עבד א-רחמן זועבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

עבד א-רחמן זועביערבית: عبد الرحمن زعبي; 19 בנובמבר 1932 - 12 בספטמבר 2014) היה שופט ערבי-ישראלי במערכת בתי המשפט. ב-2002 פרש ממשרתו כסגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת[1]. קודם לכן, היה לשופט הערבי הראשון שכיהן בבית המשפט העליון.

זועבי נולד בסולם למשפחת זועבי המוסלמית. למד בבית הספר הגבוה למשפט ולכלכלה בתל אביב וסיים את לימודיו בשנת 1958. בשנת 1960 קיבל רישיון עריכת דין, הצטרף למשרד של משה עמאר[2] ופעל כעורך דין בחיפה ובנצרת[3], עד שבשנת 1978 מונה כשופט מחוזי בנצרת[4]. בתחילת שנת 1996 מונה לסגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת. מ-1 במרץ 1999 כיהן כשופט בפועל בבית המשפט העליון[5], לתקופה של תשעה חודשים, שהוארך לשנה[6]. בכך היה הערבי הראשון המכהן בבית המשפט העליון. בהמשך חזר לתפקידו בבית המשפט המחוזי כסגן נשיא לעניינים מנהליים[7], עד לפרישתו.

בכהונתו כשופט דרש את סמכות בתי הדין השרעי לקבוע תשלום מזונות. בנוסף מיוחסת לו יצירת תקדים "העד השותק", שלפיו קיים תוקף לעדות המתקבלת לפני הרשות המבצעת, אף אם האדם סירב לחזור על עדותו לפני הרשות השופטת[8]. כשופט היה זועבי תקיף מאוד בנוגע לסמים[9].

זועבי היה חבר בוועדת החקירה שקמה לאחר טבח מערת המכפלה, היה סגן יו"ר ההנהלה הבינלאומית והוועד המנהל של יוזמות קרן אברהם הפועל לדו-קיום בין ערבים ליהודים במדינת ישראל[10]. לאחר פרישתו מכס המשפט עסק בבוררות משפטית[3].

בשנת 1996, קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת חיפה[11].

זועבי היה אב לשלושה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]