רובע מבוא העיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הכניסה לעיר (קריית אריאל שרון, רובע מבוא העיר) הוא פרויקט הקמת הכניסה הראשית אל ירושלים מכיוון כביש מספר 1, במסגרתו ייבנה רובע העסקים וההיי-טק מהגדולים בישראל ויוקם בו מרכז התחבורה הגדול בישראל, על שטח של מאות דונמים. הפרויקט אמור להתחבר גם אל התחנה המרכזית ירושלים, תחנת הרכבת בנייני האומה, והרכבת הקלה בירושלים יחד עם גשר המיתרים המהווה כרטיס כניסה אל ירושלים. בהמשך התוכנית מתוכננת הקמת מגדלים רבים למסחר ומגורים, כולל הקמת 2 מגדלים לצורך הרחבת בנייני האומה. במקום אמורים להתרכז גם כל אולפני תאגיד השידור הישראלי שיוקמו במתחם "בית חולים שערי צדק הישן" (קריית רשות השידור). חלקו של המתחם החדש יבנה על חורבותיה של שכונת עץ חיים שחלקה יהרס לצורך הקמת בנייני מסחר ומשרדים. חלקו של המתחם יכלול את חלקה המערבי של שכונת שערי צדק. חברת Apple בשיתוף עם עיריית ירושלים מתכננת להקים במקום ספרייה דיגיטלית ראשונה בעולם שתוצב בשדרה מסחרית חדשה שתוקם בסמוך אל שכונת משכנות האומה.

באוגוסט 2012, לאחר שהעירייה אשרה את הפרויקט, החל מאבק ציבורי שמטרתו לשנות את התוכנית, כך שתכלול 20% דיור בר השגה. על פי הצעירים שהובילו את המאבק, הקצאה של 20% מהפרויקט למטרה זו עשויה ליצור באזור כ-2000 יחידות דיור שמחירן לא יעלה על מיליון ש"ח, ולסייע בפתרון מצוקת הדיור הקשה בירושלים. העירייה התנגדה לשינוי המוצע, וטענה כי הכניסה לעיר אינה מקום מתאים לדיור בר השגה, וכי הדירות שתימכרנה בפרויקט תהיינה דירות יוקרה בלבד.

תוכנית הקמת הכניסה הראשית לירושלים משמשת בתור פרויקט משלים לקריית הלאום הנמצאת מדרום.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכניסה לירושלים מהווה עורק התחבורה העיקרי אליה וממנה, מתאפיינת בתנועה רבה של כלי רכב פרטיים ותחבורה ציבורית. תוכניות פיתוח בכניסה לעיר יצאו לדרך במקביל, עוד בשנת 2008: רובע הכניסה לעיר מכביש 1 (שגבולותיו הם גשר המיתרים וקצה רחוב שז"ר); הדרך אל בנייני האומה עד קריית הלאום (קריית הממשלה וקריית בן-גוריון); ושדרות מנחם בגין, החוצות את העיר מצפון לדרום (בקטע שבין הכניסה לקריית הלאום עד מחלף גבעת מרדכי, בקצה הדרומי של קמפוס גבעת רם)[1]

בספטמבר 2014, שרי האוצר, התחבורה והשיכון, חתמו עם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת על הסכם לפיתוח אזור הכניסה לעיר, במטרה לפתח את האזור שמתאפיין בשימושיות ירודה בקרקע, ולייצר את מרכז התחבורה הגדול בישראל[2]. באוקטובר 2016, הונחה אבן הפינה לפרויקט, שייצר 60 אלף מקומות עבודה חדשים, היצע משמעותי של שטחי תעסוקה שיאיצו את הכלכלה הירושלמית, מרכז תחבורה נגיש ומתקדם, ומערכת תחבורתית שתקשר בין החלקים ותהפוך את האזור לשוקק ותוסס. [3]

מאפייני הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת הפרויקט, יוקם רובע עסקי חדש בגודל של 1.6 מיליון מ"ר שישמש לתעסוקה, למסחר, בידור, מלונאות ופנאי. שטח הפרויקט יכלול 24 מבנים, בהם 9 גורדי שחקים. כמו כן ישופץ ויורחב מבנה בנייני האומה ויהפוך למרכז קונגרסים בינלאומי, הגדול במזרח התיכון[4] . כמו כן, יוקם היכל בתי המשפט, מתחם אליו יעברו כלל בתי המשפט בבירה[5]. בנוסף, יוקם מרכז תחבורתי עם רכבת מהירה מתל אביב לירושלים, שני קווי רכבת קלה, חניון תת-קרקעי, תחנה מרכזית לאוטובוסים ומחלף עם הפרדה מפלסית לתנועה משולבת של תחבורה ציבורית ופרטית, הולכי רגל ושבילי אופניים[6]. מיקומו המרכזי של הפרויקט ברובע הכניסה לעיר יאפשר מעבר נוח ומהיר, אשר יקשר בין חלקים שונים בעיר ובהם; קריית הממשלה, קמפוס גבעת רם ומרכז העיר. על פי התכנון, ניתן יהיה בהליכה קצרה להגיע למחנה יהודה ולכיכר ספרא. כמו כן, הוא יכלול חללי עבודה ומתחמי משרדים משותפים. עלות הפרויקט מוערכת במיליארדי ש"ח, ותתוקצב על ידי משרד האוצר, משרד התחבורה, עיריית ירושלים ורשות מקרקעי ישראל[7].

נתונים על הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שטח הרובע: 305 דונם, מתוכם כ- 163 דונם מרחב ציבורי
  • שטח לפיתוח תעסוקה: כ-438 אלף מ"ר
  • שטחים לשימושי מסחר: כ- 97 אלף מ"ר
  • שטחים לשימושים בעלי אופי ציבורי ותרבות: כ- 286 אלף מ"ר
  • תוספת צפויה של מקומות לתעסוקה: כ-60 אלף משרות
  • תוספת צפויה של חדרי מלון: כ-2,000 חדרים
  • מספר המגדלים: 9 גורדי שחקים ועוד 15 בניינים נוספים (10-12 קומות)

סטטוס הפרויקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

העבודות הראשונות על הפרויקט החלו בשנת 2016. בשלב הראשון, החלו בכריית מנהרה עבור חניון תת-קרקעי עם חמש קומות ו-1,300 מקומות חניה, וכן הפרדה מפלסית לכלי רכב ברחוב שז"ר, שמטרתה לייצר מערכת משולבת בין תחבורה ציבורית, תחבורה פרטית והולכי רגל[8].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רובע מבוא העיר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Emblem of Jerusalem.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ירושלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.

קואורדינטות: 31°47′18.32″N 35°12′2.53″E / 31.7884222°N 35.2007028°E / 31.7884222; 35.2007028