לדלג לתוכן

דגור ברגולך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דַגוֹר בּרַגוֹלַך
Dagor Bragollach
מלחמה: מלחמות בלריאנד
תאריכים 455–456
קרב לפני דאגור אגלארב
קרב אחרי נירנית ארנוידיאד
מקום תנגורודרים
תוצאה ניצחון לכוחות האופל, שבירת המצור על אנגבנד
הצדדים הלוחמים

נולדור, אדיין

כוחות האופל

מפקדים

פינגולפין, פינרוד, מאידרוס, איגנור, אנגרוד
ברגולאס, הדור זהוב-השיער

מורגות'
גלאורונג

כוחות

מאות אלפי עלפים, עשרות אלפי אדיין (בני-אנוש)

מספר לא ידוע של אורקים, טרולים ובלרוגים

אבדות

כבדות

כבדות

לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

דַגוֹר בּרַגוֹלַך הוא קרב בדיוני מעולם הפנטזיה של ג'.ר.ר. טולקין, הידוע גם בשם קרב להבת הפתע. דגור ברגולך היה הקרב הרביעי במלחמות בלריאנד, ובמהלכו שבר מורגות את המצור על אנגבאנד.

במשך כ־400 שנים צרו ממלכות העלפים בבלריאנד על מעוזו של מורגות באנגבאנד. מורגות עמל במשך שנים אלו על בניית צבא אדיר, ולבסוף הפתיע את העלפים במתקפה אדירה. ראשית, עורר מורגות נהרות להבה אשר כילו את מישור ארד גלן הפורה. עלפים רבים מצאו את מותם בניסיון לברוח מהאש והעשן. צבאות הבאלרוגים והאורקים, בהנהגת גלאורונג הדרקון, פלשו בהצלחה לדורתוניון והרגו את אנגרוד ואיגנור.

בחזית המזרח נהדפו כוחותיהם של בני פאנור. פרשיו של מגלור נשרפו למוות במישור לותלן ופער מגלור נכבש, ובכך זכה מורגות למעבר לתוך בלריאנד. מגלור עצמו נסוג למבצרו של אחיו מיד'רוס בהימרינג. מעבר אגלון נפרץ, וקלגורם וקורופין נמלטו לנרגותרונד. האורקים של מורגות התפזרו ופלשו לתוך מזרח בלריאנד. קרנתיר נס לאמון ארב, היכן שהוא ואמרוד בנו מערכות הגנה. משם הצמד שחרר באיטיות את מזרח בלריאנד מהאורקים, בעוד שמגלור ומיד'רוס החזיקו בגבול הצפוני.

מינאס טירית שבשערי הסיריון במערב החזיקה מעמד תחת אורודרת, ודודו פינרוד פלגונד צעד מנרגותרונד עם צבא גדול צפונה. אולם פינרוד חש בראש צבאו ונפל למארב' ולולא התערבות ברהיר, בן האדם, היה נופל. כוחו של פלגונד חזר על עקבותיו, וברהיר המשיך להגן על דורתוניון עד שאבדו כל אנשיו. מעוזי ההרים של ארד ותרין והיתלום החזיקו מעמד, אך בקושי רב.

לכשהגיעה הידיעה בדבר האבדות הכבדות לפינגולפין, המלך העליון של הנולדור בבלריאנד, יצא המלך לבדו לאנגבנד. בשעריה קרא למורגות לדו־קרב. בשערי אנגבנד הם נלחמו, ואף שחרב פינגולפין פצעה את מורגות שבע פעמים, הוא הובס ונהרג.

בקרב נהרג גם הדור זהוב השיער, ראש בית הדור.

כך נשבר מצור אנגבנד, בני פאנור פוזרו וכוחות מורגות שוטטו בחופשיות בצפון.