המירוץ למיליון (תוכנית טלוויזיה ישראלית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המירוץ למיליון
RaceIsrealLogo.jpg
סמליל "המירוץ למיליון" בישראל
סוגה תוכנית מציאות
מנחים רז מאירמן (עונה 1)
רון שחר (עונות 2-5)
משתתפים בעונה הראשונה
בעונה השנייה
בעונה השלישית
בעונה הרביעית
בעונה החמישית
זוכים גיא ושי (עונה 1)
בר ואינה (עונה 2)
קובי וטליה (עונה 3)
שי ושני (עונה 4)
פרסים בעונה 1: מיליון שקלים חדשים ושני רכבים היברידיים לזוכים, חופשה באירופה למקום השני, חופשה בארץ למקום השלישי
בעונות 2-3: מיליון שקלים חדשים לזוכים, שני קטנועים למקום השני, חופשה בחו"ל למקום השלישי
בעונה 4: מיליון שקלים וכן "חופשה אקזוטית" לזוכים, פרסים שטיבם לא נחשף בתוכנית למקום השני והשלישי
ארץ מקור ארצות הברית
שפות עברית
מספר עונות 5
הפקה
מפיקים בפועל איל אלקבץ
רוית ליאור-מנדל
עורכים שחר מורד (עונה 1, עונה 4)
עידו גרינברג (עונות 2-3)
אורך פרק 105 דקות
שידור
רשת שידור ערוץ 2 (רשת)
תקופת שידור מקורית 5 בפברואר 2009 – ממשיך

המירוץ למיליון היא הגרסה הישראלית לתוכנית המציאות האמריקאית "The Amazing Race". התוכנית שודרה לראשונה בערוץ 2 על ידי הזכיינית "רשת" החל מ-5 בפברואר 2009. "המירוץ למיליון" היא זוכת פרס "תוכנית המציאות הטובה ביותר" לשנת 2014 בטקס פרסי האקדמיה הישראלית לטלוויזיה.

אופן המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – The Amazing Race

בתוכנית משתתפים מספר צוותים בתחרות מסביב לעולם. המתחרים שואפים להגיע ראשונים לסוף "קטע המירוץ" בכל תחנה במהלך התוכנית, כדי להימנע מאפשרות של הדחה. בכל קטע מרוץ (למעט ארבעה "קטעי מרוץ ללא הדחה") מודח הצוות שהגיע אחרון. הצוות המודח זוכה לעתים בפרס כספי קטן, הניתן ככרטיס "חישגד" לגירוד. לבסוף נותרים שלושה צוותים במשחק והם העולים לשלב הגמר. בנקודה זו, הצוות שמגיע ראשון לסוף קטע המירוץ זוכה בפרס הגדול – שהוא מיליון שקלים חדשים.

מאפייני התוכנית הישראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתוכנית מתחרים עשרה או אחד עשר זוגות בעלי מאפיינים שונים, על פרס בסך מיליון שקלים חדשים. המרוץ מתבצע במדינות שונות ברחבי העולם. עלות הפקת התוכנית עומדת על יותר מחמישה מיליון ש"ח[1][2] וככזו, היא אחת מתוכניות הטלוויזיה היקרות ביותר שהופקו בישראל. התוכנית מתבססת על הפורמט האמריקאי, עם שינויים קלים.

מנחה העונה הראשונה של התוכנית היה רז מאירמן והחל מהעונה השנייה המנחה הוא רון שחר (הנשוי למיה קרמר, שהתחרתה בעונתה הראשונה של התוכנית עם בן זוגה דאז).

מפיקי התוכנית, הם איל אלקבץ ורוית ליאור-מנדל (אשר הפיקו בין היתר, את העונה הראשונה של התוכנית "הישרדות"). עורך העונה הראשונה והעונה הרביעית הוא שחר מורד. בעונות השנייה והשלישית, העורך היה עידו גרינברג.

