מתושלח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חלון ויטראז' בקתדרלת קנטרברי עם דמותו של מתושלח

מְתוּשֶׁלַח, בנו של חנוך, אביו של למך וסבו של נח בונה התיבה, הוא דמות מקראית הנזכרת בספר בראשית (פרק ה), בסדר הדורות שבין אדם לנח על פי המקרא, הוא חי 969 שנים, משנת 687 לבריאת העולם, עד שנת 1656, משך הזמן הארוך ביותר במקרא, ותוחלת החיים הארוכה ביותר במקרא.‏[1]

על-פי נוסח המסורה מתושלח מת באותה שנה בה התרחש המבול (1656), ולכן יש שטוענים כי הוא מת במבול עצמו. רש"י, על-פי שיטתו של רב בתלמוד (מסכת סנהדרין, ק"ח), מפרש כי מתושלח מת שבוע לפני המבול, ולכן נכתב בפסוק: "כי לימים עוד שבעה אנכי ממטיר על הארץ" (ספר בראשית, פרק ז', ד'), כלומר, אלוהים המתין שבוע למותו של מתושלח, ורק אז החל את המבול, וזאת כדי "ללמדך שהספדן של צדיקים מעכבין את הפורענות לבא". עם זאת בנוסחים האחרים למקרא, שנות חייו, תאריך לידתו ותאריך פטירתו שונים מנוסח המסורה. על פי הנוסח השומרוני מתושלח מת למעלה משלוש מאות שנה לאחר המבול, אם כי לא ברור כיצד שרד את המבול. על פי נוסח השבעים מת מתושלח 6 שנים לאחר המבול, אולם בנוסח האלכסנדרוני מופיע תיקון לתאריכים, כך שמתושלח מת 14 שנים לפני המבול.‏[2]

הסברים לאורך גילו של מתושלח[עריכת קוד מקור | עריכה]

גילו המופלג של מתושלח הוביל למספר השערות שנועדו לתת הסבר מניח דעת לגביו. את הסברות השונות, על אף שאינן זהות זו לזו ניתן לחלק ל-4 גישות כלליות: פשט, שגיאת תרגום, סמליות וכן הסברים בדויים.

הגישה הראשונה, זו ההולכת עם פשט הכתובים, טוענת ש-969 שנותיו של מתושלח הן שנות שמש וכדי להסביר את החריגה מאורך החיים המוכר לנו כיום הם מעלים מספר אפשרויות: אנשים בעבר נהנו מתזונה בריאה יותר מזו שבה אנו חיים, לחלופין, בעבר הייתה כיפה שעשויה מעננים ומנעה חדירה של קרינה רדיואקטיבית לתוך כדור הארץ. כמו כן, ישנם הטוענים שאורך חייהם של בני אנוש היה בלתי מוגבל עד לחטאם של אדם וחווה. לאחר מכן, חייהם נשארו באורך גדול למדי שעד שצומצמו באופן משמעותי על ידי אלוהים בתקופה שלאחר המבול.‏[3]

הגישה השנייה דוגלת בכך שכנראה ישנה אי הבנה לגבי אופן מניין השנים בספר בראשית פרק ה'. במשך השנים עלו מספר חלופות לאופן שבו הגיעו לכך שאורך חייו של מתושלח היה 969 שנים, על פי שיטה אחת אין מדובר ב-969 שנות שמש אל בחודשי ירח, כלומר, מתושלח לא חי 969 שנים אלא 78.5 שנים. שיטה נוספת מעלה את האפשרות שכל 10 שנים המוזכרות במקרא מקבילות לשנת שמש אחת ולכן מתושלח חי רק 96.9 שנים. אולם, גישה זו אינה עולה בקנה אחד עם תולדות אבותיו של מתושלח. לדוגמה, קינן הוליד את בנו מהללאל בגיל 70, שהוא גיל 7 או 5.8333 לפי מניין זה.

הגישה השלישית מזכירה את העובדת שלמספרים בתנ"ך ישנם משמעיות נוספות מלבד הערך הנומרי של המספר (10 עבור שלמות, 7 עבור הטבע או עבור משהו אלוהי וכן הלאה) ולכן שנותיו של מתושלח נקבעו על 969 כדי שבאופן סמלי, מותו יהיה בשנת התרחשות המבול.

הגישה הרביעית, על בעלי הדעות השונים הכלולים בה סוברת שמתושלח לא חי משך זמן כה רב, זו פיקציה שנועדה לטובת מטרות נלוות.

בחז"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתלמוד מוזכר מתושלח כאחד משבעת הרועים שיבואו יחד עם המשיח‏[4]. רש"י מסביר שם‏[5] שהוא (ואדם ושת) היה מהצדיקים שהיו לפני דור המבול, כמו שכתוב במסכת סנהדרין[6] שהמבול התעכב עד סיום ימי האבל למתושלח.

מתושלח בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמו של מתושלח הפך לסמל של אריכות ימים.

העץ "מתושלח", שהוא מן העצים העתיקים ביותר בעולם כיום הנמצא בקליפורניה, נקרא על שמו וכנראה נבט קרוב לתקופת לידתו של מתושלח על פי המקרא.

סופר המדע הבדיוני רוברט היינלין השתמש במונח "בני מתושלח" בספריו, לתיאור קבוצת אנשים בעלי פוטנציאל גנטי לאריכות ימים.

בתרגום לעברית של חלק מספרי אסטריקס, זקן הכפר נקרא מתושלחיקס.

קרן מתושלח היא קרן לעידוד מחקר מדעי בנושאי הארכת תוחלת החיים והצערה (חידוש נעורים).

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כך לפי נוסח המקרא ונוסח השבעים, יצוין שעל פי הנוסח השומרוני שנות חייו הן 727 שנים בלבד.
  2. ^ מנחם בן ישר, דורו של נֹח (דף שבועי מאת היחידה ללימודי יסוד ביהדות, מס' 832, פרשת נח, תש"ע, באתר אוניברסיטת בר-אילן.
  3. ^ ראו רמב"ן ספר בראשית פרק ה' פסוק ד' וכן בספרו של הרב זמיר כהן, המהפך 2- מיתוסים בקריסה; בעמוד 58.
  4. ^ מסכת סוכה דף נב' עמוד ב'
  5. ^ בדיבור המתחיל "אדם שת ומתושלח"
  6. ^ דף קח' עמוד ב'


עשרה דורות מאדם עד נח

אדםשתאנושקינןמהללאלירדחנוךמתושלחלמךנח