איסילדור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הארי סינקלר בתפקיד איסילדור בסרטים של פיטר ג'קסון

איסילדור הוא דמות בדיונית שמופיעה בסדרת שר הטבעות בסילמריליון ובסיפורים שלא נשלמו מאת ג'. ר. ר. טולקין. איסילדור היה דונאדן, בנו הבכור של אלנדיל ואחיו של אנאריון, אחד משני המלכים הראשונים של גונדור והשני של ארנור. פירוש שמו הוא "מסור לירח".

תולדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

איסילדור בנו הראשון של אלנדיל בן אמנדיל, השר האחרון של אנדוניה ואחי אנאריון. נולד בשנת 3209 לעידן השני בנומנור, לאיסדילור היו ארבעה בנים: אלנדור, אראטאן, קיריון ווואלנדיל.

בנעוריו, איסילדור גנב חוטר מהעץ נימלות' לפני שנגדע, ובכך שימר את שושלת העץ הלבן. הוא הזריע את מינאס איתיל ולאחר מכן את מינאס אנור.

איסילדור יחד עם אביו ואחיו עמד בראש הניצולים שנמלטו משקיעתה של נומנור ופנו לארץ התיכונה. בזמן שאביו, אלנדיל, התיישב בארידור שבצפון וייסד את ממלכת ארנור התיישבו איסילדור ואנאריון בדרום, וייסדו את ממלכת גונדור.

איסילדור התיישב בגדה המזרחית של נהר האינדואין, מינה את עצמו ל"שר איתיליה" ובנה את עירה הראשית, מינאס איתיל בצילם של אפל דואת, הרי הצל. בזמן שאחיו אנאריון, התיישב בגדה המערבית של האנדואין וייסד את מינאס אנור (לימים מינאס טירית).

הוא ואחיו אנאריון היו מלכיה המשותפים של גונדור, הם קבעו את בירתם המשותפת באוסגיליאת, שבה עמדו כיסאותיהם זה לצד זה בארמון המלכות.

בשנת 3429 לעידן השני, כבש סאורון את מינאס איתיל, ואיסילדור נמלט צפונה לארנור והותיר את אנאריון להגן על אוסגיליאת ועל מינאס אנור. בארנור היה שותף להקמת הברית האחרונה של האלפים ובני האדם בשנת 3434. הוא השאיר את בנו הצעיר וולנדיל בריוונדל וחזר לדרום עם צבא הברית האחרונה יחד עם אביו וגיל גאלאד מלך הנולדור, בני הלילית האמנים. בקרב במורדות הר האורודרוין בשנת 3441 אביו, אחיו וגיל-גאלאד מתו מקרב, אך איסילדור לקח את נארסיל, חרבו של אביו אשר נותצה בקרב עם סאורון, וכרת את הטבעת האחת מאצבע סאורון, ובכך השמיד את גופו הגשמי של סאורון וניצח את הקרב אך על אף הפצרותיהם של אלרונד וקירדן, איסילדור סירב להשמיד את הטבעת, ובמקום זאת תבע את הטבעת לעצמו.

לאחר מפלת סאורון איסילדור השאיר את אחיינו ממנדיל בן אנאריון, לפקח על גונדור, וחזר צפונה לארנור. בשדות הסיפנים איסילדור ופמלייתו המלכותית הותקפו בידי אורקים מהרי הערפל. איסילדור ניסה להימלט בעזרת כוחה של הטבעת שהפכה אותו לבלתי נראה, אך היא בגדה בו והחליקה מאצבעו, והוא נהרג בידי האורקים. בהתקפה זו נהרגו גם שלושת בניו הבכורים. אסון זה נקרא ה"אסון בשדות הסיפנים".

איסילדור היה המלך היחיד אשר שלט גם על גונדור וגם על ארנור, עד שהמלך אלסר איחד את שתי הממלכות בתחילת העידן הרביעי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]