המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים (2010)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: פירוט יתר, חזרות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בנימין נתניהו, אבו מאזן, ג'ורג' מיטשל והילרי קלינטון בעת תחילת השיחות הישירות ב-2 בספטמבר 2010.

משא ומתן ישיר בין ישראל לבין הפלסטינים התנהל במהלך ספטמבר 2010, בהשתתפות נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ויושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס.

המשא ומתן נועד להגיע להסכמה על הסדר סופי ורשמי לסכסוך הישראלי-פלסטיני על ידי יישום פתרון מסוג שתי מדינות לשני עמים עבור העם היהודי והעם הפלסטיני בשטחים של ארץ ישראל אשר ממערב לנהר הירדן. זוהי הפעם הראשונה מאז כישלון שיחות אולמרט-אבו מאזן בה הידברו מדינת ישראל והפלסטינים במטרה להגיע לפתרון זה.

בתחילת ספטמבר, קואליציה של 13 קבוצות מיליטנטיות פלסטיניות בראשות החמאס איחדו כוחות והחלו סדרת מתקפות טרור נגד אזרחים ישראלים, אשר כללו סדרה של אירועי ירי על מכוניות ישראליות וירי רקטות על יישובים ישראליים, בניסיון לטרפד את המשא ומתן ולטרפד את הניסיון לכונן שלום במזרח התיכון.

תיגר נוסף להמשך קיום השיחות התרחש בסוף ספטמבר, כאשר ההקפאה הישראלית של הבנייה באזור הגדה המערבית הסתיימה, ובעקבות כך הפלסטינים הודיעו שהם מתכננים לעזוב את המשא ומתן אם הקפאת הבנייה לא תחודש. ישראל קראה לפלסטינים להמשיך במשא ומתן והציעה בהמשך אף לחדש את הקפאת הבנייה בתמורה לכך שהרשות הפלסטינית תכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי[1][2][3]. הצעה זו נדחתה על ידי ההנהגה הפלסטינית ובכך נקטע המשא ומתן ולא חודש עד 2013.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחילת הקדנציה השנייה של בנימין נתניהו, ולאורך כהונתו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, הופעל לחץ רב מהממשל האמריקאי על ממשלת ישראל להקפיא את המשך הבנייה בהתנחלויות של הגדה המערבית, לפתוח את מעברי הגבול של עזה, ולנהל משא ומתן על הסדר סופי ורשמי לסכסוך הישראלי-פלסטיני ולהקמת מדינה פלסטינית.

לאורך מספר שנים ארצות הברית אימנה, ציידה, וממנה את כוחות הביטחון הפלסטינים של הרשות הפלסטינית, אשר גם משתפים פעולה עם צה"ל באזור הגדה המערבית במטרה לסכל את פעילויותיהם של מיליטנטים המשתייכים לארגון החמאס, התנועה הפלסטינית האיסלמיסטית העיקרית אשר מתנגדת לכל משא ומתן עם ישראל.

במרץ 2009 מזכירת המדינה האמריקאית הילרי רודהם קלינטון נסעה לישראל[4]. בעת ביקורה קלינטון הזהירה כי ההתנחלויות הישראליות והריסת בתי הערבים במזרח ירושלים אינם מסייעים לתהליך השלום[5]. כמו כן, קלינטון הביעה את תמיכתה בהקמת מדינה פלסטינית, פתרון אשר באותה העת לא נתמך על ידי ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו[6]. עם הגעתו של השליח המיוחד של הממשל האמריקני ג'ורג' מיטשל, נתניהו ציין כי התקדמות כלשהי לעבר משא ומתן עם הפלסטינים תהיה מותנית בכך שהפלסטינים יכירו במדינת ישראל כמדינה יהודית[7].

ב-19 במאי 2009, נתניהו נפגש עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בבית הלבן שם הם דנו על הסכסוך הישראלי-פלסטיני ועל ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית. בעוד שאובמה ציין כי פתרון שתי המדינות עומד בראש סדר העדיפויות, נתניהו סירב לתמוך בהקמת מדינה פלסטינית.

ב-4 ביוני 2009 אובמה נשא נאום באוניברסיטת קהיר במצרים אשר מטרתו העיקרית הייתה להפגין את שינוי המדיניות של הממשל האמריקאי החדש כלפי העולם הערבי והמוסלמי. במהלך הנאום קרא אובמה להפסקת הבנייה בהתנחלויות הישראליות בגדה המערבית וקרא להשכנת שלום בין הישראלים לפלסטינים.

