לדלג לתוכן

רבי אליעזר בן הורקנוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אליעזר בן הורקנוס)
המונח "רבי אליעזר" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו רבי אליעזר (פירושונים).
אליעזר בן הורקנוס
שער מהדורת סביוניטה שכ"ז של פרקי דרבי אליעזר המיוחס על פי המסורת לרבי אליעזר
שער מהדורת סביוניטה שכ"ז של פרקי דרבי אליעזר המיוחס על פי המסורת לרבי אליעזר
לידה המאה ה-1
פרובינקיה יודיאה, האימפריה הרומית
פטירה המאה ה-1
קיסריה
פרובינקיה יודיאה, האימפריה הרומית
כינוי רבי אליעזר, רבי אליעזר הגדול
מקום קבורה ישראלישראל לוד
לפי זיהויים מאוחרים: עלמה, צפת, עין זיתים, או טבריה
מקום מגורים לוד, ירושלים, יבנה
מקום פעילות ירושלים, יבנה, ציפורי, טבריה, רומא, לוד
תקופת הפעילות דור שני לתנאים
השתייכות חז"ל, תנאים, בית שמאי
תפקידים נוספים ראש ישיבה, אב בית דין, חבר בכיר בסנהדרין
רבותיו יוחנן בן זכאי
תלמידיו עקיבא בן יוסף, אלישע בן אבויה, ישמעאל בן אלישע, אוּנקלוּס הגר, חנינא בן תרדיון, אלעזר בן עזריה, יוחנן בן נורי, יוסי בן דורמסקית, אלעאי הזקן, אבא חנן, דוסתאי ברבי ינאי, יהודה בן גדיש, יוחנן ברבי אילעאי, יוסי ברבי יהודה, יוסי בן פרידא, יוסי בן פרטא, מרינוס, שמעון בן אלעזר, שמעון בר כהנא, יוסי בן כיפר (שנוי במחלוקת)
בני דורו גמליאל דיבנה, יהושע בן חנניה הלוי, יוסי הכהן, יעקב איש כפר סכניא, אלעזר בן ערך, שמעון בן נתנאל, צדוק הכהן, טרפון הכהן
חיבוריו פרקי דרבי אליעזר (פסאודואפיגרפיה)
בת זוג אימא שלום
בת אחותו (נישואין שניים)
אב הורקנוס
צאצאים מספר בנים, ביניהם: הורקנוס בן אליעזר
חותנים שמעון בן גמליאל הזקן

רבי אליעזר בן הוּרקנוּס[1] (במקורות חז"ל - רבי אליעזר או רבי אליעזר הגדול) היה מגדולי התנאים בדור השני, בתקופת חורבן בית שני ולאחריו, ומבכירי תלמידיו של רבן יוחנן בן זכאי, אשר כינה אותו "בור סוּד שאינו מאבד טיפה"[2] בשל יכולות הלימוד שלו. היה עמיתו וגיסו של רבן גמליאל דיבנה ובר הפלוגתא של רבי יהושע בן חנניה.[3] ישב בעיר לוד ועמד בראש ישיבה ובית דין בה.

הקשר לתורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט ברחוב הקרוי על שמו ביפו

באבות דרבי נתן מסופר[4] שבגיל 22 (או 28[5]) החל רבי אליעזר להימשך ללימוד התורה, ובניגוד לרצון אביו הורקנוס, שהיה איש עשיר ובעל אדמות אך בור ועם הארץ, עזב לירושלים כדי להקדיש את עצמו ללימודי התורה. הוא נכנס לישיבתו של רבן יוחנן בן זכאי ולמד בהתמדה, אף על פי שהיה צריך להתמודד עם עוני גדול (ללא תמיכה מאביו וללא מכר תומך).