שינויים מאופן המשחק המקורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסה הישראלית בוצעו מספר שינויים אשר מבדילים אותה מהגרסה המקורית האמריקאית:

 • התוכנית הוארכה מעבר ל-13 פרקים המסורתיים לעונה בגרסה האמריקאית. זאת כדי להביא לניצול מקסימלי של המדרוג הגבוה לו זוכה התוכנית[3] ולשידורה למשך תקופה ארוכה יותר[4]. כל קטע מרוץ שנמשך פרק אחד בגרסה האמריקאית המקורית נמשך בין 2 ל-3 פרקים בגרסה הישראלית.
 • משימות ה"מעקף" (Detour) נקראות בגרסה הישראלית "צומת" ו"מעבר מהיר" (Fast Forward) נקראת "קיצור דרך".
 • בגרסה האמריקאית מציינים בתחילת כל קטע את התקציב שמקבלים המתמודדים להשלמתו. אם לזוג אזל הכסף באופן לא צפוי, גם עובדה זו זוכה לאזכור. בגרסה הישראלית, לעומת זאת, מלבד בעונה הראשונה, לא מצוין הסכום הכספי אותו קיבלו המתמודדים, אם כי בכל עת בה הם נדרשים לשלם במהלך המירוץ, הם מוצגים כמי ששולפים את כרטיס האשראי שניתן להם מהפקת התוכנית.
 • הפרסים שונו (פירוט בנפרד תחת כל עונה).
 • בשונה מהפורמט האמריקאי, גמר התוכנית הישראלית מצולם אחרי שידור רוב פרקי התוכנית ומתקיים בחו"ל.

שינויים בעונה הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רק בעונה הראשונה התחרו עשרה צוותים במקום 11 בגרסה האמריקאית.
 • הפרסים: מיליון שקלים חדשים ושני רכבים היברידיים לזוכים, חופשה באירופה למקום השני, חופשה בארץ למקום השלישי.
 • שלושת הזוגות שנותרו אחרונים במירוץ, תום וגיל, מיה ועמיחי וגיא ושי, וכן כל המודחים, טסו ב-30 במאי 2009, לצילום המשימה האחרונה של פרק גמר התוכנית ביעד סודי[5]. מאוחר יותר התברר יעד זה כניו זילנד, המדינה ממנה חזרו המשתתפים לארץ טרם צילום חלקו האחרון של פרק הגמר. בעונה השנייה הנושא לא נשמר בחשאי ולאחר שהחל השידור הטלוויזיוני של הפרקים, פורסם בתקשורת שהמתמודדים נסעו לסינגפור לצילומי שני פרקי הגמר.

שינויים בעונה השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הפרסים: מיליון שקלים חדשים לזוכים, שני קטנועים למקום השני וחופשה בחו"ל לזוג במקום השלישי.
 • החל מהעונה השנייה של התוכנית, סימן ה"סיבוב פרסה" וסימן ה"עצור" הם בעלי משמעות השונה מזו שבפורמט המקורי. ברוב קטעי המירוץ, כל הזוגות נדרשים לבחור איזה צוות הם רוצים "לסובב" או לעצור. הצוות שקיבל את מירב הקולות באותו קטע מרוץ, נאלץ לבצע גם את משימת הצומת השנייה או לחכות זמן שנקבע מראש (בדרך-כלל 15-30 דקות), בהתאמה.
 • התווספו קטעי מרוץ ללא הדחה: ארבעה במספר. הצוות שהגיע אחרון קיבל עונש מסוים, כגון משימות "פס האטה", או עונש של המתנה טרם קבלתו לנקודת הסיום.
 • בחלק גדול מקטעי המירוץ נערכו משימות "דו-קרב" בין הצוותים. הצוותים התחרו ביניהם במשימה ראש בראש, שהמנצח בה המשיך הלאה במירוץ והמפסיד חיכה להגעתו של הצוות הבא לעריכת דו-קרב נוסף. הצוות שנשאר אחרון מבין כל הצוותים קיבל עיכוב של רבע שעה לפני שקיבל את הרמז הבא.

