לדלג לתוכן

גלדריאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
גלדריאל
קייט בלאנשט משחקת את גלדריאל.
קייט בלאנשט משחקת את גלדריאל.
יוצרים ג'. ר. ר. טולקין עריכת הנתון בוויקינתונים
גילום הדמות קייט בלאנשט, מורוויד קלארק עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע
כינויים גבירת לורין, גבירת הגלד'רים, גבירת האור וגבירת היערות
גזע אלפית
מין נקבה
כוחות חיי נצח, ראיית הנולד, קריאת מחשבות, יופי מקסים. ברשותה מספר חפצים קסומים, בהם טבעת הכוח "נניה", המאפשרת לה להגן על ממלכתה מרוע ופגעי הזמן.
כלי נשק טבעת הכוח "נניה", חרב
מקום מגורים לות'לוריין
דמויות קשורות
משפחה קלבורן (בעל), פינרוד (אח בכור), קלבריאן (בת, נשואה לאלרונד)
אויבים מורגות', סאורון עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

גלדריאלאנגלית: Galadriel) היא דמות בדיונית מעולמו של ג'ון רונלד רעואל טולקין, ומופיעה בסיפורי הלגנדריום, ביניהם הסילמריליון, שר הטבעות וסיפורים שלא נשלמו.

גלדריאל היא עלפית בת-מלוכה של עדות הנולדור והטלרי, נכדתם של שני המלכים פינווה ואולווה, ואף בעלת קרבה משפחתית לינגווה - המלך העליון של העלפים ומנהיג עדת הוניר - מצד אחותו ינדיס, שהייתה אמו של אבא שלה. לקראת ימיה האחרונים בארץ התיכונה הייתה גבירת ממלכת לות'לוריין, לצד בעלה, האדון קלבורן, ונודעה כאדירה מכל העלפים בעולם. הכירו אותה גם בכינוים: גבירת לורין, גבירת הגלד'רים, גבירת האור וגבירת היערות.

הופעתה בסיפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף על פי שגלדריאל ידועה בעיקר מהטרילוגיה שר הטבעות ומסיפורים שלא נשלמו, סיפור חייה מתחיל עוד מימי-קדם בתקופת הסילמריליון, עוד לפני שבני-האדם באו לעולם. גלדריאל היא בתו היחידה והצעירה ביותר מבין חמשת ילדיו של פינרפין, נסיך הנולדור, ושל אארוון, נסיכת הטלרי ואחיינית למלך תינגול. אחיה הבוגרים היו פינרוד פלגונד, אורודרת', אנגרוד ואאגנור. היא נולדה בולינור בשנות-העצים שהיו לתור-הזהב של גזע העלפים.

על-פי הגרסה המקובלת, גלדריאל היא אחת מן השותפים והמנהיגים של מרד הנולדור שביקשו לעזוב את ולינור אל הארץ התיכונה ובגדו באמון הולאר. אבל בשונה מכולם, היא לא נשבעה בשום שבועת-שווא נגד הולאר, והייתה לגמרי מרוחקת ממשפחתו של פאנור, אחיו למחצה של אביה, שנודע כאדיר העלפים. כמו כן, היא לא לקחה חלק בטבח השארים בנמל אקוולונדה. כאשר הגיעה אל מחוז בלריאנד בארץ התיכונה, היא חיה עם אחיה הבכור, פינרוד פלגונד, מלך נרגותרונד. אולם הרבתה לבקר בממלכת דוריאת, באולמות הבירה מנגרות שבה שכנו המלך תינגול והמלכה מלין. כי שם היא פגשה בנסיך קלבורן, קרוב משפחה של תינגול, והשניים התאהבו ונישאו זה לזה. היא גם התיידדה עם מלין, וממנה למדה רבות על העולם.

