פרשת משפטים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Arrow r.svg משפטים Arrow l.svg
פסוקים: שמות, כ"א, א' - כ"ד, י"ח
מספר פסוקים: 118
תוכן: רשימה ארוכה של מצוות ודינים
מצוות בפרשה
 
עשה לא תעשה
החינוך:
דיני עבד עברי, מצוות ייעוד אמה עברייה, מצוות פדיון אמה עברייה, מצוות בית דין - מיתת חנק, דיני קנסות, מצוות בית דין - מיתת סייף, דין נזקי שור תם ושור מועד, דין נזקי בור, דיני גנב, דין נזקי שן ורגל, דין נזקי אש, דין שומר חינם, דין טוען ונטען, דין שוכר, דין שואל, דין מפתה, מצוות הלוואה לעני, מצוות פסיקת הדין אחר רוב הדיינים, מצוות עזרה להרמת משא ופריקתו, מצוות שמיטת קרקעות, מצוות שביתה בשבת, מצוות עלייה לרגל, מצוות הבאת ביכורים איסור מכירת אמה עברייה, איסור גריעת שאר, כסות ועונה, איסור הכאת הורים, איסור אכילת שור הנסקל, איסור החייאת מכשפה, איסור אונאת גר בדברים, איסור אונאת גר בממון, איסור עינוי אלמנה ויתום, איסור תביעת חוב כשאין ללווה מה לשלם, איסור התעסקות בעסקי ריבית, איסור קללת דיין, איסור קללת אלהים, , איסור קללת נשיא, איסור שינוי סדר התרומות והמעשרות, איסור אכילת טרפה, איסור לשון הרע / איסור שמיעת בעל דין במעמד צד אחד, איסור עדות פסול, איסור השתתפות עם עושי רע / דין הטיה לכף זכות בדיני נפשות, איסור הסמכות על דיין אחר בדיני נפשות / סדרי הדין בדיני נפשות, איסור רחמים על עני בדין, איסור עיוות משפטו של אדם רשע, איסור פסיקת דין על פי השערות, איסור לקיחת שוחד, איסור שבועה באלהים אחרים, איסור הדחת אנשים לעבוד עבודה זרה, איסור שחיטת הפסח כשיש חמץ ברשות האדם, איסור הלנת אימורי הפסח, איסור בישול בשר בחלב, איסור כריתת ברית עם שבעת עמי כנען ועם עובדי עבודה זרה, איסור ישיבת עובדי עבודה זרה בארץ ישראל
הפטרה
אשכנזים וספרדים ירמיהו, ל"ד, ח'-כ"ב, ומוסיפים ירמיהו, ל"ג, כ"ה-כ"ו
תימנים ירמיהו, ל"ד, ח' - ל"ה, י"ט
איטלקים ירמיהו, ל"ד, ח' - ל"ה, י"א

פרשת מִשְׁפָּטִים היא פרשת השבוע השישית בספר שמות. היא מתחילה בפרק כ"א, פסוק א' ומסתיימת בפרק כ"ד, פסוק י"ח. רוב הפרשה מפרטת מצוות ודינים רבים, בעיקר כאלו הקשורים לתחום המשפטי. בסוף הפרשה מסופר על טקס כריתת ברית של בני ישראל עם אלוהים ועל עליית משה להר סיני.

בחלק מהשנים קוראים את פרשת משפטים בשבת הסמוכה לראש חודש אדר, ולפיכך קוראים בה גם את הפרשיה הראשונה מ"ארבע פרשיות" - פרשת שקלים.

תוכן הפרשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס כריתת הברית על המצוות והדינים שבפרשה, איור של ג'ון סטיפל דייויס

בהמשך למעמד הר סיני, ה' מוסר למשה רשימה ארוכה של מצוות ודינים עבור בני ישראל.‏[1] רוב המצוות עוסקות במשפט עברי, בדינים ובהלכות הנוגעים ליחסים משפטיים בין אדם לחברו. בין השאר מפורטים הדינים הבאים:

לקראת סוף הרשימה מפורטים גם מצוות שבין אדם למקום, כגון:

לאחר שמשה מוסר לעם את המצוות שנאמרו לו,‏[2] נערך טקס של כריתת ברית בין אלוהים ובין עם ישראל. משה בונה מזבח ומקריב קרבנות למרגלות הר סיני יחד עם אהרן וזקני ישראל. אחר כך הוא עולה אל הר סיני לקבלת לוחות הברית, ושוהה שם "ארבעים יום וארבעים לילה".

הפטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפטירים בספר ירמיהו, פרק ל"ד, שם מתאר ירמיהו את דיני העבד העברי, ונוזף בעם על שאינם מקיימים אותם. הפטרת משפטים נקראת רק בכרבע מהשנים, בשנים מסוג השא, השג, החא, בשז וגכז. בשאר השנים הפשוטות קוראים את הפטרת פרשת שקלים, ובשאר השנים המעוברות קוראים את הפטרת ראש חודש או "מחר חודש".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקסטים במשפטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כך על פי סדר הכתובים. אמנם יש מפרשני המקרא המייחסים את הדינים שבפרשה למשפטים שנאמרו במי מרה, וכמו כן יש הגורסים שמדובר באסופת חוקים שונים שנקבצו לכאן, ואשר נאמרו במקומות שונים.[מי הם החולקים?]
  2. ^ כך על פי סדר הכתובים, אך לפי פירוש רש"י לתורה הסיפור הבא התרחש באמת עוד קודם לכן, לפני מעמד הר סיני