שינויים בעונה השלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בעונה השלישית של התוכנית נוסף "כרטיס גלגל הצלה". הכרטיס מאפשר לזוג שהגיע ראשון לחלק מנקודות הסיום היומיות בחירה בין הצלת הזוג שהגיע אחרון לאותה נקודה, לבין קבלת יתרון על הזוגות האחרים בהזנקה הבאה על ידי הזנקתו שעה אחת מוקדם יותר. עוד נוסף "סיבוב פרסה כפול" בו הזוג שנבחר על ידי יתר הזוגות לבצע משימה נוספת, ובכך להתעכב, התבקש לבחור בעצמו זוג נוסף עליו הוא מטיל את ביצוע המשימה השנייה באותו קטע.
 • היו שני קטעי מרוץ ללא הדחה בלבד: העונש בקטע הראשון היה להמשיך ללבוש את כל הבגדים החמים שלבש הצוות בפריז גם לאורך כל שהותו בקטע המירוץ הבא שבברזיל החמה; ובקטע המירוץ השני, הזוג שהגיע אחרון נאלץ להמתין חצי שעה טרם הזנקתו לקטע המירוץ הבא.
 • כמעט כל קטעי המירוץ נפרסו על פני שלושה פרקים, לעומת ממוצע של שני פרקים בעונות הקודמות.
 • לראשונה הוצג סוג חדש של משימה: "מסלול משותף". במשימה מסוג זה שני צוותים חוברים לביצוע משימה יחדיו. הצוות שהגיע ראשון לאתר בו מבוצעת המשימה רשאי לקבוע האם הוא מעוניין לחבור לזוג שהגיע מיד אחריו או להמתין לזוג אחר.

שינויים בעונה הרביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בעונה הרביעית התחרו 14 זוגות על כרטיס העלייה למטוס, בשתי קבוצות שונות, כשבכל אחת שבעה זוגות. ששת הזוגות המנצחים שהגיעו לנקודת המפגש לקראת היציאה מישראל, נתקלו לראשונה בששת הזוגות שבקבוצה השנייה. כך, לראשונה הוקדשו שני פרקים למשימת העלייה הראשונה למטוס.
 • בעונה זו התקיים גם כן, כמו בעונה השלישית "מסלול משותף", אולם הפעם הזוג הראשון שהגיע למשימה היה חייב לחבור, לצורך ביצועה, לזוג שהגיע אחריו.
 • בעונה זו, בניגוד לעונות קודמות, קטע ההכרזה על הזוכים בגמר התקיים בישראל בעוד תוכנית הגמר עצמה צולמה בארגנטינה.

העונה הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסלול הצוותים בעונה הראשונה

העונה הראשונה שודרה החל מה-5 בפברואר ועד ל-18 ביוני 2009, בימי חמישי (ובמשך תקופה, שודרה גם במוצאי שבת).

מנחה: רז מאירמן

הצוותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה הוצגו כ: הדחה / מקום בגמר
גיא ושי חברים ושותפים עסקיים המנצחים במרוץ
מיה ועמיחי בני זוג מקום שני
תום וגיל בת ואביה החורג מקום שלישי
מיכל ורן נשואים עם שלושה ילדים הדחה שביעית
ענבל והדס חברות בלונדיניות הדחה שישית
אליאנה ויעל חברות 18 שנה הדחה חמישית
חנה ומרגלית חברות קיבוץ בעמק הירדן פרשו מהמירוץ עקב מחלה של מרגלית - הדחה רביעית
אלן וענבל בני זוג לשעבר הדחה שלישית
מאור ואשר חברים ללימודים הדחה שנייה
לירן וילנה מלכות יופי הדחה ראשונה

היעדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדינות והערים אליהן הגיעו הצוותים במהלך המירוץ:

העונה השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השנייה שודרה החל מה-25 באוקטובר 2011 ועד ל-11 בפברואר 2012. בתחילה היה זה בימים ראשון ושלישי ובינואר 2012, עת החליפו הזכייניות "רשת" ו"קשת" את ימי השידור, עברה התוכנית להיות משודרת בימים רביעי וחמישי.

רגע ההזנקה של אחד-עשר הצוותים באצטדיון טדי, ירושלים; מתוך פרק הבכורה של העונה השנייה

על-פי נתוני המדרוג, התוכנית בעונה השנייה זכתה לשיעורי צפייה גבוהים מאוד בקרב משקי הבית הנבדקים. רוב פרקי העונה זכו לרייטינג של למעלה מ-30 אחוזים, לעומת העונה הראשונה שאחוזי הצפייה בה היו נמוכים יותר. בהתאם לאותם נתונים, מספר הצופים בתוכנית הגמר של העונה נאמד ביותר ממיליון ו-400 אלף, כ-42 אחוזי רייטינג, מה שהגדיר אותה כגמר תוכנית המציאות הנצפה ביותר מיום תחילת מדידת הצפייה בישראל[6].

