ג'ון ויקליף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ג'ון ויקליף, חיתוך עץ

ג'ון ויקליף (John Wycliffe;‏ 1331 - 31 בדצמבר 1384) היה כומר אנגלי ממבשרי הרפורמציה הפרוטסטנטית, שמרדה בכנסייה הקתולית.

קורותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקליף נולד באנגליה בשנת 1331. לאחר שרכש השכלה, התמנה להיות פרופסור באוקספורד והפך לכומר הפרטי של אדוארד השלישי.

ויקליף מתח ביקורת על תשלום המס השנתי לאפיפיור שכפה המלך ג'ון על האנגלים למעלה מ-150 שנה קודם לכן. הוא טען, כי הכמורה חייבת למשוך ידה מכל החזקת רכוש; חובה עליה להיות ענייה ולעסוק בעשיית מעשים טובים. הוא הפיץ את הרעיון כי כתבי הקודש הם קנה מידה קובע ויחידי בענייני דת, וכי כל אדם יכול להיגאל על ידי אלוהים במישרין, ללא עזרת הכמורה. כן האמין, שעל טקסי הפולחן בכנסייה להיות פשוטים וצנועים יותר.

תרגום התנ"ך[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי לאפשר לאותם אנגלים היודעים קרוא לגלות בכוחות עצמם את הכתוב בתנ"ך, תרגם את התנ"ך הלטיני (הוולגטה) לאנגלית בת זמנו.

התפשטות תורתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שתרגם את התנ"ך, החל ויקליף להרביץ את משנת תורתו בחסידיו. הוא היה משלחם בזוגות, שניים-שניים להורות ולשרת את העם. אותם זוגות-כמרים, כונו בשם הכמרים העניים, ואילו האנשים שקיבלו את תורת ויקליף מפי אותם כמרים, נקראו בשם לוֹלרדים.

מאחר שתורת ויקליף נגדה את ההלכות הקתוליות, דן אותה האפיפיור לכף חובה. ואולם הפופולריות של ויקליף ומגינו רב העוצמה הצילו את חייו.

לאחר מות ויקליף, נרדפו חסידיו ללא רחם, ובמאת השנים שלאחר מכן (1382-1480) הועלו על המוקד ככופרים. תורתו נעקרה מהשורש ובמשך למעלה ממאה שנים שוב לא ערער איש באנגליה על הלכותיה של הכנסייה הקתולית.

השפעתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי המאה הארבע עשרה, הובאו כתביו של ויקליף לבוהמיה על ידי חוקרים שלמדו בשעתם באוקספורד. והנה, בבוהמיה מצאה לה תורתו של ויקליף תומך נלהב בדמותו של יאן הוס שהיה הרקטור של אוניברסיטת קארל בפראג, מטיף מקובל ומנהיג תנועה שדרשה רפורמה בכנסייה. את אשר החל ויקליף, השלים הוס ולשניהם נזקפת זכות הראשונים למהפכה הדתית שהובילה לרפורמת הנצרות הפרוטסטנטית.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ג'ון ויקליף בוויקישיתוף