ארגון נוער גאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ארגון נוער גאה (עמותת איגי)
IGY-Logo.gif
פרטי הארגון
פעילות: תמיכה ומסגרת חברתית לנוער להט"ב
נשיא: גל אוחובסקי
מנכ"ל: רן לבל, מנדי מיכאלי
יו"ר: יניב ויצמן
שנת ההקמה: 2001 (העמותה נרשמה ב-2004)
מייסדים: יניב ויצמן, גל אוחובסקי
http://www.igy.org.il/

ארגון נוער גאה (ידוע גם בכינוי איגי) הוא ארגון התנדבותי של בני נוער הומוסקסואלים, לסביות , ביסקסואלים, טרנסג'נדרים ו/או מתלבטים בנוגע לנטיותיהם המיניות.

ארגון הנוער הגאה מספק מסגרת חברתית למפגש ולהיכרות עם בני נוער בעלי חוויות דומות ופועל לקידום מעמד הנוער הלהט"בי בארץ. לארגון הנוער כ-40 קבוצות ב-22 ערים ויישובים ברחבי הארץ, וחברים בו יותר מ-1500 חניכים. נוסף על כך, לארגון מגוון תוכניות שונות, כגון מועדון הנוער (המטבחון), קבוצות מנהיגות, קבוצות נושא (למשל איגי פלוס לנשאי HIV) וכן תוכנית ניר על שמו של ניר כץ, שנרצח בברנוער בשנת 2009.

הארגון נתמך על ידי משרד החינוך ועובד בשיתוף פעולה עם השירות הפסיכולוגי ייעוצי (שפ"י) של משרד החינוך.

הארגון הוקם בשנת 2001 על ידי יניב ויצמן כחלק מאגודת הלהט"ב, ובשנת 2004, בעזרתו של גל אוחובסקי, הפך להיות ארגון עצמאי בהנהלת עמותת "כמוני כמוך" (אשר שינתה את שמה לעמותת איגי). זאת לאחר שנים שבהן התקיימו פעילויות נוער מצומצמות במסגרת האגודה לשמירת זכויות הפרט. יו"ר הוועד המנהל של הארגון הוא יניב ויצמן והמנכ"לים הם רן לבל ומנדי מיכאלי[1].

מטה הארגון הארגון שוכן במרכז הגאה בתל אביב.

בשנת 2010 הכיר משרד החינוך בהתנדבות נוער בארגון נוער גאה כחלק מתוכנית "מחויבות אישית" המונהגת בבתי ספר תיכוניים‏[2].

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

"נוער גאה" הוא הכינוי לנוער המשויך לאוכלוסיות הלהט"ב. הכינוי "גאה" נגזר משני מקורות:

  • המילה העברית גאווה (pride) שהיא המונח שאומץ על ידי אוכלוסיות הלהט"ב לצורך ייצוג, עמידה על זכויות, ומאבק על שוויון.
  • המונח "gay" באנגלית, שהוא הכינוי המכליל ללהט"ב.

הכינוי "איגי" נגזר מהשם באנגלית "Israel Gay Youth" שראשי התיבות שלו הוא IGY, המבוטאים איגי.

מאפיינים של נוער גאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיל ההתבגרות הוא שלב מעבר מורכב, שבו מפתחים בני הנוער את זהותם, ונמצאים על קו רצף שבין ניסיון לייחודיות ועצמאות, לבין צורך משמעותי בקבלה ואישור מצד אחרים. בגיל זה קיימת חשיבות מיוחדת לקבלה, אישור ותמיכה מצד קבוצת השווים. אחד המרכיבים בגיל ההתבגרות הוא התפתחות המיניות, הן במישור הגופני והן במישור החברתי. הנער הגאה, ככל נער, נתון ללחצים חברתיים מצד בני גילו. הסטיגמות החברתיות הכלליות בעניין המשולש המגדרי‏[3] לעתים אינן נכונות לגביו, אולם הוא עשוי לחוש כי עליו לשמור את הדבר בסוד מפני שני גורמי החיברות המשמעותיים ביותר בחייו בשלב זה: המשפחה הגרעינית מחד, וקבוצת השווים מאידך.

נוסף על כך, לעתים קרובות קיימים אצל נוער גאה רגשות אשם על שאינו "כמו אחרים", על אכזבה של אנשים החשובים לו, ועל דחייה וניכור אפשריים כלפיו אם וכאשר יגלה לאחרים את סודו.

