חיים קניבסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף חיים קנייבסקי)
הרב חיים קניבסקי
הגר"ח קנייבסקי בשמחת פורים.jpg
לידה 8 בינואר 1928 (בן 93)
ט"ו בטבת ה'תרפ"ח
פינסק, הרפובליקה הפולנית השנייה עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות בני ברק, ישראל
השתייכות יהדות חרדית
תחומי עיסוק הלכה, אגדה, גמרא
רבותיו אביו הרב יעקב ישראל קניבסקי, הרב אברהם ישעיהו קרליץ, הרב ראובן כץ
חיבוריו דרך אמונה, שונה הלכות ועוד (ראו 'חיבוריו' להלן)
בן או בת זוג בת-שבע קניבסקי עריכת הנתון בוויקינתונים
אב יעקב ישראל קניבסקי עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
הרב חיים קניבסקי על במת הכבוד בכנס של דגל התורה (שני משמאל), יד אליהו, 1990.
לצדו נראים: הרב יוסף שלום אלישיב, הרב אלעזר מנחם מן שך, והרב שלמה שמשון קרליץ.
הרב קניבסקי עם בניו
Chaim Kanievsky ר' חיים קניבסקי מאזין לשאלה הלכתית.JPG

הרב שמריהו יוסף חיים קַנְיֶבְסְקִי (נולד בט"ו בטבת ה'תרפ"ח, 8 בינואר 1928) הוא מנהיג רוחני של הזרם הליטאי של הציבור החרדי, מחבר ספרים רבים במגוון מקצועות תורניים (הבולט שבהם הוא "דרך אמונה", בתחום המצוות התלויות בארץ), ורבים מגיעים לקבל את ברכתו ועצתו.

כ'פוסק' הוא מקפיד להתבסס על דברי קודמיו ואינו מכריע בשאלות חדשות. הוא עונה על שאלות רבות, בעיקר בתחומי אורח חיים. קונטרסים ובהם תשובות שלו בהלכה, קצרות מאוד בדרך כלל, הודפסו בספרי הלכה ואף לוקטו בספרים ייעודיים.

לאחר פטירת חמיו הרב יוסף שלום אלישיב ב-2012 תמך הרב קניבסקי במעמדו של הרב אהרן יהודה ליב שטינמן כמנהיג הציבור החרדי-ליטאי. מאז פטירת הרב שטינמן ב-2017 הוא נחשב לאחד משני מנהיגי הציבור הליטאי לצד הרב גרשון אדלשטיין, ראש ישיבת פוניבז'.

תולדותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בפינסק, אז בפולין, בנם הבכור של הרב יעקב ישראל קניבסקי ("הסטייפלר") ופעשא מרים, אחותו של החזון איש. אביו שימש סנדק בברית המילה שלו וקרא את שמו שמריהו יוסף חיים, על שם שני סביו, הרב שמריהו יוסף קרליץ רבה של קוסובה והרב חיים פרץ קנייבסקי. בא' בניסן תרצ"ד (1934) עלה עם משפחתו לארץ ישראל והם התיישבו בבני ברק. בתחילה התגורר עם משפחתו בבית דודו החזון איש. מאוחר יותר עברו לדירה סמוכה בשכונת גבעת רוקח. כאשר עבר החזון איש לשכונת זיכרון מאיר עברה אף משפחתו להתגורר בסמיכות אליו.

למד ב"תלמוד תורה רבי עקיבא - מרכז" וכן למד עם אביו את רוב מסכתות הש"ס[דרוש מקור]. בגיל עשר נכנס ללמוד בישיבת תפארת ציון בבני ברק, שם למד אצל הרב מיכל יהודה ליפקוביץ שהחל למסור אז שיעורים בישיבה. לאחר שש שנות לימוד בתפארת ציון, ביקש אביו שיבוא ללמוד אצלו בישיבת בית יוסף, שם למד אצלו זמן אחד את מסכת יבמות. לאחר מכן עבר ללמוד בישיבת לומז'ה בפתח תקווה בראשות רבי ראובן כץ. בשנתו הראשונה שם, בגיל 17, סיים לראשונה את כל התלמוד בבלי. במשך שנתיים שמע שיעורים מהרב שך שכיהן כר"מ בישיבה וכן שמע שיעורים מהרב אליהו דושניצר שכיהן כר"מ ומשגיח בישיבה. בשנתו האחרונה בישיבה שמע שיעורים מהרב יחיאל מרדכי גורדון שמונה לראש הישיבה באותה שנה[1]. מדי שבוע היה חוזר לביתו לקראת שבת אז למד תורה מדודו החזון איש. בעת לימודיו בישיבת לומז'ה פרצה מלחמת העצמאות וכל תלמידי הישיבה גויסו לשמירה בחזית המצרית, עם מקלות ואבנים בלבד. הרב שמואל גרוסברד שמונה למפקדם הורה לתלמיד הצעיר לעלות עם גמרתו לראש הגבעה, שם למד עד לסיום הקרבות[2].

