועה שהארגון הזמין כדי לבחון את הזירה ומעיתונאים[18][19]. גם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', שניסה לגשת לזירת האירוע, נבלם בתחילה בידי שוטרים[20][21]. יו"ר הכנסת, יריב לוין, גינה את חסימתו[22].

חקירת האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

חקירת נוסעי הרכב הנמלט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארבעת נוסעי הרכב הנמלט נעצרו בידי המשטרה מיד לאחר התאונה, ובהמשך שוחררו[23]. שניים מהם חשודים בהמתה בקלות דעת, בהפקרה לאחר פגיעה, ביידוי אבנים, בעבירות תנועה ובעבירות נוספות, והם מיוצגים על ידי עורכי דין מארגון "חוננו"[15].

עתירה לבג"ץ בדרישה לאסור על המשטרה לחקור את האירוע, בנימוק כי "על פי פקודת המשטרה חל איסור על המשטרה לחקור אירועים בהם השוטרים חשודים גם הם"[24] נדחתה פה אחד על ידי הרכב השופטים[5].

חקירת השוטרים המעורבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חקירת האירוע מתנהלת על ידי צוות חקירה משותף למשטרה ולמח"ש, בליווי צמוד של פרקליטות מחוז ירושלים ופרקליטי מח"ש, זאת עקב מעורבות אזרחים שאין בסמכות מח"ש לחקור במקרה זה[5]. תשעה שוטרים נחקרו על ידי מח"ש כחלק מחקירת האירוע, מתוכם ארבעת השוטרים שהשתתפו במרדף ונחקרו תחת אזהרה שלושה ימים לאחר האירוע[5][25]. מאוחר יותר נעצר אחד השוטרים המעורבים בחשד לשיבוש הליכי חקירה, בעקבות ראיון שנתן לכתב מעריב קלמן ליבסקינד, ושוחרר לאחר החקירה. ליבסקינד נקרא אף הוא להעיד במח"ש, אך הזימון בוטל[26][27].

למחרת האירוע, ב-22 בדצמבר, הגישו הוריו של אהוביה תלונה למח"ש נגד השוטרים המעורבים באירוע, בשל חשד לרצח באדישות[28]. בהמשך הם צירפו חוות דעת של מומחה לשחזור תאונות דרכים, שכתב בחוות הדעת על האירוע כי בסבירות גבוהה מכוניתם של הצעירים לא סטתה שמאלה במהלך הנסיעה ולא נמצאו סימני בלימה, מה שמעיד על ניגוח רכב תוך כדי תנועה[29]. הוריו של סנדק אף הגישו בקשה למינוי שופט חוקר לנסיבות מותו של בנם. בדיון ראשון בבקשה, קבע השופט אליעד וינשל כי אין לדחות את הבקשה על הסף, ועם זאת הוא אינו מוצא לנכון להורות על פעולות חקירה כמבוקש. דיון נוסף בבקשה נקבע, והמדינה התבקשה להעביר לווינשל את תיק החקירה המלא לעיונו טרם מועד הדיון[30].

לבקשת המשטרה, בית המשפט הוציא צו איסור פרסום על שמות השוטרים המעורבים, על שניים מהם הוצבה אבטחה עקב חשש להתנכלות, והם הוגדרו כמאוימים בדרגה הגבוהה ביותר[31].

בעקבות האירוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

האירוע התפרסם במהירות, ותמונות וסרטונים המתעדים את המכונית ההפוכה ואת השוטרים המונעים מחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' להיכנס לזירה, הופצו ברשתות החברתיות ושודרו בכלי התקשורת[32].

הפגנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכת"זית מתיזה סילון מים מעל המפגינים
שלט מחאה בהפגנה
מפגינים ושוטרים באזור גשר המיתרים

כבר ביום האירוע, ב-21 בדצמבר, התקיימו הפגנות מחאה סמוך לחוות גלעד ובכניסה לבית החולים הדסה הר הצופים - שם אושפזו ארבעת הנערים שנפצעו באירוע[33]. במהלך השבועיים שלאחר מכן, התקיימו הפגנות במוקדים שונים בארץ[34]. בחלק מההפגנות לקחו חלק גם חברי כנסת[35]. ב-29 בדצמבר, התקיימה הפגנה מחוץ לגבולות ישראל מול הקונסוליה הישראלית בעיר ניו-יורק שבארצות הברית[36]. הפגנות רבות לוו באלימות ובעימותים בין המפגינים לבין השוטרים, במעצרם של עשרות מפגינים, ובפציעתם של שוטרים ומפגינים רבים. המשטרה הפעילה מכתזיות בניסיון לפזר את המוחים, גם במתחמים המאושרים[37][38][39]. המפגינים דרשו להעמיד לדין את השוטרים, לסגור את ימ"ר ש"י, וכן שגורם חיצוני יחקור את הפרשה[40].

