מצעד החיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משתתפי המצעד בשנת 2005 חולפים תחת השלט "העבודה משחררת" בשער מחנה אושוויץ I

מצעד החיים הוא מצעד של צעירים יהודים מישראל ומהתפוצות, המתקיים מדי שנה בעיר אושוויינצ'ים שבפולין. משתתפי המצעד צועדים במסלול שמאתר מחנה ההשמדה אושוויץ I שבעיר אל אתר מחנה בירקנאו (אושוויץ II), הסמוך אליו.

מטרת מצעד החיים היא להנחיל בדור הצעיר את זיכרון השואה ולהנציח את קורבנותיה. המצעד מתקיים מדי שנה ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, לפני טקס האזכרה המרכזי הנערך באתר מחנה בירקנאו.

המצעד נוסד על ידי אברהם הירשזון בשנת 1988 בעת שהיה מזכ"ל הנוער הלאומי, והוא ממומן על ידי ממשלת ישראל והסוכנות היהודית.

את השם "מצעד החיים" הציע הסופר והעיתונאי מאיר עוזיאל, שהיה בצוות ההקמה של הפרויקט בראשיתו. השם מהווה משקל נגד לצעדת המוות, שהוא הכינוי לתהליך הפינוי של אסירים יהודים ממחנות ההשמדה במזרח אירופה על ידי הצבא הגרמני בסוף מלחמת העולם השנייה, תוך כדי רציחתם.

למצעד מצטרפים, מלבד אזרחים פרטיים, גם אלפי תלמידי תיכון בארגון משרד החינוך, חניכי תנועות נוער, בני נוער יהודיים מן העולם, בני נוער וצעירים רבים שאינם יהודים ונציגי צה"ל. עבור בני הנוער היהודיים מהעולם ערכו של "מצעד החיים" רב במיוחד, כי בניגוד למסעות אחרים המכוונים את הנוער רק לפולין, "מצעד החיים" הוא מסע לפולין, ומשם - לישראל (יום הזיכרון לשואה ולגבורה במחנות ההשמדה בפולין, ויום העצמאות בישראל).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]