פוסט-סטרוקטורליזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פוסט סטרוקטורליזם)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פוסט-סטרוקטורליזם היא גישה (או לחלופין, אסכולה) שיצאה מתוך הסטרוקטורליזם בשנות השישים.

הפוסט-סטרוקטורליזם דוחה את הרדוקטיביות המתודולוגית של הסטרוקטורליזם. במקום זאת, מחפשים הפוסט-סטרוקטורליסטים אחר המשחק האינסופי, לטענתם, של המסמנים, ולכן נוטים להימנע מ"לכפות" או להעדיף פרשנות ייחודית לרעיון מסוים. בהתאם לכך, ישנה מעט מאוד הסכמה בין תאוריות פוסט-סטרוקטורליסטיות שונות, אך נקודת המוצא של כולן היא הביקורת על הסטרוקטורליזם (ובפרט על המהותנות אשר נוטה להיות מזוהה עמו).

חקירות פוסט-סטרוקטורליות נוטות להיות עם אוריינטציה פוליטית, משום שרבים מאנשי אסכולה זו מאמינים שהעולם בו אנו חושבים שאנו חיים אינו אלא מבנה חברתי, עם אידאולוגיות שונות המנסות לזכות בהגמוניה.

יישום בולט של ההשקפה הפוסט סטרוקטוראלית הוא בתאוריות מגדריות של פמיניסטיות מהגל הפמיניסטי השלישי ושל תאורטיקנים קווירים.

הפוסט סטרוקטורליזם עוסק בפירוק רלטיביסטי של עובדות ותהליכים, אם כי הוא נתפס בדרך כלל כגישה מנוגדת לרלטיביזם: בעוד שהרלטיביזם מניח בבסיסו את קיומה של "מטא -שפה", כלומר, נקודת מבט שהיא נייטרלית מהשפעת השפה ומשקיפה עליה כביכול מבחוץ, הפוסט סטרוקטורליזם שולל את קיומה של נקודת מבט חוץ-לשונית. באשר לפרשנות, הפוסט סטרוקטורליזם עוסק בפרשנות ספציפית יותר מאשר בעמידה על פרשנות סובייקטיבית-קולקטיבית לממצאים, וכן נוגע להתנגדות ל"שדות כוח" דכאניים.

סיווג הגישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבחינה פילוסופית, תואמת גישה זו לפילוסופיה הקונטיננטאלית, מבחינה מדעית היא מבוססת במדעי החברה ובפרט בפסיכולוגיה ובסוציולוגיה.

יישום עקרונות הגישה לתופעות מדעיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגישה הפוסט סטרוקטוראלית מסבירה את ההיבט הנפשי של תופעות נוירופסיכולוגיות מסוימות כגון ראיית צבע (בהיותה מדגישה את הספצפיות של הפרשנות המנטאלית לאובייקט הפיזיקאלי הטהור, שיכולה להיות לא הומוגנית בשל תופעות כמו עיוורון צבעים), אם כי בערך בכך מסתכם הקשר העקיף שלה למדעי הפיזיקה, והכימיה, והפסיכולוגיה.

פוסט-סטרוקטורליסטים מרכזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רולאן בארת המאוחר, מישל פוקו, ברונו לטור, ג'וליה קריסטבה, ז'יל דלז, פליקס גוואטרי, ז'אק דרידה, וג'ודית באטלר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סוציולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.