שר הטבעות (טרילוגיית סרטים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
שר הטבעות
Ringstrilogyposter.jpg
בימוי פיטר ג'קסון
הפצה ניו ליין סינמה
תקציב ‏$281,000,000
הכנסות ‏$2,917,506,956

טרילוגיית סרטי שר הטבעותאנגלית: The Lord of the Rings Trilogy) היא זיכיון סרטי פנטזיה שוברי קופות שבוימו על ידי פיטר ג'קסון, המבוססים על ספרי הפנטזיה האפית "שר הטבעות" מאת ג'ון רונלד רעואל טולקין. בטרילוגיית הסרטים מככב אנסמבל שחקנים, בהם איאן מק'קלן, איאן הולם, ויגו מורטנסן, ג'ון ריס-דייוויס, כריסטופר לי, הוגו ויבינג, שון בין, קייט בלאנשט וליב טיילר. זהו סרט הרפתקאות אשר מספר את סיפורו של פרודו באגינס ו"אחוות הטבעת", אשר מנסים להשמיד טבעת קסמים ייחודית שמעניקה למי שעונד אותה עוצמה אדירה, והופכת אותו לבלתי נראה. כמו כן, הטבעת קובעת את גורלו של לורד האופל, סאורון - במידה והיא תושמד, הוא ימות, ולכן הם רוצים להרוס אותה כדי למנוע מלחמה.

הטרילוגיה זכתה להצלחה קופתית גדולה. שלושת הסרטים זכו ב-17 פרסי אוסקר במצטבר וכן בעשרה פרסי סאטורן. כל סרט יצא בנוסף במהדורה מורחבת ב-DVD כשנה לאחר יציאתו לקולנוע. זיכיון הסרטים מדורג במקום הרביעי ברשימת הזיכיונות שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים, אחרי הארי פוטר, היקום הקולנועי של מארוול וג'יימס בונד[1].

שלושת סרטי הטרילוגיה הם:

תקציר עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שסיפור המסגרת בטרילוגיה זהה לזה שבספר, ישנם מספר הבדלים משמעותיים בעלילה ובאפיון הדמויות.

העלילה מתרחשת בעולם בדיוני שנוצר על ידי טולקין ומוכר בשם "הארץ התיכונה". בדומה לספר, שלושת הסרטים עוקבים אחר מספר עלילות מקבילות. אחת מהן היא הרפתקאותיו של הוביט צעיר בשם פרודו בגינס וחברו סאם גמג'י במסעם להשמדת הטבעת האחת, ויחד איתה את שר האופל סאורון. קו עלילתי אחר הוא אהבתו של אראגורן לארוון. כמו כן מתוארות פלישות צבאות האורקים לרוהאן ולגונדור ומספר עלילות נוספות.

