רמת שלמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רמת שלמה - מראה כללי
רמת שלמה, במרכז התמונה - מרכז חב"ד
מרכז חב"ד בשכונה, שחזיתו היא העתק מבית מדרשו של הרבי מליובאוויטש

רמת שלמה היא שכונה בצפון ירושלים, הממוקמת בין שכונת רמות אלון לשכונת שועפאט, בשטח שצורף לירושלים עם הרחבת גבולותיה לאחר מלחמת ששת הימים. השכונה קרויה על שמו של הרב שלמה זלמן אוירבך, והיא בעלת צביון חרדי. מספר התושבים בשכונה הוא כ-17,000 איש[1].

אודות השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרויקט "אצטדיון שועפאט"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטרם נבנתה השכונה ניסה ראש העיר טדי קולק לקדם הקמת מרכז ספורט שבמרכזו אצטדיון כדורגל על "רכס שועפאט". תכנון הפרויקט השאפתני החל בשנת 1973 ובסוף התהליך הוגשה תוכנית להקמת מרכז ספורט המתאים לסטנדרטים אולימפיים. עבודות התשתית באזור החלו, וגררו אחריהן הפגנות של חרדים כנגד בניית אצטדיון בצפון העיר. נערי 'נטורי קרתא' מארגון קש"ת גם חיבלו בכלים ההנדסיים שעבדו במקום[2]. ראש הממשלה, מנחם בגין, פנה אל ראש עיריית ירושלים בבקשה להקפיא את העבודות ובסופו של דבר נבנה אצטדיון טדי בדרום העיר באזור מלחה.

בראיון לאתר ynet סיפר האדריכל דוד קרויאנקר כי הקמת מרכז הספורט נועדה לחזק נוכחות של אוכלוסייה חילונית בצפון ירושלים:[3]

"ראש עיריית ירושלים לשעבר, טדי קולק, שהכיר את העיר טוב יותר מכל אדם אחר, הבין כבר בתחילת שנות השמונים שיש כאן בעיה שצריך לפתור. כך נולד הרעיון לבנות בצפון העיר מרכז ספורט ענקי ברכס שועפאט. התוכנית כללה במקור בניית אצטדיון, הקמת מגרשי טניס, אולם כדורסל, קאנטרי קלאב ושאר שירותי ספורט לתושבים - כל זאת במטרה למשוך את האוכלוסייה החילונית גם צפונה."

שכונת "רמת שלמה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך שנים היה הרכס מכוסה בעבודות העפר שנועדו לאצטדיון אך ללא פיתוח עירוני ושימש כחיץ בין השכונה הערבית שועפאט לשכונות רמת אשכול, וסנהדריה המורחבת כאשר בתווך עובר נחל צופים. במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20 הוחל בהקמת שכונה לציבור החרדי על גבי הרכס.

השכונה נוסדה בסוף שנות ה-90 על פי תוכנית של האדריכל יעקב יער[4], על פי דברי המתכנן דגש הושם לשילוב השכונה בנוף הירושלמי. ונועדה לתת מענה למצוקת הדיור במגזר החרדי בירושלים. ב-1992 נבחרו שבע עמותות חרדיות להקים 2,100 יחידות דיור למשפחות נזקקות ולזכאים. השכונה ממוקמת בצפון העיר על ההר המפריד בין השכונה רמות אלון בצפון מערב, לבין השכונה הערבית שועפאט בצפון מזרח, ומכונה גם "רכס שועפאט", או "הרכס" מפני שנמצאת על הרכס עליו נמצאות שתי השכונות. השכונה ממוקמת בגובה של בין 690 - 810 מטרים מעל פני הים.

נכון לשנת 2012 בשכונה מתגוררים 16,813 תושבים ב-2,313 יחידות דיור שגודלן הממוצע 101 מ"ר [5].

קהילת חב"ד[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמאה ועשרים משפחות מחסידות חב"ד מתגוררות בשכונת רמת שלמה[דרוש מקור], בקהילה פעילה במיוחד בירושלים. עיקר הקהילה מתגוררת ברחוב "האדמו"ר מלובביץ'". במרכז הרחוב שוכן בית הכנסת החב"די בשכונה, הבנוי בדומה לבית מרכז חב"ד העולמי - 770 בברוקלין מצופה באבנים אדומות כמוהו ומכונה כמוו "770" על שם מספר הבית ברחוב בו הוא נמצא. רב הקהילה הוא הרב יוסף יצחק הבלין.

הקהילה הדתית לאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשכונה קיימת קהילה דתית לאומית, בת עשרות משפחות, שמרוכזת ברובה סביב בית הכנסת ברחוב הרב עוזי קלכהיים. מוסדות הקהילה - כולל אברכים, סניף בני עקיבא ועוד, נמצאים גם הם באותו אזור.