בעקבות נאומו של אובמה בקהיר כינס נתניהו באופן מידי פגישה מיוחדת של הממשלה. ב-14 ביוני, עשרה ימים בלבד לאחר הנאום של אובמה בקהיר, נשא נתניהו נאום מדיני באוניברסיטת בר-אילן בו פרש את חזונו המדיני בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני. במרכז הנאום הביע נתניהו לראשונה, הסכמה עקרונית להקמת מדינה פלסטינית המותנית בפירוזה ובהכרה של הפלסטינים בישראל כמדינת העם היהודי. נתניהו הדגיש בנאומו כי יהיה מוכן לקבל מדינה פלסטינית רק אם ירושלים תישאר בירתה המאוחדת של מדינת ישראל, אם לפלסטינים לא יהיה צבא, ואם הפלסטינים יוותרו על תביעותיהם לזכות השיבה של הפליטים הפלסטינים. כמו כן נתניהו הדגיש גם כן לישראל הזכות ל"צמיחה טבעית" בהתנחלויות היהודיות בגדה המערבית והסטטוס הסופי שלהם יקבע רק במהלך משא ומתן. באופן כללי, הנאום של נתניהו בבר-אילן היווה תפנית משמעותית לעמדויות הנציות של נתניהו כלפי תהליך השלום אותם הפגין לפני כן.

ב-23 באוגוסט 2009 הודיע נתניהו בישיבת הממשלה השבועית, כי המשא ומתן עם הפלסטינים מתוכנן לחול בחודש ספטמבר 2009 ויושק רשמית בעת ביקורו בניו יורק. הוא הוסיף כי חלה התקדמות עם השליח המיוחד ג'ורג' מיטשל, אם כי אין עדיין הסכמה מלאה על הכל, וכי ייערכו סבבי פגישות נוספים עד ספטמבר. באותו היום, דובר הרשות הפלסטינית ציין כי לא יתקיים שום משא ומתן עם ישראל כל עוד לא הבנייה בהתנחלויות תימשך.

בעקבות הלחץ הרב של ממשל אובמה להקפאת הבנייה בהתנחלויות[8] בסופו של דבר, אישר הקבינט המדיני ביטחוני את הצעתו של נתניהו להקפאת הבנייה ביהודה ושומרון "לתקופה של 10 חודשים". פעולה זו ספגה ביקורת מהימין, בשל ההקפאה, ומהשמאל, על כך שההקפאה אינה מספקת. ראשי הרשות הפלסטינית הודיעו בתגובה, שהחלטת הממשלה איננה ממלאת אחרי "מפת הדרכים" של הנשיא בוש, שמועצת הביטחון נסמכה עליה בהחלטותיה. במקביל, נתניהו קרא לפלסטינים להגיב למהלך ולהיכנס לשיחות הישירות. עם זאת, הפלסטינים דחו את הקריאה להיכנס לשיחות ישירות באופן מיידי.

באוגוסט 2010 ברק אובמה והילרי קלינטון הצהירו כי ניתן יהיה להקים מדינה פלסטינית בתוך שנה[9].

מאמצי ממשל אובמה לחידוש השיחות הישירות בין ישראל לפלסטינים צלחו לבסוף כאשר שני הצדדים הסכימו להתחלת שיחות ישירות לאחר תקופה ארוכה בה לא חלה כל התקדמות[10].

שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים בשנת 2010[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיחות בין ישראל לרשות הפלסטינית, שרם א-שייח', 14 בספטמבר 2010

ב-2 בספטמבר, השיקה ארצות הברית את המשא ומתן הישיר בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית בוושינגטון. ב-14 בספטמבר החל סבב השיחות השני של המשא ומתן הישיר בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית בשארם א-שייח' שבמצרים[11]. במהלך תהליך זה, נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ציין כי הפלסטינים וישראל הסכימו על עיקרון של חילופי שטחים. עם זאת, כמות השטחים אשר ישראל תיתן לפלסטינים תמורת שמירה על גושי ההתנחלויות בגדה המערבית היא סוגיה אשר נשארה במחלוקת, בעוד שהפלסטינים דורשים כי היחס יהיה 1:1, ישראל הציעה פחות[12].

