מנחם בדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מנחם בדר
מנחם בדר
לידה 20 בספטמבר 1895
דוקלה, פולין עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 31 בינואר 1985 (בגיל 89)
ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
כנסות 1
סיעה מפ"ם
תפקידים בולטים

מנחם בדר (20 בספטמבר 1895 - 31 בינואר 1985) היה גזבר ומזכיר ועד ההצלה בקושטא, איש המוסד לעלייה ב' ואיש תנועת הבריחה. כמו כן, הוא היה חבר כנסת בכנסת הראשונה.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדר למד בגימנסיה בקרקוב וסיים בית ספר תיכון בעיר קלן שבגרמניה. בזמן מלחמת העולם הראשונה היה קצין בצבא, עבר קורס טייס ונפצע במלחמה. הוא היה חבר הפועל הצעיר בגרמניה. הוא עלה לארץ והיה בין מקימי המחנה בסרפנד - צריפין, בשנת 1920. הוא הפך לחבר בוועד המרכזי של "הפועל הצעיר" באותו שנה ושנה מאוחר יותר התקבל לקיבוץ והיה למייסדי חברת סולל בונה.

בדר עלה עם קיבוצו על אדמת מזרע ויצא מטעם "סולל בונה" לגיוס כספים בגרמניה וברומניה בשנת 1924. בין השנים 1933 ו-1939 יצא פעמיים בשנה לשליחויות בחוץ לארץ. הוא היה נוכח בגרמניה בעת עליית היטלר לשלטון, בליל הבדולח ובעת סיפוח אוסטריה וכיבוש צ'כוסלובקיה על ידי הצבא הנאצי. לקראת סופה של תקופה זו הוא היה כתב של עיתון דבר בחוץ לארץ.

בדר יצא ליוגוסלביה לגיוס כספים ולחפש שבילי "בריחה" עבור העלייה. בשנת 1941. בפברואר 1943 יצא כנציג השומר הצעיר בברית הארגונים החלוציים כשליח הצלה לקושטא. הוא ביקר במה שהיו מחנות ההשמדה בפולין ובמחנות העקורים בגרמניה והיה לאורח בקונגרס הציוני ה-22 בבזל בשנת 1946, לאחר מלחמת העולם השנייה. הוא הפך לחבר בממשלה הזמנית, בהנהלת משרד העבודה והבינוי והיה למנהל ראשי במינהל כוח אדם בשנת 1948.

בדר היה לחבר כנסת בכנסת הראשונה והמשיך בתפקיד זה בין השנים 1949 ו-1951. באותן שנים היה גם יושב ראש הוועדה לכלכלה וחבר ועדת הכספים. לאחר מכן מפ"ם הייתה באופוזיציה ובדר נשאר חבר וועדת הכספים. הוא היה למנכ"ל במשרד הפיתוח ויושב ראש מועצת המנהלים של חברת "כימיקלים פוספטים", של חברת החשמל, של מפעלי ים המלח ומפעל "דשנים" בין השנים בין השנים 1955 ו-1962. באותה העת הוא השתתף בייסוד ארגון "תכן" - ארגון של מפעלי הקיבוץ הארצי. לקראת סוף עת זה מונה למזכיר קיבוצו ובשנת 1964 התמנה למתאם כלכלי והיה אחראי על מוסדות ומפעלים כלכליים בבעלות הקיבוץ הארצי.

בדר היה לחבר הנהלת מוסדות הטכניון והוא הקים קרנות לחינוך ומחקר. בשנות ה-70 היה פעיל בקרן "חבצלת", קרן התרבות של הקיבוץ הארצי, השומר הצעיר, שנקראת על שם זאב חבצלת. בשנת 1982 נבחר לחבר ההנהלה הרחבה של קיבוצי השומר הצעיר ובשנת 1985 נפטר.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]