מעלות דפנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעלות דפנה
רחבה בשכונת מעלות דפנה
רחבה בשכונת מעלות דפנה
מידע
עיר ירושלים
תאריך ייסוד 1972 עריכת הנתון בוויקינתונים
מייסדים משרד השיכון
קואורדינטות 31°47′46″N 35°13′32″E / 31.796209°N 35.225687°E / 31.796209; 35.225687
שכונות נוספות בירושלים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מעלות דפנה היא שכונה בצפון ירושלים, הגובלת בשכונת רמת אשכול וסנהדריה מצפון, שכונת שמואל הנביא ממערב, וגבעת התחמושת ממזרח. גבולה הדרומי של השכונה מוגדר על ידי רחוב שמעון הצדיק ושדרות בר-לב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שכונת מעלות דפנה נבנתה החל משנת 1971 כחלק ממערך שכונות הבריח שנבנו בצפון מזרח העיר מיד לאחר מלחמת ששת הימים, כדי ליצור רצף התיישבות עברי בין ירושלים המערבית לבין הר הצופים[1].

השכונה הוקמה על שטח ההפקר שהיה חלק מהקו העירוני. השם 'מעלות דפנה' ניתן לשכונה על שם השיפוע בו היא בנויה ועל שם צמח הער אציל, ובדרך עקיפה זו חוגג השם את איחוד העיר בשנת 1967, מאחר שהיוונים והרומאים נהגו לקשט בעלי ער אציל (עלי דפנה) את ראשיהם של הקיסרים המנצחים כמעשה האל היווני אפולו[דרוש מקור].

בחלקה הדרומי של השכונה ממוקם מתחם הידוע בשם "ארזי הבירה", על שם החברה שבנתה אותה. במתחם הוקמו שיכונים לעולים חדשים, בחלקם על קרקע פרטית שהופקעה בשנת 1968[2].

אופי השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעלות דפנה תוכננה כשכונה קטנה לכ-4,000 תושבים וכמעט ללא רזרבות קרקע לבנייה עתידית. לשכונה אפיונים ארכיטקטוניים ייחודיים, הכוללים שימוש באלמנטים חיצוניים צורניים על המבנים כגון קשתות, זוויות, בליטות החורגות מקו הבניין ושיפועים, וזאת על מנת ליצור דו-שיח ארכיטקטוני עם מסורת הבנייה הירושלמית בכלל, וזו של העיר העתיקה בפרט. פרטים תכנוניים ייחודיים (לתקופת התכנון) כוללים שטחים ציבוריים נרחבים, מרכז מסחרי אינטגרלי במבני המגורים של השכונה, כנהוג בשכונות ותיקות, חצרות פנימיות לשימוש התושבים ולמעבר נוח בין בתי השכונה ולהולכי הרגל, ומשטחי דשא למשחקי ילדים. כן נבנו שני גשרים להולכי רגל ומגרשי החניה הוקמו בריחוק מה מהבניינים, על מנת למנוע תנועת כלי רכב ממונעים בתוך השכונה. תכנון ייחודי זה, הנוגד את התכנון של שכונות סמוכות (ובניגוד לרמת אשכול הסמוכה), זיכה את המתכננים בפרס רכטר[3].

בעשור הראשון של המאה ה-21, במסגרת מגמה הניכרת בשכונות רבות בצפון ירושלים, התרחשה תחלופת אוכלוסייה. במקום התושבים שאכלסו את השכונה עם הקמתה - חילוניים ובעלי מקצועות חופשיים, נכנסה אוכלוסייה חרדית, חלקם משפרי דיור מהשכונות הסמוכות שמואל הנביא, בית ישראל ושכונת הבוכרים וחלקם עולים חדשים מארצות הברית[4][5].

קהילות - בתי כנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הכנסת - "משאת בנימין"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ע"ש ספרו של רב העיר פודהייצה רבי בנימין אהרן סלניק מפודהייצה. נוסח אשכנז,

המנציח את עולי הגרדום פעילי המחתרות האצ"ל והלח"י ואת קהילת פודהייצה באוקראינה שנספתה בשואה.

בית הכנסת יד שלום
בית הכנסת יד שלום

בית הכנסת - "יד שלום"[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוסח עדות המזרח, המנציח את שלום צדיק ורעייתו בתיה. שלום צדיק עלה לארץ ישראל מאיראן והיו התורם העיקרי לבניית בית הכנסת ועל שמו הפרטי נקרא בית הכנסת.

בית הכנסת החל ממנין מתפללים שהתפללו במקלט אחד הבניינים. עם הזמן המקלט לא הכיל את כמות המתפללים בעיקר בשבתות ובחגים והתפילות עברו לבית הספר רנה קסין, כשבמקביל החלה התארגנות לבניית בית הכנסת.

רב הקהילה הספרדית הוא הרב משה גבריאלוב[6] תלמידו של הרב דוד יהודיוף ראש בית מדרש בית דוד ושלמה.

קהילת מעלות דפנה - ליטאים אמריקאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בית הכנסת "נחלת שמעון" - בית הכנסת הוותיק יותר, אשר הוקם בשנת 1989 על ידי הרב יצחק דיאמנט ע"ש הרב שמעון זימל דיאמנט ושוכן במקלט אחד הבתים.
  • בית הכנסת "גן מחל" - בית הכנסת החדש יותר והזמני, קרואן המוצב ליד גן המשחקים ברחוב מח"ל.
  • בית הכנסת "משכן יחיאל" , הקהילה עומדת להיכנס לבית כנסת חדש וגדול הממתין לאישור אכלוס - טופס 4.