במהלך המשא ומתן הישיר בין ישראל לבין הפלסטינים, ארגון החמאס וארגון החזבאללה איימו לטרפד את שיחות השלום אם הצדדים יתקדמו לעבר הסכם אפשרי כלשהו. במהלך סדרת פיגועי הטרור, אשר נערכו בין אוגוסט לספטמבר 2010, נהרגו ונפצעו שמונה ישראלים.

ממשלת ישראל הצהירה בפומבי כי שלום לא יתקיים באזור באופן מיידי כל עוד הנוכחות של ארגון החמאס וארגון החזבאללה מאיימת על ההתקדמות של הסדר השלום באזור. ישראל הביעה ספק לגבי הסברה שהסכם סופי בין ישראל לרשות הפלסטינית אשר נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס יהיה האחראי ליישומו, אכן יגרום לארגון החמאס ולארגון החזבאללה לחדול מלחדש את מעגל האלימות באזור. בנוסף לכך, ממשלת ישראל דחתה באופן מובהר כל הסכם אפשרי עם הפלסטינים כל עוד הצד הפלסטיני מסרב להכיר בישראל בתור מדינה יהודית.

ב-21 ספטמבר 2010 התפוצצה ישיבת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית שהתקיימה באו"ם והסתיימה ללא הצהרת סיכום בשל מחלוקת שהתפתחה בין סגן שר החוץ הישראלי דני אילון לראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד על נוסח הצהרת הסיכום של הישיבה - איילון דרש כי הצהרת הסיכום של הישיבה תתייחס לרעיון של "שתי מדינות לשני עמים" בעוד שפיאד הסכים רק לכך שהצהרת הסיכום תתייחס רק לרעיון של "שתי מדינות"[13][14]. איילון לאחר מכן הגיב על האירוע וציין כי "מה שאני אומר הוא שאם הפלסטינים לא מוכנים לדבר על שתי מדינות לשני עמים, שלא לדבר על מדינה יהודית בישראל, אז אין על מה לדבר."[15]

על אף הלחץ הרב שהופעל על ישראל להמשיך את ההקפאה של הבנייה בהתנחלויות מצד גורמים בינלאומיים רבים, ב-26 בספטמבר פגה ההקפאה של הבנייה בהתנחלויות כאשר ישראל דחתה את הדרישות הבינלאומיות להאריך את ההקפאה. דחיית ההארכה של הקפאת הבנייה בהתנחלויות גררה ביקורת מצד מארצות הברית, אירופה והאו"ם[16].

אי המשך ההקפאה של הבנייה בהתנחלויות גרמה למעשה להפסקה דה פקטו של שיחות השלום בין ישראל לפלסטינים[17].

ב-4 באוקטובר 2010, נתניהו ציין כי ישראל פועלת מול ארצות הברית על מנת לפתור את הבעיות ולחדש את השיחות. מקורות ישראלים מציינים כי צעד זה כרוך בהארכה בת 60 יום של הקפאת הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית[18][19].

בתום ישיבת חירום של הליגה הערבית שהתקיימה בלוב ב-8 באוקטובר 2010 ואשר עסקה בהפסקת הקפאת הבנייה בהתנחלויות, הצהירו נציגי הארגון כי הם תומכים בהחלטת יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס להפסיק את שיחות השלום עם ישראל בשל הפסקת הקפאת הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית. נציגי הליגה הערבית הצהירו גם כי הארגון מקציב לארצות הברית פרק זמן של חודש כדי ללחוץ על ישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות ולהשיב את הצדדים לשולחן הדיונים וכי "הוועדה תתכנס שוב בעוד כחודש ללמוד את האלטרנטיבות"[20].

ב-11 באוקטובר 2010, במהלך נאום פתיחת המושב השלישי של הכנסת ה-18, הצהיר נתניהו כי יהיה מוכן לחדש את הקפאת הבניה במידה והרשות הפלסטינית תכיר במדינת ישראל בתור המולדת של העם היהודי. הרשות הפלסטינית מיהרה לדחות את הצעתו של נתניהו.

