רבי חנינא בן חכינאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רבי חנינא בן חכינאי
לידה המאה ה־2
ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות דור 3 ו-4 לתנאים
רבותיו רבי עקיבא
בני דורו אלעזר בן מתיא, שמעון בן זומא, שמעון התימני, רבי אלעזר בן מתיא
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

רבי חנניא (חנינא) בן חכינאי היה תנא בדור השלישי והרביעי. הוא היה מתלמידי רבי עקיבא הראשונים, והיה חברם של רבי אלעזר בן מתיא, שמעון בן זומא ושמעון התימני.[1] לפי אחת הגרסאות היה מעשרה הרוגי מלכות.

לפי האגדה, ישב 12 (או 13) שנה ולמד תורה בבית רבי עקיבא רבו. כשהגיעה זמן בתו להינשא שלחה לו אשתו מכתב, והודיעה לו על כך. כשנשאר ללמוד ולא חזר לביתו ידע רבי עקיבא על כך, ודרש: כל מי שיש לו בת – ילך וישיאנה!

חזר רבי חנניא אל עירו, אך כיוון שהשתנו פני העיר לא מצא את ביתו. מה עשה? הלך והתיישב ליד הבאר, עד שהגיעה קבוצת נשים ושמע אחת קוראת: בת חכינאי, מלאי את כדך! ידע שזאת בתו, עקב אחריה ונכנס לביתו. אשתו, שלא הייתה מוכנה לכך – ראתה אותו ונבהלה, עד שיצאה נשמתה. התפלל עליה רבי חנניא ואמר: ״רבונו של עולם, ענייה זו זה שכרה?״ ביקש רחמים עליה וחייתה – מיד שבה אליה רוחה.[2]

בנוסף, האגדה מספרת על ר' חנינא בן חכינאי, שכל ימיו היה יושב בתענית מגיל שתים עשרה שנה עד תשעים וחמש.[3]

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

”אותו היום שהוציאוהו להריגה ערב שבת היה. אמרו לו תלמידיו: רבי, רצונך שתטעם משהו קדם שתיהרג? אמר להם: עד עתה התעניתי, ועתה איני יודע איזה דרך אלך, ואתם אומרים לי לאכול ולשתות? התחיל בקידוש היום – "ויכולו" עד "ויקדש" – ולא הניחוהו לגמור עד שהרגוהו. יצאה בת-קול ואמרה: אשריך ר' חנינא בן חכינאי, שהיית קדוש, ויצאה נשמתך בקדושה”.

רבי מנחם החברוני מציין כי רבי חנינא בן חכינאי נקבר יחד עם דוסא בן הרכינס ורבי אליעזר בן הורקנוס במערת שם ועבר בצפת. אך רבי חיים ויטאל חלק על מסורת זו וטען כי רבי דוסא הוא הצדיק היחיד הקבור במקום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תוספתא ברכות ד:יח
  2. ^ תלמוד בבלי, מסכת כתובות, דף ס"ב, עמוד ב'.
    חיים וייס ושירה סתיו, שובו של האב הנעדר - קריאה מחודשת בסדרת סיפורים מן התלמוד הבבלי, מוסד ביאליק, 2018, עמ' 73–85
  3. ^ אוצר המדרשים, מדרש עשרת הרוגי מלכות, עמ' 443