גם בספרים וגם בסרטים, מתוארת גלדריאל כמי שניחנה ביכולות על-חושיות, כגון טלפתיה וראיית הנולד. באחת הגרסאות של הסילמריליון נאמר במפורש כי היא התברכה ביכולת להתבונן לעומק נפשם של אחרים ולשפוט אותם בצדק רב. כאשר התבוננה לנפשו של פאנור, היא ראתה שם רק אפלה נוראה, שאותה היא שנאה וממנה היא פחדה, למרות שלא ידעה שממנה תנבע הרעה שתנחת על הנולדור כמו גם עליה. כבת משפחת-המלוכה של פינווה מלך הנולדור, וכנכדתה של ינדיס שמן הוניר, גלדריאל מתוארת כנאווה וקסומה מכל העלפים.

כמעט בכל הסיפורים, לוקח בעלה קלבורן חלק קטן מאוד במלחמות הארץ התיכונה. אך השניים נוטשים את בלריאנד זמן רב לפני מלחמת החרון של סיום העידן הראשון, בחיפוש אחר מפלט באזורים אחרים בארץ התיכונה. לאחר העידן הראשון סולחים הולאר לנולדור, ורבים מכל העלפים בארץ התיכונה שבים לוולינור. לפי גרסה אחת, גלדריאל נאלצה להישאר בארץ התיכונה לאחר מלחמת החרון כיוון שהולאר עדיין לא סלחו למנהיגי המרד. רוב המנהיגים, ביניהם אחיה של גלדריאל, נהרגו מכבר וגלדריאל היחידה ששרדה. היא מצדה הכחישה את רצונה לחזור לוולינור וטענה שגם אם ניתנה לה אפשרות לא הייתה חוזרת. אבל ברבות השנים גלדריאל הייתה זו שסבלה הכי קשה מכל העלפים, ופגעי-הזמן והשתנות העולם העיקו עליה קשות.

קלבורן וגלדריאל הגיעו ראשונים אל לינדון, שם הם הנהיגו עדת עלפים קטנה תחת חסותו של גיל-גלד, המלך העליון האחרון של הנולדור. לאחר-מכן הם יצאו למזרח והגיעו להרי-האובך, שבצדה המערבי הקימו את ארץ ארגיון, בקרבת מצודת קהזד-דום של הגמדאים. באותן שנים הם יצרו קשרים עם עדות הננדור והסילבן שממזרח להרי האובך, בממלכות לורינאנד וגרינווד. לאחר שסאורון – המסתיר את זהותו תחת הכינוי אנטר ונראה כמיא טהור שנשלח מטעם הולא אולה – הגיע אל ארגיון, החלה גלדריאל לחשוד בו עד שהייתה המכשול היחיד בדרכו. אבל לאחר עוד כמה שנים נטשו קלבורן והיא, עם עוד עלפים, את ארגיון וקלברימבור, נכד פאנור, שלט בה במקומם. קלבורן וגלדריאל חצו לצד המזרח להרי האובך דרך אולמות קאהזד-דום והתיישבו בלות'לוריין, ובהמשך הפכו לאדון וגבירת לות'לוריין.

באותן שנים נולדת בת לקלבורן וגלדריאל. זו העלמה קלבריאן, שמאוחר יותר נישאת לאדון אלרונד חצי-עלף, אדון ארץ ריבנדל.