ב-13 באוקטובר 2010, הצהיר מזכ"ל אש"ף יאסר עבד רבו כי אש"ף תכיר בישראל כ"מדינה יהודית" תמורת מדינה ריבונית פלסטינית בגבולות 1967 אשר תכלול את מזרח ירושלים וקבע כי "כל נוסחה שיציבו האמריקאים - אפילו שיקראו למדינת ישראל "המדינה הסינית" - נסכים לה, רק שיתנו לנו את גבולות 67. בעבר כבר הכרנו בישראל, אך היא לא הכירה במדינה הפלסטינית"[21]. ההצהרות של עבד רבו זכו לגינויים מיידיים מצד הפלגים הפוליטיים הפלסטיניים השונים, בעיקר בשל כך שהכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית נתפסת כויתור על תביעותיהם למימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים לתחומי מדינת ישראל. תנועת הפת"ח קראה להתפטרותו המיידית של עבד רבו. בכיר הפת"ח נביל שעת' גינה את הצהרותיו של עבד רבו וקבע כי "ההצהרותיו של עבד רבו אינן מייצגות את עמדת אש"ף או תנועת הפת"ח או את הנשיא עבאס"[22]. בנוסף, הממשלה הפלסטינית בעזה קראה גם כן להתפטרותו המיידית של עבד רבו[23].

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תגובות בינלאומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • איראןאיראן איראן - ב-3 בספטמבר נשיא איראן מחמוד אחמדינז'אד קרא לפלסטינים להמשיך את המאבק המזוין בישראל וציין כי "סוגיית פלסטין לא יכולה להיפתר באמצעות שיחות עם אויבי האומה הפלסטינית. ההתנגדות היא הדרך היחידה להצלת הפלסטינים". אחמדינז'אד ציין גם כי השיחות נועדו להיכשל והביע ביקורת על מנהיגי המדינות המוסלמיות אשר אינם תומכים במאבק של הפלסטינים בישראל[24]. בנוסף, ב-3 בספטמבר שר החוץ האיראני מנושהר מותאקי ציין כי "יש מנהיגים... אשר מצייתים לפקודות של אמריקה והם צריכה להבין כי הם בוגדים בעמים שלהם"[25].
 • לבנוןלבנון לבנון - ב-26 בספטמבר נשיא לבנון מישל סולימאן, הזהיר את הקהילה הבינלאומית במהלך נאום שערך בעצרת הכללית של האו"ם, כי לבנון לא תקבל כל הסכם ישראלי-פלסטיני אשר נוגד את האינטרסים של לבנון וכי כל הסכם שלום ישראלי-פלסטיני עתידי חייב לכלול את הפליטים הפלסטינים החיים במדינות ערב האחרות[26].
 • מצריםמצרים מצרים - ב-1 באוקטובר, בריאיון עם העיתון הלונדוני אל-חיאת, שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-רייט ציין כי הסוגיה החשובה ביותר היא הסדרי הגבול, ומתח ביקורת על ההתעקשות של הרשות הפלסטינית להארכת הקפאת הבנייה בהתנחלויות[27].

תגובות מקומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ב-28 בספטמבר, אביגדור ליברמן, שר החוץ הישראלי ומנהיג מפלגת ישראל ביתנו, נאם בפני העצרת הכללית של האו"ם. במהלך הנאום הציג בפני האו"ם תוכנית שלום לפיה חלקים מסוימים משטחה של ישראל המאוכלסים בערבים יועברו לידי המדינה הפלסטינית לכשתוקם, בתמורה לסיפוח של ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית או חילופי אוכלוסייה. כמו כן, ליברמן ציין כי אין סיכוי להגיע להסדר קבע עם הפלסטינים בשנים הקרובות וכי בעיניו הפתרון הוא הגעה להסכם ביניים ארוך טווח שיאפשר לפלסטינים צמיחה כלכלית וחופש תנועה. כך יוכלו דורות חדשים של ישראלים פלסטינים, שלא התחנכו על שנאה, להגיע לשלום מלא בעוד כמה עשורים[28]. הצעתו השנויה במחלוקת של ליברמן גרמה לזעם רב בקרב מנהיגים ישראלים שונים, שהבולטים בהם היו אהוד ברק[29] ובנימין נתניהו[30].

