לדלג לתוכן

רעו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רעו
לידה אור
אב פלג עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג Ora, daughter of Ur עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים שרוג עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רְעוּ הוא השישי ברשימת האנשים המנויים בתנ"ך בעשרת הדורות שבין נח לאברהם (בראשית יא יח; יא כא; דברי הימים א א כה), בנו של פלג ואביו של שרוג. הוא נולד בשנת א'תשפ"ז לבריאת העולם (1974 לפנה"ס) ומת בשנת ב'כ"ו (1735 לפנה"ס).

שם חיצוני לאשתו הוא אורה בת חור או ערב בת בן כשד.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם רעו לא נתפרש בתנ"ך. אולם מקבילות לו, כנראה שמות ארמיים, מופיעות בכתבים נאו-אשוריים מנינוה (המאה ה-7 לפנה"ס) בצורות Ra’u וגם Ra’unanu. השם מופיע באלף הראשון לפנה"ס בכתבים עבריים חוץ-מקראיים, וגם באמורית, פיניקית (פונית), ובמיוחד באכדית בתקופות רבות.

עיצורי השם – רע"ו – אולי מקבילים לצורה רע"ה שבשפה השמית המערבית, שבין משמעויותיו: "לרעות" (בשדה), "להתחבר" (לאדם), וגם להיות שבע או שלו. לכן משמעותו כשם תואר יכולה להיות "רועה", "ידיד", "איש נעים" (כלפי אחרים), וגם "נעים" כתואר.

שם זה יכול להתחבר גם אל שמות האל כמאפיין לתוארי האל, או במקרה של השם "אל" גם לתאר את האדם שנושא שם זה כ"ידיד האל" (בדומה לשם "ידידיה"), כמו בשם המקראי המקביל "רעואל". ייתכן גם ש"רעו" המקראי מהווה קיצור של "רעואל".

שנותיו של רעו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רעו נולד לפלג כאשר אביו היה בן שלושים שנה (בראשית, י"א, י"ח), וזה הגיל הכתוב גם באבי סבו (בראשית, י"א, י"ד).

רעו הוליד את שרוג כאשר היה בן שלושים ושתיים שנה, וחי עוד 207 שנה, סה"כ 239 שנה, כמספר שנותיו של אביו, פלג.

לפי משה דוד קאסוטו (מנח עד אברהם, עמ' 174–175, 180-181), כל המספרים ברשימות היחס ("תולדות") שבספר בראשית משתמשים, כמו בכרונולוגיות מספוטומיות, בשיטת מספרים "משמעותיים", והם תמיד כפילויות והוספות של מספרי יסוד. במקרה של רעו:

  • שלושים = מספר יסודי.
  • 207 = 200 + 7.
  • 239 = 200 + תוספת של 36 שנים + תוספת של 36 חודשים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]