צוות שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקן דמות תיאור הדמות
הפלך
אלייז'ה ווד פרודו בגינס הוביט צעיר אשר מקבל לידיו את 'הטבעת האחת' מדודו בילבו בגינס ובכך הופך לנושא הטבעת - עליו מוטלת המשימה להגיע להר האבדון, עמוק בשטח האויב כדי להשמיד את הטבעת.
שון אוסטין סמוויז גמג'י הוביט צעיר ושמנמן, גנן במקצועו, שהופך לשותפו הנאמן של פרודו במסעו להשמדת הטבעת.
דומיניק מונאהן מריאדוק "מרי" ברנדיבאק הוביט צעיר, חברם הטוב של פיפין ופרודו.
בילי בויד פרגרין "פיפין" טוק הוביט צעיר, חברו הטוב והלא-בוגר של מרי.
איאן הולם בילבו בגינס דודו של פרודו, אשר העניק את 'הטבעת האחת' לפרודו ביום הולדתו ה-111 בתחילת הטרילוגיה. עסוק בכתיבת ספר המתאר את הרפתקאותיו השונות ובייחוד כיצד הגיעה 'הטבעת האחת' לידיו.
ריוונדל ולות'לוריין
הוגו ויבינג האדון אלרונד יצור הידוע בהיותו חצי-אלף שבחר בחיי האלמוות (בשונה מאלרוס אחיו). מחזיק באחת משלוש טבעות בני הלילית - ויליה, טבעת האוויר בעלת אבן הספיר. שר ומנהיג האלפים הנעלים של ריוונדל, אשר מדריך ועוזר לגבש את אחוות הטבעת במועצה הקרויה "מועצת אלרונד". ידיד נאמן לגלדריאל וגנדאלף האפור, אשר חבר איתם במועצה הלבנה. אין לו הרבה אמונה בגזע בני-האדם בעקבות כשלונותיהם הרבים בהשמדת 'הטבעת האחת'. אף על פי כן, הוא זה שאימץ את אראגורן, המיועד לשאת את כתר גונדור, בכך שהעניק לו את חרב הנארסיל שחושלה מחדש.
קייט בלאנשט הגבירה גלדריאל הנאווה והאדירה שבאלפים. מלכת יער לות'לוריין. היא נותנת לפרודו כוח ואמונה וחושפת בפניו את אחת משלוש טבעות האלפים - נניה, טבעת המים בעלת אבן האחלמה - אשר תחת חסותה; כמו כן מחלקת מתנות אישיות לכל חברי האחווה. עם זאת, היא מצליחה לעמוד בפיתוי מול כוחה של הטבעת, וכך מוכיחה את חוכמתה ועוצמתה.
ליב טיילר ארוון בתו של האדון אלרונד, אשר גם היא חצי-אלפית, ועל-כן, גבירת ריוונדל. מסופר כי ארוון נולדה בצלמה של היפה מכל היצורים החיים (מלבד האלים). מאוהבת באראגורן. מתלבטת בין עזיבת הארץ התיכונה לארץ האלים עם גזע בני הלילית למען תחיה לעד, לבין להישאר עם אראגורן בן התמותה, וכך להיהפך לבת-תמותה כמותו.
אורלנדו בלום לגולס נסיך בני הלילית של יער מירקווד, בנו של המלך תרנדוויל. קשת ולוחם שגייס עצמו להיות אחד מתשעת חברי אחוות הטבעת.
מרטון קסוקס האדון סלבורן אלף ושליט לות'לוריין יחד עם אשתו, הגבירה גלדריאל.
רוהאן וגונדור
ויגו מורטנסן אראגורן יורש הכתר של ממלכת גונדור, אשר מסתיר את זהותו לפי-שעה כשומר-יערות בשם 'צעדן'. אמיץ ואציל אך עם זאת ספקן לגבי יכולותיו וגורלו כמלך גונדור, בעקבות כשלונותיהם של אבותיו להשמיד את 'הטבעת האחת'. גייס עצמו לאחוות הטבעת. אהבתו שמורה לאלפית ארוון, גבירת ריוונדל. שושלת המלוכה שלו בעלת דם אלפי, אך בחרה בצד האנושי.
שון בין בורומיר לוחם גדול מגונדור ובנו בכורו של דנאתור, עוצר מלכות גונדור. נהרג בסוף סרט "אחוות הטבעת" על ידי האורקים לאחר שלא עמד בפיתויה של 'הטבעת האחת'.
דייוויד ווינהם פאראמיר אחיו של בורומיר, בנו הצעיר של דנאתור עוצר ממלכת גונדור. אמיץ אך גם רגיש, מנסה מאוד לרצות את אביו המרוחק שתמיד העדיף את בורומיר, ומתקשה לעמוד בפיתוי מול כוחה של 'הטבעת האחת', אך מצליח.(שלא כמו בספר בו הוא לא מנסה לקחת את הטבעת גם כאשר סם פולט שהטבעת אצל פרודו)