במהלך המחאה נרשמו עשרות אירועי אלימות נגד פלסטינים, בהם מקרי הצתה, תקיפה ויידוי אבנים על מכוניות פלסטיניות[41]. כמו כן נחסמו צמתים מרכזיים, ביניהם צומת גוש עציון, צומת תפוח ועוד.

ארבעים יום אחרי מותו של סנדק פתח פעיל הימין אלישוב הר-שלום בשביתת רעב מול ביתו של השר לביטחון הפנים, בדרישה לחקור את האירוע[42].

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שוחח עם הוריו של אהוביה והזמין אותם לפגישה בלשכתו[43]. השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, התחייב, בביקור אצל משפחת סנדק, "לגלות את האמת על מה שקרה"[44]. הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, כתב למשפחתו של אהוביה: "גם אנו זועקים את כאבנו. נסיבות פטירתו היה אירוע נורא המחייב בדיקה יסודית, אני מאוד מקווה שהרשויות האמונות על עניין זה יעשו את חובתם כראוי"[45].

עם פתיחת החקירה נשמעו טענות על שיבושים, טשטוש ראיות וטיוח[46], בין השאר מפי חברי כנסת, ראשי מועצות, רבנים ואישי ציבור.

כמאתיים רבנים חתמו על קריאה להקים ועדת חקירה חיצונית שתחקור את ההתנהלות השוטרים בפרשת מותו של אהוביה[47]. השר רפי פרץ ו-18 ח"כים נוספים מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה חתמו על קריאה לשר המשפטים להקים ועדת חקירה עצמאית[48].

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-23 בדצמבר 2020 הקימו חבריו של סנדק במקום בו נהרג מאחז שנקרא על שמו, "מעלה אהוביה". המאחז כלל חווה חקלאית ומוקד רעיית צאן[49][50]. ח"כ בצלאל סמוטריץ' השתתף בעלייה לקרקע. ב-6 באפריל 2021 פינו כוחות מג"ב את המאחז שבו התגוררו שבע משפחות[51]. הוריו של אהוביה סנדק יצאו בגיוס המונים לנטיעת כרם ולהקמת בית כנסת לזכרו[52].

הזמר עדי טוויטו ביצע לזכר סנדק את השיר "דרשתי קרבתך"[53].

יומיים לאחר האירוע, ב-23 בדצמבר, קיימו תלמידי ישיבת "חצים" מרוץ בשומרון לזכר סנדק ואסתר הורגן[54].

תלמידי ישיבת ההסדר "נחלת יוסף" בשבי שומרון הקימו לזכרו של סנדק מיזם של "סיום הש"ס", בו כל אחד מדפי הש"ס יחולק ליהודי אחד שילמד אותו לעילוי נשמת אהוביה[55].

