יצחק כהן (שופט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יצחק כהן
Israel Supreme Court Itzhak Kahan.jpg
נולד 15 בנובמבר 1913
מקום לידה ברודי, גליציה, האימפריה האוסטרו-הונגרית האימפריה האוסטרו-הונגריתהאימפריה האוסטרו-הונגרית
עלה לישראל 1935
נפטר 24 באפריל 1985 (בגיל 71)
מקום פטירה ישראל ישראלישראל
בוגר אוניברסיטת לבוב
השתייכות מערכת בתי המשפט הישראלית
תפקידים בולטים נשיא בית המשפט העליון
פעילויות נוספות יו"ר ועדת כהן

יצחק כַּהן (15 בנובמבר 191324 באפריל 1985) היה הנשיא השישי של בית המשפט העליון.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כהן נולד בעיר ברודי שבחבל גליציה, אז בשליטת האימפריה האוסטרו-הונגרית (כיום באוקראינה) כבן למשפחת הרבנים הענפה משפחת כהנא הלר, ב־15 בנובמבר 1913. היה בעל תארים ראשונים במשפטים, מינהל וכלכלה מאוניברסיטת לבוב. עלה לארץ ישראל בשנת 1935. בשנת 1938 אירע פיצוץ בשוק בחיפה ובו נהרגו 18 ערבים. בעקבות פיצוץ זה, מונתה ועדה בידי ועד המצב של הקהילה היהודית בחיפה. בוועדה כיהנו השופט שמעון אגרנט, שהיה אז עו"ד חיפאי, וכן עו"ד נוסף (זאב ארגמן). למזכיר הוועדה מונה יצחק כהן. מספר חודשים לאחר מכן, עבר כהן את המבחן לעו"ד זרים מטעם ממשלת המנדט. הוא פנה אל השופט אגרנט, והלה קיבלו כמתמחה במשרדו. באותה שנה מונה אגרנט לשופט שלום, וכהן המשיך כמתמחה ולאחר מכן כעו"ד במשרדו של אגרנט, בו היה שותף נוסף (עו"ד יעקב הלוי).

ב־7 באוקטובר 1970 מונה יצחק כהן לכהונת שופט בית המשפט העליון, וב-26 במרץ 1981 מונה כממלא מקום קבוע של נשיא בית המשפט העליון. ב־30 באפריל 1982 מונה לנשיא בית המשפט העליון.

ב־1982 עמד בראש ועדת כהן, אשר חקרה את האירועים במחנות הפליטים סברה ושתילה שבביירות, שבה היו חברים שופט בית המשפט העליון אהרן ברק ואלוף במילואים יונה אפרת. הוועדה פרסמה את מסקנותיה בפברואר 1983, והמליצה כי שר הביטחון דאז, אריאל שרון, יסיים את כהונתו כשר הביטחון.

ב־15 בנובמבר 1983, בהגיעו לגיל שבעים וכשנה וחצי לאחר שמונה לנשיא, פרש כהן לגמלאות. הוא הוחלף על ידי השופט מאיר שמגר.

אחיו היה הרב ד"ר קלמן כהנא, ממנהיגי פועלי אגודת ישראל, חותמי מגילת העצמאות וסגן שר החינוך והתרבות בממשלות ישראל.[1]

נכדו הוא ד"ר אורי מאיר-צ'יזיק, חוקר ההיסטוריה של התזונה והרפואה בא"י.

כתב עליו השופט שלמה לוין: "כשם שהיה יצחק שקול בהסקת המסקנות, כך גם היה מתון ומדוד בסגנון אותו נקט. מעולם לא כתב בפסק דין שבעל דין או עד שיקר, או כפי שנמצא לפעמים בפסיקה, שפלוני הוא 'שקרן פתולוגי', ביטויים כאלו לא היו לרוחו של יצחק כהן, ראשית משום שמטבעו היה מתון בדין, ושנית, משום שהוא הכיר במגבלותיה של השפיטה לרדת בביטחון גמור לחקר האמת."[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מתוך כתבה בעיתון "תל אביב"
  2. ^ שלמה לוין, קוים לדמותו של יצחק כהן, ספר יצחק כהן, התשמ"ט, עמ' 13, צוטט ב-יניב ואקי ומאיה רוזנשטיין, בין זיכוי מחמת הספק לזיכוי מחמת הספק הסביר, ספר דיויד וינר (2009), עמ' 542, הערה 235