טבעות הכוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך העידן השני, כאשר טבעות-הכוח חושלו, גלדריאל שנאה את אנטר וידעה שיש לה סיבה לחשוד בו. באותה עת היה אנטר מי שהדריך את קלברימבור ושאר עלפי ארגיון בחישול טבעות הכוח. נראה לבסוף שהיא גם צדקה, כאשר חשף אנטר את זהותו האמיתית כסאורון. בזמן התקפת סאורון על ארגיון, הופקדה בידיה של גלדריאל אחת משלוש טבעות-הכוח האדירות ביותר – נניה, טבעת המים. כיוון שהטבעת-האחת הייתה אצל סאורון, וגלדריאל הבינה את סדר הגודל של הנזק העלול להיגרם, היא נמנעה מלענוד את הטבעת. לעומת זאת, בעידן השלישי, כאשר הטבעת האחת אבדה, גלדריאל עונדת לאצבעה את נניה ומתחילה להשתמש בה. הטבעת מחזקת אצל גלדריאל סגולות שכבר היו לה, ואפשר שכוחותיה גם קשורים למראת-גלדריאל, קערית מים גדולה המראה את אירועי העבר, ההווה והעתיד הקשורים למתבונן, וגלדריאל תמיד תראה אותם גם בנפשה. הטבעת נניה גם עוזרת בהגנה על לורין, והופכת את הארץ ההיא למשכן קסום ומרפא לכל שוכניה, הגלד'רים. בנוסף, בעזרת הטבעת גלדריאל הודפת את פגעי הזמן מלות'לוריין ומביאה עליצות ואושר נשגב כמו בוולינור. גלדריאל מנהלת כוננות מתמשכת נגד סאורון, ולעיתים קרובות נאבקת איתו באופן מחשבתי. נאמר שסאורון השתוקק לגלות את כל מה שצופנות מחשבותיה הכמוסות של גלדריאל, אבל כל עוד לא הייתה לו הטבעת-האחת, הדבר היה בלתי-אפשרי. עוד נאמר שגלדריאל לבדה יכלה להשמיד את סאורון בעוצמתה, אם הייתה לה הטבעת האחת.

שר הטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – שר הטבעות

גלדריאל היא מי שמקימה את המועצה הלבנה, או מועצת החכמים, שמלבדה חברים בה האיסטרי סארומן הלבן וגנדלף האפור, וגם העלפים קירדן חרש-הספינות והאדון אלרונד. מטרת האחווה לבנות מגננה מול כוחות הרשע ולדאוג שהטבעת האחת לא תיפול לידי משרתי סאורון.

בספר "אחוות הטבעת", מארחים קלבורן וגלדריאל בארץ לות'לוריין את אחוות הטבעת, שזה עתה יצאה מקהזד-דום. כאשר הם פוגשים בהם, באולמם המפואר שעל עץ גדול, בקרס-גלד'ון, עיר בירתה של לות'לוריין, גלדריאל שולחת לכל אחד מחברי האחווה מבט סורק, הבוחן את נאמנותם והחלטיותם לגבי המסע שלהם. בורומיר, בנו של עוצר מלכות גונדור, מחשיב את המבט הבוחן הזה לפיתוי. מנגד, במפגש חשאי של גלדריאל ופרודו בגינס נושא-הטבעת, הוא מחליט להעמיד אותה במבחן כאשר הוא מציע שהטבעת-האחת תהיה תחת חסותה. בידיעה שההשפעה המקוללת של הטבעת תעשה אותה "אדירה ונוראה", ובזיכרון השאפתנות שגרמה לה לבוא לארץ התיכונה, גלדריאל מסרבת לקבל ההצעה – למרות שבלבה השתוקקה שנים רבות לקבל אותה לידיה. במחזה אדיר, גלדריאל מגלה בדיוק מה עלול לקרות אם תהיה הטבעת בידיה, כי אז תהיה יפה וחזקה מכל אל ואלה שקיימים, והיא תביא חורבן וכאוס לעולם. לאחר הסירוב היא משלימה עם עצמה, מצהירה שעליה להתמעט ולעבור חזרה למערב כפי שהיא, בעוד שבארץ התיכונה יקום שלטון בני-האדם. כשהאחווה נפרדת מלות'לוריין, גלדריאל מעניקה מתנה אישית לכל אחד מחבריה, ובנוסף פת-מסע (לחם למבס), גלימות-עלפים וסירות.

באותו יום, מאוחר יותר, מגיע ללות'לוריין גנדלף האפור על גבי גוואהיר מלך העיטים. גנדלף מת לאחר מאבקו עם הבאלרוג אך הושב לחיים "עד שישלים את משימתו". בלות'לוריין, היא ריפאה את גנדלף מכל פצעיו והלבישה אותו בבגדים לבנים, כמגיע לקוסם הלבן, ראש מסדר האיסטרי.