מנהיג הקהילה ורב השכונה האשכנזי הוא הרב נחום איזנשטיין .

קהילת חתם סופר - חסידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על שם הרב משה סופר מחבר הספרים חת"ם סופר - נוסח חסידי - חנות שהוסבה לבית כנסת בראשות הרב סופר.

בית מרים גיטל - ליטאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרכז תורני בשלבי בנייה מתקדמים. התורם העיקרי לבניית בית הכנסת הוא הרב יעקב ווינרעב מניו יורק אשר הנציח את חמותו הרבנית מרים גיטל שטרנבוך משווייץ. זהו בית מדרש לכלל מקהלות האשכנזים, קומפלקס גדול ומפואר הכולל בית מדרש כמנהג הישיבות, בית מדרש חסידי, אולם קידושים ומקוה, בית מדרש זה שוקק חיים משך כל היממה.

רב בית הכנסת הוא הרב משה וייס. הבניין זוכה גם למבקרים רבים אשר באים לצפות בארון הקודש המיוחד בבית המדרש.

מוסדות בשכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר בית מרגלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית ספר יסודי לכיתות א' עד ח'. בית הספר שייך לחינוך העצמאי בירושלים, נוסד בשנת 1999.

בית הספר נקרא "בית מרגלית", על שמה של הרבנית מרגלית יוסף, רעייתו של נשיא מועצת חכמי התורה מרן הרב עובדיה יוסף.

בבית הספר לומדות כ-360 תלמידות.

בית הספר מנוהל על ידי הרבנית טובה רוחמה העברי[7].

בית הספר רנה קסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בית הספר רנה קסין
מבט ממעלות דפנה לכוון הכניסה לבית הספר רנה קסין

בית הספר התיכון השש-שנתי על שם רנה קסין, מיסודה של חברת אליאנס (כי"ח), פועל ברוח ההומניזם שייצג פרופ' קסין. בית הספר נחנך בספטמבר 1974 בנוכחות פרופ' קסין[8]. החל משנת 2013, בית הספר שייך לרשת "דרכא"[9]. במקום לומדים תלמידים חילונים מהשכונות הצפוניות של ירושלים. מתוך עמדה כי האדם נמצא במרכז, וכי לכל אדם הזכות לשוויון הזדמנויות, בית הספר אינו מסנן תלמידים ואין בו הנשרה עד לסיום הלימודים.

ישיבת אור שמח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבת אור שמח היא ישיבה לחוזרים בתשובה שבסיסה בירושלים, עם סניפים במקומות רבים בעולם. הישיבה נקראת על שם ספרו של הרב מאיר שמחה הכהן מדווינסק.

הישיבה מיועדת לחוזרים בתשובה, עם רקע מועט או ללא רקע כלל ביהדות, רובם ממוצא אנגלו-סקסי. לישיבה גם מחלקה ישראלית שהתפצלה מהישיבה המקורית, והיא ממוקמת בשכונת עזרת תורה בירושלים בהנהלת הרב משה רחלזון. כמו כן, לישיבה סניפים במקומות רבים בעולם ובהם: ארצות הברית, קנדה, דרום אפריקה, בריטניה, אוסטרליה, אוקראינה ורוסיה.

הרעיון להקמת הישיבה נהגה בידי הרב נח וינברג, שהיה גם ממקימי ישיבת התפוצות ובהמשך גם ישיבת אש התורה. הישיבה נוסדה בשנת 1970 בשם "שמע ישראל" בידי הרבנים נח וינברג, מנדל וינבך ונטע שילר. לאחר עזיבתו של הרב וינברג שונה שם הישיבה ל"אור שמח". הרבנים וינבך ושילר המשיכו לכהן כראשי הישיבה.

לישיבה אתר אינטרנט נרחב, שהיה אחד הראשונים בתחום התורני.

ספרייה עירונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסמוך לבית הספר רנה קסין שוכנת ספרייה עירונית על שם יוסף מאירהוף.

שעות פעילות: בימים ראשון, שני, רביעי וחמישי בין השעות 14:00 עד 19:00, בימי שלישי בין השעות 9:00 עד 13:00. הספרייה ננעלת רבע שעה לפני שעת הסגירה.

בצמוד לשכונה נמצא בית ספר לשוטרים, אשר בשנות האלפיים, משמש כמטה אדמיניסטרטיבי של סוכנות האומות המאוחדות לפליטים אונר"א (UNRWA - United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East).

גנים בשכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גן וי רובינס - ברחוב קרל (יעקב שארל) נטר, הגן גדול ורחב ומשתרע ומתחבר לרחוב ארץ חפץ הסמוך לו.

גן מחל - ברחוב מחל פינת רחוב קרל נטר בתחילת רחוב מח"ל.

אתר ההנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצמוד לשכונה, שוכן אתר גבעת התחמושת המשמש אתר הנצחה לנופלים בקרבות מלחמת ששת הימים בירושלים בכלל ובגבעת התחמושת בפרט. האתר הוקם בשנת 1975, והמוצב הירדני שהיה במקום שולב בו כמוזיאון פתוח, על קיר המוזיאון חקוקים שמות 182 הנופלים במערכה על ירושלים במלחמת ששת הימים, ובמקום ניטעו 182 עצי זית לזכר הנופלים על הקרב בירושלים.

בסמוך לגבעת התחמושת נמצא שבט "העֹמר" של תנועת הצופים.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מעלות דפנה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]