קרב שדות הפלנור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך צריך להכתב על בסיס המקור הספרותי, עם אזכור לשינויים שנעשו בסרט.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קרב שדות הפלנור
Roturn King-Minas Tirith.jpg
שדות הפלנור והעיר מינאס טירית' בסרט שובו של המלך
הצדדים הלוחמים

Blason Gondor.svg בני האדם של ממלכת גונדור
צבא העיר מינאס טירית'
שודדי הים של ארצות המערב
צבא המתים של הרי הערפל

צבא האורקים של מורדור
Flag of Harad.svg אנשי הדרום מממלכת האראדרים
תשעת הפרשים השחורים של סאורון

קרב שדות הפלנוראנגלית: Battle of the Pelennor Fields) הוא קרב המתקיים בסרט השלישי של טרילוגיית "שר הטבעות" המבוסס על סדרת הספרים בארץ התיכונה שנכתבו על ידי ג.ר.ר טולקין. הקרב מתרחש בשדות הפלנור בסמוך לעיר מינאס טירית'. הקרב מתנהל בין צבאות האורקים (מינאס מורגול) של ארץ מורדור לצבא העיר מינאס טירית' ועוד מספר צבאות.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות חיפושיו של סאורון שליט האופל אחר הטבעת האחת, שלח את צבא האורקים (מינאס מורגול) של ממלכת מורדור על מנת למצוא את מחזיק הטבעת (פרודו באגינס באותה העת) בשביל לקבל את שארית כוחו. בעקבות זאת ציווה דנתור בן אוקתליון (שומר כס המלוכה במינאס טירית') להדליק את משואת המצוקה על מנת לייחל לעזרה בקרב מול צבאותיו של סאורון. כתוצאה מכך חיל הפרשים של תיאודן מממלכת גונדור יצא לכיוון העיר מינאס טירית'. הם עברו דרך הרי הערפל כדי לקחת איתם את צבא המתים של הר דימהולט בעקבות קללה שהוטלה עליהם.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבאותיו של סאורון (מינאס מורגול) התקדמו אל עבר מצודת אוסגיליאת בכוונה לכבוש אותה. שם חיכו להם חיל הרגלים של מינאס טירית. בהגיעם למצודה, תקפו בני האדם את צבא האורקים וניהלו קרב על שליטת המצודה כדי לפלוש אל מרחבי הפלנור המובילים אל העיר. האורקים השתלטו על המצודה ופלשו אל מרחבי הפלנור לכיוון מינאס טירית'. באותה העת התארגנו אנשי העיר למתקפה. דנתור שומר כס המלוכה שלח את בנו הצעיר פרמיר עם חיל הפרשים של צבא העיר על מנת להילחם בשולטים על אוסגיליאת; אנשיו של פראמיר נופלים בקרב אך פראמיר שורד ומצליח להגיע אל שערי העיר כשהוא מעולף ונגרר על ידי סוסו.

בו בזמן חיל הרגלים של סאורון מתקדמים אל עבר חומות העיר כשבידיהם טרולים, בליסטראות ומגדלי מצור. לאחר מצור של כמה שעות, מצליחים האורקים לפרוץ את שערי העיר ולפלוש אל המעגל התחתון של מינאס טירית'. כעבור לילה ארוך של לחימה, מגיעים פרשי הרוהירים מממלכת גונדור המובל על ידי תיאודן מלך רוהאן. לאחר נאום מוטיבציה קצר, מסתערים פרשי רוהירים על צבאות סאורון כשידם על העליונה.

כעבור דקות של לחימה והשגת שליטה בקרב, נכנסים למערך אנשי ממלכת הראדרים מהארץ הדרומית כשהם רכובים על פילי המומאקיל בשיתוף פעולה עם צבאותיו של סאורון. הפילים משיגים שליטה בקרב לזמן קצר, אולם בני רוהירים מצליחים להתגבר על חיות הענק כעבור זמן קצר. באותה העת מגיעים תשעת הפרשים השחורים בהנהגת המלך המכשף מאנגמר, רכובים על יצורים מעופפים. אנגמר מסתער על תיאודן ומפיל אותו ארצה כאשר סוסו נופל עליו. המלך המכשף מגיע על מנת לחסל את תיאודן אך אאווין, אחייניתו של תיאודן, מתייצבת בינו לבין המלך המכשף על מנת להגן עליו. קרב מתנהל ביניהם אשר בסופו בעזרתו של מריאדוק ברנדיבאק מצליחה אאווין לחסל את המלך המכשף.

באותה העת מגיעות ספינותיהן של שודדי הים מארצות המערב אל הנמל שבנהר, שם מחכה להם פלוגת אורקים. מהספינות יורדים אראגורן, לגולס וגימלי המסתערים עליהם יחד עם צבא המתים מהרי הערפל. יחדיו הם מחזירים את שליטתם בקרב למגיני מינאס טירית.

כעבור שעה קלה, משיגים מגיני העיר שליטה מלאה על הקרב, ומצליחים להדוף את כוחותיו של סאורון. צבא המתים נכנס אל העיר ומטהר אותה מזרים. לאחר מכן, מכיוון שהשלימו את שבועתם, שוחררו המתים מהר דימהולט בידי אראגורן לחופשי.