להב"ה - למניעת התבוללות בארץ הקודש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
להב"ה
לוגו ארגון להבה.png
מדינה ישראל
מייסדים בנצי גופשטיין
תאריך הקמה 2009
www.leava.co.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

להב"ה - למניעת התבוללות בארץ הקודש הוא ארגון ימין קיצוני[1] ישראלי, שהוקם על ידי בנצי גופשטיין[2]. מטרת הארגון, כמופיע בפרסומיו, היא "להציל בנות מעם ישראל שהתפתו לקשור קשר עם גוי". הארגון פועל למניעת התרועעות משותפת של יהודיות עם לא יהודים, גויים וכן מציע עזרה מעשית ומשפטית לנשים יהודיות כדי לנתק קשר רומנטי עם מי שאינו יהודי. הארגון קורא להעסקת יהודים בלבד, בנימוק שהעסקתם של ערבים בעסקים בבעלות יהודים תורמת לעליית שיעור ההתבוללות בישראל.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוכן של להב"ה

הארגון מריץ קמפיין בשם "עבודה עברית" שמבקש לשכנע בתי עסק להעסיק יהודים בלבד, כדי למנוע התבוללות במקומות העבודה. הפעילות המרכזית היא בלילות חמישי בכיכר ציון, הפעילים מחלקים חומר מודפס ומפות שבהן מפורטים שמות של בתי עסק המעסיקים ערבים[3], ומנפיקים תעודות לבתי עסק המעסיקים יהודים בלבד[4]. באוקטובר 2020 יצא הארגון בקריאה לרשויות השירות הלאומי לא לשלוח בנות להתנדבות בבתי חולים, בגלל ריבוי ערבים במקצועות הרפואה השונים בבתי חולים[5].

להב"ה מארגן הפגנות מול חתונות מעורבות, הפצת מדבקות ועלונים המזהירים צעירים ערבים כי אל להם להתקרב לנערות יהודיות, הפעלת מוקד טלפוני לדיווח על יהודיות המתרועעות עם ערבים[6], והפעלת צוותי פעילים לשם סיכול מגעים מעין אלה[7].

באוגוסט 2014 פעלו ראשי להב"ה נגד חתונה של מוסלמי ויהודייה שהתאסלמה[8]. החתן עתר לבית המשפט נגד קיום הפגנה מול אולם החתונות, והושגה פשרה שלפיה ההפגנה תיערך במרחק של מאתיים מטרים מהמקום. המחאה נגד החתונה זכתה לחשיפה נרחבת בתקשורת, ולדיון נוקב בין מתנגדי הארגון[9] לתומכיו[10].

ב-2014 הגיעו לארגון תלונות בדבר ניצול מיני וסרסרות של נשים יהודיות לגברים לא-יהודים. המידע הועבר למשטרת ישראל והוביל למעצרם של חשודים במעשה, בהם דוד דבש הנחשד כמנהיג הקבוצה[11], התיק נסגר מחוסר ראיות.

באפריל 2015 תכנן הארגון להפגין נגד הדלקת משואה ביום העצמאות בידי לוסי אהריש, אך חזר בו מכוונתו בערב הטקס כשהמשטרה אישרה רק הפגנה ללא נאומים ובמיקום שאינו מול הר הרצל[12].

בראשית שנת תשע"ז פרסם הארגון נתונים על פעילותו בשנת תשע"ו, לפיהן 107 אנשים עזבו קשר עם גוי בעקבות פנייה לארגון ותשעה ילדים בוגרים של יהודייה וערבי "שבו לעם ישראל". בנוסף ב-187 מקרים נעצרה פעילות מיסיונרית. עוד פורסם כי בארגון רשומים 9,574 פעילים, ושבמהלך השנה הם חילקו למעלה ממאתיים אלף פליירים וסטיקרים, הפעילו 163 דוכני הסברה והתראיינו 123 פעמים בכלי התקשורת[13].

