רבי יהודה בן בתירא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רבי יהודה בן בתירא
לידה המאה ה־1
נציבין, טורקיה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום מגורים נציבין עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות נציבין
שם השושלת בני בתירה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

רבי יהודה בן בתירא (לעיתים נכתב 'בתירה') (לדעת ר' שלמה אלגאזי בספרו הליכות אלי סימן קפ"ז הוא מי שמכונה "בן בתירא" סתם) היה תנא מסוף תקופת בית שני וכנראה מבני בניהם של בני בתירא שוויתרו על הנשיאות לטובת הלל הזקן. מעט מאוד ידוע לנו עליו, מגוריו היו בעיר נציבין שבבבל, וכנראה שהוא חי עד לזקנה מופלגת[1].

הכתובת על בית הכנסת ליהודי נציבין וקמישלי על שם רבי יהודה בן בתירא, בשכונת "שבט צדק" בנחלאות, ירושלים

סיפור העלייה לרגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסופר בתלמוד שפעם בא אל רבי יהודה בן בתירא גוי שהיה גר בנציבין וצחק באמרו כי למרות שאסור לגוי לאכול מקרבן הפסח אני עליתי לירושלים כיהודי, שחטתי קרבן ואף נתנו לי לאכול ממנו! רבי יהודה בן בתירא שלא עלה בעצמו לרגל, מאחר שתושב חו"ל פטור מעלייה לרגל כמו שכותב תוספות מסכת פסחים ג: התחכם אליו ושאלו "וכי נתנו לך לאכול מהאליה שהיא החלק המשובח ביותר?"

ענה הגוי כי אמנם הפעם לא נתנו לו מהאליה, אך בפעם הבאה שיעלה לירושלים ידרוש לקבל חלק משובח זה. ואכן כשעלה לירושלים בשנה הבאה ביקש הגוי לקבל את האליה של הכבש כמו שאמר רבי יהודה בן בתירא, תמהו הכהנים בבית המקדש שהלא הלכה ידועה היא כי אין האליה נאכלת כלל אלא מוקרבת שלמה. בדקו אחריו הכהנים, מצאו שהוא גוי והרגוהו. שלחו לו לרבי יהודה בן בתירא "שלום לך רבי יהודה בן בתירא. שאתה בנציבין ומצודתך פרוסה בירושלים." (תלמוד בבלי, מסכת פסחים, דף ג', עמוד ב')

אחד מהדברים שניתן ללמוד מסיפור זה הוא שבשלהי הבית השני היו גם בין החכמים מי שלא עלה לרגל לירושלים לקרבן פסח[2].

תורתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיסוד גדול בתורתו שימש הקל וחומר. הוא סבר מדין קל וחומר, שאדם שנשבע לקיים מצווה ולא קיים חייב (בניגוד לדעת שאר החכמים). את פסקו נימק "ומה אם הרשות שאינו מושבע עליה מהר סיני הרי הוא חייב עליה מצווה שמושבע עליה מהר סיני אינו דין שיהא חייב עליה?"[3]. עוד מסופר על חליפת מכתבים בינו לבין התנא יוחנן בן בג בג שבו הוא מחזיר לו תשובה "מוחזקני בך שאתה בקי בחדרי תורה, לדרוש בקל וחומר אי אתה יודע?!"[4]

במשנה במסכת מקוואות מובאת עדות שלו על "שוקת יהוא"[5].

חשיבות התורה וישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא פסק כי "דברי תורה אינם מקבלין טומאה"[6]. הלכה זו בשמו, ביטלה את הצורך בטבילה עבור בעל קרי.

בניגוד לרבי עקיבא הסבור כי בני קורח אין להם חלק לעולם הבא," שנאמר ”ותכס עליהם הארץ” - בעולם הזה, ”ויאבדו מתוך הקהל” - לעולם הבא" אומר רבי יהודה בן בתירא אומר: "הרי הן כאבידה המתבקשת שנאמר: 'תעיתי כשה אובד בַּקש עבדך כי מצותיך לא שכחתי[7].

הוא התנגד לפרסום חטאים שכוסו במקרא וסבר שמי שעושה כן עתיד ליתן את הדין[8].

יחסו לעבודה זרה ואביזריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעומת זאת, הוא החמיר מאוד בהלכות טומאת עבודה זרה. הוא אמר: "מנין לתקרובת עבודת כוכבים שמטמאה באהל שנאמר ”וַיִּצָּמְדוּ לְבַעַל פְּעוֹר וַיֹּאכְלוּ זִבְחֵי מֵתִים” (ספר תהלים, פרק ק"ו, פסוק כ"ח) מה מת מטמא באהל אף תקרובת עבודת כוכבים מטמא באהל"[9]. רבי יוחנן מסר משמו כי "שלשה יינות הן: יין נסך (=יין שניסכו אותו לעבודה זרה ונחשב תקרובת עבודה זרה) אסור בהנאה ומטמא טומאה חמורה (=טומאת משא וטומאת אוהל) בכזית, סתם יינם (=יין שנגע בו גוי אך לא ידוע שניסכו לעבודה זרה) אסור בהנאה ומטמא טומאת משקין (שאינו מטמא אדם וכלים אלא רק אוכלים ומשקין) ברביעית, המפקיד יינו אצל עובד כוכבים (וקיים חשש שמא נגע בו) אסור בשתייה ומותר בהנאה"[10]. עם זאת, הוא סבר שיין נסך נחשב לכזה רק אם נוסך בפני עבודת כוכבים[11].