בז' בכסלו תשי"ב (דצמבר 1951) נשא לאישה את בת שבע אסתר, בתו של הרב יוסף שלום אלישיב. השדכנים היו הרב בן ציון ברוק ראש ישיבת נובהרדוק בירושלים והחזון איש, ששיבח במכתב את החתן והכתירו בתואר "מרא דכולא תלמודא". בסידור הקידושין כובד רבי ראובן כץ, בני הזוג התגוררו בפתח תקווה מספר חודשים והוא המשיך ללמוד בישיבת לומז'ה. לאחר מכן עברו לבני ברק וחלקו דירה משותפת עם משפחות הרב נסים קרליץ, הרב עמרם זקס והרב דב וינטרוב, כאשר כל משפחה התגוררה בחדר אחד והמטבח היה משותף לכולם. בהמשך עברו לדירה מורחבת יותר שחלקו עם משפחת הרב פנחס שרייבר. בבני ברק החל ללמוד בכולל "עטרת יוסף", שלימים נקרא כולל חזון איש. הוא למד שם במשך עשרות שנים.

בתום השבעה לפטירת אביו, באב תשמ"ה (1985), הספיד הרב שך את האב בהיכל ישיבת פוניבז' ואמר כי "הניח בן כמותו".

על אף היותו רב ליטאי פונים אליו רבים לקבלת ברכה (דבר המקובל בעיקר אצל אדמו"רים חסידיים). ברכותיו יוצאות דופן בקיצורן. הוא נוהג להשתמש במילים "ברכה והצלחה", ובאמצע העשור השני של המאה ה-21 אף החל להשתמש בראשי התיבות "בו"ה", כדי לקצר את משך זמן הברכה[3][4]. בקמפיינים שונים, למשל לאיסוף תרומות או לחיסון, משמש שמו לעידוד ההיענות לקמפיין בתמורה לברכת הרב.[5] יש המספרים על הנסים שמחוללת ברכת הרב.[6]

הרב קניבסקי חבר בוועדת הרבנים של בית החולים מעייני הישועה.

סדר לימודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב קניבסקי נחשב בקיא בספרות התורנית, ובייחוד בספרות חז"ל, כולל מדרשים קטנים שהעיסוק בהם אינו רווח. דרך לימודו מבוססת על בקיאות רחבה, השוואת המקורות וביאורם זה על פי זה. בקיאותו הקנתה לו בציבור החרדי את התואר "מרן שר התורה".

לרב קניבסקי מחזור לימוד שעליו הוא מקפיד משנות העשרים לחייו והוא מכנה אותו "החובות"[7]. הוא מקדיש ללימוד זה בעיקר את שעות הלילה מחצות ועד להנץ החמה. הלימוד כולל מדי יום תלמוד בבלי, תלמוד ירושלמי, תוספתא, רמב"ם, טור, שולחן ערוך, נ"ך וזוהר. מדי יום הוא לומד שמונה דפים בתלמוד הבבלי ואת הסוגיות המקבילות בתלמוד הירושלמי. במסכתות שעליהן אין תלמוד בבלי (בעיקר בסדר זרעים) לומד הרב קניבסקי את התלמוד הירושלמי בקצב מוגבר, כדי לסיימו במקביל לתלמוד הבבלי. את הטור והשולחן ערוך הוא לומד עם נושאי כליהם בהספק של כ-5 דפים ביום (בעימוד של דפוס וילנה)[8]. בימי שישי הוא מוסיף ללימוד שניים מקרא ואחד תרגום את מדרשי ההלכה הקשורים לפרשת השבוע לצד פרשני המקרא מהראשונים.

הוא נוהג לסיים מדי שנה את התלמוד כולו. במעמד הסיום משתתף קהל רב[9]. זמן הסיום נקבע לערב פסח על מנת לקיים סעודת מצווה בשל תענית הבכורות המוטלת עליו. בשנה מעוברת, שבה פוחת העומס של הספק לימודו, מנצל הרב קניבסקי את חודש העיבור לחיבור ספר תורני חדש.

בחיי אביו היה מוסיף לשמו בפתח הספר את התואר הרב. לאחר פטירת אביו חדל מכך.

