דאגור בראגולאך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דַאגוֹר בּרַאגוֹלַאך הוא קרב מעולם הפנטזיה של ג'.ר.ר. טולקין, הידוע גם בשם קרב להבת הפתע. דאגור בראגולך היה הקרב הרביעי במלחמות בלריאנד.

הקרב החל כאשר מורגות שבר את המצור על אנגבאנד אשר נמשך כ־400 שנים, בהן עמל מורגות על בניין צבא אדיר. ראשית, עורר מורגות נהרות להבה אשר כילו את ארד־גאלן. בני לילית רבים מצאו את מותם בניסיון לברוח מהאש והעשן. צבאות הבאלרוגים והאורקים, בהנהגת גלאורונג הדרקון, פלשו בהצלחה לדורתוניון והרגו את אנגרוד ואיגנור. פרשיו של מאלגור נחרכו למוות במישור לותלאן ופער מאלגור נכבש, בכך זכה מורגות למעבר לתוך בלריאנד. מאלגור פרש לעזרת מידרוס.

מעבר אגלון נפרץ, וקלגורם וקורופין נמלטו לנארגותרונד. האורקים של מורגות התפזרו ופלשו לתוך מזרח בלריאנד. קאראנתיר נס לאמון ארב, היכן שהוא ואמרוד בנו מערכות הגנה. משם הצמד שחרר באיטיות את מזרח בלריאנד מהאורקים, בעוד שמאלגור ומידרוס החזיקו בגבול הצפוני.

מינאס טירית שבפי הסיריון במערב החזיקה תחת אורודרת, ודודו פינרוד פלאגונד צעד מנארגותרונד עם צבא גדול צפונה. אולם פינרוד חש בראש צבאו ונפל למארב. לולא התערבות באראהיר, בן האנוש, היה נופל. כוחו של פלאגונד חזר על עקבותיו, ובאראהיר המשיך לשמור על דורתוניון. מעוזי ההרים של ארד ותרין וְהיתלום החזיקו, אך בקושי רב.

לכשהגיעה הידיעה לפינגולפין, המלך העליון של הנולדור בגלות, בדבר האבדות הכבדות יצא המלך לבדו לאנגבאנד. בשעריה קרא למורגות לדו־קרב. בשערי אנגבאנד הם נלחמו, ולמרות שחרב פינגולפין דקרה את מורגות שבע פעמים, פטיש האויב הרגו.

בקרב נהרג גם הדור זהוב השיער, ראש בית הדור.

כך נשבר מצור אנגבאנד, בני פאנור פוזרו וכוחות מורגות שוטטו בחופשיות בצפון.