נאות קדומים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל הפארק מורכב מאיור של צלף קוצני
שמורת נאות קדומים, קיץ 2017

פארק נְאוֹת קְדוּמִים - השמורה הלאומית של טבע הארץ במקורות ישראל היא שמורת טבע ביער בן שמן בסמוך אל העיר מודיעין. נאות קדומים רשומה כחברה בע"מ ללא מטרות רווח והקרקע שלה נמצאת בבעלות מינהל מקרקעי ישראל. שטח השמורה כולל כ-2,500 דונם של גבעות. הבוטניקאי וחוקר ארץ-ישראל נגה הראובני היה מהיוזמים העיקריים של הקמת השמורה.

היסטוריה והווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מגדל ישעיהו" בנאות קדומים

החזון אודות הקמת גן של צמחי התנ"ך וחז"ל הועלה בשנת 1925 על ידי בני הזוג אפרים וחנה הראובני[1], שהקימו את אגודת גן הנביאים ורז"ל[2]. בשנת 1944 הקצתה הקרן הקיימת 234 דונם לנטיעת גן הנביאים ליד מעלה החמישה[3] ומשפחת הראובני פעלה לגייס כספים לצורך הקמת הגן[4].

בשנת 1964, הוקצו 1,500 דונם לנאות קדומים[5]. במאי 1965 התקיים כנס יסוד של השמורה בבית הנשיא, ובין המייסדים נמנו קדיש לוז, יושב ראש הכנסת, פרופ' חיים גבריהו, יו"ר החברה לחקר המקרא ויעקב צור (טשרנוביץ), יו"ר הקרן הקיימת[6]. בשנת 1968 הוחל בהקמת השמורה[7][8]. חלק מעבודות הפיתוח בוצעו על ידי קבוצות נוער מתנדב מארצות הברית[9].

בשנת תשמ"ד הוענק למפעל נאות קדומים פרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים. בשנת תשנ"ד קיבלו הראובני וצוות נאות קדומים את פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

הקו המנחה של הפארק היא להציג את הצמחייה, הטבע והחקלאות של ארץ ישראל כפי שהיו בתקופת התנ"ך. לצד מיני צמחים אופייניים שנשתלו בשמורה ומספר בריכות קטנות, היא כוללת גם שחזורים של גת, בית בד ומבנים עתיקים נוספים.

נאות קדומים מאפשרת פעילויות רבות במסגרתה. בכל עונות השנה מתקיימים בפארק פעילויות לקהל הרחב, למגזר העסקי והחינוכי. הפארק מציע סיורים לבתי ספר, לקבוצות מאורגנות אחרות, למשפחות ולבודדים. בנוסף, ניתן לערוך במקום אירועים משפחתיים כגון חתונות וימי הולדת.

הפארק מפעיל את המרכז למנהיגות המקיים סדנאות חוויתיות בטבע לאור המקורות בנושאי מנהיגות ופיתוח צוות. מדי שנה מבקרים במרכז למנהיגות מאות קבוצות השייכות למגזר העסקי, הציבורי, החינוכי והצבאי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נאות קדומים בוויקישיתוף


מראה בנאות קדומים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]