ב-22 באפריל 2021, בעקבות מקרי אלימות של ערבים נגד יהודים בירושלים שפורסמו ברשתות החברתיות, ארגנו אנשי להב"ה צעדה של מאות אנשים בירושלים "להחזרת הכבוד היהודי". המפגינים צעדו בעיר מכיכר ספרא לשער שכם כשחלקם קוראים קריאות כמו: "מוות לערבים" ו"שישרף לכם הכפר"[14]. יו"ר להב"ה בנצי גופשטיין אמר בצעדה כי "אין ערבי אחד בכיכר ציון בגלל כל הצדיקים שהגיעו לכאן" וש"זו רק ההתחלה". באזור שער שכם התפתח עימות בינם ובין צעירים ערבים ממזרח ירושלים. רבים נפצעו, ביניהם 20 שוטרים ו-105 תושבי מזרח העיר, ולמעלה מחמישים איש נעצרו[15][16]. בעקבות כך מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי החליט להסיר מחסום משטרתי שהוצב בשער שכם למניעת התקהלות צעירים ערבים במקום[17]. ההתפרעויות של ערבים במזרח ירושלים נמשכו[18]. גופשטיין ביקר את החלטת המפכ"ל: "אם ראיתם אתמול שניסו לחטוף נשק לחייל והוא לא עשה כלום. מתקיפים חיילים, מתקיפים שוטרים ולא מגיבים. לא עושים שום דבר כי הם מפחדים מה יקרה אם יגיבו. אנחנו הולכים אחורה ומאבדים את הריבונות בירושלים"[19]. המהומות האלימות התפשטו לערים נוספות. שבתאי אמר לראש הממשלה והשר לביטחון פנים כי: "מי שאחראי לאינתיפאדה הזו הוא איתמר בן גביר. זה התחיל עם ההפגנה של להב"ה בשער שכם, המשיך בפרובוקציה בשייח ג'ראח, ועכשיו הוא מסתובב עם פעילי להב"ה בערים. אתמול הצלחנו להרגיע את עכו והוא הגיע עם פעילים באוטובוס וגרם לתסיסה[20]."

במאי 2021 שירות "וואטסאפ" סגר את חשבון הוואטסאפ של בנצי גופשטיין ועוד כשלושים פעילים מארגון "להב"ה" וממפלגת "עוצמה יהודית".[21]

ביוני 2021 החלו השר לביטחון הפנים, עמר בר לב, ויו"ר ועדת החוץ והביטחון, רם בן ברק, בפעולה להכרזת להב"ה כארגון טרור.[22]

מאפייני הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במחקר אתנוגרפי של ארי אנגלברג[23], להב"ה מתואר כארגון ימין קיצוני עירוני, כאשר התיאור "עירוני" נועד להבחין בינו לבין ארגוני "הימין הישן". בראש מטרות ארגוני הימין העירוני עומדת הדרה אתנית של לא-יהודים, בעוד בראש מטרות הימין הישן עומדת היאחזות טריטוריאלית[24]. רוב חברי להב"ה בירושלים הם נערים ונערות בגיל תיכון, מזרחים מסורתיים. לארגון מעגל תומכים רחב יותר ברשתות החברתיות, והוא כולל גם בגירים מרקע דומה. קבוצה קטנה יותר אך פעילה היא קבוצת חרדים, רבים מהם בנים של חוזרים בתשובה חרדים ספרדים. פעילים בארגון גם מספר קטן של חרדים לשעבר. גופשטיין עצמו הוא חלק מהאגף הימני-קיצוני של הימין הישן, אך נוער הגבעות ממעטים להשתתף בפעילויות להב"ה. ארגוני ימין קיצוני עירוניים גדולים יותר כדוגמת "האריות של הצל" ואוהדי בית"ר ירושלים "לה פמיליה"" משתפים פעולה עם להב"ה, למשל הצל "השאיל" ללהב"ה פעילים שיצטרפו להפגנה מול חתונה מעורבת. חלק מפעילי להב"ה פעילים גם בלה פמיליה[25].

