סעודת מרזח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סעודת מרזח (נקרא גם: קיספום) היא טקס פולחני קדום שהיה נהוג בתרבויות המסופוטמית, הכנענית והפיניקית. סעודה חגיגית זו הייתה מתקיימת במערת הקבורה המשפחתית, עם שלדי אבות המשפחה.

ממצאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות לפולחן המתים ניתן למצוא ב"כתובת מרזח" שנמצאה באוגרית. ממצאים רבים הקשורים לפולחן זה נמצאו בעיר קטאנה (סוף המאה ה-18 לפסה"נ) במערב סוריה (כיום מישריפה) במערת קבורה שהייתה שייכת למלך העיר אידנדה ונשתמרה באופן מושלם. גם בחפירות ביריחו בתל א-סולטאן נמצאו גולגולות מכוירות בטין מהתקופה הנאוליתית הקדם קרמית, באופן שמשווה להם פני אדם כמעט אנושי. חוקרים משערים כי שימשו לפולחן אבות. מנהג זה מצוי גם כיום אצל שבטים שונים באפריקה.

מטרת טקס זה שבו היו מגישים לפני אבות המשפחה המתים, אוכל ושתייה, הייתה לרצות את הנשמות של אבות המשפחה, ולבקש מהם שיהיו מליצי יושר אצל האלים, כדי שישפיעו עליהם רוב טובה. מממצאים שהתגלו בקטאנה עולה שהמאכלים שהוגשו לאבות המשפחה המתים כללו: חלב, בירה, בשר כבש ובקר. הפולחן נעשה כנראה באופן מחזורי, אחת לשנה, וכן באירועים מיוחדים כמו צרה גדולה שמתרגשת על העיר.

בתרבות העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורות למנהג זה או דומיו, מצויים גם בתנ"ך, בספר ירמיהו, פרק ט"ז, פסוקים ה'-ח':

(ה) כִּי כֹה אָמַר ה' אַל תָּבוֹא בֵּית מַרְזֵחַ וְאַל תֵּלֵךְ לִסְפּוֹד וְאַל תָּנֹד לָהֶם כִּי אָסַפְתִּי אֶת שְׁלוֹמִי מֵאֵת הָעָם הַזֶּה נְאֻם ה' אֶת הַחֶסֶד וְאֶת הָרַחֲמִים:
(ו) וּמֵתוּ גְדֹלִים וּקְטַנִּים בָּאָרֶץ הַזֹּאת לֹא יִקָּבֵרוּ וְלֹא יִסְפְּדוּ לָהֶם וְלֹא יִתְגֹּדַד וְלֹא יִקָּרֵחַ לָהֶם:
(ז) וְלֹא יִפְרְסוּ לָהֶם עַל אֵבֶל לְנַחֲמוֹ עַל מֵת וְלֹא יַשְׁקוּ אוֹתָם כּוֹס תַּנְחוּמִים עַל אָבִיו וְעַל אִמּוֹ:
(ח) וּבֵית מִשְׁתֶּה לֹא תָבוֹא לָשֶׁבֶת אוֹתָם לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת:

ובספר עמוס: "לָכֵן עַתָּה יִגְלוּ בְּרֹאשׁ גֹּלִים וְסָר מִרְזַח סְרוּחִים" (פרק ו', פסוק ז').

התרבות היהודית המקראית התנגדה למנהג זה, כנראה בשל פולחן המתים האלילי שהיה בו. כמו כן, החיבור אל המת, שנחשב לאבי אבות הטומאה, נחשב לדבר שלילי ובשל כך נאסרה קרבה של כהנים אליו. ייתכן שמטרת ההרחקה של כהנים ממתים ומבתי קברות, היא על מנת שלא לאפשר פולחן זה.

מסעודה זו נגזר המושג "בית מרזח" שמתייחס לסעודת שכרות והוללות, או למקום בו נערכת סעודה כזו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]