היפהפייה הנרדמת (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


היפהפייה הנרדמת
היפהפיה הנרדמת פוסטר עברי מקורי 1970.png
הכרזה העברית המקורית של הסרט משנת 1970
שם במקור: Sleeping Beauty
בימוי: קלייד גרונימי
לס קלארק
אריק לארסון
וולפגנג רייתרמן
הפקה: וולט דיסני
תסריט: ארדמן פנר
ג'ו רינאלדי
וינסטון היבלר
ביל פיט
טד סירס
ראלף רייט
מילט בנטה
שחקנים ראשיים: מרי קוסטה
אלינור אודלי
ורנה פלטון
ברברה ג'ו אלן
ברברה לאדי
מוזיקה: ג'ורג בראנס
חברת הפצה: חברת וולט דיסני
מדינה: ארצות הברית
אולפן: אולפני ההנפשה של וולט דיסני
הקרנת בכורה: 29 בינואר 1959
ישראלFlag of Israel.svg 1 ביולי 1961[1]
משך הקרנה: 75 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 6,000,000‏$
הכנסות: 51,600,000‏$
דף הסרט ב-IMDb

היפהפייה הנרדמתאנגלית: Sleeping Beauty) הוא סרט אנימציה משנת 1959 שהופק על ידי וולט דיסני ומבוסס על האגדה "היפהפייה הנרדמת" מאת שארל פרו והאחים גרים. היפהפייה הנרדמת" הוא הסרט ה-16 המופק על ידי חברת וולט דיסני, והוא יצא לאקרנים ב-29 בפברואר 1959. זהו סרט האגדה האחרון שהופק על ידי וולט דיסני בחייו. (לאחר מותו חזר האולפן ליצור סרטים המבוססים על אגדות בשנת 1989, עם הסרט בת הים הקטנה)

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שנים ללא ילדים, המלך סטפן והמלכה ליה מקבלים בשמחה את לידתה של בתם, אורורה, ומכריזים על יום חג לנתיניהם, כדי לחלוק כבוד לנסיכה. בטקס הטבילה נקבעים האירוסים בינה לבין הנסיך פיליפ, בנו הצעיר של המלך יוברט, כך שהממלכות של סטפן ויוברט יהיו לנצח מאוחדות. במקום נוכחות גם שלוש פיות טובות, פלורה, פאונה, ומריוותר, שבאו עם מתנותיהן כדי לברך את הילדה. הפיה הראשונה, פלורה, נותנת לנסיכה את מתנת היופי, בעוד שהפיה הבאה, פאונה, נותנת לה את מתנת השירה. לפני שמריוותר מספיקה לתת את ברכתה שלה, מופיעה הפיה המרושעת מליפיסנט, שכועסת על כך שלא הוזמנה לטקס. הפיה הרעה מקללת את הנסיכה, ומכריזה כי לפני שקיעת השמש ביום הולדתה ה-16 תידקר אצבעה מהמחט שעל גלגל הטוויה המכושף, והיא תמות. מריוותר עדיין מסוגלת להשתמש בברכתה שלה כדי לרכך את הקללה, כך שבמקום למות, אורורה תשקע בשינה שממנה היא תוכל להתעורר רק על ידי נשיקת אוהב ראשונה. למרות פקודתו של המלך סטפן להשמיד את כל גלגלי הטוויה בממלכה, יודעות שלוש הפיות שהקסם של מליפיסנט לא יפוג בקלות, ויוזמות תוכנית כדי להגן עליה. הן מתחפשות לאיכרות, ובהסכמתם של המלך והמלכה, הן מגניבות את אורורה לבקתתו של חוטב עצים ביער, שם תשהה עד שיום הולדתה ה-16 יחלוף.

לאחר מספר שנים, אורורה, הקרויה בשם ורד הבר, גדלה והפכה לאישה צעירה ויפה, אשר התגשמו בה הברכות שפלורה ופאונה העניקו לה. ביום הולדתה ה-16 מבקשות שלוש הפיות מורד הבר לאסוף פירות יער, כדי שיוכלו להכין מסיבת הפתעה עבורה. בעודה שרה ביער, מושכת ורד הבר את תשומת לבו של הנסיך פיליפ, שהפך לעלם יפה תואר, אשר יצא לרכוב על סוסו ביער. עם פגישתם של בני הזוג הם מתאהבים מיד, מבלי שיהיו מודעים כלל לכך שהם כבר מאורשים. ורד הבר נאלצת לחזור לבקתה, ומבקשת מהנסיך לבוא אל ביתה באותו הערב. בעוד היא רחוקה משם, מושכות ההכנות הקסומות של הפיות את תשומת לבו של העורב של מליפיסנט, הפיה הרעה, וחושפות את מיקום הבקתה של הנסיכה הנעדרת. בחזרתה הביתה, מגלות הפיות לורד בר את האמת על הנסיך ועל העורבים, ומלוות את הנסיכה שבורת הלב בחזרה לבית הוריה. בינתיים, מספר פיליפ לאביו על בת איכרים שפגש - איתה הוא רוצה להתחתן למרות הנישואין המתכוננים שלו לנסיכה אורורה. כל ניסיונותיו של המלך יוברט לשכנע את פיליפ להינשא לנסיכה במקום לבת האיכרים, נכשלים.