ייתכן שההסבר לגישתו המחמירה קשורה בשיטתו כי קשה לפרוש מעבודה זרה: הוא פירש את האמור בפרשת שמות "ולא שמעו אל משה מקוצר רוח", בתמיהה: "וכי יש לך אדם שהוא מתבשר בשורה טובה ואינו שמח? נולד לך בן זכר, רבך מוציאך לחירות, ואינו שמח? אם כן למה נאמר "ולא שמעו אל משה"?". וענה: "אלא שהיה קשה בעיניהם לפרוש מעבודה זרה, שנ' ”וָאֹמַר אֲלֵהֶם אִישׁ שִׁקּוּצֵי עֵינָיו הַשְׁלִיכוּ וּבְגִלּוּלֵי מִצְרַיִם אַל-תִּטַּמָּאוּ”[12]. ואומר ”וַיַּמְרוּ-בִי וְלֹא אָבוּ לִשְׁמֹעַ” וגו' ”וָאַעַשׂ לְמַעַן שְׁמִי לְבִלְתִּי הֵחֵל לְעֵינֵי הַגּוֹיִם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִים לְעֵינֵיהֶם”[13] ההוא הוא דכתיב ”וַיְדַבֵּר ה' אֶל-מֹשֶׁה וְאֶל-אַהֲרֹן וַיְצַוֵּם אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל”, ציוום לפרוש מעבודה זרה[14]".

דיני נפשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יהודה בן בתירא החמיר בדיני נפשות, וקבע כי עשרה שהכו אדם במקלות ומת, האחרון חייב מפני שקירב את מיתתו (בניגוד לדעת תנא קמא הפוטר את כולם)[15].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רבי יהודה בן בתירא הראשון, תולדות תנאים ואמוראים
 2. ^ אולם העיר כבר הגר"א בקול אליהו (פרשת ראה סימן קטו) ע"פ דברי הש"ס (סנהדרין צב ע"ב) ג"כ איכא בני אפרים שיצאו מוקדם ממצרים והרגום פלשתים והחים יחזקאל, ולא קיבלו נחלה בארץ ישראל, ומהם היה רבי יהודה בן בתירא.. ע"ש. וכ"כ בס' מרגליות הים (סנהדרין צב ע"ב אות ז) בשם הגר"א. ע"ש. וכדבריו כתבו גם בס' חוטים המשולשים (שרי בישכר עמוד קה) ובס' ילקוט הגרשוני (גיטין ד ע"ב) בשם הרב בית אפרים. וכ"כ הרב אדר"ת בקו' זהב שבא (דף רמב ע"ב) מדנפשיה. והעירו מהר"ע יוסף ז"ל בס' מאור ישראל (פסחים ג ע"ב בסו"ד), שכבר נודע זה בשם הגר"א. ע"ש. וכ"כ עוד הרב האדר"ת ז"ל בתשובתו שנדפסה בקובץ מקבציאל (גיליון לו דף נד ע"ב) מדנפשיה. והעיר הרב המגיה שם שכ"כ בשו"ת בית יצחק (חיו"ד סימן נה) בשם הגר"א ז"ל. וע"ע במה שהעיר בזה בס' פנס לדף פסחים ג ע"ב. וא"ת דיש להם ירושה מאבי האם, וכן קניית בתי ערי חומה. הרי איכא רבי יהודה בן בתירא דלא היה לו, וכנראה שהיו עוד בדומין לו. ומיהו הא דבני אפרים י"ל ע"פ מ"ש הרב חיד"א בהגהותיו על הזוהר (פר' וישלח דף קעו רע"א) שרק יחידי סגולה מבני אפרים נשארו בחיים, והוו מיעוטא דמיעוטא, ורובם חזרו לעפרם. ע"ש. והו"ד בס' מרגליות הים (שם). ע"ש. ולכן אולי שאר אלו שנשארו בחיים היה להם ירושה מאבי האם, ורק ריב"ב לא היה לו, והיה יחיד בדבר ממש. ועי' בס' דרך אמונה (ריש פי"ג מהלכות שמיטה ויובל בבאור ההלכה) שדן בעניין גר ובן הישראלית עם הגוי אם יש להם נחלה.
 3. ^ תלמוד בבלי, מסכת שבועות, דף כ"ה, עמוד ב'.
 4. ^ תלמוד בבלי, מסכת קידושין, דף י', עמוד ב'
 5. ^ מקוואות, פרק ד משנה ה. ראו אטלס עץ חיים בערך רבי יהודה בן בתירה.
 6. ^ תלמוד בבלי, מסכת ברכות, דף כ"ב, עמוד א'
 7. ^ ספר תהילים, פרק קי"ט, פסוק קע"ו.
 8. ^ משה בר, על ליכודם החברתי של חז"ל (גילוי חוטאים וחטאיהם וכיסוים בספרות חז"ל).
 9. ^ תלמוד בבלי, מסכת עבודה זרה, דף מ"ח, עמוד ב'.
 10. ^ תלמוד בבלי, מסכת עבודה זרה, דף ל', עמוד ב'.
 11. ^ תלמוד בבלי, מסכת עבודה זרה, דף נ"ט, עמוד ב'.
 12. ^ ספר יחזקאל, פרק כ', פסוק ז'
 13. ^ שם ח-ט.
 14. ^ כילתא דר"י בא - מסכתא דפסחא פרשה ה.
 15. ^ תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ע"ח, עמוד א'.