שפות הארץ התיכונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שפות הארץ התיכונה הן שפות בדיוניות שהומצאו בידי הבלשן ג'.ר.ר. טולקין לצורך הלגנדריום שלו.

חלק מהשפות כאן במדוברות במקומות אחרים בארדה.

הלשון השחורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הלשון השחורה

הלשון השחורהאנגלית: Black Speech) היא שפה מתוכננת שהומצאה על ידי ג'.ר.ר. טולקין, ובלגנדריום היא מדוברת על ידי תושבי מורדור, שבהם סאורון והאורקים של הארץ התיכונה. בלגנדריום, השפה פותחה על ידי סאורון כדי שכל תושבי מורדור יוכלו לתקשר ביניהם. השפה היא השפה הפחות מפותחת מבין השפות אותן יצר טולקין, ובמקור כוללת רק מילים מועטות. המשפט העיקרי והיחיד כמעט בשפה זו הוא המשפט שהיה חרוט על הטבעת האחת, מתוך שיר המתאר את טבעות הכוח. זהו למעשה הקורפוס היחיד לשפה.

קווניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – קווניה

קווניה (IPA: [ˈkʷɰʷɛn̠ʲja]) היא שפה מתוכננת שפותחה על ידי ג'.ר.ר. טולקין, ובלגנדריום שלו היא מדוברת על ידי העלפים (אשר נקראים בתרגומים שונים גם "בני־הלילית" או "העלפים"). דקדוקה מושפע בעיקר מפינית.

אדונאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדונאית היא שפתם של הנומנורים בנומנור. זהו ניב קדום של לשון המערב, הלשון האחידה.

האדונאית הושפעה רבות מהקהוזדול, אך ניכרות בה גם השפעות מהאבארין. האדונאית הייתה הלשון העממית בנומנור, ומאוחר יותר בעקבות שאיפות הבדלנות של מלכיה, הייתה לשפה הרשמית על מקומה של הקווניה.

האדונאית נקראה בשמה לראשונה בתחילת העידן השני. אין שום סימן לשימוש בה לאחר מפלת נומנור ב-3319 לעידן השני. שפה זו הייתה בשימוש במשך 3,300 שנה. (עם זאת, ייתכן שתושבי בלריאנד, או לכל הפחות בני בית האדור, השתמשו בשפה זו או בשפה דומה כבר בעידן הראשון. מסיבה זו, ייתכן שמלומדי גונדור וארנור הכירו את שפת אבותיהם גם לאחר מפלת נומנור. אך כשפת הדיבור החליפו אותה לשון המערב ושפת בני הלילית.)

ולארין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ולארין נקראת גם: ואליאנית; ואליה (Valya) ו-לאמבה ולארינווה (Lambe Valarinwa) בקווניה.

ולארין היא הלשון הקדומה ביותר בארדה, שהומצאה על ידי הולאר.

אף על פי שיכלו לתקשר מבלי צורך במילים הם המציאו לעצמם שפה משנכנסו לאאה. מילים רבות ממנה נטמעו בלשונות האלדאר, כמו שמות מקומות ושמותיהם של הולאר והמאיאר.

את הצליל של הולארין היטיב להגדיר רומיל, איש טיריון: 'שפתם של הולאר הנעלים נוקשה בצליליה, והיא מהירה וחריפה בתנועתיה. הגייתה הייתה קשה לנו, ומילותיה ארוכות ומהירות, כעין ברק חרבות או רשרוש העלים ברוח עזה או שאון אבנים הנופלות בהרים'.

יש הרואים דמיון בין הולארין לשפה הבבלית.

טלרין[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלרין היא לשון בני לילית משבט הטלרי שבאמאן. טלרין קרויה גם: לינדאלאמבה בקווניה ולינדארין בטלרין עצמה.

הטלרין מקורבת לקווניה בשל היותה שפה אמאנית מחד, ולסינדרין מהיות הסינדר סיעה אשר יצאה מהטלרי מאידך. היא שייכת לענף האמאני של שפות בני הלילית.

מסופר כי הטלרי היטיבו לשיר מכל עמי הליליים ושאון הגלים נשמע בשירתם.

לשון המערב[עריכת קוד מקור | עריכה]

לשון המערב היא שפת הדיבור העיקרית של מערב הארץ התיכונה בעידן השלישי.