רחובות השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רחובות השכונה קרויים בשמות תורניים ורובם על-שם רבנים ואישי ציבור שנפטרו.

מוסדות בשכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתי כנסת בשכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבני השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הרב מתתיהו דייטש *הרב שמחה רבינוביץ *הרב אברהם דוד ליוי *הרב אהרון דב זלזניק *הרב מרדכי פוטאש *הרב משה אליהו וינמן *הרב יישכר קנר *הרב אליהו דיין *הרב ארי' אברהם סמאג'ה *האדמו"ר מחוסט *הרב הראל

"פרשת רכס שועפאט"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2001 פרסם כתב ערוץ 1, נפתלי בן סימון, כתבה שנתנה הד לשמועות שרצו זמן מה בקרב הציבור החרדי ועיקרן חשד כי עמותות שבנו את השכונה על פי אמות מידה שנועדו לתת פתרון למצוקת הדיור של האוכלוסייה החרדית בירושלים החליפו רשימות זכאים על מנת לאפשר לאנשים שונים רכישת דירות במחירים זולים במיוחד. אחד מאנשי הציבור ששמו נקשר בפרשה הוא מאיר פרוש לגביו נטען כי קרובי משפחתו רכשו דירות מעמותת "שערי ציון" המסונפת למפלגת "אגודת ישראל"[6].

בראיון לעיתון "ידיעות אחרונות" אמר מי שהיה באותה תקופה סגן שר במשרד השיכון כי "ייתכן שהיו מקרים שלא נבדקו בציציות...דברים אלה יתוקנו במהלך כהונתי, כדי למנוע פרצות כאלה בעתיד"[6].

מחצבת אבנים עתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך חפירות שנערכו בשכונה נמצאה מחצבה עתיקה המשתרעת על שטח של כחמשה דונם וממצאי החפירה הוצגו לציבור במסיבת עיתונאים שנערכה בשנת 2007[7]. ייחודה של המחצבה הוא בגודלן העצום של האבנים שנחצבו ממנה. אורכן הוא כחמישה-שישה מטרים, והן מזכירות בגודלן את אבני הכותל המערבי.

באתר אף נמצאה לראשונה יתד ביקוע שלמה שהושארה במקום על ידי החוצבים, וזאת לצד מטבעות ושברי כלי חרס מהמאה הראשונה לספירה.

היבטים פוליטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקב מיקומה של רמת שלמה מעבר לקו הירוק[8], הפלסטינים וכן רבות ממדינות העולם רואים בשכונה, כשאר השכונות היהודיות שנבנו מעבר לקו הירוק, התנחלות.

ב-9 במרץ 2010 אושרה הרחבת השכונה והקמת 1,600 יחידות דיור חדשות[9]. ההודעה על כך יצרה תקרית דיפלומטית, בעיקר משום שפורסמה בעיצומו של ביקור סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, בישראל וברשות הפלסטינית במטרה להביא לחידוש שיחות השלום בין הצדדים. ביידן ומחלקת המדינה האמריקנית מחו על התוכנית[10], כמו גם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון[11].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רמת שלמה בוויקישיתוף

קואורדינטות: 31°48′43″N 35°13′2″E / 31.81194°N 35.21722°E / 31.81194; 35.21722

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עיריית ירושלים - נתונים סטטיסטיים.
 2. ^ דורון בר-גיל, אומרים שהיה פה שמח: תולדות הפגנות החרדים בירושלים, באתר nrg‏, 15 ביוני 2009
 3. ^ נטע סלע, ירושלים צריכה להיות חרדית, באתר ynet, 24 במאי 2006
 4. ^ אסתר זנדברגיורים ולא בוכים, באתר הארץ
 5. ^ רמת שלמה - נתונים סטיסטיים מאתר עריית ירושלים
 6. ^ 6.0 6.1 ידיעות אחרונות, ‏דירות למקורבים במקום לזכאים, באתר גלובס, 7 ביולי 1997
 7. ^ נדב שרגאינחשפה מחצבה שסיפקה כנראה אבנים לבניית בית המקדש השני, באתר הארץ
 8. ^ במאמר באתר "חדשות מחלקה ראשונה" פורסמה טענה לפיה רמת שלמה נבנתה בשטח הפקר בירושלים, אך בירור העלה שהטענה נסמכת על מפה שאיננה המפה הסופית והמחייבת. פירוט נוסף בנושא זה נמצא בדף השיחה של הערך.
 9. ^ ניר חסוןאושרה הקמת 1,600 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה בירושלים, באתר הארץ, 9 במרץ 2010
 10. ^ סוכנויות הידיעות ואבי יששכרוף, סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן: ישראל חותרת תחת מאמצי ארצות הברית, באתר הארץ, 10 במרץ 2010
 11. ^ ברק רבידשרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, גינתה את הבנייה במזרח ירושלים, באתר הארץ, 10 במרץ 2010