בילבו בגינס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בילבו בגינס

The Hobbit- An Unexpected Journey.jpeg
בילבו בגינס
סוג בהוביט: דמות ראשית, בשר הטבעות: דמות משנה
שם ספר ההוביט, שר הטבעות
הופעה ראשונה ההוביט
הופעה אחרונה שר הטבעות
יוצר/ת ג'ון רונלד רעואל טולקין
מידע
שם אמיתי bilbo baggins
סטטוס חי
תאריך לידה 22 בספטמבר בשנת 2890 לעידן השלישי
גזע הוביט
מין זכר
נטייה טוב
דמויות קשורות
משפחה אב: בנגו, אם: בלדונה, דודן:פרודו
חברים גנדלף
תורין צינת אלון
באלין
דאולין
פילי
קילי
דורי
נורי
אורי
גלואין
אואין
ביפר
בופר
במבר
אלרונד

בילבו בגינס הוא דמות בעולם הפנטזיה של ג'ון רונלד רעואל טולקין, דמותו של בילבו היא הדמות המרכזית בספר ההוביט (ששמו רומז אליו). בילבו הוא ההוביט הראשון שנודע בעולם הגדול בזכות הרפתקאותיו והוא ידוע במיוחד כזה שמצא את הטבעת האחת.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגינס נולד ב-22 בספטמבר בשנת 2890 לעידן השלישי, לבאנגו בגינס ובלדונה טוק.

בעלילת ההוביט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2941 לעידן השלישי חבורה של 13 גמדים, ובראשם תּוֹרִין תְּרִיסַלוֹן החליטו לצאת אל ממלכתם העתיקה ולגרש משם את סמוג. בילבו נדחף למסע הרפתקאות זה על ידי הקוסם גנדאלף, שצירף אותו לגמדים. בילבו צורף לחבורה בתפקיד 'פורץ' אשר תפקידו יהיה, לאחר הגעתם, להתגנב אל הדרקון סמוג ולגנוב ממנו את אוצרות הגמדים השדודים. גנדאלף טוען בפני הגמדים כי יש בו, בהוביט הנראה מבולבל וחסר ישע, אומץ לב ותושיה אשר יתגלו לקראת הסוף.

בתחילת מסעם של הגמדים מהווה בילבו יותר נטל מנכס, ונקודת המפנה מגיעה כאשר הגמדים עוברים בהרים ונופלים בשבי הגובלינים. בני החבורה מצליחים להרוג את מנהיג הגובלינים ולהימלט, אך בילבו אובד במהלך המנוסה, משוטט במערות שמתחת להרים, נתקל ביצור המכונה גולום ומוצא טבעת אשר שייכת לגולום ומסוגלת להעלים את העונד אותה. טבעת זו משמשת את בילבו מאוחר יותר לטפח דימוי של גנב מעולה אשר מסוגל לעבור דרך הדרוכים והמוכשרים שבצופים.

לאחר מכן מתגלה ערכו הרב של ההוביט, שהטבעת נהיית לו לעזר. בין השאר הוא עוזר לגמדים להימלט מעכבישי ענק (מצאצאי שילוב) שלוכדים אותם בעת מעבר ביער אופל וכן מצליח למלט אותם מכלאם של האלפים בני היער. בני החבורה מגיעים לעיר האגם, אסגרות שמה, אשר הקימו בני האדם לאחר חורבן דיל. משם שמו הגמדים וההוביט את פעמיהם לעבר ההר הבודד. לאחר שהגיעו בני החבורה אל ההר הם נאלצו למצוא מסתור מפני הדרקון בנקבה סודית שמובילה לאולמות בטן ההר. או אז מצליח בילבו לחדור שלוש פעמים אל מאורתו של הדרקון סמוג. בילבו, מוסתר על ידי טבעתו, מתגרה בדרקון וגונב ממנו גביע זהב, לאחר מכן מתגרה באופן בוטה בדרקון על ידי דיבור חלקלק. עקב התגרות זו, יוצא הדרקון לתקוף את עיר האגם. ברד הקשת, לוחם נועז ומפקד פלוגת קשתים במשמר העיר, אשר היה נצר לשושלת מלכי דיל, ירה חץ לעבר סמוג וקטל אותו.

ברד סייע לשר העיר לשקם את העיר וכרת ברית עם מלך האלפים, שצבאו צעד לעבר העיר אותה שעה. לאחר מכן הנהיגו מלך האלפים וברד כוח צבאי משותף של אלפים ובני אדם לעבר ההר הבודד בו התבצר תורין עם גמדיו ובילבו. תורין, נתמך בצדקת טענתו כי האוצר במקורו היה שייך לאבותיו של תורין, סירב לבקשת ברד לחלוק את אוצר הדרקון, ואף קרא לקרובו מלך הגמדים מגבעות הברזל, דֵּין רגל ברזל, בֶּן נֵין, לבוא לעזרתו. בעקבות זאת הטילו ברד ומלך האלפים מצור על ההר הבודד. ברד הצליח לשאת ולתת עם תורין על הסכם לחלוקת האוצר בעזרתו של בילבו, אשר כדי למנוע את המלחמה הקרבה גנב אבן חן היקרה למנהיג הגמדים והעביר אותה לבני האדם. כתוצאה מכך נאלצו הגמדים להגיע להסכם. התגבורת המיוחלת של צבא גמדים בראשות דֵּין הגיעה, אולם ממש באותה העת הותקפו הן הצרים והן הנצורים על ידי צבאו של בולג (בנו של אזוג) מלך האורקים. מלחמה זו מכונה קרב חמשת הצבאות} ובמהלכה התאחדו כוחות בני האדם עם האלפים, הגמדים והנשרים כנגד האורקים והווארגים, זאבי הענק שלהם. בילבו עצמו עשה בקרב שימוש מושכל בטבעתו ונעלם מן העין, אולם נפצע בראשו ואיבד את הכרתו עד מהרה. לאחר המלחמה שהסתיימה בתבוסת האורקים ובעודו מוטל על ערש דווי, התפייס תורין עם בילבו, עליו כעס בעקבות גנבת אבן החן.

בילבו חזר להוביטון לאחר המלחמה וחי בעושר רב אשר צבר בהרפתקאותיו.

בשר הטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהמשך חייו, המתוארים בספר שר הטבעות, עזב בילבו את הפלך ביום הולדתו ה-111 (22 בספטמבר 3001) והשאיר את הטבעת ואת שאר רכושו, כולל ביתו, מעון באג, לאחיינו פרודו. הוא עבר לריוונדל בליווי שלושה גמדים, שם בילה את ימיו בנוחות: אכילה, שינה, כתיבת שירה, וכן השלמת כתיבת "הספר האדום" שהוא הבסיס לספרי ההוביט ושר הטבעות. לאחר השמדת הטבעת הוא עלה על הספינה האחרונה למערב יחד עם גלדריאל, גאנדלף, אלרונד ופרודו אחיינו.

אילן יוחסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]