דאגור אגלארב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דַאגוֹר אַגְלַארֶבּ (הקרב המפואר, בסינדארין) היה הקרב השלישי במלחמות בלריאנד, חלק מההיסטוריה של הארץ התיכונה, עולם הפנטזיה של הסופר ג'ון רונלד רעואל טולקין. הקרב נערך בין האורקים של מורגות' לבין כוחות משותפים של סיעות האלפים מעם הנולדור הגולים לערך בשנת 75 לעידן הראשון.

לאחר דאגור-נואין-גיליאת, הפסידו הגולים את הזדמנותם להביס את מורגות' וכוחותיו. לכן החלו הגולים בבניין וביסוס ממלכותיהם העצמאיות וביצירת קשרים עם הסינדאר. ממלכת דוריאת' הסתגרה בתוך עצמה והוגנה על ידי חגורת המגן שלה, ובני הלילית הירוקים סירבו להילחם אחר מפלת מלכם בקרב הראשון של בלריאנד.

מורגות' שלח קדימה סיעות קטנות של אורקים כדי להטריד את בני הלילית ולבחון את ערנותם ויכולתם הצבאית. פלוגות האורקים חדרו למערב ומזרח בלראינד ולחמו בקרבות קטנים בדרכם. סופם בא מהנולדור והפאלאתרים. בו בזמן, הכוח הראשי של אורקים יצא מאנגבאנד במסלולו לדורתוניון, היכן שתפקיד ההגנה הוטל על התאומים אנגרוד ואינגור. אולם לעזרתם חשו כוחם של פינגולפין ומידרוס אשר נפלו על האורקים מהעורף. מרבית האורקים הושמדו בקרב, ואלו ששרדו ופתחו במנוסה ניצודו לפני הגיעם לשער אנגבאנד.

ניצחון מפואר זה היה הניצחון המלא הראשון של הנולדור במלחמתם במורגות. לאחר קרב זה הנולדור שמו משמר על אנגבאנד, ובכך החלו את תקופת השלום החשדני של מצור אנגבאנד.