גנדאלף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גנדאלף
גנדאלף.JPG
גנדאלף בהתגלמותו הלבנה, כפי שגולם על ידי איאן מק'קלן
שם ספר ההוביט,שר הטבעות
הופעה ראשונה ההוביט
הופעה אחרונה שר הטבעות
יוצר/ת ג'ון רונלד רעואל טולקין
שחקן/ית איאן מקאלן
מידע
שם אמיתי gandalf
כינויים הצליין האפור, הקוסם האפור, הקוסם הלבן, גנדאלף האפור, גנדאלף הלבן
סטטוס חי
גזע מיא
מין זכר
מומחיות לחימה
כוחות קסם
סגנון לחימה קסם
דמויות קשורות
חברים בילבו בגינס, פרודו בגינס, גלאדריאל, אלטר, פלאדנו, טוק הזקן, ביאורן.
אויבים גובלינים, סאורון, סרומן (חבר לשעבר).

גַּנְדָאלְףאנגלית: Gandalf) הוא דמות בדיונית של מכשף (מיאר) בלגנדריום מאת ג'ון רונלד רעואל טולקין.

אודותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקוסם גנדאלף, קיפול אוריגמי מאת האמן אריק ג'ואזל

גנדאלף (שם אחר: מית'רנדיר) הוא המוכר ביותר מבין המיאר שבולינור. הוא היה ידוע כאולורין אשר היה תלמידה של ניינה ושכן בגנים של אירמו. כאשר הולאר החליטו לשלוח מסדר של קוסמים לארץ התיכונה אולורין הוצע בידי מנווה כדי ליעץ ולסייע ליושבי הארץ התיכונה במאבקם נגד סאורון. נאמר עליו שהוא היה החכם במסדר, ואף החכם מקרב המאיאר. עם הגיעו של גנדאלף לארץ התיכונה קיבל לידיו מידי קירדן חרש הספינות, את נאריה - טבעת האש, אחת משלש טבעות הכוח של האלפים. מאחר שהיה לבוש בגלימה אפורה, היה כינויו בקרב בני האדם "גנדאלף האפור" (בין הקוסמים מתחלקים השמות לפי צבע גלימתם וחשיבותם במסדר כאשר "לבן" היא הדרגה הגבוה ביותר). כינויים נוספים לגנדאלף הם - "מית'רנדיר" או "הצליין האפור" בשפת האלפים, "ת'ארקון" בשפת הגמדים ו"אינקנוס" אצל ההרדרים.

תפקידו בספר ההוביט[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר ההוביט, גנדאלף מארגן את מסעם של בילבו בגינס ו-13 גמדים, ובראשם תורין צנת-אלון, לכבוש את ההר הבודד מהדרקון סמאוג, ואף מצטרף לחלק מהמסע. במסע הזה גנדאלף מוצא את חרבו, גלמדרינג, ובילבו מוצא את הטבעת האחת (אך בזמן הזה כולם חושבים שמדובר בטבעת לא חשובה). בסיפורים שלא נשלמו אנו למדים כי גנדאלף חשש פן יצרף סאורון את סמוג לכוחותיו והחליט להקדים רפואה למכה. באותה עת הוא פגש את תוֹריִן צִנַּת-אַלּוֹן בברי שם שמע על כיסופיו להר הבודד והחליט לעזור לגמדים. לאורך רוב הדרך גנדאלף מלווה את החבורה בדרכה המסוכנת ומציל אותם פעמים רבות: מהטרולים, בהרי הערפל ובמלחמת ההר הבודד.

תפקידו בספר שר הטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר שר הטבעות, דואג גנדאלף שבילבו יעביר את הטבעת לפרודו, אותו הוא משכנע לקחת את הטבעת לריבנדל, שם יוועצו מה לעשות בה. בתחילת הדרך, גנדאלף לא יכול להצטרף לפרודו וסם (הגנן של פרודו, אשר מצטרף כשומר ראשו), אך הוא מצטרף אליהם בריבנדל. כאשר פרודו מתנדב לקחת את הטבעת ולהרוס אותה בהר האבדון, גנדאלף הוא השני להתלוות אליו (אחרי סם), ואחריו באים אראגורן, לגולס, גימלי, בורומיר, מרי ופיפין. בגלל חוכמתו הרבה וניסיונו העשיר גנדאלף נהפך באופן טבעי למנהיג של אחוות הטבעת. הוא ואראגורן מובילים את ההוביטים ושאר החבורה בניסיון כושל לחצות את הר קרדרס בחורף ולא ללכת בתחילה דרך מכרות מוריה בגלל חשדותיו של גנדאלף שישנו באלרוג (שד עתיק) ששוכן שם. כשניסיון זה נכשל, גימלי מציע את "הדרך החשוכה הסודית" של מכרות מוריה אותה הדרך שגנדאלף רצה להימנע מלעבור בה אך בלית ברירה גנדאלף נאלץ להסכים לעצתו. במכרות מוריה הם מותקפים על ידי אורקים ועל ידי הבאלרוג (שד עתיק) שגנדאלף חשד ששוכן שם, בסופו של דבר הקרב בינו לבין גנדאלף מסתיים בנפילה של שניהם לתהום.

גנדאלף הורג את הבאלרוג ומת, ולאחר מכן "מוקם לתחייה" בתור דמות יותר סמכותית ובעלת עוצמה, גנדאלף הלבן. ביער פאנגורן הוא פוגש את גימלי, לגולס ואראגורן, בחיפושיהם אחר פיפין ומרי. הם ממשיכים משם למלחמה נגד אייסנגארד ובאראד דור.

מראהו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילה מופיע גנדאלף כאיש זקן עם זקן אפור (זוהי ככל הנראה הסיבה לכינויו "גנדאלף האפור" או "הנווד האפור"), גלימה אפורה, צעיף וכובע כחול מחודד, הסוס עליו הוא רוכב שמו סקאדופאקס. אחרי שגנדאלף חוזר לתחייה, משתנה צבעו מאפור ללבן; זהו שינוי חשוב, שמשמעותו היא בכך שגנדאלף למעשה נשלח להחליף את סארומן בתפקיד ראש "מסדר" המכשפים. בספר, גאנדלף אומר שהוא הפך למה שסארומן אמור היה להיות (ראש ה"מסדר").

חרבו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חרבו של גנדאלף נקראת גלמדרינג (באלפית: "פטיש האויבים"). נוצרה על ידי אלפים בצורת חרב ארוכה, בשימוש במתכתם המיוחדת. היא נגנבה או נמצאה על ידי טרולים שהתיישבו באזור הקרוב לעמק ריבנדל. גנדאלף מצא את החרב מכוסה חול ואבנים במערתם של שלושת הטרולים. החרב שרדה עם גנדאלף עד אפילו אחרי הקרב עם הבאלרוג במכרות מוריה.

סמלו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמלו של גנדלף

סמלו של גנדלף הוא בעצם האות ג' בטנגוואר האלפי. סמלו של גנדאלף מופיע לראשונה בתחילת הספר ההוביט כאשר הוא חורט אות על דלת ביתו של בילבו בגינס (מעון בג) כסימן הנחייה לגמדים לדעת לאיזה בית להגיע באותו הלילה, הוא משתמש בו גם בספר שר הטבעות כאשר הוא מסמן להוביטים ולמנטר שהגיע לפסגת הרוחות בשלישי לאוקטובר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גנדאלף בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]