עימות תיגראי (אתיופיה, 2020)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

עימות תיגראי הוא עימות צבאי שהחל בנובמבר 2020 במחוז תיגראי שבצפון אתיופיה בין החזית העממית לשחרור תיגראי לבין צבא אתיופיה, ובהמשך גם מול כוחות אריתראים.

ב-4 בנובמבר 2020 הורה ראש ממשלת אתיופיה אבי אחמד לצבא הפדרלי להגיב על מתקפה כנגד בסיס צבאי המזוהה עם מפלגת השלטון, שמוקם בתיגראי - זאת לאחר מספר שבועות של מתיחות בין מפלגת החזית עממית לשחרור תיגראי (TPLF), שהייתה בעברה מפלגת השלטון בפדרציה עד היבחרו של ראש הממשלה אביי אחמד ב-2018, עם הממשלה הפדרלית[1]. בעקבות כך החלו קרבות שהתמקדו בתחילה בשטחי המחוז. שלטונות תיגראי התנגדו להסכם השלום שחתם אחמד עם אריתראה בספטמבר 2018, במסגרתו נדרשה אתיופה להחזיר את העיירה באדמה שבשטח המחוז לאריתריאה. הלחימה החלה טרם העברת הריבונות בעיירה.

ב-7 בנובמבר הוציאה הפרלמנט האתיופי את ממשלת מחוז תיגראי מחוץ לחוק והחליפה בממשלת מעבר. על פי הארגון International Crisis Group הצבא המחוזי של התיגראי והמיליציות הקשורות אליו מונים כרבע מיליון חיילים. על פי דו"ח של האו"ם, שלט הצבא התיגראי בתחילת הלחימה במטה הפיקוד הצפוני של צבא אתיופיה הממוקם במקלה, ובו רוב הנשק הכבד של צבא אתיופיה לרבות יחידות השריון, הארטילריה והנ"מ[2]. בשבוע השני ללחימה, הצטרף גם צבא אריתראה לצבא הפדרלי של אתיופיה בלחימה במורדים - ומנגד, צבא תיגראי החל לתקוף באמצעות ארטילריה את בירת אריתריאה אסמרה[3].

המידע המגיע למערב מהלחימה לוקה בחסר. על פי הדיווחים עיקר הלחימה הוא לאורך גבולות המחוז - עם מדינת המחוז אמהרה מדרום וכן באזור הגבול עם אריתראה מצפון והגבול עם סודאן במערב[2][4]. על פי חלק מהדיווחים בתחילת הלחימה הופגזו הבירה מקלה ועיירות אדיגראט ואלמתה מהאוויר והממשלה הפדרלית השתלטה על הערים שירה ושיררו - עם זאת, אמינותם של הדיווחים מוטלת בספק[5].

בתקופת הלחימה נמלטו למעלה מ-10 אלפים פליטים אתיופים ממחוז תיגראי לסודן וסוכנויות הסיוע של האו"ם התריעו בפני אסון הומניטרי, שכן עוד קודם ללחימה כ-600 אלף איש במחוז נזקקו לאספקת מזון, ובשל הלחימה נאסר על סוכנויות הסיוע לפעול בו[5]. כלפי ממשלת אתיופיה נטען כי בבירה אדיס אבבה נעצרו ונחטפו תושבים תיגראים על ידי כוחות הביטחון, עוד טרם תחילת הלחימה וביתר שאת לאחריה, ומוחזקים במקום שאינו ידוע. בסוכנות הידיעות רויטרס אף פורסם כי משטרת אתיופיה פנתה למשרדי תוכנית המזון של האו"ם במדינת המחוז אמהרה, בדרישה לקבלת רשימות שמיות של בני המיעוט התיגרי העובדים שם[6].

בסוף נובמבר, המועצה האתיופית לזכויות אדם פרסמה דו"ח. הדו"ח שחיברה המועצה, הממונה בידי הממשלה הפדרלית, תיאר עדויות לטבח במאות אזרחים ממוצא ולקאיתי ואמהרי בעיירה מאי קדרה. בעקבות הלחימה בתיגראי נותקו החיבור לאינטרנט ולערוצי תקשורת נוספים. הדבר הקשה על כלי תקשורת מערביים לאמת את הטענות בדו"ח.

