רבי יונתן בן הרכינס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יונתן בן הרכינס
תקופתו תחילת תקופת התנאים
מקום פעילות ארץ ישראל

רבי יונתן בן הרכינס היה תנא ארץ-ישראלי בדור השני (חי במאה הראשונה לפנה"ס) היה מגדולי הדרשנים וחכמי האגדה. בגמרא מופיעים עשרות מאמרים בשמו.

גדלותו התורנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תנא מתלמידי שמאי הזקן חי עד הדור השלישי של התנאים. הוא היה אחיו של ר' דוסא בן הרכינס, שהגדירו "בכור שטן" ומפרש רש"י במקום "חריף ועומד על שמועתו". רבי דוסא הזהיר את רבי יהושע, רבי עקיבא ורבי אלעזר בן עזריה שלא ידונו עמו בהלכות לפי שיכול הוא לקפחם בהלכות, שיש עמו ג' מאות תשובות[1].

על גדולתו אנו למדים מהסיפור הבא[2]: מעשה שנכנסו זקנים אצל ר' דוסא בן הַרְכִּינָס לשאול אותו בדין צרת הבת. אמרו לו: אתה הוא שמתיר הצרות? שאל אותם רבי דוסא: מה שמעתם 'דוסא' או 'בן הרכינס'? אמרו לו 'בן הרכינס'. אמר להם: יונתן אחי הוא שהתיר, בכור שטן הוא, מתלמידי בית שמאי. היזהרו בו, שלוש מאות תשובות יש לו על צרת הבת שהיא מותרת. הלכו אצל רבי יונתן בן הרכינס. שלח ר' דוסא בן הרכינס לאחיו: היזהר, שחכמי ישראל נכנסין אצלך. נכנסו אצל ר' יונתן בן הרכינס וישבו לפניו, והיה מבאר להם והם לא מבינים, מבאר להם ולא מבינים. החלו החכמים להתנמנם. אמר להם: מה אתם מתנמנמים? החל להשליך עליהם אבנים. ויש אומרים שבשער אחד נכנסו אליו ובשלושה שערים ברחו מפניו. שלח ר' יונתן לאחיו: מה שלחת לי בני אדם שצריכים ללמוד ואמרת לי שהם חכמי ישראל? כך מסופר שמרוב חריפותו לא הבינו את הסבריו.

קברו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יונתן בן הרכינס קבור הוא בהר הזיתים בצמוד לקברו של האמורא רבי יצחק בן אלישיב.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מסכת יבמות דף טז.
  2. ^ תלמוד ירושלמי, מסכת יבמות פרק א, משנה ו