חלום יעקב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Disambig RTL.svg המונח "סולם יעקב" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו סולם יעקב (פירושונים).
וַיַּחֲלֹם וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹהִים עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ.
"סולם יעקב", ציור מאת ויליאם בלייק מוצג מוזיאון הבריטי, לונדון

על פי הסיפור המקראי, במסעו צפונה, מבאר שבע לחרן, שכב יעקב לישון באזור היישוב לוז וחלם על סולם מוצב ארצה וראשו בשמים ומלאכים עולים ויורדים בו. בחלום התגלה האל ליעקב והבטיח לו את הארץ אשר הוא שוכב עליה כמו גם הגנה בדרכו[1].

יעקב קם בבוקר נפעם מהחלום ומצהיר שזהו בית אלוהים ושער השמים, קורא למקום "בית אל", מקים שם מצבה ונודר נדר שאם אלוהים ישמור ויגן עליו, הוא יקבע את המקום כבית אלוהים ויתן מעשר מרכושו לאל כאשר יחזור. יש סוברים שהיישוב בית אל של היום נמצא שם ומכאן שמו[2], אך יש מפרשים שזהו הר הבית[3].

לפי ספר היובלים[4], הגיע יעקב למקום בשנת 2,115 לבריאת העולם, באחד בחודש הראשון, שהוא תחילת שנה חדשה בלוח השנה במגילות קומראן, ומקביל לא' בניסן (ראש השנה למלכים ולרגלים) בלוח העברי.

משמעותו של הסולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה "סולם" מופיעה במקרא פעם אחת בלבד, ב"חלום יעקב". שורש המילה עשוי להיות ס-ל-מ, ובאכדית יש לשורש זה משמעות של גֶרֶם מדרגות, ההולם את ההקשר בפרקנו. אך לא מן הנמנע גם, שכוונת המילה היא אחרת. עם זאת, הפירוש הפשוט, שבו יעקב חש יראה, כשראה את המלאכים העולים ויורדים בסולם, מתאים לדימויים מוכרים מתרבויות המזרח הקדום.[5] לפי הפירוש הראשון, יש זיקה בין הסולם הפלאי שראה יעקב לבין רעיון דומה המופיע במיתולוגיה המסופוטמית (ארם נהריים). באחת האגדות המסופוטמיות מסופר על מלאכים, שליחי האלים השמימיים, שנשלחו על ידם וירדו בסולם אל אֵלֵי השאול. בארם נהריים נפוץ דגם מקדש הידוע בכינויו "זיקורת". זהו מקדש הבנוי על ראש גבעת עפר מלאכותית, וגרם מדרגות מוביל אליו. מקדש זה מכונה בדרך כלל "שער השמים". האם לכך התכוון יעקב כשהבין את המראה שנגלה לעיניו - "אֵין זֶה כִּי אִם בֵּית אֱלֹהִים - וְזֶה שַׁעַר הַשָּׁמָיִם"?

הפירוש הפשוט והגלוי למראה הסולם הוא זה הקושר בין מה שראה יעקב לתחושת ההוד והיראה, כשהסולם והמלאכים מסמלים את הנוכחות האלוהית בדימויים מוכרים מתרבויות המזרח הקדום.

 • יש פרשנים שסוברים שהחלום מסמל את ההיסטוריה של עם ישראל וארץ ישראל: כל מלאך מסמל מעצמה אחת, והמלאכים "עולים ויורדים" - לכל מעצמה ישנה תקופה של עליה, אך אחריה תבוא תקופה של ירידה. (פרקי דרבי אליעזר לה; מובא בפירוש רמב"ן)
 • יש פרשנים שסוברים שהחלום מסמל את הקשר בין ה' לבין האדם, באמצעות הקרבנות, התפילה או הנבואה; המלאכים העולים מסמלים את התפילות או הקרבנות העולים מבני האדם אל ה', והמלאכים היורדים מסמלים את הברכה האלהית או את הנבואה היורדת מה' אל בני האדם. (דעת מקרא)
 • יש הרואים את הסולם בחלום כמשקף את חיי האדם בעולם, המקשרים בין הארץ לשמיים. הסולם מצביע על כך שאין ניתוק בין העולם הגשמי לעולם הרוחני- האדם מתחיל את חייו בארץ, אך הוא יכול להגיע לדרגות רוחניות גבוהות.[דרוש מקור]