אביי אחמד קבע אולטימטום ואמר כי אם השלטונות במדינה הבדלנית לא ייכנעו עד 25 בנובמבר בערב, כוחות הצבא יפתחו בהפגזה ארטילרית של הבירה המקומית, מקלה, וייכנסו אליה בטנקים. הוא דחה יוזמות למעורבות בין לאומית[7]. האולטימטום פקע והעיר הותקפה[8].

ב-28 בנובמבר כבש צבא אתיופיה את בירת המחוז וממשלת אתיופיה הכריזה על סופו של המבצע הצבאי[9]. למרות זאת, בצבא תיגראי טענו שהלחימה נמשכת בכמה חזיתות. כוחות מטעם האו"ם שניסו לבדוק את מצבם של לוחמי תיגראי נבלמו בידי צבא אתיופיה באש חיה[10][11].

במשך שבועות לאחר הכרזת הניצחון של ראש ממשלת אתיופיה אביי, שטען ששום אזרח לא נהרג בלחימה, לא הצליחו גורמים במערב לקבל דיווחים מהשטח, אולם באמצע פברואר 2021 הגיעו דיווחים ראשוניים שטענו למאות הרוגים[12]. על פי דיווחים נוספים שהגיעו לאו"ם בשלבים אלו, צבא אתיופיה עדיין לא הצליח להחזיר את השליטה בכ-40% משטח תיגראי[13], ובמרץ הגיעו דיווחים שהלחימה המתמשכת גורמת לרעב שהיקפו אינו ברור[14].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אוריאל לוי, ‏ממתיחות לחילופי אש: ראש ממשלת אתיופיה הורה לצבא לתקוף מורדים בצפון המדינה, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 4 בנובמבר 2020
 2. ^ 1 2 אוריאל לוי, ‏הסלמה בלחימה בין ממשלת אתיופיה לכוחות תיגראי, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 8 בנובמבר 2020
 3. ^ נטע בר, ‏מלחמת האזרחים באתיופיה זולגת לאריתריאה, באתר ישראל היום, 15 בנובמבר 2020
 4. ^ אוריאל לוי, ‏הלחימה במחוז תיגראי הבדלני שבאתיופיה מתרכזת בגבולות, בינתיים בערים שקט, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 11 בנובמבר
 5. ^ 1 2 משה טרדימן ואוריאל לוי, ‏המשך הלחימה בין אתיופיה לתיגראי מחמיר את מצוקת הפליטים והרעב בחבל הארץ שבמחלוקת, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 12 בנובמבר 2020
 6. ^ אוריאל לוי, ‏"מישהו מהבניין שלי נחטף, רצו לקחת גם את האחים שלי", באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 18 בנובמבר 2020
 7. ^ "דו"ח פנימי: הבדלנים בתיגראי טבחו במאות אזרחים אמהרים". הארץ (בעברית). 25 בנובמבר 2020. בדיקה אחרונה ב-26 בנובמבר 2020. 
 8. ^ "השלב האחרון": אתיופיה תוקפת את בירת המורדים, ynet, ‏2020-11-26
 9. ^ סוכנויות הידיעות, ממשלת אתיופיה: כבשנו את בירת תיגראי, המבצע הושלם, באתר ynet, 28,11,20
 10. ^ "Ethiopia's Tigray crisis: Mekelle hospital struggling after attack - Red Cross". BBC News (באנגלית). 29 בנובמבר 2020. בדיקה אחרונה ב-8 בדצמבר 2020. 
 11. ^ אריתריאה מסייעת לאתיופיה במלחמה, צוות של האו"ם הותקף בתיגראי - וואלה! חדשות, וואלה!News, ‏2020-12-08
 12. ^ מאות נטבחו בעיר הקודש של אתיופיה: "צבועים אוכלים גופות ברחובות" - וואלה! חדשות, וואלה!News, ‏2021-02-19
 13. ^ UN: Situation in Ethiopia's Tigray now 'extremely alarming', AP NEWS, ‏2021-02-05
 14. ^ חשד לפשעי מלחמה באתיופיה: עדויות קשות מחבל תיגראי, www.ynet.co.il, ‏2021-03-04