הסוגיות השנויות במחלוקת בין ישראל לפלסטינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הסכסוך הישראלי-פלסטיני#סוגיות אשר שנויות במחלוקת בשלב הנוכחי של הסכסוך

מתקפת הטרור הפלסטינית של 2010[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך ספטמבר, קואליציה של 13 קבוצות מיליטנטיות פלסטיניות בראשות ארגון החמאס איחדו כוחות והחלו סדרת מתקפות טרור נגד אזרחים ישראלים במטרה לשבש את שיחות השלום בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית. ארגון החמאס הכריז כי לא יאפשר למשא ומתן להתקיים וכי כל האפשרויות פתוחות לגבי אופי הפיגועים[31][32][33][34]. הקבוצות אשר השתתפו בפיגועים כללו בין היתר את הג'יהאד האסלאמי, ועדות ההתנגדות העממית ופלג של הפת"ח[35]. ההתקפות על האזרחים הישראלים גברו והחמירו במהלך השיחות הישירות, וכלל מספר אירועי ירי על מכוניות ישראליות כמו גם ירי רקטות ופצצות מרגמה, כולל ירי של פצצת זרחן, על יישובים ישראליים.

פיגועי הירי

 • 31 באוגוסט 2010: חמושים פלסטינים ירו למוות בארבעה אזרחים ישראלים, תושבי בית חגי, ברכבם. ארגון החמאס נטל אחריות לירי והכריז כי פיגוע הירי הוא חלק מסדרת פיגועים מתוכננת[36]. ההתקפה תוארה על ידי מקורות ישראלים כאחת ממתקפות הטרור הקשות ביותר של השנים האחרונות[37][38][39].
 • 1 בספטמבר 2010: חמושים פלסטינים פתחו באש על שני ישראלים ברכבם סמוך לרימונים, כאשר אחד מהם נפצע באופן אנוש[40]. ארגון החמאס נטל אחריות לירי, וציין כי הפיגוע היה מסר לאלו אשר התחייבו בפני האויב הציוני שלא יהיו יותר מתקפות טרור[41].
 • 26 בספטמבר 2010: חמושים פלסטינים פתחו באש לעבר אישה בהיריון ובעלה ברכבם סמוך לטנא עומרים, ופצעו את שניהם ברגליהם. החמושים ירו גם לעבר מכונית אחרת, אשר הצליחה להתחמק ללא פגע[42][43][44][45][46]. הפת"ח והג'יהאד האסלאמי נטלו אחריות לפיגוע[47].

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ח'אלד משעל, המנהיג הראשי של החמאס מאז חיסולו של עבד אל-עזיז א-רנתיסי ב-2004, ציין כי "ההתנגדות תימשך במידה וישראל לא תיסוג לגבולות 1967 והחמאס יחדש את הרג המתנחלים הבלתי חוקיים על אדמתנו שלנו"[48].
 • ב-4 בספטמבר בכיר בארגון החמאס ציין כי המתנחלים הישראלים בגדה המערבית הם מטרות לגיטימיות שכן "הם צבא במלוא מובן המילה"[49][50].

המחלוקת סביב סיום עשרת חודשי הקפאת הבנייה בהתנחלויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון

לקראת מועד הסיום של עשרת חודשי הקפאת הבנייה הישראלית בהתנחלויות בגדה המערבית מחמוד עבאס החל לאיים לנטוש את המשא ומתן במידה והבנייה בהתנחלויות תחודש. עבאס ציין כי "ישראל הקפיאה את הבנייה במשך עשרה חודשים וצריכה להמשיך את ההקפאה במשך שלושה עד ארבעה חודשים נוספים על מנת לתת הזדמנות לשלום."[51]

ב-25 בספטמבר, נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הצהיר במהלך העצרת הכללית של האו"ם כי ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית הן סוגיה מרכזית. וקבע כי "על ישראל לבחור בין שלום לבין המשך ההתנחלויות"[52]. The United States has pushed Israel to extend the settlment freeze[52]. במקביל, ארצות הברית החלה ללחוץ על ישראל להאריך את ההקפאה של הבנייה בהתנחלויות.

בסופו של דבר, ב-26 בספטמבר ההקפאה פגה כאשר ישראל דחתה את הדרישות הבינלאומיות להאריך את ההקפאה[53]. דחיית ההארכה של הקפאת הבנייה בהתנחלויות גררה ביקורת מצד מארצות הברית, אירופה והאו"ם[54].