במהלך השנים למד הרב קניבסקי את התלמוד הבבלי והירושלמי עם מספר חברותות, בהם הרב אלעזר צדוק טורצין (עמו הוציא את ספרו "שונה הלכות"), הרב חיים ישראל שפירא, הרב אברהם גולדשמידט והרב גדליה נדל[10]. בשנים האחרונות הוא לומד בעיקר בעצמו. את התלמוד הבבלי הוא לומד עם בנו הרב יצחק שאול.

הרב קניבסקי לא מוסר שיעורים או שיחות למעט שלוש פעמים בשנה. בימי פטירת החזון איש ואביו הוא מוסר שיעור תורני על פי דרך לימודם בבית הכנסת לדרמן, וביום פטירת הרב שך הוא מוסר שיעור משניות בביתו.

אלפי מכתבי שאלות נשלחים לרב קניבסקי בשנה, בכל תחומי העניין התורניים. תשובותיו בדרך כלל קצרות מאוד וכוללות מילים בודדות. מתשובותיו שבכתב ושבעל-פה התפתחה ספרות שו"ת ענפה. כמאה ספרים מכילים מדור תשובות שלו לשאלות המחברים[11]. לא אחת התבטא שמחמת כתיבת התשובות לשאלות הרבות הוא מתעכב בכתיבת ספריו[12].

בהנהגת הציבור הליטאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעורבותו הציבורית של הרב קניבסקי החלה בעת הקמת מפלגת "דגל התורה" ב-1989. הרב שך ביקש ממנו להופיע לצידו בכינוס יסוד המפלגה בבנייני האומה וצירף אותו עמו בנסיעתו לכינוס בירושלים. בכינוס בחירות שנערך לאחר מכן ביקש הרב שך שיביאו את הרב קניבסקי מביתו ורק לאחר מכן עלה לנאום כשהוא מקדיש חלק מנאומו לחלוק לו שבחים ולהדגיש את החובה לציית להוראותיו[13], ובין היתר אמר עליו כי "הוא הכי גדול ממה שיש לנו בעולם"[14].

בעת הקמת מועצת גדולי התורה של "דגל התורה" התבקש הרב קניבסקי להצטרף למועצה. לאחר שסירב הורה הרב שך לצרפו לצד חמיו הרב אלישיב כ"חבר בעל דעה", שיש להתחשב בדעתו אף אם לא השתתף בישיבות מועצת גדולי התורה[15].

בזמן מלחמת המפרץ, הובטח בשמו שבבני ברק לא יפלו טילים, בהסתמכו על אמירה דומה של דודו החזון איש. הבטחה דומה פורסמה בשמו בעת מבצע עמוד ענן[16].

ב-2013, כאשר מפלגת "בני תורה" התמודדה בבחירות לרשויות המקומיות בשלוש ערים מול "דגל התורה", השתתף בישיבת המועצה כדי להביע את תמיכתו הפומבית ב"דגל התורה". באותה תקופה התבטא בחריפות נגד התומכים והמצביעים למפלגת "בני תורה" וכינה אותם "ריקים ופוחזים בעלי מחלוקת"[17]. לאחר הבחירות הורה לשואלים רבים על היפרדות מתומכי "בני תורה" במוסדות החינוך ובקהילות.

מאז פטירת חמיו הרב אלישיב גדלה מעורבותו של הרב קניבסקי בהנהגת הציבור הליטאי, והוא גיבה את מהלכיו של הרב אהרן יהודה לייב שטינמן בהנהגת הציבור. בימי חוליו האחרון של הרב אלישיב פורסם ב"יתד נאמן" מכתב בכתב ידו של הרב קניבסקי, שבו כתב: "הנה הנהגת הדור מסורה כיום למרן גאון ישראל הגראי"ל שטיינמן שליט"א, אשר כל מעשיו לשם שמים, והנה עתה זכינו שמרן שליט"א ע"פ הוראת מורי חמי שליט"א נטל עליו כל הנהגת העיתון יתד נאמן אשר אאמו"ר זללה"ה יסדו יחד עם מו"ר מרן הגרא"מ שך זללה"ה"[18].

לאחר פטירת הרב אהרן יהודה לייב שטינמן בדצמבר 2017 גברה מעורבותו של הרב קניבסקי בהנהגת הציבור החרדי ליטאי הקשור ב"דגל התורה". לצידו בהנהגה עומד הרב גרשון אדלשטיין ראש ישיבת פוניבז' העומד בראש מועצת גדולי התורה של המפלגה. החל מאדר תשע"ח הוא מכונה ב"יתד נאמן" "רשכבה"ג". באוקטובר 2018 לקראת הבחירות לרשויות המקומיות השתתף שוב בישיבת מועצת גדולי התורה[19].