לקראת הקרבות האחרונים של מלחמת הטבעת, הטילו צבאות סאורון שבדול-גולדור שלוש פעמים מצור על לות'לוריין. בספר "שובו של המלך" נאמר שלות'לוריין עמדה בכל ההתקפות הודות לשוכניה, אבל עוד יותר כיוון שהכוח אשר שרר שם היה בלתי-מנוצח, מלבד אם סאורון יבוא לשם. הכוונה אכן הייתה לכוחה של הגבירה גלדריאל ולכוח של טבעתה. לאחר שסאורון מוגר, יצאו צבאות לת'לוריין עם אדונם קלבורן, ועזרו לצבאות יער גרינווד להילחם בצבאות דול-גולדור. לאחר-מכן באה לשם גלדריאל בעצמה, ובעוצמתה הפילה את חומות דול-גולדור וצריחה, וחשפה את כל מאורותיה ובתי-השבויים שלה.

לבסוף היא עלתה על האוניה האחרונה, יחד עם קירדן, אלרונד, גנדלף הלבן ושני ההוביטים נושאי-הטבעת בילבו ופרודו באגינס, ובזה מסתכם העידן השלישי. נאמר כי בשלב ההוא סלחו לה הולאר, משתי סיבות עיקריות – היא סירבה לקבל את הטבעת-האחת, ולקחה חלק גדול במיגורו של סאורון. היא עוזבת מאחוריה את בעלה קלבורן לעת-קצרה, עד שזה יעבור גם-כן למערב. בעת הזו, גלדריאל הייתה לפחות בת 8,000 שנים, ובקרב עלפי הארץ התיכונה נחשבת לשנייה בשנותיה בלבד לאחר השר קירדן חרש-הספינות.

מראה ותכונות אופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלדריאל גבירת לוריין.

על-פי כתבים שונים, משערים שגובהה של גלדריאל היה בערך 193 סנטימטרים, ואפשר שהיא גבוהה במעט מבעלה קלבורן. אבל הדבר שהכי מזוהה עם גלדריאל הוא שיערה הארוך הזהוב, שנודע ביופיו ובזוהרו. עלפי ולינור אמרו שהוא אצר בתוכו את אורם של שני עצי האור, טלפריון ולאורלין. העלפים נודעו כיצורים יפים, אבל גלדריאל הייתה אף יפה מהם, ושיערה הכיל בתוכו אור אדיר. הוא היה זהוב כשיער אביה ואם-אביה, אבל עשיר וזוהר יותר, ויש בתוכו זיכרונות לשיער הכסף של אמה. פאנור בעצמו ביקש ממנה מספר שערות, כי שיערה הפליא אותו מאוד והוא אהב אותו. אבל גלדריאל מעולם לא חיבבה אותו, וסירבה לתת לו אפילו שיערה אחת. משערים כי אז עלה ברוחו רעיון יצירת הסילמרילים, שיכילו בתוכם את אורם של שני העצים. כך נודעו פאנור וגלדריאל כשני האדירים שבעלפים שסולדים זה מזה. מנגד, כאשר נפרדה אחוות הטבעת וגלדריאל העניקה להם מתנות, לגימלי הגמד העניקה שלוש משערותיה לבקשתו, וזה היה סמל לשלום בין גזע העלפים לגזע הגמדאים.

באופייה שולבו תכונות שונות מכל העדות שמהן מוצאה: מהנולדור, לקחה גלדריאל את הגאווה והשאפתנות, אבל אלה היו מתונים על ידי האצילות, הטוהר והבינה של הוניר. מכל בני-משפחתה הקרובים והרחוקים, היא דמתה לאביה פינרפין ולאחיה הבכור פינרוד. כמו פינרפין היא הייתה חזקה וגאה, וכמו פינרוד חזתה בארצות רחוקות וחפצה למשול בממלכה משלה כאוות-נפשה. ועדיין הייתה בתוכה הרוח האצילית והנדיבה של עדת הוניר, שגרמה לה להוקיר ולזכור את הולאר לנצח. כאשר היא גילתה חיבה אל גימלי הגמד, וגערה בבעלה שזעם על הגמדאים, הצליחה למעשה לזכות בלבו של גימלי לנצח.