בעקבות האירוע, כתב פעיל הימין אלישוב הר שלום שיר בשם "הנה הגאולה", שבוצע על ידי הזמר הראל טל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יניר ינגה‏, נער נהרג במהלך מרדף בשומרון; המשטרה: הנוסעים יידו אבנים לעבר פלסטינים, באתר וואלה!‏, 21 בדצמבר 2020
 2. ^ ליה ספילקין, ‏מאז מותו של אהוביה סנדק ז"ל: 21 אירועי אלימות נגד ערבים ושוטרים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏3 בינואר 2021‏
 3. ^ כתבי כאן חדשות, מות אהוביה סנדק: 24 עצורים, 15 שוטרים נפצעו במחאה בירושלים, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 02 בינואר 2021
 4. ^ לירן תמרי, עימותים בהפגנה על רקע מותו של הנער אהוביה סנדק ז״ל: 21 נעצרו, 11 שוטרים נפצעו, באתר mynet‏ ירושלים, 27 בדצמבר 2020
 5. ^ 1 2 3 4 בג"ץ 9021/20, עזבון המנוח אהוביה סנדק ז"ל נ. משטרת ישראל- ימ"ר תל אביב
 6. ^ "פצועי התאונה: ניידת המשטרה ניגחה את רכבנו מאחורה" הקול היהודי 21/12/2020
 7. ^ פרוטוקול בית המשפט מ-22 בדצמבר 2020
 8. ^ ערוץ 7, אהוביה סנדק נהרג בתאונה במהלך מרדף משטרתי, חוננו: התנהגות רצחנית, באתר ערוץ 7, 21 בדצמבר 2020
 9. ^ אלישע בן קימון, איתי בלומנטל, חיים גולדיטש, השוטרים זומנו לחקירה: "הנערים שיידו אבנים נסעו בפראות וגרמו להתנגשות", באתר ynet
 10. ^ איתי בלומנטל, המוות במרדף: "חשוד ניסה להפיל את התיק על הנער שנהרג", באתר ynet, 28 בדצמבר 2020
 11. ^ קלמן ליבסקינד, ‏גירסת הבלש: השוטר שהשתתף במרדף אחר אהוביה סנדק וחבריו מדבר, באתר מעריב אונליין, 2 בינואר 2021
 12. ^ ערוץ 7, כוחות ההצלה שניסו להבין מחבריו של אהוביה סנדק ז"ל האם יש פצוע ברכבם שטרם אותר - לא נענו - גם לאחר שהתברר שיש לכוד נוסף במכונית., באתר ערוץ 7, 14 בינואר 2021
 13. ^ גיא עזרא, הצעיר שנהרג במהלך מרדף משטרתי: אהוביה סנדק, באתר סרוגים, 21 בדצמבר 2020
 14. ^ עושים סדר: כיצד נהרג אהוביה סנדק ז"ל • הקול היהודי, • הקול היהודי
 15. ^ 1 2 יהושע (ג'וש) בריינרו הגר שיזף, החשד נגד הצעירים שהיו ברכב עם אהוביה סנדק הוחמר להמתה בקלות דעת, באתר הארץ, 28 בדצמבר 2020
 16. ^ "ילקוט הפרסומים - הודעה על פקודות המשטרה" (עמ' 1572), הטיפול בזירת אירוע של תאונת דרכים חמורה שיש בה סכנה לחיי אדם, סעיף 3
 17. ^ - ערוץ 7, כשהבינו שמדובר בזירה קשה, בודדו אותה, באתר ערוץ 7, 22 בדצמבר 2020
 18. ^ "מח"ש בזירה. עורכי דין, חבר כנסת ועיתונאים לא מורשים להיכנס" הקול היהודי 21.12.2020
 19. ^ "חשש: המשטרה מנסה לטייח את מעורבותה בתאונה" הקול היהודי 21.12.2020
 20. ^ סעיף 9(א) לחוק חסינות חברי הכנסת, זכויותיהם וחובותיהם
 21. ^ כפיר אדר, סמוטריץ' הותקף לאחר שניסה לצלם זירת תאונה בה מעורבת המשטרה" "חצוף", באתר אייס
 22. ^ ערוץ 7, שוטר הדף באלימות את ח"כ בצלאל סמוטריץ', באתר ערוץ 7, 21 בדצמבר 2020
 23. ^ הוסרו המגבלות מעל חבריו של אהוביה סנדק, באתר הקול היהודי
 24. ^ 22 עצורים במחאה על מותו של אהוביה סנדק - בארץ, ערוץ 7
 25. ^ מח"ש חקרה 4 שוטרים בגין מותו של אהוביה סנדק, באתר "סרוגים", 24 בדצמבר 2020
 26. ^ איציק סבן, ‏מות אהוביה סנדק: שוטר שמעורב בפרשה נעצר בחשד לשיבוש חקירה, באתר ישראל היום, 10 בדצמבר 2020