הרב קניבסקי עומד בנשיאות מוסדות חינוך וארגוני צדקה רבים, בהם עטרת שלמה, יששכר באהליך, קופת העיר, ועד הרבנים לענייני צדקה, לב לאחים ובד"ץ שארית ישראל. הוא מקבל בביתו מדי יום מאות פונים לעצה וברכה בתחומים שונים.

בראשית התפרצות נגיף הקורונה בישראל (מרץ 2020) ואל מול הוראת משרד הבריאות לסגור את כלל מוסדות החינוך, הורה הרב חיים קניבסקי להשאיר את הישיבות ותלמודי התורה פתוחים בנימוק שביטול תורה מסוכן יותר[20][21]. עם זאת, כעשרה ימים מאוחר יותר, כאשר התפשטה המגפה, ענה בתשובתו למכתב שו"ת כי מי שמזלזל בהוראות הרפואה מוגדר כרודף[22].

בגל המגפה השני (אוקטובר 2020) פורסם בשם הרב קניבסקי כי יש לפתוח את תלמודי התורה בניגוד להנחיות הממשלה, שאסרו על כך[23].

ביוני 2021 קרא לכולם להתחסן נגד נגיף הקורונה, כולל גילאי 12-15[24].

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב חיים קניבסקי עם בנו הרב אברהם ישעיהו

הרב חיים קניבסקי היה נשוי לרבנית בת-שבע קניבסקי, בתו של הרב יוסף שלום אלישיב, שנפטרה בשנת תשע"ב (2011). שניים מגיסיו הם הרב יצחק זילברשטיין והרב עזריאל אוירבך.

בנותיו ובניו:

מחיבוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב קניבסקי מרבה להשיב לשואליו בכל תחומי העניין התורניים. התשובות בדרך כלל קצרות מאוד וכוללות מילים בודדות בלבד[30]. מתשובותיו שבכתב ושבעל-פה התפתחה ספרות שו"ת ענפה. כמאה ספרים מכילים מדור תשובות שלו לשאלות המחברים. בין הספרים הבולטים המוקדשים לתשובותיו:

 • דעת נוטה - ליקוט תשובות הלכתיות לפי סדר המשנה ברורה, בתוספת הערות והבהרות מהרב קניבסקי וכן מראי מקומות לפוסקים אחרים שהוסיף צוות עורכים בראשות בנו הרב יצחק שאול. שלושה חלקים, תשס"ט-תשע"ו. הסדרה צפויה לכלול כעשרה כרכים[31].
 • דרך שיחה - שאלות במגוון נושאים על סדר פרשיות השבוע מאת תלמידו הרב אליהו מן (על פי שיחותיו עם הרב קניבסקי מדי סעודת ליל שבת), שני חלקים
 • שמעה תפילתי - ביאורים על סדר התפילות המבוססים על תשובותיו לצבי יברוב, בני ברק תשס"ח

בשנת תשע"ב יצא ספר בשם "מאחורי הפרגוד" ובו דברי תורה ואמרות בנושאים שונים, ממנו ומהרב שטיינמן.

בנוסף, מדי שבוע יוצא עלון שבת בשם דברי שי"ח ובו תשובות ודברי תורה ממנו ממהלך השבוע החולף.

