שירת האזינו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שירת האזינו היא קטע שירי המופיע בספר דברים, פרשת האזינו, פרק ל"ב. תוכן השיר עוסק בסקירת ההיסטוריה של עם ישראל, מנקודת מבטם של בני ישראל העומדים לפני הכניסה לארץ ישראל.

קטע משירת האזינו בספר תורה בצורת אריח על גבי לבנה

בתורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי המקרא, נאמרה השירה לבני ישראל באמצעות משה רבנו לפני מותו (ומכאן שמה הלועזי: "Song of Moses", מילולית: שירו של משה). אלוהים ציווה את משה לקרוא את השירה לעם כדי שתהיה עדות ואזהרה על העתיד לבוא עליהם אם יחטאו:

"למען תהיה לי השירה הזאת לעד בבני ישראל, כי אביאנו אל האדמה אשר נשבעתי לאבתיו (...) ופנה אל אלהים אחרים ועבדום, ונאצוני, והפר את בריתי. והיה כי תמצאן אתו רעות רבות וצרות, וענתה השירה הזאת לפניו לעד, כי לא תשכח מפי זרעו".

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

השירה פותחת בפנייתו של משה אל השמים ואל הארץ "האזינו השמים ואדברה ותשמע הארץ אמרי פי" - הם הנבראים הראשונים (בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ) שיהיו עדים לברית בין הקדוש ברוך הוא לבין עם ישראל. בהמשך ישנה קריאת תוכחה לעם ישראל, על היותם בעברם הלא-רחוק "עם נבל ולא חכם" על שגמלו רעה תחת הטובות שעשה עמהם אלוהים. מתואר כיצד הגן אלוהים על עם ישראל ושמר עליו במדבר, אולם עם ישראל חטא ועבד לאלילים (חטא העגל). לכן ה' כעס, הסתיר את פניו מהעם ועקב כך הצעיד אותם 40 שנה במדבר עד כי לא נותר איש מבן 20 שנה ומעלה מיוצאי מצרים. בהמשך מתוארת אף כמעט השמדה כללית של העם, אך כדי למנוע את חילול שמו בגויים מושיע בסופו של דבר אלוהים את עם ישראל ונוקם בעמים שהרעו לו.

מנהגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השירה בנויה שורות-שורות, וכל שורה מחולקת לשתי צלעיות שוות פחות או יותר, בכל צלעית כשלוש מילים. בספר התורה היא כתובה בתבנית הקרויה "אריח על גבי אריח", כלומר בשתי עמודות ארוכות לאורך הדף (זאת לעומת שירת הים הכתובה "אריח על גבי לבֵנה").

מנהג ישראל לכתוב את השירה בשבעים שורות, אולם לדעת הרמב"ם[1] יש לכותבה בששים ושבע שורות.

על פי מסורת בחסידות חב"ד מהמהר"ל, צריך כל יהודי לדעת את האזינו בעל פה[2].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הלכות ספר תורה ח,ד בכתבי היד והנוסחאות הקדומות, אולם בספרי הרמב"ם הנדפסים כנראה שינו וכתבו שבעים שורות
  2. ^ יעקב שפיגל, קריאת האזינו - מנהג לא נודע שהתחדש, דף שבועי של אוניברסיטת בר-אילן, האזינו תשס"ד