פרשת בחוקותי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Arrow r.svg בחוקותי Arrow l.svg
פסוקים: ויקרא, כ"ו, ג' - כ"ז, ל"ד
מספר פסוקים: 78
תוכן: הברכות והקללות (פרשת התוכחה)
מצוות בפרשה
 
עשה לא תעשה
החינוך:
דין ערכי אדם, מצוות היות תמורת הקודש – קודש, דין ערכי בהמה טמאה, דין ערכי בתים, דין ערכי שדות, מצוות חרמים (לכהן או להקדש), מצוות מעשר בהמה איסור המרת קורבן לבהמה אחרת, איסור שינוי ייעוד קורבן, איסור מכירת שדה החרם, איסור פדיית שדה החרם, איסור מכירת מעשר בהמה
הפטרה
אשכנזים וספרדים ירמיהו, ט"ז, י"ט - י"ז, י"ד
רוב תימנים יחזקאל, ל"ד, א'-כ"ז
איטלקים ומקצת תימנים יחזקאל, ל"ד, א'-ט"ו

פרשת בחֻקֹתַי היא הפרשה העשירית והאחרונה בספר ויקרא. היא מתחילה בפרק כ"ו, פסוק ג' ומסתיימת בסוף הספר, פרק כ"ז, פסוק ל"ד. בשנים שאינן מעוברות קוראים בדרך כלל את פרשת בחוקותי ביחד עם פרשת בהר.

בשבת פרשת בחוקותי מסיימים את קריאת התורה של ספר ויקרא בקריאת "חזק חזק ונתחזק". לרוב קוראים את הפרשה שבוע או שבועיים לפני חג שבועות.

נושאים בפרשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את עיקר הפרשה תופס פירוט של הברכות והקללות, חלק המכונה גם "פרשת התוכחה". זהו תיאור השכר והעונש שיהיו לבני ישראל אם ישמרו את מצוות התורה או אם לא ישמרו אותן. הברכות קצרות יחסית, ואילו הקללות מפורטות מאוד ומתוארות באופן מדורג ההולך ומחמיר עד העונש החמור ביותר - הגלות, המיועדת לאפשר לארץ ישראל להשלים את שנות השמיטה שלא קוימו כראוי על ידי העם. הקללות מסתיימות בנימה אופטימית - "ואף גם זאת בהיותם בארץ אויביהם לא מאסתים ולא געלתים... וזכרתי להם ברית ראשונים".

לדעת הרמב"ן, הקללות האמורות בפרשה זו, מכוונות לתקופת חורבן בית ראשון, וגלות בבל, כאשר הוא מצביע על פסוקים בפרשה, הרומזים למה שהתרחש בפועל בתקופה זו.

בהמשך הפרשה מובא קובץ הלכות בעניין הערכה כספית של נדבה שאדם נודב לבית המקדש, והלכות הנוגעות לפדיון או המרה של קודשים כמו מעשר, הקדש, בכור, מעשר בהמה ושדה שהוקדשה.

הפטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האשכנזים והספרדים מפטירים בספר ירמיהו, מפרק ט"ז, פסוק י"ט עד פרק י"ז, פסוק י"ד. הנביא ירמיהו מברך את הבוטחים בה' ומקלל את שאינם בוטחים בו.

התימנים מפטירים בספר יחזקאל, פרק ל"ד, פסוקים א'-כ"ז. בהפטרה זו מנבא יחזקאל על השיבה מן הגלות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקסטים בבחוקתי[עריכת קוד מקור | עריכה]