תא גזים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תא גזים היה האמצעי בתוכנית הפתרון הסופי של הנאצים להשמדת יהודי אירופה במהלך השואה. בתאי גזים נעשה שימוש גם כנגד נכים ומפגרים גרמנים.

תא גזים כאמצעי לרצח המוני בשואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תא גזים הוא תא ארוך שמספיק ל-100 עד 300 אנשים בערך ובגגו מספר פתחים מרובעים. לאחר שהאנשים היו מוכנסים עירומים, ולאחר מקלחת במים חמים שסייעה לפתיחת הנקבוביות בעור, עובדי מחנה ההשמדה היו פותחים את הפתחים העליונים בגג וזורקים דרכם את הגז, מסוג ציקלון בה. הגז היה גרגירי עד שבא במגע עם האוויר והפך לגז חנק. מתאי הגזים היו הגופות נלקחות על ידי הזונדרקומנדו לשריפה במשרפות (בתחילה היו זורקים אותן לבורות אך בשל מצוקת מקום הוחל בשריפת הגופות).

תאי גזים היו דגם משופר של שיטת ההשמדה בחנק שהייתה מקובלת במחנה חלמנו בו הריגת הקורבנות התבצעה במשאיות גז. תאי הגזים הגדולים ביותר נמצאו בבירקנאו (אושוויץ) - בתכנון האדריכל וואלטר דאיאקו, טרבלינקה, בלז'ץ, סוביבור, מיידנק .

במחנות טרבלינקה, בלז'ץ, סוביבור נעשתה ההריגה בגז על ידי עשן פלטה של טנקים סובייטים שהוזרם לתוך תאים דחוסים בהמוני יהודים.

לקראת סיום מלחמת העולם השנייה הוקמו תאי גז גם במחנות ריכוז בגרמניה כדוגמת דכאו ובוכנוולד וכן במחנה הריכוז נאצוויילר שטרוטהוף בצרפת,‏[1] (אולם שם לא נעשה בהם שימוש המוני).

לאחרונה אף נתגלו על ידי קבוצה של ארכיאולוגים שביצעה בשנים האחרונות חפירות במקום בו עמד מחנה ההשמדה טרבלינקה הצליחה למצוא עדויות ראשונות לתאי הגזים שהיו במחנה ושימשו את הנאצים להרוג מאות אלפי בני אדם.

בספטמבר 2014 נמצאו תאי הגזים במחנה ההשמדה סוביבור על ידי קבוצת ארכיאולוגים

תא גזים כאמצעי לביצוע עונש מוות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר מדינות בארצות הברית השתמשו בתא גזים כדי לבצע הוצאות להורג של פושעים שהורשעו, בעיקר רוצחים. חמש מדינות (ויומינג, קליפורניה, מרילנד, מיזורי ואריזונה) עדיין מאפשרות, תאורטית, הוצאה להורג בתא גזים אך כולן מאפשרות גם זריקת רעל כאמצעי חילופי לביצוע הוצאה להורג. בית משפט פדרלי בקליפורניה אף הכריז על תא הגזים כ"עונש אכזרי ויוצא-דופן", ועל כן לא סביר שיעשה בו שימוש במדינות אלו בעתיד. האדם הראשון שהוצא להורג בתא גזים היה ג'י ג'ון ב-8 בפברואר 1924 בנוואדה, והאחרון היה האזרח הגרמני הרמן להגראנד שהוצא להורג בחודש מרץ 1999 במדינת אריזונה. על פי עדויות, תאי גזים שקופים משמשים לביצוע הוצאות להורג גם בצפון קוריאה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


השואה
Yellow star Jude Jew.svg
ההשמדה
איגרת הבזק של היידריךבורות ירי ומשאיות גז: פונאר, באבי יאר ומעשי טבח נוספיםהפתרון הסופיועידת ואנזהמחנה ריכוזמחנה עבודהמחנות השמדה: חלמנו, מבצע ריינהרד (בלז'ץ, טרבלינקה וסוביבור), אושוויץ-בירקנאו, מיידנק‎צעדות המוותניסויים רפואיים בבני אדם בתקופת השואהתא גזיםקאפוזונדרקומנדומבצע 1005
פורטל השואהגרמניה הנאציתהיסטוריה של עם ישראל