בניו האחרים של הורקנוס, שכעסו שאליעזר הזניח את חלקו בעבודות השדה, לחצו על אביהם לנדות את אליעזר מהירושה. הורקנוס שמע להם ועלה לסנהדרין בירושלים כדי לנדות ולהדיר את בנו מכל רכושו. כששמע רבן יוחנן בן זכאי (שהיה נשיא הסנהדרין) על הביקור, הנחה את שמשי בית הדין להלין את האורח בחלק העשיר של העיר, להזמינו לאירוע חשוב שהשתתפו בו כל גדולי ירושלים (כלבא שבוע, בן ציצית הכסת ועוד) ולהושיבו ביניהם. במהלך האירוע ביקש רבי יוחנן מר' אליעזר לדרוש, אך האחרון התבייש והצטנע לדבר בפני המכובדים. בלחצו של רבי יוחנן החל להרצות מהידע הנרחב שלו והדהים את האורחים בחכמתו ובבקיאותו. בסיום הדברים קם ר' יוחנן ונשקו על ראשו ואמר "אשריכם אברהם יצחק ויעקב שיצא מכם בן זה". אביו, שלא זיהה את בנו הנעדר ואף לא הבין את הנאמר שאל את הסובבים את מי ברך רבי יוחנן השיבו לו את בנך אליעזר, קם הורקנוס ועמד על רגליו ואמר "בתחילה עליתי לכאן כדי לנדות ולהדיר את אליעזר מנכסיי עכשיו יהא כל רכושי לאליעזר ולאחיו לא אותיר מאומה". רבי אליעזר, ששמח על הפיוס עם אביו, סירב לקבל רכוש שמיועד לאחיו וביקש לחלק את הרכוש באופן שווה.

הוא המשיך ללמוד אצל רבן יוחנן בן זכאי עד לתחילת המצור על ירושלים, כשהוא ורבי יהושע עזרו בהברחת רבם מהעיר במצור הרומאי.

לאחר חורבן בית המקדש בירושלים עבר רבי אליעזר ליבנה, שם הפך לחבר בסנהדרין תחת נשיאותו של רבן גמליאל דיבנה, ונישא לאחותו של רבן גמליאל, אמא שלום.[6] קרא לבנו על שם אביו, הורקנוס.[7] רבי אליעזר ישב בעיר לוד, ועמד בראש בית דין וישיבה בה,[8] וכן החזיק בכרמים בכפר טבי הסמוכה ללוד ממזרח.[9]

רבי אליעזר כונה לעיתים "רבי אליעזר הגדול".[10] תהילתו הגיעה לשיאה כאשר תלמידיו מפרשים את הפסוק "צדק צדק תרדוף, למען תחיה וירשת את הארץ אשר ה' אלהיך נותן לך"[11] בפירוש: "מחפש את המשפט ההוגן, לך אחרי רבי אליעזר ללוד או אחרי רבן יוחנן בן זכאי לברור חיל".[12]

דרכו בלימוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

אף שרבו ריב"ז היה מבית הלל, רבי אליעזר נטה אחרי דרכם של בית שמאי, וזהו אחד ההסברים לכינוי "שמותי" שנאמר עליו.[13] כדרכם של תלמידי בית שמאי, היה רבי אליעזר תקיף וחריף, ונתן משקל רב למסורת על פני הסברא. לעומתו, בר הפלוגתא שלו - רבי יהושע בן חנניה - השתייך לבית הלל, וזו גם סיבה לעובדה שבדרך כלל ההלכה נפסקה כדעתו של רבי יהושע, במחלוקותיו עם רבי אליעזר.

רבי אליעזר השתדל להוכיח את טענותיו בדרכים שונות, ופעמים רבות נמצא מתווכח עם חבריו בטעמו של דבר, תוך כדי שימוש במידות שהתורה נדרשת בהן, כקל וחומר.

רבי אליעזר נתפש כשמרן וחדשן גם יחד. מחד הוא העיד על עצמו כי: ”מימי לא קדמני אדם בבית המדרש, ולא ישנתי בבית המדרש לא שינת קבע ולא שינת עראי, ולא הנחתי אדם בבית המדרש ויצאתי, ולא שחתי שיחת חולין, ולא אמרתי דבר שלא שמעתי מפי רבי מעולם.” (תלמוד בבלי, מסכת סוכה, דף כ"ח, עמוד א'.), ובמקור אחר נכתב עליו ”דרש בדברים שלא שמעתן אוזן מעולם” (אבות דרבי נתן, פרק ו, פסקה ג). הראי"ה קוק מסביר סתירה זו בכך שרבי אליעזר הבין מתוך דברי רבו דברים שאף אחד אחר לא הבין, ולכן אמנם רבו אמר דברים אלה, אך עדיין לא שמעתן אוזן מעולם.[14]