מנחה: רון שחר

הצוותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה הוצגו כ: הדחה / מקום בגמר
בר ואינה חברות ילדות המנצחות במירוץ
אורן ואלון אחים מקום שני
עקיבא וענהאל זוג דתי נשוי מקום שלישי
טום קשתי ואדל בני זוג, כדורגלן ומתעמלת אומנותית הדחה שמינית
אסנת (אוסי) וכרמית חברות ממוצא תימני הדחה שביעית
מוטי ועידן (פונדק) חברים מילדות הדחה שישית
חן ואלון נשואים טריים הדחה חמישית
פיראס ושירה בני זוג, יהודיה ומוסלמי הדחה רביעית
ניצן ופיפי אופה ובתו של בעל המאפייה הדחה שלישית
מור וטל מדריכת כושר ובתה הדחה שנייה
גדי ואלונה חברים ללהקה הדחה ראשונה
מסלול הצוותים בעונה השנייה

היעדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדינות והערים אליהן הגיעו הצוותים במהלך המירוץ:

הרקע לשידורי העונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באפריל 2009, במהלך שידור העונה הראשונה, החלו ב"רשת" ההכנות להפקת העונה השנייה של התוכנית. אחת האפשרויות שנשקלה הייתה הפקת גרסה מיוחדת בה ישתתפו ידוענים ישראלים במירוץ, בדומה לתוכנית "האח הגדול VIP". רעיון זה עלול היה לייקר באופן משמעותי את עלות ההפקה[7]. האפשרות נבדקה ביחד עם רשת הטלוויזיה CBS האמריקאית, המחזיקה בבעלות על הפורמט. לאחר מכן סוכם כי תצולמנה שתי עונות נוספות של התוכנית, כאשר אחת תהיה עם ידוענים והשנייה, ללא ידוענים[8].

בסוף דצמבר 2009, הודיעה הנהלת "רשת", כי בשל העלויות הגבוהות, בוטלה הפקתה של עונה נוספת של התוכנית. זאת אף על פי שכבר החלו ההכנות לצילומי העונה שנייה ואף השלישית של התוכנית[9].

ב-20 בספטמבר 2010 הודיעה "רשת" כי בכוונתה להפיק בכל זאת עונה נוספת של התוכנית, אך בעלות מצומצמת יותר[10]. במהלך חודש נובמבר 2010 פורסמו בעיתונות מודעות מטעם "רשת", הקוראות לציבור להירשם למיונים אשר עתידים להתקיים, לבחירת הזוגות שישתתפו בעונה השנייה. ב-11 בפברואר 2011 נודע כי רון שחר ינחה את העונה השנייה של המירוץ למיליון במקום רז מאירמן[11]. צילומי עונה זו החלו באפריל 2011, שידורה החל ב-25 באוקטובר 2011 והיא הסתיימה ב-11 בפברואר 2012.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

"להב"ה", גוף המגדיר עצמו כ"ארגון למניעת התבוללות" קרא להחרים את התוכנית בשל העבודה כי אחד הזוגות בתחרות, פיראס ושירה, מורכב מבני זוג מוסלמי ויהודייה. הארגון טען שבכך יש עידוד התבוללות. רשת מסרה בתגובה כי "הם משקפים את האוכלוסייה בישראל על כל גווניה"[12].

העונה השלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלון "גרנד הוטל" בטאייפי - נקודת הסיום האחרונה של המירוץ בעונה השלישית

עם סיום שידורה של תוכנית הגמר של העונה השנייה, הכריזה "רשת" על פתיחת ההרשמה להתמודדות בעונה השלישית של התוכנית. צילומי העונה השלישית החלו באמצע ינואר 2013[13].

שידורי העונה השלישית החלו ב-11 במאי 2013 והסתיימו ב-31 באוגוסט 2013. על-פי נתוני המדרוג, גם עונה זו, כמו השנייה, זכתה לשיעורי צפייה גבוהים ובגמר התוכנית רשמה נתון של 39.1%[14].

