יחסי ישראל-תימן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יחסי ישראל-תימן
ישראלישראל תימןתימן
Yemen Israel Locator.png
ישראל תימן
שטחקילומטר רבוע)
20,770 527,968
אוכלוסייה
8,049,314 26,737,317
תמ"ג (במיליוני דולרים)
281,800 75,520
תמ"ג לנפש (בדולרים)
35,009 2,825
משטר
דמוקרטיה פרלמנטרית רפובליקה

לישראל ולתימן אין קשרים דיפלומטיים רשמיים והיחסים ביניהן מתאפיינים במתיחות ועוינות רבה. תימן אינה מכירה בישראל ואנשים בעלי דרכון ישראלי, או דרכון אחר עם חותמת ישראלית מנועים באופן עקרוני מלהיכנס למדינה. על פי החוק הישראלי תימן נחשבת למדינת אויב של ישראל. תימן תמכה בעקיפין במדינות ערב בכל מלחמותיהן נגד ישראל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשי היחסים המתוחים בין שתי המדינות נעוצים בתקופה בה טרם הוקמה מדינת ישראל. ב-1947, עם הגעתן של החדשות לתימן אודות תוכנית החלוקה של האו"ם, החל גל של פוגרומים בעיר הנמל עדן כנגד היהודים תושבי המדינה. בפברואר 1948, זמן קצר לפני הכרזת העצמאות של ישראל, נרצח האימאם יחיא ויורשו, אחמד בן יחיא, קרא לכל הערבים להתאחד נגד המדינה הציונית שעתידה לקום. הוא אף הודיע למצרים כי יעביר לה סיוע ככל שתילחם בישראל. לאחר שקיבל את הידיעות כי ישראל ניצחה במלחמת העצמאות, התיר ליהודי תימן לעלות לישראל במבצע מרבד הקסמים.

בשנת 2001 טען נשיא תימן, עלי עבדאללה סאלח שנציגויות מסחריות ישראליות בתימן הן משרדים של המוסד[1].

מלחמת האזרחים בתימן[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת האזרחים של צפון תימן, בין התנועה המהפכנית של "הכוחות הרפובליקניים", שנתמכו על ידי מצרים בהנהגת נאצר לבין הכוחות המלוכניים בראשות אל באדר, שנתמכו על ידי סעודיה, וממלכת ירדן, ישראל שלחה נשק וסייעה לכוחותיו של אל באדר, לבקשת הממלכה המאוחדת, במה שכונה מבצע רוטב. ישראל הסכימה לסייע למלוכנים מכיוון שרצתה להחליש את מצרים, אויבתה העיקרית, ששלחה חיילים רבים לסייע לכוחות הרפובליקניים[2].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]