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תגובות בינלאומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ירדןירדן ירדן – ב-23 בספטמבר התראיין מלך ירדן בתוכנית האמריקנית "הדיילי שואו" שם הזהיר מפני ההשלכות של המשך הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית וציין כי הפסקת תהליך השלום תביא קרוב לוודאי למלחמה עד סוף שנת 2010[55].
 • ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית - ממשל אובמה הצהיר כי הוא מאוכזב מההחלטה הישראלית לסיים את הקפאת הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית[56][57].
 • האו"םהאו"ם האו"ם - מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, ציין כי בניית ההתנחלויות על השטח הכבוש בגדה המערבית איננה חוקית, וכי הוא מאוכזב מכך שישראל לא האריכה את הקפאת הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית[58].
 • מצריםמצרים מצרים - ב-25 בספטמבר שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-רייט נשא נאום בעצרת הכללית של האו"ם, במהלכו ציין ש"אם ישראל תפר את הבטחתה להמשך הקפאת הפעילות בהתנחלויות, היא תסכן את המשא ומתן המדיני והיא תישא באשמה בעיני שכנותיה והעולם כולו"[59].

תגובות מקומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, קרא למתנחלים בגדה המערבית לגלות איפוק בעקבות סיום ההקפאה של הבנייה. אך ציין גם שהוא לא יאריך את הקפאת של הבניה בהתנחלויות מעבר ל-26 בספטמבר[60].
 • אביגדור ליברמן, שר החוץ הישראלי ומנהיג מפלגת ישראל ביתנו, דחה את הטענות כי החידוש של הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית הוא צעד פרובוקטיבי שנועד לטרפד את שיחות השלום. ליברמן ציין כי הפלסטינים לא הצליחו לקבל את המחווה של הקפאת הבנייה במשך תשעה חודשים וכי "כעת הם לוחצים על ישראל להמשיך את הקפאת הבניה שהם דחו". ליברמן אמר כי ישראל מוכנה להיכנס לשיחות שלום ללא תנאים מוקדמים[61].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ רה"מ: המשך ההקפאה תמורת הכרה במדינה יהודית - פורסם בוואלה! חדשות ב-11 באוקטובר 2010
 2. ^ Palestinians quash PM's offer for renewed building freeze, Jerusalem Post 11-10-2010
 3. ^ Netanyahu offers settlement freeze in return for recognition as Jewish state, Palestinians say no. Haaretz. 11 October 2010.
 4. ^ Luis Ramirez (2 במרץ 2009). "Hillary Clinton Begins First Foray Into Israel-Palestinian Conflict". VOA. אורכב מ-המקור ב-2009-03-04. בדיקה אחרונה ב-3 במרץ 2009. 
 5. ^ Ravid, Barak (3 במרץ 2009). "Clinton: Israel's demolition of East Jerusalem homes harms peace efforts". Haaretz. 
 6. ^ "Clinton pledges to press for Palestinian state". The Daily Times. 4 במרץ 2009. אורכב מ-המקור ב-2012-12-09. בדיקה אחרונה ב-29 במאי 2020. 
 7. ^ Rabinovitch, Ari (16 באפריל 2009). "Israel demands Palestinians recognize "Jewish state"". Reuters. בדיקה אחרונה ב-16 באפריל 2009. 
 8. ^ ברק רביד ונטשה מוזגוביהתוכנית השלום של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה: הקפאת התנחלויות תמורת נורמליזציה, באתר הארץ, 22 באפריל 2009.
 9. ^ Marlowe, Lara (25 בנובמבר 2009). "Palestinian state possible within year, says Obama". irishtimes.com. בדיקה אחרונה ב-11 באוקטובר 2010. 
 10. ^ Burns, Robert (1 בספטמבר 2010). "Obama Opens Long-Shot Talks on Mideast Peace". ABC News. Associated Press. 
 11. ^ Keinon, Herb. "Second round of peace talks wraps up in Sharm e-Sheikh". Jerusalem Post. Israel. בדיקה אחרונה ב-28 בספטמבר 2010. 
 12. ^ Abu Toameh, Khaled. "Abbas: Land swap principle reached". Jerusalem Post. 
 13. ^ http://www.americanthinker.com/2010/09/the_arabs_are_still_stuck_on_r.html The Arabs Are Still Stuck on Rejection
 14. ^ סלאם פיאד עזב בזעם מפגש עם דני אילון
 15. ^ http://www.jpost.com/LandedPages/PrintArticle.aspx?id=188883 Fayyad storms out of New York meeting with Ayalon
 16. ^ EU's Ashton: Israel must extend settlement freeze to give talks a chance
 17. ^ Direct negotiations suspended
 18. ^ Netanyahu: Israel, U.S. working quietly to resolve peace talks deadlock