מנחה: רון שחר

הצוותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה הוצגו כ: הדחה / מקום בגמר
קובי וטליה זוג נשוי המנצחים במרוץ
רומי וקורל אחיות מקום שני
מעיין ובת-אל בנות דודות, משני הצדדים מקום שלישי
דוד ואלירן חברים לעבודה בנמל אשדוד הדחה שמינית
דנה ודבי אמא ובת הדחה שביעית
אלירן ואיציק חברים מילדות הדחה שישית
מור וליאור זוג נשוי מאילת הדחה חמישית
שימי ויסמין בני זוג[15] הדחה רביעית
רונית ולירן חברים טובים הדחה שלישית
אנדריאה ורוני סבא וסבתא פרשו עקב פציעה ברגלו של רוני באחת המשימות - הדחה שנייה
יופטוט וחרות בנות אולפנה דתיות הדחה ראשונה
מסלול הצוותים בעונה השלישית

היעדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדינות והערים אליהן הגיעו הצוותים במהלך המירוץ:

העונה הרביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסלול הצוותים בעונה הרביעית

עם סיום שידורה של תוכנית הגמר של העונה השלישית, הכריזה "רשת" על פתיחת ההרשמה להתמודדות בעונה הרביעית של התוכנית. הקדימון לעונה הרביעית שודר בראשית נובמבר 2014 ושידורי העונה נמשכו מה-22 בנובמבר 2014 עד ל-28 במרץ 2015.

זוהי העונה הראשונה בה הזוגות חולקו לשתי קבוצות והוזנקו משני מקומות שונים בישראל. לכל אחת מהקבוצות נודע על השנייה רק לאחר שתי ההדחות הראשונות. בנוסף, בשונה ממה שהיה נהוג בשלוש העונות שקדמו לזו, זהות המנצחים בתוכנית לא נחשפה בעת הגעתם לנקודת הסיום האחרונה של המירוץ. משהגיעו שני זוגות לנקודת הסיום הארבע-עשרה בלוחאן שבארגנטינה (הזוג השלישי בגמר החליט לוותר על המשימה ולפרוש), הם לא פגשו את המנחה, אולם נודע להם שעליהם לחזור לישראל, וששם תמסר ההודעה לגבי הזוג הזוכה. כך, חזרו הזוגות לישראל ונסעו משדה התעופה למגדל משה אביב. במרומי המגדל חיכו להם יתר משתתפי העונה ובמעמד המפגש, מסר המנחה לזוגות את מקום הסופי.

לפי נתוני המדרוג, עונה זאת נחשבת לנצפית ביותר בתוכנית. בפרק הפתיחה צפו 32.8 אחוזים ממשקי הבית, ותוכנית הגמר רשמה נתון של 41.8% ושיא צפייה של 45.6% אחוזים. ממוצע העונה עמד על 33.6 אחוזי רייטינג לתוכנית.

מנחה: רון שחר

הצוותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה הוצגו כ: הדחה / מקום בגמר
שי ושני[16] החבר הכי טוב של בעלה - בעלת צימר ולולן המנצחים במרוץ
טום ואוריאל[16] חברים - כוריאוגרף ועורך מוזיקלי ב-MTV מקום שני
יוכי ולינור[16] חברות - חוזרות בשאלה מקום שלישי
וובה ואלה בני זוג לשעבר - עולים חדשים הדחה אחת עשרה
גל וליאל זוג מאורס הדחה עשירית
דניאל ומאירי חברים - סטודנטים למנהל עסקים הדחה תשיעית
רז ואלכסה בני זוג - דוגמנית בינלאומית ויהלומן הדחה שמינית
שי ועדי תאומים זהים הדחה שביעית
רוני ויעל אחיות - זמרת ושחקנית הדחה שישית
יפה ובועז אמא ובן הדחה חמישית, עקב מחלה של בועז
טילטיל ומזרחי חברי ילדות - נהג מונית וחלפן כספים הדחה רביעית
אירית וסיני אמא ובת - מורות לחינוך גופני הדחה שלישית
צוקי וחוטי בנות דודות הדחה שנייה
פנינה וחן אמא ובת - אשת עסקים ובתה הדחה ראשונה, עקב פציעתה של פנינה

היעדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה החמישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם סיום שידורה של תוכנית הגמר של העונה הרביעית, הכריזה "רשת" על פתיחת ההרשמה להתמודדות בעונה החמישית של התוכנית. צילומי עונה זאת החלו בשלהי אוקטובר 2015. שידורה החל ב-17 במאי 2016. עוד קודם לכן, ב-9 במאי, שודרה התוכנית "המירוץ למיליון: רגע לפני", בה הוצגו חלק מהזוגות המשתתפים בעונה החמישית. ימי השידור של "רשת" בהם שובצה התוכנית הם ראשון ושלישי.