 27. ^ אלון חכמון, ‏פרשת אהוביה סנדק: מח"ש ביטלה את זימונו לעדות של קלמן ליבסקינד, באתר מעריב אונליין, 10 בינואר 2021
 28. ^ ערוץ 7, משפחתו של אהוביה סנדק: לחקור השוטרים בחשד לרצח, באתר ערוץ 7, 22 בדצמבר 2020
 29. ^ חקירת מותו של אהוביה סנדק - "המכונית התהפכה כי הבלשים התנגשו בה"
 30. ^ החלטת השופט המלאה בכתבה באתר "קול חי"
 31. ^ שוטרים החשודים במעורבות במות אהוביה סנדק מוגדרים כמאוימים בדרגה הגבוהה ביותר, Haaretz הארץ
 32. ^ עידן יוסף, בפעם השלישית: שוטר דחף חבר כנסת בניגוד לחוק, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 22 בדצמבר 2020
 33. ^ "בשומרון ובירושלים מפגינים דורשים לסגור את ימ"ר ש"י" הקול היהודי 21.12.2020
 34. ^ באריאל, בנתניה, בירושלים (מול המטה הארצי של המשטרה, בסביבות גשר המיתרים ומול בניין המשרד לביטחון פנים), בקריית ארבע, באשקלון, בצפת ובתל אביב
 35. ^ עימותים במחאה על מות אהוביה סנדק: 11 שוטרים נפצעו, 21 מפגינים נעצרו, באתר וואלה!‏, 26 בדצמבר 2020
 36. ^ ערוץ 7, מותו של אהוביה סנדק ז"ל: המחאה הגיעה לארה"ב, באתר ערוץ 7, 29 בדצמבר 2020
 37. ^ עימותים סוערים בירושלים: ילדה קטנה נעצרה וזעקה לעזרה • צפו, באתר בחדרי חרדים, 21 בדצמבר 2020
 38. ^ גלעד כהן, תיעוד חריג: מפגינים מכים שוטרים סמויים במחאה בירושלים, באתר ynet, 30 בדצמבר 2020
 39. ^ [תיעוד: בלש התחפש לאיש מד"א בהפגנת נערי הגבעות בירושלים] Ynet
 40. ^ אורלי הררי, מהומות בירושלים בעקבות מותו של אהוביה סנדק ז"ל, באתר ערוץ 7, 26 בדצמבר 2020
 41. ^ הגר שיזף, 15 נעצרו במחאה על מות סנדק; רצף תקריות אלימות נגד פלסטינים בגדה, באתר הארץ, 22 בינואר 2021
 42. ^ מות אהוביה סנדק: שביתת רעב מול בית השר אמיר אוחנה, ערוץ 7
 43. ^ "נתניהו הזמין לפגישה את הוריו של אהוביה סנדק" ערוץ 7 31.12.2020
 44. ^ איציק סבן, ‏השר אמיר אוחנה ביקר את משפחתו של אהוביה סנדק ז"ל, באתר ישראל היום, 27 בדצמבר 2020
 45. ^ הוחמרו החשדות נגד חבריו של אהוביה סנדק - חדשות ביטחון, ערוץ 7 חדשות, פוליטיקה, תרבות, יהדות ועוד
 46. ^ ערוץ 7, "המשטרה עושה ככל שביכולתה לטשטש את האחריות על המוות המיותר", באתר ערוץ 7, 22 בדצמבר 2020
 47. ^ עשרות רבנים: להקים ועדת חקירה להרג אהוביה סנדק, סרוגים, 27 בדצמבר 2020
 48. ^ מיקי זוהר, עמית הלוי, אריאל קלנר, שלמה קרעי, שבח שטרן, מאי גולן, ישראל אייכלר, מתן כהנא, קטי שטרית, יצחק פינדרוס, אליהו ברוכי, מאיר פורוש, בצלאל סמוטריץ אופיר סופר, איילת שקד, משה ארבל, מיכאל מלכיאלי, משה אבוטבול
 49. ^ "חבריו של אהוביה סנדק ז"ל הקימו חווה חקלאית בזירת האסון"
 50. ^ תמונות מ"מעלה אהוביה"
 51. ^ מאות לוחמים פינו מאחז שנבנה על שם אהוביה סנדק, ynet, ‏6 באפריל 2021
 52. ^ הוריו של אהוביה סנדק מקימים בית כנסת לזכרו - בארץ, ערוץ 7 חדשות, פוליטיקה, תרבות, יהדות ועוד
 53. ^ הוריו של אהוביה סנדק יוצאים בגיוס המונים להקמת בית כנסת לזכרו ונטיעת כרם ליד כוכב השחר. "זו תהיה חצי נחמתנו"., באתר ערוץ 7, 29 בדצמבר 2020
 54. ^ "חיצים ורצים: תלמידי הישיבה במירוץ לזכר אסתר הורגן ואהוביה סנדק" ערוץ 7 23.12.2020
 55. ^ אלעד הומינר, חדשות כיפה, ‏סיום הש"ס לזכר אהוביה סנדק ז"ל: "החלטנו להגשים לו חלום", באתר כיפה, 28 בדצמבר, 2020 12:56