להערכת אנגלברג יש בירושלים כ-200 פעילי להבה (2018)[26]. הארגון מחולק לקבוצות של בני נוער צעירים, ועל כל קבוצה כזו מופקד מדריך בוגר יותר[26]. אנגלברג זיהה שלושה סוגי שיח בארגון, פנימה שיח חם וטיפולי כלפי הנערים והנערות שחלק מהם בסיכון, כלפי גברים ערבים שיח לוחמני, ושיח דתי התומך בשניהם[27]. בנצי גופשטיין, מייסד הארגון והעומד בראשו, הוא מתלמידי הרב מאיר כהנא. הרב כהנא ראה בשואה השפלה של העם היהודי, שהדרך להתגבר עליה היא הפגנת עוצמה כדי לשמור על הכבוד היהודי. "החזרת הכבוד היהודי" מהווה מוטיב במשנת להב"ה, ומתבטאת גם בשיח לגבי נערות יהודיות שמתרועעות עם ערבים, מה שנתפס בעיניי הפעילים כפגיעה בכבוד הלאומי[28].

חקירה נגד פעילי הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2014 הציתו שלושה פעילי להב"ה מביתר עילית אש בגן הילדים הריק של בית הספר הדו-לשוני בירושלים, שבו לומדים יהודים וערבים יחד. הם ריססו על קירות המבנה כתובות נאצה נגד ערבים ונגד דו קיום עם ערבים. השניים נתפסו ונגזרו עליהם עונשי מאסר של שנתיים ושנתיים וחצי[29]. המדינה ערערה על קלות העונש ובית המשפט העליון החמיר את העונש ל-32 ו-38 חודשי מאסר[30]. בפסק הדין בבית המשפט העליון נאמר שהמורשעים "סיפרו לשירות המבחן כי במסגרת חברותם בארגונים קיצוניים הם ביקשו לפעול למען מניעת התבוללות ודו-קיום, ולכן הציתו אש בבית ספר"[31].

החטיבה היהודית בשירות הביטחון הכללי ניהלה חקירה סמויה אחרי להב"ה. לדברי השב"כ: "במסגרת פעילות להב"ה, מונחלת לפעילים משנתו של כהנא, וברוח זו רוססו בבית הספר הסיסמאות 'כהנא צדק' ו'אין דו קיום עם הסרטן', הלקוחות ממשנתו של הרב כהנא". השב"כ הוסיף שההצתה הצטרפה לשורת אירועים אלימים שבהם היו מעורבים פעילים בארגון להב"ה[32].

ב-16 בדצמבר 2014 נעצר גופשטיין ותשעה פעילים נוספים בחשד לעבירות של הסתה וקריאות לביצוע פעולות אלימות וטרור על רקע גזעני[33]. הם שוחררו לאחר מעצר של יום עד שלושה ימים[34]. בהחלטתו לשחרר את אחד העצורים כתב השופט רם וינוגרד כי "ככלל ניתן לומר שהחלק הארי של החומר מתבסס על הנחת מוצא שספק רב אם ניתן להניח שהיא אכן מקימה עבירה..."[35]. בעקבות כך ביקש גופשטיין מפעילי הארגון להנמיך פרופיל תקשורתי והזכיר את האיסור על פעילות בלתי חוקית[36].

ביקורת ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבקרי להב"ה טוענים שהארגון מסית לגזענות ושוביניזם גברי[37]. ביולי ובאוגוסט 2014 הסירה פייסבוק מספר פעמים את דף הארגון בעקבות תלונות גולשים, לפיהן שימש להסתה[38]. תומכי הארגון טוענים כי הוא אינו מתנגד רק לנישואין בין ערבים ליהודים אלא לנישואי תערובת בכלל, שמשמעותם התבוללות, ואין זה נוגע לגזענות או שוביניזם[10].