תנורו של עכנאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – תנורו של עכנאי

רבי אליעזר עמד במרכזה של המחלוקת המפורסמת על תנורו של עכנאי. על פי התלמוד הבבלי, במחלוקת זו התאמץ רבי אליעזר להוכיח את טענותיו בדרכים שונות, אפילו תוך חריגה מחוקי הטבע. החכמים עמדו בתוקף על דעתם וסירבו לקבל את דעתו של רבי אליעזר, חרף ההוכחות העל-טבעיות שסייעו בעדו. סופו של המעשה בנידויו של רבי אליעזר.[15]

אמרו אותו היום הביאו כל טהרות שטיהר ר"א (רבי אליעזר) ושרפום באש ונמנו עליו וברכוהו (= נדוהו; בלשון סגי נהור). ואמרו: "מי ילך ויודיעו?" אמר להם ר"ע (רבי עקיבא): "אני אלך, שמא ילך אדם שאינו הגון ויודיעו, ונמצא מחריב את כל העולם כולו". מה עשה ר"ע, לבש שחורים ונתעטף שחורים וישב לפניו ברחוק ארבע אמות. אמר לו ר"א: "עקיבא מה יום מיומים?", אמר לו: "רבי, כמדומה לי שחבירים בדילים ממך". אף הוא קרע בגדיו וחלץ מנעליו ונשמט וישב על גבי קרקע זלגו עיניו דמעות.

בתורת הנסתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזוהר חדש[16] מובא כי רבי אליעזר היה גלגול של ראובן בכור ישראל, ומסיבה זו, גזירת עשרת הרוגי מלכות שעל פי תורת הקבלה נגזרה על עשרת החכמים בשל היותם שקולים כנגד עשרת השבטים שהשליכו את יוסף לבור, לא חלה על רבי אליעזר, שלא היה שותף במכירת יוסף אלא רק ציווה להשליך את יוסף לבור, ועל כן השליכו את רבי אליעזר לבור אך העלו אותו לאחר מכן ולא הרגו אותו.

בספר בני יששכר מובא, כי מכיוון שראובן היה זה שעסק תמיד בתשובה על חטאו שבלבל את יצועי אביו, ראוי לפסוק כמותו בכל הנוגע לתשובה, ומכיוון שרבי אליעזר פוסק ש"עידי מסירה כרתי" (בניגוד לרבי מאיר הפוסק עידי חתימה כרתי), ובחודש תשרי ישנן שלושה זמני תשובה; ראש השנה - זמן הכתיבה, יום כיפור - זמן החתימה, והושענא רבה שהוא זמן מסירת הפתקים לשלוחים, יש לפסוק כמותו שזמן התשובה קיים עד הושענא רבה ועד אז ניתן לחזור בתשובה ולשנות את גזר הדין. הוא מקשר דברים אלו, לסיבה שמכוחה התפלל משה רבנו שרבי אליעזר יצא מחלציו כמובא בפסיקתא בשם רבי אחא.[17]

פטירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני פטירתו של רבי אליעזר עמדו לידו רבי עקיבא וחבריו, והתיישבו בריחוק ארבע אמות בגלל הנידוי שנגזר עליו לאחר פרשת תנורו של עכנאי. רבי אליעזר הצטער מאוד על כל דברי התורה הרבים שידע ואיש לא בא ללמוד ממנו (מפני הנידוי), ואף חזה את מותם של חכמי הדור בכלל, ואת מותו בייסורים של רבי עקיבא: "שלך קשה משל כולם". מיד כשנפטר אמר רבי יהושע "הותר הנדר".[7]

רבי אליעזר נפטר ביום שישי, ואחרי יציאת השבת החל המסע ועבר מקיסריה עד לוד. רבי עקיבא ספד עליו מדברי אלישע על אליהו, אותם הדברים שאמר יואש על אלישע: "אבי אבי, רכב ישראל ופרשיו".[18]

למרות החרמתו, צוטט רבי אליעזר במשנה, בברייתא ובתלמוד פעמים רבות, וחכמי הדורות הבאים עוסקים רבות בהלכותיו. על פי המסורת רבי אליעזר הוא המחבר של הספר פרקי דרבי אליעזר.