בבית הוריה בארמון מצליחה מליפיסנט לפתות את אורורה להתרחק מן הפיות הטובות ולהתלוות אליה, דרך כניסה סודית מאחורי האח ובמעלה מדרגות, אל חדר ריק, שבו ממתין לה גלגל טוויה מכושף. אורורה נוגעת במחט שעל גלגל הטוויה, דוקרת את אצבעה והקללה עושה את פעולתה. הפיות הטובות ממקמות את אורורה הישנה על מיטה במגדל הגבוה ביותר של הארמון. הן מטילות קסם רב עוצמה על כל נתיני הממלכה, שגורם להם ליפול לשינה עמוקה עד שהכישוף ישבר. לפני שנרדם, אומר המלך יוברט למלך סטפן כי בנו מאוהב בנערה בת איכרים. הפיות מבינות כי הנסיך פיליפ הוא האיש שבו אורורה התאהבה. אך הנסיך פיליפ, שהגיע לבקתה של ורד הבר, נחטף על ידי מליפיסנט ומשרתיה כדי למנוע ממנו לשבור את הכישוף.

הפיות מגלות את כובע הציד של פיליפ בבקתה, ומבינות כי מליפיסנט לקחה את הנסיך כבן ערובה. הן הולכות אל ההר האסור ומתגנבות לתוך הטירה של מליפיסנט כדי להציל אותו. הן עוקבות אחר מליפיסנט אל הצינוק, שבו כלוא הנסיך. הפיות נכנסות לחדר ומחמשות את פיליפ בחרב קסומה ומגן. פיליפ והפיות נמלטים מהצינוק ונתקלים במשרתיה של מליפיסנט שמנסים לעצור את פיליפ. לאחר ניסיונותיהם הכושלים של השומרים מקיפה מליפיסנט את הטירה של המלך סטפן, בה נמצאת אורורה, ביער של קוצים סבוכים, אך כאשר גם זה לא מצליח לעצור את פיליפ, מליפיסנט הופכת לדרקון ענק כדי להילחם עם הנסיך בעצמה. בסופו של דבר, פיליפ מטיל את החרב המכושפת שלו ישירות לתוך ליבה של מליפיסנט, וזו נופלת מהצוק אל מותה.

פיליפ נכנס לטירה, ועולה במהירות אל המגדל הגבוה ביותר כדי לעורר את אורורה בנשיקה. הכישוף של הפיה הרעה נשבר, וכל נתיני הממלכה מתעוררים אף הם. הזוג המלכותי יורד אל אולם הנשפים, שם אורורה מתאחדת באושר עם הוריה. היא והנסיך פיליפ נישאים וחיים באושר ועושר.

מדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות מדבבים בגרסה האנגלית מדבבים בגרסה העברית הערות
אורורה מרי קוסטה לימור שפירא דמותה של אורורה נכללת בזיכיון נסיכות דיסני.
מליפיסנט אלינור אודלי יעל עמית
פלורה ורנה פלטון שפרירה זכאי
פאונה ברברה ג'ו אלן שרית סרי
מריוות'ר ברברה לאדי יעל פרל
הנסיך פיליפ ביל שירלי מומי לוי
המלך סטפן טיילור הולמס שמוליק טנא
המלך יוברט ביל תומפסון אריאל פורמן

פסקול[עריכת קוד מקור | עריכה]

עטיפת הפסקול העברי של הסרט שהופץ בשנת 1995


מס' שם אורך
1. "זה היה בחלום" 1:12
2. "הידד לנסיכה אורורה" 1:08
3. "בירכת הפיות" 4:36
4. "ציפור כחולה - מדוע" 2:43
5. "סימפוניה בעובי היער" 3:18
6. "שירו שיר מחייך" 2:48
7. "לחיים" 1:24
8. "קיללת מליפיסנט" 4:00
9. "היפהפייה הנרדמת" 1:46
10. "הפיות נחלצות לעזרה" 3:30
11. "הנסיך חולם" 1:20
12. "קרב עם כוחות הרשע" 5:54


שיר הנושא "פעם בחלום" ((אנ') מבוסס על הבלט "היפהפייה הנרדמת" מאת פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מליפיסנט (סרט) - סרט לייב אקשן משנת 2014 המספר את העלילה המתוארת מנקודת מבט שונה מזו המתוארת בסרט המקורי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]