דגור ברגולך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף דאגור בראגולאך)
דַאגוֹר בּרַאגוֹלַאך
Dagor Bragollach
מלחמה: מלחמות בלריאנד
תאריך התחלה: 455
תאריך סיום: 456
קרב לפני: דאגור אגלארב
קרב אחרי: נירנית ארנוידיאד
מקום: תנגורודרים
תוצאה: ניצחון לכוחות האופל, שבירת המצור על אנגבנד
הצדדים הלוחמים

נולדור, אדיין

כוחות האופל

מפקדים

פינגולפין, פינרוד, מאידרוס, איגנור, אנגרוד
ברגולאס, הדור זהוב-השיער

מורגות'
גלאורונג

כוחות

מאות אלפי אלפים, עשרות אלפי אדיין (בני-אנוש)

מספר לא ידוע של אורקים, טרולים ובלרוגים

אבדות

כבדות

כבדות

דַגוֹר בּרַגוֹלַך הוא קרב בדיוני מעולם הפנטזיה של ג'.ר.ר. טולקין, הידוע גם בשם קרב להבת הפתע. דגור ברגולך היה הקרב הרביעי במלחמות בלריאנד.

הקרב החל כאשר מורגות שבר את המצור על אנגבאנד אשר נמשך כ־400 שנים, בהן עמל מורגות על בניין צבא אדיר. ראשית, עורר מורגות נהרות להבה אשר כילו את מישור ארד גלן הפורה. בני לילית רבים מצאו את מותם בניסיון לברוח מהאש והעשן. צבאות הבאלרוגים והאורקים, בהנהגת גלאורונג הדרקון, פלשו בהצלחה לדורתוניון והרגו את אנגרוד ואיגנור. פרשיו של מגלור נחרכו למוות במישור לותלן ופער מגלור נכבש, בכך זכה מורגות למעבר לתוך בלריאנד. מגלור פרש לעזרת מידרוס'.

מעבר אגלון נפרץ, וקלגורם וקורופין נמלטו לנרגותרונד. האורקים של מורגות התפזרו ופלשו לתוך מזרח בלריאנד. קרנתיר נס לאמון ארב, היכן שהוא ואמרוד בנו מערכות הגנה. משם הצמד שחרר באיטיות את מזרח בלריאנד מהאורקים, בעוד שמגלור ומידרוס' החזיקו בגבול הצפוני.

מינאס טירית שבשערי הסיריון במערב החזיקה תחת אורודרת, ודודו פינרוד פלגונד צעד מנרגותרונד עם צבא גדול צפונה. אולם פינרוד חש בראש צבאו ונפל למארב. לולא התערבות ברהיר, בן האדם, היה נופל. כוחו של פלגונד חזר על עקבותיו, וברהיר המשיך לשמור על דורתוניון. מעוזי ההרים של ארד ותרין והיתלום החזיקו, אך בקושי רב.

לכשהגיעה הידיעה לפינגולפין, המלך העליון של הנולדור בגלות, בדבר האבדות הכבדות יצא המלך לבדו לאנגבנד. בשעריה קרא למורגות לדו־קרב. בשערי אנגבנד הם נלחמו, ואף על פי שחרב פינגולפין דקרה את מורגות שבע פעמים, פטיש האויב הרגו.

בקרב נהרג גם הדור זהוב השיער, ראש בית הדור.

כך נשבר מצור אנגבנד, בני פאנור פוזרו וכוחות מורגות שוטטו בחופשיות בצפון.