דאגור-נואין-גיליאת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

בעולם הפנטזיה של ג'ון רונלד רעואל טולקין, דַאגוֹר־נוּאִין־גִילִיאַתסינדארין: Dagor-nuin-Giliath - הקרב תחת הכוכבים) היה הקרב השני במסגרת מלחמות בלרינאד. בקרב השתתפו סיעת הנולדור הגולים תחת הנסיך פֵאַנוֹר וכחות האורקים של מלקור. הקרב נערך לאחר הריסת שני העצים, אך בטרם עליית הירח ועל כן שמו "הקרב תחת הכוכבים". סופו של הקרב בניצחון מזהיר של הנולדור, אך במחיר חייו של פאנור. הקרב התרחש לקראת תום שנות העצים.

בטרם הקרב נחתו הנולדור הגולים מאמן, הממלכה הברוכה במפרץ דרנגיסט וחצו את שערי הנולדור לתוך היתלום. שם הם חנו לחופו הצפוני של אגם מיתרים. המולתם ושריפת הספינות סייעו למורגות לגלות על בואם, ובתקווה להביסם בטרם יספיקו הנולדור להכות שורש בבלריאנד, שלח מורגות סיעת אורקים ליפול על הנולדור. למרות נחיתותם המספרים, הנולדור המיטו מכה קשה לאורקים. האורקים השורדים ברחו לארד־גאלן, ואחריהם הזדנבו הנולדור במרדף.

נמלי פאלאס של ממלכת הפאלאתרים היו תחת מצור אורקי מאז הקרב הראשון של בלריאנד. מורגות קרא לכוח הצר לתקוף את הנולדור מהעורף, אך כוח בראשות קלגרום ארב להם. כוחות האורקים נקלעו בין שני כוחות הנולדור בסמוך לאֵיְתִיל סיריון. האורקים לחמו ללא הפסקה במשך עשרה ימים. רק סיעה זוטא של אורקים שרדה את המארב, אך פאנור סירב לתת להם לברוח ורדף אחריהם בתקווה לנצל את ניצחונו ולהביס את מורגות. אומנם בהגיעם לדור דיאדלות יצאו הבאלרוגים מהתאנגורודרים ושם לחמו בפאנור. רק גותמוג, ראש הבאלרוגים, הצליח להכניע את פאנור, ועל ערש דוויו הגיעו בניו לעזרתו. בניו של פאנור איחרו את המועד, ואביהם השביעם לנקום את דמו בטרם מותו.

עם מות פאנור עלה הירח לשמים, ועם עלייתו נחת פינגולפין עם הכוח העיקרי של הנולדור בלאמות. שם הותקפו על ידי כוח אורקים שמורגות שלח להכות את פאנור. פינגולפין וסיעתו נתפסו לא מוכנים, ובנו של פינגולפין ארגון נהרג. לבסוף הייתה יד הנולדור על העליונה והם הרגו באורקים. אחר תבוסתם פתחו האורקים במנוסה לאנגבאד, אך נצודו על ידי כוחו של פינגולפין. בתום קרב זה, קרב לאמות,[1] עברה סיעת פינגולפין לתוך מיתרים.

כך היה דבר בוא הנולדור לבלריאנד ניצחון מזהיר אשר בו נמחקו כל כוחות מורגות, אולם במחיר הכבד של חיי מנהיגם הבולט ואחד מנסיכיהם.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קרב לאמות וארגון לא מופיעים בסילמריליון כלל וכלל משום שהם הופיעו רק בעבודותיו המאוחרות של ג'.ר.ר. טולקין. בסילמריליון פינגולפין וסיעתו מגיעים זמן-מה בתום הקרב.