בראשית 2015 כתב שר הביטחון משה יעלון בדף הפייסבוק שלו כי ביקש לבחון האם ניתן להגדיר את הארגון כהתאחדות בלתי מותרת, וזאת משום ש"אסור לנו כמדינה להרשות תופעות גזעניות המסכנות באופן ממשי את מרקם החיים כאן"[39]. בנובמבר 2015 הביע יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, תמיכה ביוזמה זו[40], אך הארגון לא הוכרז כהתאחדות בלתי מותרת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ כך תואר לדוגמה בישראל היום, ynet והארץ. ראו:
  יורי ילון, ‏דריכות בירושלים לקראת הצעדה של ארגון הימין הקיצוני להב"ה, באתר ישראל היום, 22 באפריל 2021.
  אלישע בן קימון, "אם המצב לא ישתפר - נגיע לשטח": כך "מתדלקת" להב"ה את הפעילים, באתר ynet, 23 באפריל 2021.
  ניר חסוןפעילי ימין קוראים להתחמש ולתקוף פלסטינים בצעדת להב"ה הערב בירושלים, באתר הארץ, 22 באפריל 2021
 2. ^ עמיחי אתאלי, כך מכשירים המתנחלים את בנות המאחזים, באתר nrg‏, 18 ביולי 2012
 3. ^ עוז רוזנברג, בימין הקיצוני ממפים חנויות המעסיקות ערבים בי-ם, באתר הארץ
  כך תקנו רק מיהודים בשוק מחנה יהודה באתר להב"ה
 4. ^ ארגון להב"ה יוצא בקמפיין לבתי עסק- 'תעודת כשרות' לעבודה עברית, באתר הקול היהודי
 5. ^ קמפיין להב"ה מזהיר את בנות השירות הלאומי מסכנת ההתבוללות בבתי חולים.
 6. ^ יהושע בריינר‏, מלשינון בימין: דווחו על יהודיות שיוצאות עם ערבי, באתר וואלה!‏, 09 בספטמבר 2013
 7. ^ 1כך חושף ארגון להב"ה ערבים המתחזים ליהודים, באתר ערוץ 7, 19 בפברואר 2014
 8. ^ אילן ליאור, ארגון להב"ה מאיים לשבש חתונת מוסלמי ויהודייה, באתר הארץ
 9. ^ חנן גרינווד, ‏הרב נויבירט נגד ארגון להב"ה: זורעים שנאה וארס, באתר כיפה, 17 באוגוסט 2014
  ורד לי, ושוב ארגון להב"ה מצית את אש הגזענות, באתר הארץ, 16 באוגוסט 2014
 10. ^ 1 2 1גלעד קליינר, ‏ארגון להב"ה – עם ישראל מצדיע לכם, באתר "סרוגים", 24 באוגוסט 2014
 11. ^ צביקה גרוניך, ‏חושף הכת המשיחית: "התקבלו עוד סיפורים", באתר כיכר השבת, 7 בספטמבר 2014
 12. ^ עזרי עמרם, ‏להב"ה ביטל את ההפגנה נגד אהריש, באתר ‏מאקו‏‏, ‏22 באפריל 2015‏
 13. ^ "ארגון להבה במספרים בתשע"ו", מתוך אתר הארגון
 14. ^ Gnome-video-x-generic.svgצעדת להב"ה בירושלים תוך כדי קריאות
 15. ^ גלעד כהן, חיים גולדיטש, אליאור לוי, עשרות פצועים ועצורים בעימותים בכמה מוקדים בירושלים, באתר ynet, 23 באפריל 2021
 16. ^ שלומי הלר, האלימות הקשה הלילה בירושלים בשל הצעדה שארגן להב"ה: עשרות פצועים ועצורים, כל העיר, ‏23 באפריל 2021
 17. ^ יורי ילון, ‏קולות מהבירה: "כולנו רק רוצים שקט", באתר ישראל היום