ג'ון נובל דנאתור עוצר מלכות גונדור. אביהם של בורומיר ופאראמיר.
ברנרד היל תיאודן מלך רוהאן. הוא כמעט מובס על ידי דיבוק אשר נוצר מכישוף של סארומן הלבן. מבריא על ידי גנדאלף האפור ומנהיג את רוהאן במהלך הקרבות, ובכך מכפר על חוסר מעשיו לפני כן ועל מות בנו תיאודרד.
מירנדה אוטו אאווין אחייניתו של תיאודן. רוצה להוכיח עצמה בקרב. מתאהבת באראגורן, אשר אוהב אחרת.
קארל אורבן איאומר אחיה של אאווין, האחיין של תיאודן והמועמד השני לכתר ממלכת רוהאן אחרי מות בנו של המלך, תיאודרד.
איסטרי
איאן מק'קלן גנדאלף האפור מיאר טוב לב, אשר הגיע מארץ האלים בדמות קוסם זקן וחכם (אחד מבין חמשת האיסטרי). מחזיק בסתר באחת משלוש טבעות בני הלילית - נריה, טבעת האש בעלת אבן האודם. היוזם של התוכנית להפלת שר האופל סאורון, יחד עם ידידיו חברי המועצה הלבנה האדון אלרונד חצי-אלף והגבירה גלדריאל.
כריסטופר לי סארומן הלבן המיאר החזק ביותר, שבא מארץ האלים, בדמות קוסם ישיש וחכם (אחד מבין חמשת האיסטרי), אך הושחת בתקווה למצוא את 'הטבעת האחת', או לחלוק עם כוחו של סאורון, ומכאן נהפך לאויב מושבע של גנדאלף האפור והגבירה גלדריאל. הוא מייצר צבא אורקים בתחום הצריח של אייזנגארד (צריח אורתנק), ובכך הורס את יער פנגורן. עמד בראש המועצה הלבנה.
מוריה
ג'ון ריס-דייוויס גימלי גמד לוחם אמיץ, בן-מלכות הגמדאים, אשר גייס עצמו לאחוות הטבעת. כחלק מהשנאה השוררת בין בני הלילית לגמדאים, גימלי הוא יריב ללגולס, אך במהרה הוא נעשה חבר נאמן. גימלי הוא בנו של גלוין, אחד מהגמדים מ"ההוביט".
אייזנגארד ומורדור
בראד דוריף גרימה לשון נחש משרתו של סארומן באדוראס, המונע מתיאודן להחליט את החלטותיו בעצמו. חושק באאווין. מגורש מאדוראס על ידי תיאודן עצמו לאחר בואם של גנדאלף ואראגורן.
אנדי סירקיס סמיאגול/גולום יצור אשר בעברו היה הוביט בשם סמיאגול אשר השיג את 'הטבעת האחת'. בתמורה לחיי הנצח שהיא מעניקה, היא כילתה אותו ושינתה את צורתו ליצור נתעב ובודד, לאחר שהתפתה אליה בקלות. אנדי גילם את סמיאגול ובנוסף סיפק את קולו ותנועותיו לדמות הממוחשבת של גולום.

הכנסות הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט תאריך יציאה סכום הכנסות דירוג בקופות מכל הזמנים תקציב רווחים מקור
ארצות הברית מחוץ לארצות הברית ברחבי העולם בארצות הברית ברחבי העולם
שר הטבעות: אחוות הטבעת 19 בדצמבר 2001 $314,776,170 $555,985,574 $870,761,744 #28 #22 $93,000,000 $777,761,744 [2]
שר הטבעות: שני הצריחים 18 בדצמבר 2002 $341,786,758 $583,495,746 $925,282,504 #17 #14 $94,000,000 $831,283,504 [3]
שר הטבעות: שיבת המלך 17 בדצמבר 2003 $377,027,325 $742,083,616 $1,119,110,941 #13 #4 $94,000,000 $1,025,110,941 [4]
סה"כ $1,033,590,253 $1,881,564,936 $2,915,155,189 $281,000,000 $2,634,155,189

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Movie Franchises Index
  2. ^ "The Fellowship of the Ring (2001)". Box Office Mojo. Retrieved 5 December 2009. 
  3. ^ "The Two Towers (2002)". Box Office Mojo. Retrieved 5 December 2009. 
  4. ^ "The Return of the King (2003)". Box Office Mojo. Retrieved 5 December 2009.