שפה זו התפתחה מהאדונאית, כאשר חזרו בני נומנור לארץ התיכונה.

למעשה, הדמויות של שר הטבעות מדברות בשפה זו, וזו השפה המקורית שהספר האדום נכתב בה. אך מעט מאוד ידוע עליה, מהסיבה הפשוטה שטולקין ייצג אותה באמצעות אנגלית.

מילים לדוגמה, שמות הוביטים מנספח ו' לשר הטבעות:

לשון המערב נקראת גם: אדוני (Adûni) וסובאל פארה (Sôval Phârë) בלשון המערב עצמה. היא נקראת אנונאיד (Annúnaid) ופאלאתרן (Falathren) בסינדרין.

לרוב היא מכונה 'הלשון האחידה'

קהוזדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

קהוזדול היא שפתם הסודית של הגמדאים.

הקהוזדול כמעט ולא נשתנתה עם הזמן, ולא נודעה ברבים, כי הגמדאים למדו את שפות העמים איתם באו במגע. מעט מאוד ידוע על הדקדוק ואוצר-המילים שלה. השם נוצר מהשורש Kh-Z-D אשר המקבילה העברית שלו היא ג-מ-דא. המילה קהאזאד, 'גמדאים', באה מאותו שורש.

טולקין שאב השראה לשפה הזו מלשונות שמיות, הן בדקדוק (שורשים משולשים, הטיה על ידי שינויים בתנועות והוספת תחיליות/תוכיות/סופיות) והן בצליל (צלילים קשים וגרוניים, לציין את אופיים המחוספס).

בעידן השלישי הייתה הקהוזדול שפה בשימוש בין הגמדאים לבין עצמם; העמים האחרים נתנו להם שמות משלהם, משפות האזור בו גרו (כמו 'באלין', 'פונדין' ו'תרור', הלקוחים מהנורדית העתיקה). שמות מעטים בלבד ידועים בקהוזדול: 'איבון', 'קהים' ו'מים'.

טקסט לדוגמה: "Baruk Khazâd! Khazâd ai-mênu!" שפירושו: 'קרדומי הגמדאים! הגמדאים באים עליכם!'.

עצנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנטית היא שפתם הרועמת והעתיקה של האנטים. שפה זו שונה לחלוטין משפות בני הלילית או בני האדם.

האנטית היא שפה איטית ומהורהרת, כמו דובריה האיטיים והמהורהרים. המילים והשמות בשפה זו מספרים את הסיפור של העצם המתואר. ייתכן שסיבה זו מסבירה את הביישנות של האנטים לגבי שמותיהם האמיתיים, שהיו פרטיים ונועדו להיוודע רק לידידים נאמנים.

סינדרין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – סינדרין

סינדרין קרויה גם: לשון בני הלילית האפורים, לשון בלריאנד, הלשון האצילה. במקרים רבים מתייחסים אליה בפשטות כ'עלפית', או 'שפת בני הלילית' (Elvish).

הסינדרין הייתה שפתם של הסינדר, והיא הייתה הנפוצה מבין שפות הקוונדי בארץ התיכונה.

לסינדרין מספר ניבים שונים, כמו הניב הדוריאתריני שדובר בדוריאת.

כאשר שבו הנולדור לארץ-התיכונה הם אימצו את הסינדרין כשפה מדוברת במקום שפתם הקודמת, הקווניה.

אברין[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבארין היא לשון האברי ("המסרבים"), בני הלילית שנשארו בארץ התיכונה לאחר הופעתם בימי קדומים, בעוד חבריהם האלדר החלו את "המסע הגדול" לוולינור.

הקהוזדול והאדונאית הושפעו במידת-מה מלשון זו. מעט מאוד ידוע עליה.

ננדורין[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאנדורין היא לשון בני הלילית הירוקים. לאחר שהסינדרין הפכה לשפה הנפוצה בקרב בני לילית, הפכה הנאנדורין ללשון משנית, עד שבעידן השלישי שימשה בעיקר לציון שמות מקומות.

מילים לדוגמה: Lindórinand 'עמק המשוררים (לינדאר, טלרי)', golda 'נולדו', edel 'בן-לילית, אלדא'.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שפות הארץ התיכונה בוויקישיתוף