 19. ^ Netanyahu urges top ministers to extend settlement freeze
 20. ^ Arabs give US 'one month' to save peace talks
 21. ^ יאסר עבד רבו: נכיר במדינת ישראל בכל צורה שהיא תמורת גבולות 67' - מדיני-ביטחוני - הארץ
 22. ^ Palestinian negotiator denies official request for border map of Israel
 23. ^ [1]
 24. ^ UPDATE 2-Iran's Ahmadinejad calls on Palestinians to fight on
 25. ^ Moussa says peace negotiations should be given a 'chance'
 26. ^ President Suleiman to U.N.: Lebanon’s interests must be part of any solution
 27. ^ PM supports continued talks: 'We have a mission for peace'
 28. ^ Lieberman presents plans for population exchange at UN
 29. ^ Lieberman comments do not represent gov't, says Barak
 30. ^ Netanyahu disowns Lieberman's UN call for expelling Arab Israelis
 31. ^ "Islamist groups attempt to derail Middle East talks," Mark Weiss, September 4, 2010, Irish Times.
 32. ^ "Hamas targets Israeli-Palestinian talks by killing four Israelis; Hamas took responsibility for the fatal shooting of four Israeli settlers outside Hebron today, on the eve of Israeli-Palestinian talks in Washington," Joshua Mitnick, August 31, 2010, Christian Science Monitor.
 33. ^ "Hamas to launch 'more effective attacks' on Israel," September 3, 2010, Jerusalem Post.
 34. ^ "The Shadow of Hamas," Staff Editorial, September 8, 2010, Washington Post.
 35. ^ Gaza militants vow wave of attacks against Israel, Reuters 02-09-2010
 36. ^ PA detains dozens of Hamas men after deadly shooting attack, ynet News 01-09-2010
 37. ^ "[http://www.nytimes.com/2010/09/01/world/middleeast/01settlers.html 4 Israeli Settlers Killed in West Bank," New York Times, August 31, 2010.
 38. ^ Abbas condemns Hamas attack; 4 Israelis shot dead
 39. ^ BBC News - US says Hebron attack must not derail Middle East talks
 40. ^ "Palestinian Authority arrests 2 in connection with West Bank shooting attack; Two West Bank Hamas operatives arrested for September 1st attack in which two Israelis were wounded at Rimonim Junction," Avi Issacharoff, September 8, 2010, Haaretz.
 41. ^ "Hamas Ratchets Up Attacks Amid Peace Talks," Tzippe Barrow, September 2, 2010, Christian Broadcasting Network.
 42. ^ West Bank shooting attack injures Israeli woman, Associated Press 26-09-2010
 43. ^ Woman injured in shooting attack has son via C-section, ynet News 26-09-2010
 44. ^ "Arab Terror Groups Claim Responsibility for Shooting Attack," Gil Ronen and Elad Benari, September 27, 2010, Israel National News.
 45. ^ ."Una israelí da a luz horas después de ser tiroteada en Cisjordania," September 26, 2010, Europa press.
 46. ^ "Colona ferita da Miliziano Si Salva e Partorisce," September 27, 2010, La Republica.
 47. ^ Al-Aqsa Martyrs' Brigades claim responsibility for shooting attack, ynet News 27-09-2010
 48. ^ Mashaal: We'll continue 'to kill illegal settlers'
 49. ^ 4 Israelis killed by Hamas
 50. ^ Hamas official: Israeli settlers are a legitimate military target
 51. ^ Israeli settlement freeze ends, peace talks in balance | Reuters
 52. ^ 1 2 Israel's moratorium on settlement building in West Bank ends - CNN.com
 53. ^ "BBC". BBC. 3 בספטמבר 2010. בדיקה אחרונה ב-28 בספטמבר 2010. 
 54. ^ EU's Ashton: Settlement freeze can urge Palestinians to resume talks. Haaretz.
 55. ^ Jordan's king warns of war by year's end, Ynetnews, ‏2010-09-24 (באנגלית)
 56. ^ US 'disappointed' by end of settlement freeze
 57. ^ US, UN join condemnation of renewed building
 58. ^ UN "disappointed" at Israeli settlement activity
 59. ^ Abbas Says No Peace Without Moratorium on Settlement Construction
 60. ^ With compromise elusive, Mideast talks threatened by end of settlement slowdown at midnight
 61. ^ http://www.jpost.com/International/Article.aspx?id=189452 PM silent amid world criticism of moratorium’s end