מנחה: רון שחר

הצוותים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצה הוצגו כ: הדחה / מקום בגמר
אלכס וג'וזי חברים טובים, עולים חדשים מצרפת
שון וקים ידידים, מתווך נדל"ן וסטודנטית
ציון ואביב כדורגלנים
דניאל וגלי בני זוג, בזוגיות 9 שנים
אדריאנו ומונדה בני זוג, שחקן ומנהלת בית ספר לגלישה
רז ועמית אבא ובן, עורך דין ומנהל קבוצת כדורסל
בן ואורי אחים
נעמי וחן גיסות
יוסיאל ויעל בני דודים
דור וספיר הכירו באפליקציית היכרויות
לי וטל חברות הכי טובות, מאמנת כושר ופרסומאית
שירה ובר חברות, ברמניות
יוסי ולי משוחררים טריים, מטפל ב-NLP ומלצרית הדחה שנייה
אבי ואבי חברי ילדות הדחה ראשונה

היעדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדר הגעת הזוגות לנקודות הסיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

זוג/נקודת סיום 1

אגמון
הסופרלנד

2

פארק
אריאל שרון

3

רומא

מיקום סופי
רז ועמית 1
דניאל וגלי 1
יעל ויוסיאל 2
ציון ואביב 2
נעמיי וחן 3
בן ואורי 3
דור וספיר 4
לי וטל 4
אדריאנו ומונדה 5
שון וקים 5
ג'וזי ואלכס 6
שירה ובר 6
יוסי ולי 7 הדחה שנייה 13
אבי ואבי 7 הדחה ראשונה 14

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע וכתבות:

ביקורות:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ערן סויסה, מתחילים לרוץ: המירוץ למיליון תגיע למסך בשבוע הבא, באתר nrg‏, 27 בינואר 2009
 2. ^ יעל גאוני, ‏רשת תשקיע 400 אלף דולר בתוכנית הגמר של "המרוץ למיליון", באתר גלובס, 31 במאי 2009
 3. ^ יוני פרת, ‏"המירוץ למיליון" פותח חזית מול "הישרדות", באתר ‏mako‏‏, ‏1 במרץ 2009‏
 4. ^ לי-אור אברבך, אולי הפעם, מוסף "עסקים", מעריב, 30 בינואר 2009
 5. ^ ערן בר-און, צ'יקי צ'יקי צ'ק אין, באתר ynet‏, 31 במאי 2009
 6. ^ דוד אברהם‏, רייטינג יומי: סוף המירוץ, באתר וואלה! NEWS‏, 12 בפברואר 2012
 7. ^ אמיר טייג, רשת שוקלת גרסת VIP של סדרת "המירוץ למיליון", באתר כלכליסט, 9 במאי 2009
 8. ^ יוני פרת, ‏מסתמן: המירוץ למיליון VIP, באתר ‏mako‏‏, ‏21 בספטמבר 2009‏
 9. ^ לי-אור אברבך, ‏רשת ביטלה את העונה השנייה של "המירוץ למיליון": "אין צידוק כלכלי", באתר גלובס, 20 בדצמבר 2009
 10. ^ לי-אור אברבך, ‏רשת מאשרת: תפיק עונה שנייה של "המירוץ למיליון", באתר גלובס, 20 בספטמבר 2010
 11. ^ ערן בר-און, רון שחר ינחה את "המירוץ למיליון", באתר ynet‏, 11 בפברואר 2011
 12. ^ יהושע בריינר‏, "המירוץ למיליון": "להחרים את התוכנית בגלל הזוג המעורב", באתר וואלה! NEWS‏, 1 בנובמבר 2011
 13. ^ מידע שנמסר בתוכנית "חדשות הבידור", בערוץ "HOT בידור ישראלי", 20 בינואר 2013. בתוכנית הוצגו תמונות בודדות מצילומי התוכנית במדריד.
 14. ^ קובי וטליה הם הזוכים בגמר המירוץ למיליון, באתר nana10‏, 31 באוגוסט 2013
 15. ^ בנקודת הסיום בריו דה ז'ניירו, לאחר שהודחו מהתחרות, הציע שימי ליסמין נישואין
 16. ^ 16.0 16.1 16.2 רן בוקר, המירוץ למיליון: "לא באנו בגלל הכסף", באתר ynet‏, 27 במרץ 2015


הקודם:
2013 - אקס פקטור ישראל
פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה - תוכנית מציאות
2014 - המירוץ למיליון
הבא:
2015 - טרם נקבע