קברו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתלמוד מתואר מסע הלווייתו שנע בין קיסרי ללוד. אמנם, על פי מסורת עממית מראשית המאה ה-13, קברו מצוי בסמוך לעלמה וזיהויים נוספים: בצפת, עין זיתים וטבריה - כולם בגליל, הרחק מלוד הדרומית.

אתרים שנטען לזיהויים עם קבר רבי אליעזר בן הורקנוס
 • לוד: לפי תיאור פטירתו של רבי אליעזר בן הורקנוס בתלמוד[19] מובן שנקבר בעיר לוד.
 • עלמה: רבי שמואל ב"ר שמשון (1210 לערך) בספרו "מסע דפליסטינא" מתאר את קברו של רבי אליעזר בסביבת עלמה.[20]
 • צפת: רבי מנחם החברוני (1215 לערך) מתאר את קברו של רבי אליעזר (לצד תנאים נוספים) במערה בצפת, המזוהה כיום עם "מערת שם ועבר".
 • עין זיתים: הנוסע מקנדיאה (1413 לערך) מתאר את קברו של רבי אליעזר ב"עיר זיטוני" המזוהה עם עין זיתים.
 • טבריה: בטבריה מצוין קברו בחלקת התנאים סמוך לציון עממי של רבו רבן יוחנן בן זכאי, אך זיהוי זה נעשה ללא כל מקור, פרט לאזכורו של יעקב בן נתנאל הכהן (11531187, כ-1000 שנים אחרי פטירת רבי אליעזר) המציין שרבן יוחנן נקבר יחד עם שמונה מתלמידיו אך לא פירט איזה מהם.
המצבה בטבריה

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-2000 יצא סרט קולנוע חרדי של האחים גרובייס (יהודה גרובייס ואברהם גרובייס) בשם 'הדרך לתורה' העוסק בסיפור חייו של רבי אליעזר.

מתלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ יש המנקדים: הׇרְקָנֹוס או הֻרְקָנֹוס
 2. ^ מסכת אבות, פרק ב', משנה ח'
 3. ^ מסכת אבות
 4. ^ הסיפור נלקח משם גם לפתיחת החיבור פרקי דרבי אליעזר. נמצא בנוסח ב'
 5. ^ גירסת מדרש תנחומא
 6. ^ אבות דרבי נתן, מסכת סנהדרין
 7. ^ 1 2 תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ס"ח, עמוד א'
 8. ^ תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ל"ב, עמוד ב'
 9. ^ תוספתא, מעשר שני, ה, י, תלמוד בבלי, מסכת ראש השנה, דף ל"א, עמוד ב', תלמוד בבלי, מסכת ביצה, דף ה', עמוד א'.
 10. ^ תוספתא, מסכת ערלה; מסכת ברכות; מסכת סוטה
 11. ^ ספר דברים, פרק ט"ז, פסוק כ'
 12. ^ תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ל"ב, עמוד ב'
 13. ^ תלמוד בבלי, מסכת שבת, דף ק"ל, עמוד ב'
 14. ^ מאמרי הראיה, מכתבים, "על הגאון רבי אברהם מסוכטשוב זצ"ל".
 15. ^ תלמוד בבלי, מסכת בבא מציעא, דף נ"ט, עמוד ב'
 16. ^ על מסכת איכה יג:.
 17. ^ בני יששכר מאמר חודש תשרי מאמר י"ב.
 18. ^ ספר מלכים ב', פרק ב', פסוק י"ב; ספר מלכים ב', פרק י"ג, פסוק י"ד; אבות דרבי נתן
 19. ^ תלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ס"ח, עמוד א'
 20. ^ אוצר מסעות, החיבור "מסע דפליסטינא" (1210), עמ' 64
 21. ^ אבות דרבי נתן פרק ו הלכה ב. תלמוד ירושלמי מסכת פסחים פרק ו הלכה ג, שם מבואר שלמד לפניו שלוש עשרה שנים.
 22. ^ תלמוד בבלי מסכת סוכה דף כז עמוד ב
 23. ^ תלמוד בבלי מסכת חגיגה דף ג עמוד ב