שמות וכינויים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמה המקורי של גלדריאל הוא ארטניס (ar – אצילי, nis – אישה), "אישה נאצלת". זה השם שהעניק לה אביה מהיותה בתו היחידה, לאחר ארבעה בנים. מלבדו, העניקה לה אמה בבגרותה את השם נרוון (ner – גבר, wen – עלמה) "עלמה-גבר". זאת אודות לגובהה וחוסנה של בתה, שנודעה כחובבת אומנויות ספורט. גלדריאל זה השם בלשון סינדרין, לשם אלאטריאל (alata – זוהר, riel – גבירה המוכתרת בזר), בלשון קווניה טלרית. את השם הזה נתן לה בעלה קלבורן הודות לשיערה הזהוב-כסוף. השם גלד'ריאל זהו שם מוטעה שנתנו לה בני-אדם ויצורים אחרים שלא ידעו על ימיה הקדומים של גלדריאל, כיוון שהמילה גלד בסינדרין שמשמעותה אור, שונה מהמילה גלד' שמשמעותה עץ. השם הזה מתאים לבני-עמה, הגלד'רים, "אנשי-העצים", והיא "גבירת העצים".

כמושלת לות'לוריין, היא כונתה בכינויים שונים, כגון: "גבירת לורין", "גבירת העצים"ו- "המלכה גלדריאל". היו שכינו אותה גם "גבירת האור" או "הגבירה הלבנה", הודות לעורה הבהיר, למלבושיה וגלימתה הלבנים שהעניקו לה צלם זוהר וזורח. אחרים שלא הכירו אותה וחששו מהשמועות והסיפורים עליה, או שהיו אויבים שלה, כינו אותה: "אדונית הכשפים" ו- "המכשפה מן היער הזהוב".

הופעתה בעיבודים קולנועיים וטלוויזיוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטרילוגיית שר הטבעות של הבמאי פיטר ג'קסון, מגלמת את גלדריאל השחקנית קייט בלאנשט. בהכנות הסרט חשבו המפיקים הרבה על הדמות שתספר את סיפור העלילה, בתחילת הסרט. הם חשבו אפילו על גנדלף האפור או על אלרונד חצי-עלף, מהיותם יצורים מאוד נעלים. אבל לבסוף הם הכריעו בגלדריאל, מאותה סיבה: היא היחידה שיודעת היטב את הסיפורים כפי שהם, כי היא חוותה אותם על בשרה בזמן אמת מתחילתם ועד סופם (גלדריאל נולדה באמן והתגוררה בבלריאנד במשך כל העידן הראשון). אלרונד נולד רק בסוף העידן הראשון, וגנדלף הוא מיא שחי במערב, והגיע לארץ התיכונה רק בתחילת העידן השלישי.

בשנת 2021 גולמה על ידי מורוויד קלארק בסדרת הטלוויזיה מבית Amazon Prime Video, "שר הטבעות".

עץ משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינדיס
 
 
 
 
 
 
פינווה
 
 
 
 
 
 
 
מיריאל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אארון אלקוולונדה
 
פינרפיןפינגולפיןפאנור
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
איגנור
 
אנגרוד
 
אורודרת
 
פינרוד
 
אאול
 
ארד'ל
 
טורגון
 
פינגון
 
 
מייד'רוס
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פינדוילסמיגליןטואור
 
אידריל קלברינדל
 
גיל גלד
 
 
מגלור
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גלדריאל
 
קלבורןאלוינג
 
אארנדילקלגורם
 
 
קרנתיר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קלבריאן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אלרונד
 
אלרוסאמרוד
 
 
אמרס
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארוון
 
אראגורןקורופין
 
 
 
 
 
 
אלאדריוןקלברימבור

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גלדריאל בוויקישיתוף

גלדריאל, באתר הויקי, ויקי אחת למשול בכולן (באנגלית)