קאטינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קאטינה
ארגון חניכי תנועת הנוער בית"ר
קורות ההפלגה
נמל המוצא נמל קונסטנצה ברומניה
מספר מעפילים 778
יום היציאה 20 בינואר 1939
מקום ההגעה
יום ההגעה 6 בפברואר 1939 (נחיתה ראשונה)
נתפסה 14 באפריל 1939
מילותיו על נייר של ד"ר זליק פאול, מפקד "קאטינה", באירוע שנערך עשור לאחר ההפלגה. הנייר מוצג בתערוכת קבע "אף על פי" במכון ז'בוטינסקי בתל אביב

קאטינה (Katina) הייתה אוניית מעפילים שאורגנה על ידי חניכי תנועת הנוער בית"ר.

תולדותיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האונייה הפליגה מנמל קונסטנצה שברומניה ב-20 בינואר 1939, כשעל סיפונה 738 מעפילים. בווארנה הצטרפו 40 מעפילים נוספים. תנאי ההפלגה היו קשים ביותר: צפיפות, תנאים סניטריים ירודים ומחסור במזון. בקרב המעפילים שררה תחלואה רבה.

הספינה "ארטמיזיה" אמורה הייתה לפגוש אותה בגבול המים הטריטוריאליים של ארץ ישראל, להביא את המעפילים לקרבת החוף ולהנחיתם באמצעות סירות חתירה. ב-6 בפברואר התקיים המפגש, 244 מהמעפילים הועברו ל"ארטמיזיה" מהם 227 הונחתו בהצלחה בחוף הרצליה.

17 מעפילי סירת החתירה האחרונה נתפסו על ידי הכוחות הבריטים. 'ארטמיזיה' הוחרמה וקאטינה עם יתרת המעפילים נמלטה ללב ים. היא שהתה באזור קפריסין אולם הקשר עמה נותק. בינתיים, בשל תנאי התברואה המשובשים, פרצה בה מגפת דלקת קרום המוח.

האוניה "ג'יפו ב'", יצאה לעברה עם תרופות ומזון ב-28 בפברואר, אך עלתה על שרטון צפונית לכרתים וטבעה. 710 המעפילים שהיו על "ג'יפו" ניצלו ועלו אף הם על "קאטינה". בסך הכל שהו בעת ההיא על "קאטינה" 1,241 נפש. האוניה התקרבה לחוף נתניה והצליחה להנחית 700 מעפילים. זרקורי ספינות המשמר הבריטיות הניסו אותה שוב ללב ים.

"קאטינה" חזרה לפיראוס, הפליגה שוב וב-14 באפריל הגיעה לחוף כפר ויתקין, שם נעזרה בספינה קטנה בשם "פאנגיאה קוניסטריו" והמעפילים החלו לרדת בסיוע אנשי "ההגנה". אלא שהתברר כי נפלה טעות, אנשי ההגנה ציפו לאוניה אחרת, ל"אסימי". רק 365 מעפילים הספיקו לרדת, השאר נתפסו על ידי הבריטים ונעצרו.

ב-23 באפריל הודיעו השלטונות על גירוש "פאנגיאה קוניסטריו" ללב ים יחד עם 176 המעפילים שעליה. במחאה על הגירוש הצפוי של "פאנגיאה קוניסטריו" ושל אסימי ארגנה מועצת פועלי חיפה בשיתוף ההגנה שביתה כללית והפגנה רבת משתתפים בחיפה, במקרה של "פאנגיאה קוניסטריו" שהייתה שהייתה במצב גרוע והייתה סכנת טביעה בים הפתוח ההפגנה עזרה והמעפילים שוחררו על חשבון מכסת הסרטיפיקטים. אסימי גורשה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]