אנדרטת אניית המעפילים אקסודוס

אנדרטת אניית המעפילים אקסודוס
מידע כללי
סוג אנדרטה עריכת הנתון בוויקינתונים
על שם אוניית המעפילים אקסודוס
כתובת טרמינל הנוסעים, נמל חיפה
מיקום חיפה
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ?–2017
תאריך פתיחה רשמי 2017 עריכת הנתון בוויקינתונים
אדריכל סם פיליפ
קואורדינטות 32°49′20″N 34°59′57″E / 32.822222°N 34.999167°E / 32.822222; 34.999167
(למפת חיפה רגילה)
 
אנדרטת אניית המעפילים אקסודוס
אנדרטת אניית המעפילים אקסודוס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
שולי נתן בטקס הפתיחה בשיר "הו רב חובל"

אנדרטת אוניית המעפילים אקסודוס היא אנדרטה שהוקמה להנצחת מסעה של אוניית המעפילים אקסודוס שהפליגה לחופי ארץ ישראל מצרפת ביולי 1947 ומעפיליה גורשו בחזרה לאירופה. האנדרטה הוקמה בתוך טרמינל הנוסעים של נמל חיפה ונחנכה ב-18 ביולי 2017, במלאת 70 שנה למסעה של האנייה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אקסודוס (אוניית מעפילים)

אקסודוס או יציאת אירופה תש"ז הוא שמה של אוניית מעפילים שיצאה מחופי דרום צרפת ב-11 ביולי 1947, כשעל סיפונה 4,515 נוסעים ניצולי שואה, במטרה להגיע לארץ ישראל. בין הנוסעים היו 1,282 נשים, 1,561 גברים, 1,017 נערים ו-655 ילדים. הנוסעים לא הורשו להיכנס לתחומי הארץ, והוחזרו בכוח למחנות העקורים בגרמניה, לאחר מאבק מר.

לאחר שנלכדה האנייה על ידי הבריטים, הם הביאו אותה לנמל חיפה ושם הועברו המעפילים לאניות גירוש שהפליגו בחזרה לנמל פורט דה-בוק שממנו הפליגה האנייה ומשסירבו המעפילים לרדת מאניות הגירוש ולאחר שממשלת צרפת, ששלטה אז על הנמל, הודיעה כי לא תוריד את המעפילים בכוח, הפליגו האניות לנמל המבורג, שהיה אז בשליטה בריטית. בהמבורג ירדו המעפילים, חלקם לאחר שאולצו בכוח וחלקם בלית ברירה, אל החוף ושוכנו במחנות. אחרון מעפילי אקסודוס עלה ארצה ב-7 בספטמבר 1948.

על רקע היותו של נמל חיפה נקודה חשובה במסעה של אקסודוס, הוחלט להקים את האנדרטה במסוף הנוסעים שלו.

האנדרטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנדרטה, שניצבת באולם הנוסעים של נמל חיפה, עוצבה על ידי המעצב האמריקאי סם פיליפ (Sam Philipe) והמימון להקמתה נתרם על ידי האגודה האמריקאית לשימור היסטוריה. בטקס חנוכת האנדרטה לקחו חלק גם נציגים מהשגרירות הנוצרית הבינלאומית ירושלים, יושב ראש הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, נציגי שגרירות ארצות הברית בישראל, שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט כנציג הממשלה, שאמו פרומה נמנתה על הילדים שהפליגו באקסודוס ונכחה אף היא בטקס, שרון הראל בתו של יוסי הראל שהיה הקפטן של הספינה, ומעפילי האנייה ובני משפחותיהם. בנוסף הופיעו בטקס הפתיחה הזמרת שולי נתן בשיר "הו רב חובל" של נעמי שמר ובשיר ירושלים של זהב והזמרת הישראלית אמריקאית Noy.

האנדרטה מוצבת בכניסה לאולם הנוסעים בנמל חיפה, ומעוצבת בצורת מפת תבליט של ארץ ישראל בשילוב עם עוגן ולצידה מיצגים בשפות עברית, ערבית ואנגלית המספרים את סיפורה של האנייה. האנדרטה שצבעה חום כהה מונחת על גבי לוח שיש בצבעים לבן, קרם וורוד. מצד שמאל של האנדרטה על גבי השיש יש כתובת באנגלית באותיות מוזהבות ” Exodus 1947 - The ship that launched a nation”. שמו של הפסל מופיע על צידה השמאלי של האנדרטה בחלקה התחתון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]