 18. ^ אלון חכמון, לאחר הסרת המחסומים: מהומות במזרח ירושלים", פורסם ב-26/04/2021 באתר מעריב online
 19. ^ יו"ר ארגון להב"ה: "אנחנו מאבדים את הריבונות בירושלים", פורסם ב-26/04/2021 באתר מעריב on line
 20. ^ רפאל כהן, המפכ"ל לרה"מ: "בן גביר אחראי להסלמה", כיכר השבת, ‏14.05.21
 21. ^ אביחי דלאל, וואטסאפ חסמה את ראשי עוצמה יהודית, באתר אייס, 24 במאי 2021
 22. ^ עמרי מניב, השר לביטחון הפנים נגד להב"ה - ביקש להגדירו כ"ארגון טרור", באתר חדשות 13, 21 ביוני 2021
 23. ^ סוגיות בנושאים חברתיים, גיליון 30 חורף 2021, ארי אנגלברג, הוצאת אוניברסיטת אריאל
 24. ^ אנגלברג 38
 25. ^ אנגלברג עמ' 45
 26. ^ 1 2 לתחושתי, בלהב"ה יש רצון אותנטי לעזור לנוער בסיכון. הם לא כמו הניאו־נאצים
 27. ^ אנגלברג עמ' 35
 28. ^ אנגלברג עמ' 37, 51
 29. ^ מדינת ישראל נ' ש.ט. ונ.ט., ניתן ב-22 ביולי 2015, באתר "נבו"
 30. ^ יהושע בריינר‏, "היה שווה את זה": עונשי מאסר למציתי בית הספר הדו לשוני, באתר וואלה!‏, 22 ביולי 2015
  עדנה אדטו, ‏כך הציתו פעילי להב"ה את ביה"ס הדו לשוני, באתר ישראל היום, 22 ביולי 2015
  יהושע בריינר‏, העליון החמיר בעונשם של האחים שהציתו את בית הספר הדו לשוני, באתר וואלה!‏, 31 בינואר 2016
 31. ^ ע"פ 5794/15 מדינת ישראל נ' שלמה טויטו ואחרים, ניתן ב-31 בינואר 2016
 32. ^ הוארך מעצרו של יו"ר להב"ה בנצי גופשטיין ב-3 ימים
 33. ^ שבתי בנדט‏, ראש ארגון להב"ה בנצי גופשטיין ותשעה מפעיליו נעצרו, באתר וואלה!‏, 16 בדצמבר 2014
 34. ^ חופי עמוס, האישום בדרך: ראש ארגון להב"ה שוחרר ממעצר, באתר nrg‏, 19 בדצמבר 2014; חיים לוינסוןהמחוזי על מעצר פעילי להב"ה: פעילות נגד התבוללות אינה עבירה, באתר הארץ, 17 בדצמבר 2014
 35. ^ השופט: ספק אם אנשי להב"ה ביצעו עבירה, באתר ערוץ 7, 17 בדצמבר 2014
 36. ^ עמרי מניב, ארגון הימין הקיצוני להב"ה מקפיא את פעילותו, באתר חדשות 13 (לשעבר ערוץ עשר), 15 בדצמבר 2014
 37. ^ ורד לי, גזענות: איך הפך גוף האשה היהודית לרכוש לאומי, באתר הארץ
  רז ישראלי, ארגון להב"ה: מה קורה ליהודיה שהולכת עם ערבי?, באתר nrg‏, 25/12/2013
  תלונה נגד ארגון להב"ה: פועלת להסתה פרועה בירושלים, באתר וואלה!
 38. ^ עודד ירון, פייסבוק הסירה את העמוד של ארגון להב"ה, באתר הארץ, 22 ביולי 2014.
 39. ^ גילי כהןיעלון על ארגון להב"ה: "תופעה חשוכה ומסוכנת שאין לה קשר לימין השפוי", באתר הארץ, 5 בינואר 2015
 40. ^ תומר ניר, ‏אדלשטיין: להכריז על להב"ה כארגון טרור, באתר "סרוגים", 10 בנובמבר 2015