אד טמפרנטיאם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אד טמפרנטיאם (לטינית: ad temperantiam, מילולית: דרך הביניים) הוא כשל לוגי של כשלי אי-רלוונטיות השייך למשפחת הכשלים טווח ביניים, שבו נטען כאשר מועלות שתי עמדות מנוגדות, נקודת הביניים ("שביל הזהב") שבין שני הקצוות הוא האמת.

לעתים קרובות, פשרה בין שתי עמדות היא הדרך הנכונה ביותר או, לכל הפחות, היחידה האפשרית מבחינה מעשית. אך פשרה או "שביל הזהב" היא כשל בולט בשני מקרים חשובים:

  • כאשר ישנן שתי טענות עובדתיות מנוגדות לחלוטין: לדוגמה, אם ראובן טוען שעל הגג יש ציפור וגד טוען שעל הגג אין ציפור, יישום "אד טמפרנטיאם" יגרוס שעל הגג יש חצי ציפור (כלומר, יחפש טווח ביניים במקום שבו הוא אינו נמצא כלל), וזהו כשל ברור.
  • כאשר ישנן שתי טענות ספקולטיביות: כאן, ייתכן בהחלט שאחת העמדות נכונה לחלוטין ואילו האחרת שגויה לחלוטין. לדוגמה, אם מועלות טענות שונות ביחס להתפתחות עתידית בעקבות פעולה כלשהי או ביחס לתוצאות של עמדה, ייתכן בהחלט שאחת העמדות המנוגדות נכונה לחלוטין ואילו האחרת שגויה לחלוטין.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "פעילי זכויות בעלי חיים טוענים שבשר הוא רצח ואסור לבצע ניסויים בחיות מעבדה. מהצד השני, יש אנשים שחושבים שניסויים בבעלי חיים הם דבר חיובי ומועיל ושאין כמו סטייק טוב. האמת היא כנראה שניסויים בבעלי חיים מסוימים הם דבר חיובי ובאחרים לא.
  • "ההסתדרות טוענת שחוק שכר מינימום יועיל למשק, ואילו האוצר טוען שחוק שכר מינימום יזיק למשק. האמת צריכה להיות באיזה מקום באמצע".
  • "יש הטוענים כי מימן ציאנידי הוא חלק טעים ובלתי נפרד מתזונה אנושית תקינה, לעומתם יש הטוענים כי חומר זה הוא רעיל ומסוכן. האמת נמצאת כנראה איפשהו באמצע."