לכן, למרות השונות הגדולה שבין בני נוער, ניתן להכליל ולומר כי נוער גאה עשוי להיות נתון לסיכון גבוה, למצוקה וללחצים רבים.

לפי מאמרם של קפלן וקפלן, "...נוער אמריקאי בביה"ס התיכון שמזהה עצמו כהומוסקסואל נמצא בסיכון גבוה לניסיונות אובדניים בין פי 2 לפי 7 לניסיונות התאבדות מאשר חבריהם ההטרוסקסואלים. חשוב לציין כי הבעיות הפסיכולוגיות וניסיונות ההתאבדות אינם קשורים להומוסקסואליות כשלעצמה, אלא מיוחסים באופן מובהק לסטיגמטיזציה שקשורה בחוסר קונפורמיות מגדרית, לחץ, אלימות וחוסר תמיכה חברתית, עזיבת בית הספר, בעיות במשפחה ועוד."‏[4]

קבוצות הנוער החברתיות שבארגון הנוער הגאה, עשויות לספק לנוער הגאה מענה חברתי מסוים, תוך יצירת מפגשים חברתיים קבועים עם בני נוער הנתונים במצב דומה, ובכך להפחית מצוקה וסיכון.

הארגון גם שם לעצמו מטרה להפוך את בני הנוער מחניכים למתנדבים, ולכן מפתח מגוון של תוכניות מנהיגות שמטרתן ליצור תחושת מסוגלות ותרומה אצל החניכים ולהפוך אותם לחלק פעיל ותורם בארגון.

פריסת סניפי הארגון ברחבי הארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצות הארגון מחולקות לאזורים, ובראשם עומדים רכז אזור ומלווה מקצועי (איש/אשת טיפול).

שנת שירות באיגי[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת התשע"א ניתן להתנדב במסגרת שנת שירות באיגי. תחום משימות הקומונרים הוא בבתי ספר על יסודיים בחינוך ובהדרכה חברתיים, ובמרכזי נוער שכונתיים של העיר תל אביב. בנוסף לאלו הם פועלים במוקדים שונים של הקהילה הגאה: המרכז הגאה בגן מאיר או קבוצות חברתיות של איגי ובית דרור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ דני זאק, משלבים זרועות: מנדי מיכאלי ורן לבל ינהלו במשותף את איגי, ‏mako גאווה‏, 29 במאי 2013
  2. ^ יהלי מורן זליקוביץ', נוער גאה במחויבות אישית: "שנים של הומופוביה", באתר ynet‏, 8 במרץ 2010
  3. ^ המשולש המגדרי, לפי התאוריה הקווירית, "המשולש המגדרי" הוא התייחסות לשלושת המושגים "מין ביולוגי", "מגדר", ו"נטייה מינית", כאל שלוש צלעות במשולש חברתי כפוי, וכדרך ה"לגיטימית" היחידה, למרות שלמעשה ייתכנו שילובים שונים אחרים. במילים אחרות: החברה מצפה מאדם שבמגדרו הוא זכר, להיות "גברי" בלבד ולא "נשי", ולהימשך מבחינה ארוטית לנשים בלבד, (ולהפך כשמדובר באדם שבמגדרו הוא נקבה)
  4. ^ נטייה מינית ומתבגרים. מאת קרן קפלן ואורן קפלן - מתוך אתר psychologia.co.il
  5. ^ איגי דתי – קבוצות הנוער והצעירים באתר חברותא - הומואים דתיים


לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
Rainbow flag and blue skies.jpg
בישראל
מעמד אישי וחברתי זכויות להט"ב · הומופוביה · נישואים חד-מיניים · פונדקאות גאה בישראל · מצעד הגאווה בירושלים · מצעד הגאווה בתל אביב · כרונולוגיה · פעילים למען זכויות להט"ב · להט"ב דתיים
ארגונים ומוסדות אגודת הלהט"ב · הבית הפתוח · חושן · נוער גאה · תהל"ה · הו"ד · חברותא · כמוך · בת קול · בית דרור · סגו"ל · העשירון האחר · המרכז הגאה · הפורום החיפאי · כביסה שחורה · הצבעים שלנו · קל"ף
לקטגוריה · לפורטל