הרב קניבסקי נוהג לחתום על ספריו בראשי התיבות שי"ח בהגרי"י (שמריהו יוסף חיים בן הגאון רבי יעקב ישראל).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הרב גדליה הוניגסברג, בתוך מנחת תודה (תשע"ד) - מהנהגות הרב קניבסקי
 • הרב גדליה הוניגסברג, החובות - על סדרי לימודו של הרב קניבסקי, אדר א' תשע"ו.
 • רבי חיים - ביוגרפיה וסיפורים, אדר א' תשע"ו
 • אין לו להקב"ה אלא ד' אמות של הלכה בלבד - על ההנהגות ההלכתיות של הרב קניבסקי, תשע"ו
 • רפאל הלוי, גדול בקרבך, אוסף סיפורים. אדר ב' תשע"ו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חיים קניבסקי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הרב ב. הלחמי, הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי שליט"א פותח צהר נרחב לימי עלומיו בישיבת לומז'ה, מוסף שבת קודש יתד נאמן - פסח תש"ע
 2. ^ שי איזנברג, מיהו מפקדו של הגר"ח קנייבסקי?, באתר בחדרי חרדים, 25 באוגוסט 2009
 3. ^ יאיר שרקי, כתב לענייני דתות, ‏כך הפך קנייבסקי לרב המשפיע בארץ, באתר ‏מאקו‏‏, ‏27 בפברואר 2019‏
 4. ^ ליפא שמלצר כתב שיר על ברכותיו בשם בו"ה. כיכר השבת, ‏השיר החדש של ליפא מעורר סערה: "מה זה בו"ה בו"ה?" • האזינו, באתר כיכר השבת, 5 באוגוסט 2015
 5. ^ דוגמאות:
 6. ^ דוגמאות:
 7. ^ גדליה הוניגסברג, החובות של רבינו הגר"ח קניבסקי שליט"א, בני ברק 2016, בהקדמה
 8. ^ גדליה הוניגסברג, החובות של רבינו הגר"ח קניבסקי שליט"א, בני ברק 2016, עמוד כ'
 9. ^ זאב בלוי, הדרן עלך • רשכבה"ג מרן הגר"ח קנייבסקי בסיום הש"ס בער"פ, באתר JDN, ט״ז בניסן תשע״ח
 10. ^ גדליה הוניגסברג, החובות של רבינו הגר"ח קניבסקי שליט"א, בני ברק 2016, עמוד מ"ו
 11. ^ רשימת הפרסומים של חיים קניבסקי, בקטלוג הספרייה הלאומית (רשימה חלקית).
 12. ^ באתר דרשו.
 13. ^ שמעון ברייטקופף וישראל גרובייס, "אדיר במלוכה", משפחה גיליון 1351 - חג הפסח תשע"ח
 14. ^ ישראל כהן, ‏הרב שך על הגר"ח: "הכי גדול ממה שיש לנו בעולם", באתר כיכר השבת, 16 באוקטובר 2013
 15. ^ פרוטוקול הקמת מועצת גדולי התורה בתוך "אדיר במלוכה", משפחה גיליון 1351 - חג הפסח תשע"ח
 16. ^ טלי פרקש, הרב קנייבסקי: בבני ברק לא יפלו טילים, באתר ynet, 19 בנובמבר 2012
 17. ^ שרי רוט, הגראי"ל והגר"ח פרסמו מכתבים נגד 'בני תורה', באתר בחדרי חרדים, 21 באוקטובר 2013
 18. ^ חיים שקדי, ‏רבי חיים קנייבסקי: "הנהגת הדור מסורה לרב שטיינמן", באתר כיכר השבת, כ"ב בסיון תשע"ב
 19. ^ מועצת התורה של דגל התורה התכנסה - אין תמיכה במאיר רובינשטיין, באתר לדעת
 20. ^ צפו: על אף הקורונה בישיבת פונוביז' לומדים כרגיל, באתר "סרוגים", 15 במרץ 2020
 21. ^ משה וייסברג, פרסום ראשון: ההוראה נמשכת; הגר"ח לחיידרים: "להמשיך ללמוד", באתר בחדרי חרדים, 15 במרץ 2020
 22. ^ דוד הכהן, ‏מרן הגר"ח קנייבסקי הורה להתפלל ביחידות: "פיקוח נפש", באתר כיכר השבת, 29 במרץ 2020
 23. ^ דני זקן, ‏מנהיג הציבור הליטאי הרב קנייבסקי הורה לפתוח מחר את תלמודי התורה, באתר גלובס, 17 באוקטובר 2020
 24. ^ הרב קניבסקי קורא לבני נוער להתחסן, כיפה
 25. ^ בן שאול, הרבנית חנה שטיינמן הלכה לעולמה, באתר ערוץ 7, 8 בספטמבר 2014
 26. ^ ישראל כהן, המושכים בחוטים - פרק א': אנשי בית הגר"ח קנייבסקי, באתר כיכר השבת, 13 באפריל 2014
 27. ^ חיים בוזגלו, 5 המשפיעים של השנה: חיים בוזגלו בחר את האישים של תשע"ח, באתר חרדים10, 9 בספטמבר 2018
 28. ^ יקי אדמקר‏, "המתווך" של ליברמן והנכד המיוחס: אנשי הצללים של הציבור החרדי, באתר וואלה!‏, 20 בספטמבר 2018
 29. ^ להלן כרכי הפירוש למסכתות: מעשרות, תשמ"ט; מעשר שני, תשמ"ט; חלה, תש"ן; ערלה, תש"ן; ביכורים, תש"ן; שקלים, תשנ"א; פסחים, תש"ס; ראש השנה, תש"ס, באתר HebrewBooks
 30. ^ דוגמה לתשובה בענייני יחוסו של המשיח
 31. ^ שלמה ברזל, ‏70 אלף מכתבים כונסו לשו"ת הגר"ח קנייבסקי, באתר כיכר השבת, 26 ביוני 2009