קירית אונגול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קירית אונגול הוא מקום בלגנדריום של טולקין שבו פרודו מורעל על ידי העכבישה שילוב וסם לוקח ממנו את הטבעת.

שר הטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרכם אל מורדור, פרודו בגינס, סם גמג'י וסמיאגול (גולום) נתקלים במעבר קירית אונגול. שם, לפני הרבה זמן סמיאגול, וחברתו העכבישה שילוב, רקמו תוכנית: שילוב תהרוג את פרודו, וסמיאגול את סם. כשהם מגיעים למאורת שילוב, אז גולום בחשכה עוזבם והולך אל שילוב. כשהם שומעים לחשושים, פרודו מוציא את צלוחית גלדריאל[1] ששמור בה כוכב אארנדיל, ורואה לראשונה את שילוב. אז היא רודפת אחריו וסם מנסה להדביקו. אך סמיאגול עוצר בעדו. הם מתגוששים בזמן שפרודו ושילוב מנהלים קרב. שילוב מרעילה את פרודו, והוא פוגע בה קשה. פגיעה כזאת לא ראתה מאז ברן. סם, לאחר שסמיאגול ברח, רץ אל פרודו ורואה אותו מוטל כמעט כמו מת. עכשיו הבין: המראה שראה במראת גלדריאל[2] לא פרודו ישן, אלא פרודו מת. הוא לוקח את עוקץ, צלוחית גלדריאל, והטבעת והולך. אך אורקים בשם גורבג ושגרט מגיעים, ורואים שפרודו לא מת ותופסים אותו. הם מביאו לצריח קירית אונגול, שם מפשיטים אותו, ושגרט וגורבג רבים על שריון המיתריל של פרודו. סם מנצל את ההזדמנות ומציל את פרודו.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שר הטבעות, שלושה כרכים, אחוות הטבעת, עמוד 350: "בצלוחית הזאת, אצור אורו של כוכב אארנדיל, שנקבע במימי המזרקה שלי. בחשכת הלילה אורו בהיר יותר."
  2. ^ שר הטבעות, שלושה כרכים, אחוות הטבעת, עמוד 336: "ועתה נדמה לא שהוא רואה את פרודו מוטל לפניו, פניו חיוורות, והוא ישן שינה עמוקה לרגלי מצוק גדול ואפל."