יאיר זקוביץ ואביגדור שנאן מציגים את סיפור ראשיתו של מקום הפולחן בבית אל כהיפוך הסיפור המקראי על ראשיתה של בבל – סולם יעקב כסיפור חלופי למסורת הבבלית, שהייתה רווחת גם בעם ישראל, בדבר בניית מגדל בבל, המעביר את "שער האל" (משמעות השם "בבל") לארץ ישראל, מרכז האמונה באל אחד.[6]

התייחסויות בברית החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבשורה על פי יוחנן אומר ישו לנתנאל: ""אמן אמן אני אומר לכם, אתם תראו את השמים פתוחים ומלאכי אלהים עולים ויורדים על בן-האדם."" (הבשורה על פי יוחנן, פרק א, 50). ישו מנצל את הקרבה הגאוגרפית לבית אל ומתייחס לעצמו כסולם שעליו יעלו מלאכי האלוהים כמו בחלומו של יעקב.

התייחסויות בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור על חלום יעקב מופיע בשיר יעקב שכתב יאיר שדה והולחן על ידי גרי ולודבסקי. השיר בוצע במקור על ידי להקת ללדין. בוידאו קליפ עצמו השתתף השחקן והמנחה שי אביבי[7]. יהודה פוליקר הוציא את היצירה "סולם יעקב" בשיתוף מקהלת "פרחי בית שאן", שהופיעה באלבום "לעיניך הכחולות" בשנת 1992.

אזכור לחלום יעקב מופיע בשיר "מלאך מסולם יעקב" שנכתב על ידי המשורר והסופר יורם טהרלב[8] והולחן על ידי המלחינה נורית הירש.

הנושא מופיע באמנות הציור באופן נרחב. הצייר מארק שאגאל צייר מספר יצירות הנוגעות לנושא זה, ועונות לשם "סולם יעקב". המפורסמת ביניהן הוא הציור סולם יעקב שנגנב ונמצא לאחר כ-20 שנה.

האנדרטה לחללי פיגוע ההתאבדות הכפול בבאר שבע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציטוט מחלום יעקב, חקוק באבן, באנדרטה לזכר הרוגי פיגוע ההתאבדות הכפול בבאר שבע

בעקבות פיגוע ההתאבדות הכפול בבאר שבע, בשנת 2004, הוקמה ברחבת בית עיריית באר שבע אנדרטה לזכר 16 חללי הפיגוע. האנדרטה תוכננה על ידי האדריכל יעקב כהן והיא מבטאת את סולם יעקב, דרכו עולים המלאכים לשמים. גוף האנדרטה הארוך מרמז על שילדת אוטובוס חרוך. בימין האנדרטה כתוב ציטוט מתוך התיאור המקראי של חלום יעקב.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חלום יעקב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ספר בראשית, פרק כ"ח, פסוק י'
 2. ^ בראשית רבה, פרשה ס"ט, פסקה ז'.
 3. ^ תלמוד בבלי, מסכת פסחים, דף פ"ח, עמוד א'. תלמוד בבלי, מסכת חולין, דף צ"א, עמוד ב'.
 4. ^ פרק כ"ז
 5. ^ גליה דורון, סולם יעקב, הספרייה הווירטואלית של מטח
 6. ^ יאיר זקוביץ ואביגדור שנאן, לא כך כתוב בתנ"ך, פרק ו: היכן הוא שער השמיים?, עמ' 68–70.
 7. ^ הלו יעקב!, באתר מעריב], 15 ביוני 2017
 8. ^ מילים ופרושים לשיר ניתן למצוא באתר הרשמי של המשורר, יורם טהרלב(הקישור אינו פעיל, 2.12.2019)